hadden zorg gedragen dal hunne meening <rn Raad kenbaar was véór de definitieve beslissing omtrent eigen exploitatie valL Bij de vorenstaande mededeelingen is nog gevoegd eene nota van den heer Burgemeester aan d»n Gemeenteraad gericht, vermeldende verschillende gegevensgegrond op de onder vinding in andere steden bij eigen exploitatie opgedaaneenige becijferingen van den heer Kalfl' als minder juist aanwijzende, en de ver lenging der concessie in overweging gevende benevens het door de in den aanhef dezer ge noemde commissie uitgebrachte rapport. Door den heer Visser wordtnadat op zijne vraag waarin hel dagel. best. aanleiding heelt gevonden alsnog voorlestellen de nu loopende concessie Ie verlengendoor den Voorzitter is geantwoord dal daartoe aanleiding hebben ge geven de voor de gemeente meerder gunstige voorwaarden, en o. a. de bepaling dal bij stij ging van het gasverbruik tot 250000 M8 per jaarbuilen de gemeente-verlichting de prijs voor particulieren lot 9 et. per M3 zal worden teruggebracluen daarbij voegt dat concessio narissen bereid zijn alléén op de voorgestelde gewijzigde voorwaarden de concessie le aan vaarden hel door hem voorgestelde amen dement op art. 2 om den duur der concessie op 12 jaren le bepalen tegen den prijs van 8 i cent per uur en per lantaren voor de straat verlichting ingelrokken. De Voorzitter steil nu aan de orde de be handeling van hel gewijzigd art. 2 van het con tract dal thans luiden zal «De concessie wordt verleend voor den tijd «van zesti&i jaren, beginnende 17 Augustus «1884 en eindigende 17 Augustus 1900. «De gemeente ol de nieuwe concessionaris aan «wien na dien datum de concessie zal verleend «rijn, is niet verplicht, doch gerechtigd tot de «overname van de gasfabriek met alles wat lot «de gasverlichting behoort of gebruikt wordt, «zonder eenige uitzondering, tegen den prijs «welke door drie deskundigen daaraan als fa- «briek. zonder op derzei ver omzet of werking «te letten, zal worden toegekend. «Na verloop van de eerste tien jaren derhalve «na 1894. heeft de gemeente het recht de con- cessie ieder jaar te doen eindigen, onder ver- oplichting tot overname op gelijke voorwaarden «zijnde de onccssionarissen desgevorderd in «beide gevallen, lol de overgave verplicht. «De deskundigen te benoemen één door B. «en W.één door de concessionarissenen één «door den kanlonregterzullen door laatstge- noemde beéedigd worden. «Ingeval de concessionarissen in gebreke blij- «ven een deskundige le benoemen, zal hen daar- «loe door B. er« W. een termijn worden gesteld «na verloop van welken de kantonrechter in «die benoeming zal voorzien. «De kosten van taxatie zullen voor de helft «door de concessionarissen gedragen worden.'' Nadat den heer Croockewit op zijne vraag wal in omvraag zal worden gebracht het voor stel tot 't verleenen der concessie voor 12 jaren tegen 1 ct. per uur en per lantaren dan wel voor 16 jaren legen 3* cL per uur en per lantaren voor de straatverlichting, door den Voorzitter is geantwoord dat alléén de bepaling van den duur der concessiezooals die in het gewijzigd art. 2. n. I. voor 16 jaren is opge nomen in omvraag zal worden gebrachten dat bij eventueele verwerping daarvan eerst van het voorstellen van een ander tijdvak sprake kan zi n, terwijl later, bij de behandeling van art. "36 omtrent den prijs voorstellen kunnen worden gedaanwordt art. 2in omvraag gebracht zijndemet 8 tegen 7 stemmendie van de heeren LagerweijCalkoenHuet Grocnebooinv. d. Wall Bake, Celosse en van Beekaangenomen. Vervolgens wordt art. 7gewijzigd zooals in 't bovenstaand rapport is vermeld, in omvraag gebracht en z. h. o. aangenomen. De heer van den Wall Bake verlaat de ver gadering. Bij de behandeling van arL 9, dat thans luiden zal «Bij hel leggen van de pijpleidingen zullen «de conccssionnaiis.;i«n alle kosten van daaruit «voortvloeiende wijzigingen of herstellingen van «gemeente- en particuliere werken en eigen- «dornm n vergoeden, en zich onderwerpen aan «alle betrekkelijk deze weikzaamheaen bestaande «of te maken voorschriften en politie verordc- «ningeo, waaromtrent reeds dadelijk het vol- «gende wordt bepaald 1°. Zij zullen hel ge- «meenlebestuur kennis geven, telkenmale wan- «neer zij belangrijke wei ken moeten verrichten, «bijvoorbeeld wanneer zij het verkeer moeten «stremmen of des nachts graal werken open «laten liggentenzij buitengewone ornslandig- heden daartoe verplichtenworden gecne der- cgelijke