Eene courant uit Barcelona deelt de drie volgende staaltjes mede van de mogelijkheid om ••mmige dieren te temmen, die gewoonlijk het gezelschap van den mensch ontvlieden. Een landbouwer te Noya bezit een vosdie zoo tam isdat hij hel huis vrij in- en uitloopt. Hij heelt eenigszins de gewoonten van een kal aangenomen en vangt vlijtig muizenmaar in tegenstelling met deze dieren loont hy groole symphatie voor de hondea In dezelfde gemeente zat een boer zijne boterham te Mentoen hij digt bij zich eene hagedis zag. Hij strooide eenige kruimeljes op den grend en na eenigen tijd naderde hel beestje zeer schuw om ze op te eten. Den vol genden dag op hetzelfde uur had de landbouwer nog naauwelijks zijn brood voor den dag ge haald of hij zag de schitterende oogen van de hagedis onbewegelijk op zich gevestigd. Weder strooide hy kruimelshet dier overwon zijne schuwheid al iels spoediger, en van dien dag «f ontstond er een innige vriendschap tusschen hen beiden en namen zij hun ontbijt altijd zamen. Een derde geval had plaats te Morella. Een echt liefhebber van de jagt, die zich reeds lang moeite gal om wilde dieren en zeldzame vogels op te fokken was er in geslaagd een jongen arend te temmenzoodal het dier vrij rond vloog, maar op hel gefluit zijns meesters on middellijk terugkeerde. Twee of drie inaal per dag kwam hij op geregelde lijden om het voedsel uit de hand van zijn temmer te ontvangen en veroorzaakte telkens bij hel nederdalen geen geringen schrik aan de duivendie hij echter nooit aanviel. Lang duurde echter deze idyllische verhouding nieteens vertoonde zich een troep arenden in de buurt en de getemde verdween roet henzonder zich ooit weder te vertoonen in het huiswaar hij de eerste lessen van be schaving en gezelligheid ontvangen had. Te Rhenen bestaat nog steeds eene verorde ning, waarbij den bakkers wordt voorgeschreven geen brood ten verkoop in voorraad te hebben dan van een bepaald miniinum-wigt. De laatste weken werd tegen eenigen hunner proces-ver baal opgemaaktomdat zij te ligt brood ver kocht hadden. De bakkers hebben zich thans tot den Raad der stad gewend met verzoek de broodzetting op te heffenof tot herziening van de verordening over te gaan. Slechts één hunner wenschte den bestaandea toestand te handhaven. In de mijnen van Brichebo nabij Namen is brand ontstaan en 19 mijnwerkers, die na hel uitbreken van den brand niet te voorschijn kwamen zullen hoogstwaarschijnlijk aldaar hel Jeven hebben verloren. DAGELUKSCHE WATERSTANDEN ven de Luntersche beek en de rivier de Eem. Ük-rrm Room* Ha* Om Li«- PoTH- Gnti ari" bof.B b»nr« IM r.w BOT snas LAAS 1683 M M M. M. M M M ♦.95 ♦.7# ♦,93 3,95 £.♦0 1,43 0,53 0.50 U ♦,99 ♦.77 ♦.91 2.** 3.38 1.40 0,50 0.20 16 5.15 ♦,«5 ♦,96 2.SO 3.81 1.32 0,47 0.10 36 5.30 Ml 96 9.80 3,31 1.29 0,50 0.35 17 5.31 ♦,60 ♦,99 3.60 2,39 1,32 0.53 A.P. 38 5,31 ♦.71 ♦.97 2.95 2.« 1.37 0,61 0.35 29 5.30 ♦.79 1 5,03 8,98 i.U 1,38 0,65 0,25 vervolgens op straat. Daar stonden twee heeren in een druk gesprek gewikkeldeen hunner richtte zijne onbeschrijfelijk weemoedige blikken voortdurend naar hel venster. Eensklaps begreep mevrouw Streil allesdie heer was de vroe gere verlooide van Ange zij wilde juist eenige vertroostende woorden tot het meisje richten maar zij was verdwenen. Spoedig daarna kwana «ene oudere dame binnendie zich aanbood om haar gedurende de afwezigheid van gravin Ange gezelschap te houden. Mevrouw Slreit ontroerdezij herkende mejuffrouw Claire de gouvernante harer kinderen. Dus graaf van Lirhienau had het verlangen zijner vrouw ge ëerbiedigd en haar hare betrekking niet ont nomen. Zulks deed de arme goed. Bliksemsnel kwam het denkbeeld bij haar op om Claire te bekennen wie zij was.zij wilde eindelijk eens kunnen spreken over haar verleden. «Mejuffrouw," zeide zij aldus eensklaps tot deze, «is de vrouw des huizes overleden?" De aangesprokene verbleekte en aarzelde. Vervolgens antwoordde zij: «Ja, mevrouw." «Zoo, nu vertel mij dan eens onder welke omstandigheden haar dood plaats had?" «Och, mevrouw," hernam mejuffrouw Claire verlegen, «daarover spreek ik niet gaarne. Echterzij was eene teer goede damewier gedachtenis ik nog steeds in eere houd. Er verloopt geen dag dat ik niet aan haar denk En de tranen welden in hare oogen op. WordL vervolgd. AMERSFOORT, 1 October 1883. Naar wij omtrent de