m 5196. Dings d a g1 21 jjjfJs Augustus 1883. Aimsm couai. UitgeverDit blad Teraehijnt liaandag en Donderdagavond. Abnnaomnat per 3 maanden Franco per BurOZU i 4 |J_ VAN C L E E P P '0Sl '-l'' A(,Tert<I,t'én 1-8 regel* 60 Cu. elke regel meer 10 CU. groote letter* naar MUD RRUIZEN plaatsruimtevoor randen en andere extra inrigting geschiedt hoogere prijsberekening. Legale, te Amerstoort. officiéél* en onteigen. Adv. per regel IS Cta. Iteelarae» per regel 25 CU. Aft nummert 10 Cu. hOök Kort0gracht TVijkB60. Politieke Iteviie. De heer Boland die beweerde dat hij twee Fransche algevaardigden met 16,000 francs heelt omgekochtom hunne stemmen ie geven ten gunste ecner financieel»; ondernemingzou voor een commissie van onderzoek uil de Kamer verschijnen. Hij heeft zich niet vertoond en een brief geschrevenwaarin hij bepaald weigert de namen der twee hoeren te noemen. Deze geschiedenis heelt al stol gegeven lot menig heilig artikel in dc Pa rij so he bladen. Volgens beriglen uit Saigon is de admiraal Courhei met dc krijgsopcratiën tegen llué be gonnen. De blokkade van den mond der Hué- rivier heelt op die wijze plaats gehaddat hel verkeer van de hoofdstad van Annam met de zeekust geheel is algesneden. Courbet is voor nemens tegen 20 Augustus met 12U0 man llué aan te vallen. Vier kanonneerbooten zullen den boomwelke voor llué ligtopen breken en den aanval van de landzijde ondersteunen. Zoo dit geschiedtzal China genoopt zijn met zijn ware bedoelingen voor den dag te komen. China is voor Annam wat Turkije was voor Tunis vóór de Fransche expeditie, lilen zal nu zien of de keizer van hel llcmelsche Dijk meer énergie zal toonen om zijne suzereiniteit te handhaven en te verdedigen dan waarvan de Sultan blijk gaf, toen Frankrijk op Tunis de hand legde. Mag men een Wecner correspondent geloovendan heelt de Chineesche regering besloten een schip naar iiuc te zenden om den opvolger van Tu Due op den troon van Annam te erkennen, liet vassaalschap in naam dat aan de Chineesche tusschenkorast tot voorwendsel dient, zal dan feitelijk bekrachtigd worden. Een der belangrijkste van de nog hangende Britsche vraagstukken is de zoogenaamde lersche tramway-billeen wetdie onder dezen vreem den naam zeer gewigtigc zaken bevat. Die we', heeft nl. ten doelde gemeenschapsmiddelen in Ierland te verbeterende ontwikkeling van een welgestclden boerenstand aan te moedigen en de landverhuizing te bevorderen. Vooral legen dit laatste verzitten zich Parnell en de zijnen met alle kracht. FEUILLETON. LIEFDE EN PLICHT. 4) Eene Novelle. Niet in staat om een woord te uitensloot de blinde moeder haar kind in de armen ter wijl heete tranen op Hermance's weelderige lokken vielen. «Dierbare, dierbare moeder," fluisterde de gravin teeder. «Mijn goed, mijn lief kind..." mompelt Mevrouw Werner, (dien naam zullen wij haar in den loop van ons verhaal maar laten behouden) «Eindelijk, eindelijk na zoovele jaren van door- geslaan lijden heb ik u dan weergevonden eindelijk houd ik u dan weer omarmd! Daar mede moet ik mij dan ook tevreden stellen want u aanschouwenmijn engelkan ik niet en hoe zwaar het mij ook valt, zoo zal ik mij daarin zonder morren schikken en als een ge deelte der boeledoening betrachten mij door den goeden God opgelegd. 0ik zie u nog steeds als 't bekoorlijke zesjarige kind voor mij met uwe zachte oogen en uwe goudblonde lokken. 