werkzaamheden aangevangen vóórdat «op die kennisgeving de vergunning van de be voegde autoriteit is gevolgd 2°. Zonder toe- cstenuning van den gemeente-architect mogen «de concessionnarissen geene buizen door riolen «leggen, noch eenig metselwerk wegbreken; «3°. Zij zullen gehouden zijn zoo spoedig mo egelijk, en althans binnen 24 urende hun «opgegeven gaslekken zoowel voor particulieren «als voor de gemeente-verlichting, van af de hoofdhuis tot en met den meter te herstellen «43. Zij zullen gedurende den nacht opcnblij- «vende of niet bestrate graafwerken behoorlijk «verlichten; 5°. De graafwerken zullen met zorg «verricht en de aarde goed aangestampt worden. «Het herstellen van de bestraling en hel on- «derhoud daarvan gedurende een jaar, op die «gedeelten van den publieken weg welke op- cgegraven zijn geweest, geschiedt door de ge- «meenle, doch voor rekening van de conces- «sionarissen, die echter in kennis zullen worden «gesteld met de voor hunne rekening uitgevoerd «wordende herstellingen en eiken Dingsdag op- «gaaf zullen ontvangen van de kosten der in «de voi'ige week verrichte herstellingen" geelt de heer Gerritsen zijn leedwezen te kennen dat uit dat artikel de bepaling is geligi dat de concessionarissen de gaslekken zullen hebben te herstellen in de buis loopende van den meter tot de lichtenniemand volgens spreker in deze gemeente legt zich daarop speciaal toe en hij vindt daarin aanleiding B. en W. in over weging te geven te trachten de verplichting van de conressionarisson daartoe in iicl artikel opieneincri. De heer Croockewit bestrijdt de meening van den vorigen sprekeren meent dal die herstel lingen moeten worden overgelaten aan de par ticuliere industrieook mei het oog op dc moeilijkheid voor den gasfabrikant daaraan bij beschikking over een gering personeelverhon den dat voortsaangezien de thans loopende concessie nagenoeg nog een jaar duurthei niet onmogelijk is dat personen zullen worden ge- venden die zich tot hel verrichten der bedoelde werkzaamheden bekwamen. De Voorzitter acht de grief van den heer Gerritsen niet van in» rij panden aard, voor zich van ondergeschikt belang, en deelt daarbij mede dal de door den heer Gerritsen bedoelde bepaling uil het artikel is weggenomenop verzoek van de concessionarissen die daardoor zelfs den schijn zullen vermijden van in hun belang de hen aangewezen gaslekken niet goed te herstellen. Waarna hel artikel met 8 tegen 6 stemmen wordt aangenomen tegen stemden de heeren Celosse, van Beek, Lagerweij, CalkoenHuet en Groeneboorn. Nadat de behandeling van art. 13 bepalende: «De lantaarns zullen zijn van hel nu in de ge- «raeenle in gebruik zijnde model en de branders «als de thans in gebruik zijnde op de 2 lantaarns «aan hel raadhuis, verbruikende 170 liters p. uur. «Mocht de gemeente candelabrcs of kolommen, «lantaarns van een hijzonder model verlangen of «die willen voorzien van reverbères, van melkglas, «porselein of andere constructiezoo kan zij die «op hare kosten plaatsen. «Hetzelfde geldt voor iederen brander van een «ander modelinits de met de nieuwe branders «verbruikt wordende mindere of meerdere hoe- veelheid gas dan in art. 24 (bepalende 170 liters «peruur) is bepaald, in rekening worden gebragt," door den Voorzitter aan de orde is gesteld komt van den heer v. Beek eene motie van orde in om alle door B. en W. voorgestelde wijzigingen in vorenstaand rapport omschreventegelijk in omvraag le brengen. Dc heer van Beek zegt tot het voorstellen dezer motie te zijn geieid door de omstandigheid dat naar zijne meening alle volgende ter be handeling voorgestelde wijzigingen inet dezelfde meerderheid legen dezellde minderheid als de reeds behandelde zullen worden aangenomen. De heer Gerritsen verzoekt, alvorens deze motie te behandelenvoorlezing der bepalingen omtrent 't opleggen van boete aan de conces sionarissen, daar hij vermeent dat die bepalingen in strijd zouden zijn met de bepaling ten aan zien van den termijn in art. 9 vermeld. De Voorzitter antwoordt daarop dat art. 39 van liet contract boeten in het algemeen bepaalt doch niet de onderdeden (in casu termijnen) in hel bijzondei behandelt. De heer Gerritsen acht hel voldoende er op te hebben gewezen en laat de redactie gaarne aan B. en W. over. Waarna de motie van den heer van Beek met algemeene stemmen wordt aangenomen. De Voorzitter wil vooraf mededeelen dal bij aanneming der voorstellen tot wijziginghel zijn