feestviering van aansl. Woensdag 3 OcL verder vernemen zal de Ker kelijke plegligheid voor het vijftigjarig Jubile van den HoogEerw. Heer H. Blom 's morgens te 9 uren oen aanvang nameh en de feestrede worden gehouden door den ZeerEerw. Heer P. van deGooibergh, S. J., oud-burger van Amersfoort. Van 1 lot 3 uren heeltzooals in ons vorig nummer is vermeldreceptie plaats. Te vier uren wordt door het Kerkbestuur den HoogEerwaarden Jubilaris en ten beperkt aantal genoodigden oud-kapelaansgeestelijken die in dezelfde kerk hunne eerste plegtige dienst hebben verrigl en familieleden een feestmaaltijd aangeboden. Het woonhuis van den hooggeëerden Fees teling zalnaar wij vernemen sierlijk worden geïllumineerd. Des avonds te 7 uren vereenigen zich in Amicitia een aantal ingezetenendie met hel muziekcorps van het le rog. hussaren uil Do- venter, kapelmeester den heer H. Kareis, en het vaandelwaarop hel wapen van Amersfoort prijktbij fakkellichtzich naar Concordia be geven alwaar zich daarbij aansluiten het Uil- voerend Comitéde lieer Burgemeester en verdere daartoe uilgenoodigde ingezetenen en die van daar langs de Langestraat, Kampei binnen poort en Wevcrssingei den HoogEerw. Heer Blom aan zijn woonhuis eene serenade brengen zullende vervolgens denzellden weg voor den terugkeer worden aangenomen. Naar men zich mag voorstellen zullen de in gezetenen van Amersfoort gaarne hunne in stemming met dit leest betuigen door hel ver sieren hunner woningen mei de nationale drie kleur als eene hulde aan den hoogst eerbied- waardigen Jubilaris; aan den edelen, hoogbe jaarden Zielenherder, die 'l schoone voorregl ge niet dal Hij alhier gedurende eene halve eeuw zijn geestelijk ambt liefderijk vervuldeaan den menschlievenden Medeburger, die, waar hij in zijne betrekking dat vermogl, aan zoovelen heeft welgedaan en eene schaar van zachtmoe dige en bescheidene Verpleegsters heeft opge kweekt beschikbaar voor de kranken van alle gezindten aan den minzame* Grijsaarddie in waarheid is Deens et ornamentum a rit at u. Een sieraad onzer stad. Bet jaarlijksche prijsschieten der dd. Schut terij le Amersfoort heelt Maandag jl. plaats ge had. Daarbij behaalde de serg.-majoor J. K. van Wijland de eerste prijszijnde een prachtig gouden remontoir horlogie. De tweede en derde prijs werden behaald respectievelijk door den sergeantmajoor J. A. Iloksbergen en den sergeant A. Schimmel Hoewel het weder zeer ongunstig was is er goed gescholen en heerschie er onder het kader een regl aangenamen en kaïne- raadschappelijken geest. Na afloop van den schielslrijd werden de prijzen door den Heer Majoor-koramandanl Tromp van Holst met echt militaire toespraak den overwinnaars uitgereikt. De levering van Ligstroo voor het Nacht leger alhier is door den Minister van Oorlog gegund aac den Heer D. Gerritsenals zijnde de minste inschrijver geweest bij de plaats gehad hebbende aanbesteding. Op het verzoek van den Heer Mr. W. baron van Goltslein om finantiëelen steun voor den Tramweg EdeNykerk heeft Zalurdag jl de gemeenteraad van Wapeningen besloten te ant woorden, dat de Raad van oordeel is, dat be doelde lijn alleen voor Wageningen van belang kan worden geacht, wanneer die wordt aange legd op normalen spoorwijdle en wanneer zij geëxploiteerd wordt door de Rijnspoorweg maatschappij. Mogl daaraan voldaan worden dan zal over den te geven steun worden beslist. Een voorstel der Commissie, om reeds dadelijk onder genoemde voorwaarden voor f20,000 aandeelen te nemenwerd raat op 3 na alge- meene stemmen verworpen. De 21e lijst der 5e jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel wijst een totaal aan van f 9JJ.797.36 als opbrengst van 525 locale ceinité's. Men meldt uit 's Grarenhage Vóór 1885 (althans vóór 't badseizoen van 1884) zal van de verbouwing tot Kurzaal niets komen. Er zijn zulke verschillende plannen dal de directie het nog niet eens kan worden. Als eerst een keuze is gedaan zal men het gemeen tebestuur pas kunnen raadplegen. Dan moei de aanbesteding volgen. Een en ander vordert zoo veel tijd... dat men lot October 1884 met het bouwen zal wachten. Doch dan zal 't ook in acht maanden afloopen. Indien men nu weet dal hel badseizoen 6 October aaruL sluit (Sche- veningen is reeds nu bijna door alle baclgnsien verlaten) dan wil ik gevraagd h.blmn ol n„.n de keuze, het overleg en den bouw wal ver haastende, niet voor July 1884 gereed zou kur.