v''*a- ingetondene doet verre voor haar onder. De étalage van de Zweedsche Lucifersfabriek der firma Beuker k van der Valk in ons vorig No. omschreven, had. naar wij vernemen, slechts ten doel om le voorkomen dal de voor aeie firma beschikbare plaats niet door andere in zenders zou worden ingenomen. Zij is Vrijdag jl. vervangen door eene van degelijker en netter afwerking, bestaande thans uit eene vierkante vitrine op een zwart houten voetstuk. De viet zijden eindigen in een médaillonwaarop het fabrieksmerk en het wapen van Amersfoort is geschilderd. Deze vitrine omsluit eene keurig nette pyramidevervaardigd van doosjes en luci fersslokjes. Aan den voet van deze anderhalf meter lange pyramide vindt men rollen band van hout van velschillende afmetingen waar van de doosjes worden vervaardigd, terwijl in dc vier hoeken vazen zijn geplaatstwaarop de spanen met hare fijne insnijdingen zijn te zien. Hel geheel is eenvoudig, doch degelijk en stelt op duidelijke wijze ten toon hoe 't product van zijnen oorsprong af wordt gefabriceerd. De stolyjes hebben dezelfde lengte als de Jönköping. Deze étalage is zeer bezienenswaardig. De firma Hamers éc van Beek tapytenlabriek, voorkomende als No. 3 op onze lijst van in zenders in No. 3153 van 3 April jl staal niet vermeld op hel register van de Commissie der Ned. Afd. en, ingevolge verkregeninforinaliën heeft het haar aan lijd ontbroken om hare be doelde inzending te kunnen gereed maken. Dit spijt ons te meeromdat haar fabrikaat zeer gunstig bekend staat en omdat ook het werk harer fabriekgeprijkt hebbende op de Tentoon stelling van Fabrieks- en Handwei ksnij verheid in Aug. 1879 te Amersfoort gehouden, ten zeerste door kenners is geroemd. En hiermede is de revue der Amersfoortsche étalages op de Koloniale en Uitvoerhandel Ten toonstelling algeloopen. Was het te veel gezegd bij den aanvang dal Amersfoort er een goed effecteen knap figuur maakt Geenszinsen hebben ook de voormelde ex po- samen daardoor bewezen, dal Amersfoort niet achteruitgaat, niet stilstaat, maar wel vooruitgaat. Ten sloue zij nog opgemerkt dat de expo sitierevue veelal geene dankbare uitvloeisels «voor ons" oplevertomdat zij veler indivi dueel® opvatting van verschillenden aard opwekt. Desniettemin offerden en offeren wij steeds gaarne pligt matigmoeite, tijd, enz. om vooral in industrieel en commercieel opzigt, medete- werken tot het handhaven van het figuur en de eer van Amersfoort LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 2e helft der maand Mei 1883. Plaats van Namen der geadresseerden. bestemming. 1. H. MarlensAmsterdam. 2. T. Lodder 3. Druling 4. van Benthera 5. S Voorzemger 6. Ouwedijk 7. Breenol 8. Victor Heijmans Kampen. 9. Janssen 10. D. SmileKuilenburg. Ilulpk. Hoevelaken. 11. W. Ooiinans's Gravenhage. Briefkaart. 1. Mej. A. Geizler Amsterdam. 2. P. A. Mom 3. A. Otchof 4. van Zoom Reglhebbenden vervoegen zich aan 'l postkant. ook weials gij wachten wiltik kom u spoedig halenen snel verwijderde zij zich na Caro een hartelijken kus gegeven le hebben. Deze staarde haar peinzende na en richtte vervolgens hare blikken naar den tuinwaar de oude dame inet den jongeling nog steeds langzaam voortschreden. «Zon zij werkelijk zoe lief, zoo hartelijk zijn, alsdat zij zich voordeed," mompelde zij. «Of zou 't slechts huichelarij zijn om papa en mij zand in de oogen te strooien Oindien zulks waar waswee haar dan. Maar. indien ""y zij mijn vader gelukkig maakt, dan wil ik haar om zijnentwil liefhebben en achten als zijne vrouw. Foeiwat is hel hier benauwdver volgde zij na eene kleine pauze, «de geheeie kamer is gevuld inet den geurwaarmede de kleederen van freule von Stein doortrokken schijnen te zijuMisschien als ik het venster openen dear zij de daad bij hel woord voegdezoo stroomde weldra do heerlijke lexlelucht naar binnen. Door hel gerucht echter, had zij do opmerkzaamheid van ue in den tuin Ingest) n d e n. ln uwe courant van 12 Juni lees ik dal in de nabijheid van hel buitengoed Beekesiein een perceel grond ia aangekocht tol stichting ener lk vermeen den heeren, die