0den avond toen ik afscheid van u na;n om den man te volgen die mij zoo naam loos ongelukkig heeft gemaaktzal ik mij steeds herinneren, 'l Was tien uren. Onder v#orwendse! eener lichte ongesteldheid had ik mij bij den graaf laten verontschuldigen. Door eene deur had uwe kamer gemeenschap met mijn boudoir. Ik betrad haar en bestraald door 't matte licht eener lamplaagt gij zoo rein en schuldeloos als een engeltje in uw bedje. Weinig kondt Men verneemtdat weldra te Londen een vergadering belegd zal worden om te beraad slagen over hel maken van een tweede Suez- kanaaldat onder hel uitsluitend beheer van Engeland zal staan. In bijna alle Rijken die een Vertegenwoor digend Regerings-systeem hebbenklaagt men over de langdradigheid der parlementaire werk zaamheden. «Ons iloogerhuis knutselt zegt de Times en 'l Lagerhuis doet hij den aanvang der zit tingen te weinig en in '1 laatst daarvan zit hel bedolven onder werk. «Dal wordt dan slordig afgedaan." «Ware ik lid der Lords roept de schrijver ik zou alle maatregelendoor de Regering tegen het einde der zitting ingediendstelselmatig verwerpen." Men herinnert echter aan de Timesdat de hoofdoorzaak van dal kwaad gelegen is in 't Lagerhuisdal geen goede werkverdeeling volgt en te veel luijerl ol te onbesuisd arbeidt. De Durbansche correspondent van de Standard bevestigtdat Celewayo nog leelt. Een bood schapper is bij hem gekomendie den koning in veiligheid had veriaten aan deze zijde van de Witte Umvelosie op een plaatsenkele mijlen van Mahlabalini. Cetewayo had zijn land in het geheel niet verlaten en is niet voornemens in N'atal te komen. Verscheidene oude hoofden die men had gemeend, dal gesneuveld waren, zijn bij hem en te Yaman en te Udabuko heb ben zij een strijdmagt bijeenveel sterker dan te Oelundi werd verslagen. Men verwacht, dat zij binnen kcrl Zibeboe die in zijn land is teruggekeerdzullen aanvallen. Allerlei. Bij de gemeentelijke feesten die te Antwerpen zijn gehoudenmaakten de pick-pockels goede zaken. Een aantal horloges en porteraonnaies zijn ontvreemd. Een ambtenaar der belastingen trof ook dit lot. Hij gevoeldehoe een zakken roller hem zijn horloge ontfutselde. Haastig pakte hij den dief bij zijn arm. Maar hoe groot was zijne verbazing, toen hij eene mouw in de handen hield en de man losraakte. Evenwel ge lukte het hem, den anderen arm te grijpen. Hetzelfde resultaat. De verblufte aiubtenaa. had twee roksmouwen in zijn hand, en de dief ontsnapte met hel horloge. Een noodlolligen droom had onlangs een jonkman te Königgratz. Hij droomdedat hij in een spoortrein zatdie dreigde te veronge lukken en sprong uit den wagennaar hij meendemaar in werkelijkheid uit het open staande venster zijner slaapkamerop de tweede verdieping. De ongelukkige kreeg door den val een hersenschudding en brak een been. Een reuzenwerk is verleden week tot stand gekomen op den Franschen spoorweg lusschen Saint-André-le-Gaz en Chambéry. Bij Grenan werd nl. een brug gelegd tusschen twee rotsen, over een bergstroom. Deze brug bestaat uit twee spanningen, gedragen door één gcmetselden pilaar, die 52 meters boven het water uitsteekt De brug weegt ongeveer 200,000 kilogram. Deze massa verheit zich 56 meter boven den stroom. De lengte is 78 meters. Hel stellen had zonder ongelukken plaats in 88 uren. Vorst Bismarck amuseert zich te Kissingen zooveel mogelijk. Verleden week verscheen hij op een bal in het Casino. De jonge dames deden hun best om aan hem voorgesteld te worden. Eene bekoorlijkehalf gesluijerde dame dia te vergeels naar eene andere gelegenheid zocht, stelde zich zelve voor door den vorst te verzoeke# haren armband, die was losgegaan, vasltemaken. De vorst deed het dadelijk. Een