- nen zijn Mij wil hel zoo voorkomen als óf lvernis, dat over de nieuwe exploitatie was geworpen, loslaat en dal men hel nu nog maar een jaartje bij hel oude wil laten, om dan ver der te zien wat te doen valt. Inlusschen blijkt nu weder dal het gemeentebestuur zich met het badhuiscontract ook on het punt der ver- houwing voor 1884 door liet vernis heelt laten verblinden. Tijdens het kort verblijf van den hertog cn de hertogin van Albany hier ter slede, was de prins van Oranje weder ernstig ongesteld. Tot tweemalen maakte de hertog een visite aan den prins doch beide keeren kreeg hy belet. Hij heelt in dit opzigt hel lot van den Ooslenrijk- •chen Aartshertog van prins Albert van Druisen en van den graaf van Vlaanderen gedeeld. Zij allen beproefden onzen troonopvolger hunne op wachting te maken doch moesten onverrigter- zake vertrekken. Het is wel te bejammeren. De Arr. Regtbank te Winschoten heeft den directeur van de stoomtramweg-maatschappij «Oldainbttegen wien door het O. M. was geeischt eene geldboete van 50 gl.subsidiair zeven dagen gevangenisstraf, wegens hel uit geven en vervoeren van open kaarten ten ge rieve van het publiek voor hel doen van bood schappen en bestellingenvan de ter zake daarvan tegen hem ingebragle beschuldiging vrijgesproken eene beslissing die met belang stelling weid tegemoet gezien niet hel minst door neringdoenden en waarin vermoedelijk hel laatste woord nog niet is gesproken. Te Slochteren is eenige weken geleden een schandaal aan hel licht gekomen waarvan hel einde nog niet is le overzien. Uren in oen •intrek heelt men den mond er vol van maar niemand weet nog le zeggen hoe de vork in den steel zit. Dit schijnt echter vastgesteld te mogen worden, dal voor tientallen van jaren reeds gelden behoorende aan 'l werkhuis aldaar zijn verduisterd die in de tienduizenden loopen. Wonderlijk is het echterdal cr zoo huiten- gewoon velen bij deze zaak zijn betrokken en dal hel zoolang een geheim bleet. Zei Is moeten er bij deze zaak onzedelijke handelingen hebben plaats gegrepen, liet Volksblad van Oosl-Goorecht en omstreken schrijft in zijn laatste nummer omtrent dit leilDe verontwaardiging over de ongehoorde schandalendie le Slochteren in hel financieel beheer van het gemeen ie-werk hu is hebben plaats gegrepen, neemt by dm dag toe. Geen wonder ook want bijna eiken dag brengt nieuwe feilen aan 't licht, t Laat zich nu reeds aanzien dat er ongeveer tweehonderd personen in dc zaak zullen moeten getuigen De vorige week is de oud-burgemcoster Wildeman reeds voor den regter van instructie in verhoor ge weest De zaak blijkt alzoo met den noodigen spoed te worden behandeld. In de Vereenigde Stalen is hei huwelijk slechts een burgerlijk contract, dal zoowel de magistraten als de geestelijken mogen sluiten. Een man kan daar op zijn 15de en een vrouw op haar 10de jaar trouwen. In Engeland mag geen jongen onder de 14, geen meisje onder de 12 huwen. In Oostenrijk moeten bruid en bruigom beidende 14 voleind hebben. In Ueijeren verschilt de wettige leallijd voor huwelijken in verscheiden districten van 14 tot 18 jaar voor de mannen, van 12 tot 15 voor de vrouwen. In Frankrijk trouwt geen jongen vóór de 18, geen meisje vóór de 14. In België en Nederland is de vereischte leellijd 18 voor de mannen en 15 voor de vrouwen; maar de Koning kan om gewigtigc redenen dispensatie geven voor jon gere lieden. In Italic is de leellijd hooger ge steld dan elders, 18 voor hem en 16 voor haar. In Rusland eveneensmaar er zijn uitzonde ringen voor sommige landstreken en in eenige bijzondere gevallen kan de Russische bisschop een huwelijk toestaanzes maanden vóór den door den wel bepaalden lijd. In Spanje kan men al zeer vroeg icrcgtde jongens als ze 14 de meisjes als ze pas 12 zijn. In Zwitserland is in de verschillende kantons een groote lusschen- ruimte van 14 lot 20 voor de mannelijke en 14 tol 18 voor de vrouwelijke partij. In Turkije is geen grens voor den leellijd en in de Oosterschc landen worden huwelijken tusschen de inboor lingen reeds zeer vroeg voltrokken. A D V E R T E N T I E N. V Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER H. C. WOLFF—Memem. Llburg, 27 September 1883. Eenige Kennisgeving.

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2