een dergelijk voor nemen hebben een dienst te bewijzen door hun tc wijzen op het feil, dal in genoemde nabij heid eene opeenhooping van fecaliën plaste heeft (en die verzamelplaats blijft steeds voort bestaan zoo 't schijnt), die vooral met wanne dagen den geheelen omtrek verpesten geef hun den raad vooraleer zij kosten maken van aanleg of van bouwente wachten totdat een einde aan zulken toestand is gemaakt Daarna alléén zijn de bouwterreinen in de nabijheid van Beekesiein als gunstige ligging aantebevelen. (Zou de geachte inzender nu ook zoo vrien delijk gelieven te zijn, om eene «geschikte" plaats voor deze fecaliën aantewijzen Er rijn duizende publieke misères fouten enz. in alle gemeenten der wereldwaarvoor moeijelijk, of in 'l geheel niet, de goede geneesmiddelen zijn te vinden. Red. Atnersf. Cu) AMERSFOORT, 18 Junij 1883. Vanwege de directie der Overijsselsche onder linge Brandwaarborg-maatschappij te Zwolle, is heden aan den Heer Secretaris van het Brand- collegie te Amersloort ter hand gesteld de som van f20.als premie van vigilantie voor be toonden ijver en krachtsinspanning bij gelegen heid van eenen plaats gehad hebbenden brand ten huize van C. A. van Doorn op hel Spui le Amersfoort, door de vereeniging «Amersfoort - sche vrijwillige brandweer." De aansluiting te Hilversum van denlaatsten trein der iloll. IJz. Sp. Maalsch. van Utrecht aan den laatslen trein naar Amersfoort op den Oosterspoorweg is eenige keeren gemist eH daarom is het ons aangenaam thans te kunnen melden dat de noodige maatregelen zijn be raamd om door het doen loopen des noodig van een extra-trein van Utrecht naar Hilversum vóór trein 71 de aansluiting aan trein 62 le verzekerenvoor de reizigers die 's avonds van Utrecht naar Hilversum Baarn Amersloort en verder locaal verkeer vertrekken. Reeds gis teren Zondagis deze maatregel in werking getreden. Uit 's Gravenhage wordt gemeld: Hel is opraerkelyk hoeveel weerzin de Hage naars nog altijd aan den dag leggen tegenover de nieuwe exploitatie van het badhuis le Sche- veningen. In de laatste paar dagen waren er nog ai slrandbecoekersdoch op hel terras kon men de raenschen zeer gemakkelijk tellen. Zeer gefortuneerde larailien willen geen kurlax betalen om in de afgesloten ruimte te mogen zittende spotvogels noemen hel achter de traliën. Nu, er zitten dan ook geen honderd raen schen per avond en dat niettegenstaande de muziek ontzaglijk veel beter is dan vroeger. Wat man ook zeggen mogein dit opzigt is het nieuwe regime een groole verbeteringmen heelt nu het opera-orkestonder leiding van den heer Granierop het terras en deze kapel mag met die van de beste badplaatsen wedijveren. Men is te Scheveningen druk in de weer met het aanleggen van het electrische licht dit zal f 4500 kosten. Er zullen voortaan vier vuurwerken per maand worden afgestoken en tal van soirées in de kurzaal zijn. En ondanks dat alles zijn tot op dit oogenblik slechts plus minus 400 kurkaarten van 110 en 1200 bijkaarten van f2,50 genomen. nog vertoevende personen op zich gevestigd die nieuwsgierig opkeken. De jonge man nam beleefd den hoed af, terwijl de oude darae haar een vriendelijk knikje toezondwaarop zij sich in buis begaven. Ook Caro begon er nu aan le denken om een weinig toilet te maken en schelde Emmadie dadelijk ver scheen. Deze had reeds kennis gemaakt met hel geheeie dienstpersoneel en van hen allerlai bizonderheden over hunne meesteressen ver nomen en welke zij verheugd was aan Caro te kunnen mededeeiendie stilzwijgend naar haar luisterde. Zij vertelde haar onder meer dat al de dienstboden freule Emelie vereerden oin hare lieftalligheid en goedheid en ais zij iemand hunner in drift een hard woord toe gevoegd had dan maakte zij zulks later weer door verdubbelde vriendelijkheid goed. Ver scheidene staaltjes van hare minzaamheid wist zij Caro op le sommenzoodal deze daardoor lol de overtuiging begon le komen daltoen de deur van 't vertrek geopend werd en Emelie haastig binnentrad. Wordl wrvolyd. Voor het eerst werd Donderdag jl. teSchore- nineen sebruik gemaakt van de bains mixtes. Twee