voornemen is daarna direct hol voorslcl lot hel doen van een bod in omvraag le brengen. De heer van Zijst geeft te kennen dat hij niet uit voorbelde voor concessie vóór de wijzigingen en de motie heeft gestemd doch alleen daartoe is geleid door de vele risico's aan eigen exploi tatie verhonden. |)c Voorzitter zegt bij aanneming der wijzi gingen een voorstel le zullen doen één korten termijn te bepalen, binnen welken de conces sionarissen omtrent de al ol niet aanneming der voorwaarden, zich zullen hebben te verklaren, terwijl hij mei liet oog op evenlucele verwer ping door concessionarissen nu reeds het voor stel tol hel doen van een bod wil behandeld zienteneinde geen tijd te. verliezen. De lieer Unci bevreemdl de gestelde moge lijkheid dat de voorwaarden door concessiona rissen zouden kunnen worden verworpen, als vermeende hij dat die door hen zclven waren gesteld, terwijl de lieer Croockewit van ge voelen is dal wat thans behandeld is en wordt voor concessionarissen verbindend is. De Voorzitter geelt te kennen van meening te zijn dalnaar luid der positieve verklaring van den heer v. d. Berkhof, de voorwaarden door hem zullen worden aangenomendoch dal alsnog geen contract beslaat, en hij dc be handeling van het voorstel tot liet doen van een bod alleen inet hel oog op eventueel tijd verlies wcnschelijk acht. Waarna de voorgestelde wijzigingenzooals ze in vorenstaand rapport zijn aangeduid inet 8 tegen li stemmen die van de heeren Celosse van Beek, Lagerweij. ('.alkoen, lluel en Groe- neboom worden aangenomen. Varvolgens doel de secretaris voorlezing van een ontwerp-besluit waarbij de concessionarissen een termijn van 8 dagen wordt gesteld om zich omtrent de aanneming der voorwaarden te ver klaren. De heer Gerritsen wenscht binnen 3 dagen een voorioopig contract te zien onderleekend. De Voorzitter verklaart zich hiermede te kunnen vereenigenen stelt voor een termijn van drie dagen le stellen. Nadat den heer lluel door den Voorzitter en den heer Croockewit eenige inlichtingen omtrent de bedoeling van den termijn zijn ver strekt, wordt hel voorstel van den heer Ger ritsen z. h. o. aangenomen. De Voorzitter wenscht inet liet oog op even- tueele niel-aanvaarding der voorwaarden binnen dunde concessionarissen gestelden termijn de behandeling van hel voorstel tol hel doen van een bod aan de orde le stellen. De lieer Croockewit kan zich daarmede niet verecnigenen meent dal dc goede trouw van concessionarissen in deze wel niet twijfelachtig zal zijn voorts geelt hij als zijne meening te kennen dat liet contract in zijn geheel nog in omvraag moet worden gebragt. De Voorzitter meent dal door de aanneming der verschillende wijzigingen de eindstemming reeds is verkregendoch heeft geen bezwaar aan hel verlangen van den heer Croockewit la voldoen. Waarna een daartoe strekkend onlwcrp-be- sluit door den Secretaris wordt voorgelezen en met lil legen 4 st.die van de heeren Calkoen Huet, Groeneboorn en Celosse aangenomen. Door Hen Voorzitter wordt hel voorstel tot behandeling van dat tot het doen van een bod ingetrokken en geelt daarbij le kennenbij evenlucele niet-aanneming der voorwaarden door de concessionarissenzoo spoedig mogelijk eene raadsvergadering te zullen beleggen. Ten slotte wenscht de heer Gerritsen te w ijzen op 't gerieflijke voor de leden gelegen in- en liet nul dor avond-zittingen aan do bijwoning van w elke voor een ieder minder bezwaren zijn ver bonden waardoor men in de gelegenheid is per soonlijk te hooien hoe de belangen van de gemeente in deze vergadering worden voorge staan en behandeld en niet behoeft altegaan op liet onjuiste verslag van het behandelde in den Baadzooals dat dezer dagen weder in écn der locale bladen voorkomt. Voorts zegt hij en daartoe verkrijgt hij ▼•riot van de vergadering in He vergadering van 26 Juli j.l. zich tegen het voorstel van B. en W. tol hel verleenen van gratificatiën aan P. Schimmel en L, Kumcs te hebben verklaard op grond dal hij I 100 te hoog, f50 billijk achtte, en wenscht dit alhier alsnog te constatecren teneinde het in de notulen dezer vergadering wordt opgenomen. De Voorzitter betwist den heer Gerritsen zijn gezegde omtrent de gerieflijkheid van avond- zittingen die ook elders bij uitzondering wor den gehouden. De Voorzitter sluit daarna de vergadering. Gedrukt Ier Bock-, Kantoor- en Courantdrukkerij van A. II. VAN CLEEFF lo Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 11