noodlottige brand brak verl. week des nachts uil in een herstellingsoord voor krank zinnigen te Ealing bij Londenbehoorende aan Dr. Bayd. Tegen 2 uur werden de bewoners van hel kleine landhuis door een doordringend hulp geschreeuw uit deu slaap gewekt. De brand had reeds zulk een uitbreiding genomendat de vlammen uit de ramen der benedenverdieping naar buiten sloegen. Van alle kanten kwam spoedig hulp opdagendoch de ongelukkige krankzinnigen die handenwringend en sehreeu- v end voor de ramen der bovenverdiepingen gij vermoeden arm kind dat uwe moeder bij uw ontwaken reeds ver van u verwijderd zou zijn. Nog eens en weer eens drukte ik vurige kussen op uwe wangen en hoe luide klopte mijn harttoen gij mij in uwe droomen bij de teederste namen noemde. Nog heden komt het mij als een raadsel voorhoe ik u heb kunnen verlaten. Ik verkeerde toen voorzeker in eenen toestand van waanzin van verblindheidwelke mij alles deed vergetenZwaar heb ik geboet enzoo besloot zij angstig «zeg mij eens oprechtmijne Hermancewelk was het gevoeltoen gij ouder waart geworden en het misdadig gedrag uwer moeder vernaamt?" «Men heeft mij nooit iets daarvan medege deeld. Papa «Mijn echtgenoot Ileeft hij nog?" «Ja Mama. Hij bewoont hier eentge huizen verwijderd een fraai huis en bezoekt ons zeer dikwijls. Mijn antwoord op uwe vraag klinkt u wellicht vreemd in de oorenen toch kan ik u eerlijk beluigendat ik nooit iets ver nomen hebwat gij mij zooeven vertelde!. Geen wonder ook want toen ik zes jaren oud wasverlieten wij Parijs en huurden in Italië waar wij ons vervolgens een achttal jaren met terwoon vestigdennieuwe bediendendaar de onzen achterbleven. Op deze wijze werd alles voor mij geheim gehouden «n ouder ge worden geloofde ik natuurlijk alleswat mijn vader mij verhaalde van uwen plotselinge^ dood. Op negenlienjarigcn leeftijd huwde ik den man mijner keuze de" graaf d Esteval «En zijl gij gelukkig?" viel Mevr. Werner haar in de rede. «Voorzeker, moeder; d'Estcval bemint mij innig mijne kinderen Emil en Angelique hebben mij tot eene gelukkige moeder gemaakt enzij omhelsde Mevrouw Werner teeder «nu gij hier zijl is mijn geluk volmaakt." «Goddank, mijn kind, dal gij tevreden zijt. Zulks te welen zal inij vertroosten in mijne eenzaamheid zulks zal mij zells zonder morren doen dragendal gij mij toebchooren ruoogt." «Wat zegt gij, moeder. Wie en wal zou mij zulks beletten «Wel, kind, uw echtgenoot en de wereld. Gij vergeet, wat... ik misdreven heb." «Neen, moeder, dal doe ik niet. Maar Paul zal zoo wreed niet zijn om mij van u te scheiden. Hoewel hij zeer gehecht aan zijnen onbevlekten naam iszoo bezit hij een te edel karakter om op deze wijze te zullen handelen «Hoor eens, Hermance. ik ken de mannen beter dan gijik weeldat er velen zijn die liever sterven dan hunnen naam geschandvlekt te zien en ik gelooidal uw echtgenoot tot een dezer behoort. Daarom wil ik vertrekken opdat uw geluk niet verstoord wordeopdat uwe kinderen niet zullen behoeven te blozen, wanneer de naam hunner grootmoeder genoemd wordt, ik heb u aan mijr. hart gedruktik weetdal gij tnij vergiffenis hebt geschonken aldus, mijn lief, goed kind, omhels mij voor den laalsten maal." En diep ontroerd hield zij stiL «Neen, moeder," hernam Hermance op af gebroken loon «ik iaat u niet gaan. Ternau wernood hebt gij uwe dochter weergevonden of gij wilt haar reeds verlaten. Neen, moeder, neen nogmaals neenGij zult gij moogt niet vertrekkenuwe Hermance verloochent u nooit

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1