dames ea twee heeren gingen gezainelijk zeewaarts. Waarschijnlijk zullen er spoedig tneer volgen. Het voorgeschreven rosluurn is zeer stemmig en in en zal zich met deze nieuwigheid unge- U-ijlcld verzoenen. De zaak der «Millioenenjufvrouw" en hare zes compagnons is gedurende de zes werkdagen der jongste week bij de Roll. Reglb. behandeld. De vraag waarom het geheeie verhoor van Zalurdagochtend zich bewoog: «01 het pakket verkocht, maar nog niet betaald, dan wel ge stolen isis daarom van zooveel gewtgl, omdat in hel eerste geval (bij koop) de juweelen lot den boedel van Jaanlje behooren en de heer Bosch dan als crediteur optreedtdie met an dere crediteuren uil de opbrengst van den ge heelen boedel pondpondsgewijze wordt betaald. Zijn de juweelen gestolen, dan wordt de beer Bosch als de regtmatige eigenaar wen in 'I bezit gesteld van zijn eigendom, voor zoover dit nog in natura in den boedel aanwezig was. Van daar dat hel ook van hoog gewigl is ol de 11000die Jaanlje aan Bosch galeen geschenk dan wel eene al betaling waren. In t laatste gevalzou dan wel degelijk een koop gesloten moeten zijn geweest. Door het bestuur van de Tentoonstelling is besloten, tc beginnen nnd Zaïurdag 16 dezer den toegangsprijs dagelijks te stellen op 50 cents, behalve des Vrijdags. De entr-ée blijltop dien dag één gulden. !)e maatregel is genomen, vooral met het oog op de bezoekers van elders, daar hel inoeijelijkheden galin verband inet de verschillende entreeprijzen, goedkoope re tourtreinen le organiseeren. Te Nieuwediep heeft de politie de hand ge legd op zekeren I'. B., sjouwer van beroep aldaar. Deze man wordt verdacht van raoedwilligen doodslag op zijne vrouw. Hel ongelukkig slagt offer werd üingsdagmorgen gewurgd in bed ge vonden en hel verleden van den beschuldigde schijnt niet gunstig te zijn. Geneeskundigen hebben de wurging gecon stateerd. Hel lijk is voor nader onderzoek naar het Gemeente-gasthuis overgebragt. Een milicien van het regiment grenadiers en jagerste 's Gravenhagedie veri. week des ochtends voor zijn ontbijt vier borden soep en zes hectogram munitiebrood gebruikte na den vorigen avond een even ferm souper le hebben verorberd, kreeg het dien ten gevolge zóó be- naauwddat hij naar het garnizoens-hospitaal moest vervoerd worden. De bevolking van Arastetdam bedraagt, vol gens 'tjongste jaarverslag, 350,000 zielen. Er zijn daaronder 21388 meer vrouwen dan mannen. In de medische kringen te Londen maakt de ontdekking van een zooals beweerd wordt onfeilbaar geneesmiddel legen hondsdolheid veel sensatie. Voor eenigen lijd deelde pro£ Bouley aan de Fransche Académie des Sciences de ont dekking mede van een kuur legen de honds dolheid waarbij uitsluitend knoflook werd aan gewend. Sedert die mededeeling is dal gedaan en wel met de beste uitkomsten. Een Portu- geesch geneesheer heelt in eenige maanden negen aan den beet van dolle honden lijdende patiënten behandeldallen volgens de me thode van Bouley en eene volkomene genezing verkregen. De wonde wordt eerst met water uitgespoeld «n daarna met knoflook ingewreven. Bovendien wordt een sterk afkooksel van knof look in water ingenomendikwijls gedurende 8 of 9 dagsn en nog lang daarna wordl het midden in dezen of genen vorm bij het eten gebruikt Met eene zekere voldoening heelt men te Petersburg berekenddal bij de kroning van Alexander III niet minder dan tien duizend personen eene ridderorde ontvangen hebben terwjjl in 1856 bij de kroning van Alexander II slechts 4000 menschen hiermede gelukkig ge maakt werden. De burgemeester van Nantes heelt een verbod uitgevaardigd legen de vliegers. Dit onschuldige speeltuig moei worden opgeofferd aan de negen- ttende-eeuwsche uitvindingen. Hel vei bud berust namelijk cp de ervaring, dut de lelephoondraden telkens btsdiadigd worden door vliegers. En men heelt aan diezellde papieien vogels nog wed een der belangrijkste ut'vindingen op bel gebied der electriciteit te danken, leder weet tochdal Franklin door een vlieger op het idéé van den bliksemafleider kwam.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2