Dingsdag 11 December 1883. M 5252, 1235S FE UI LI. EP ON. 14) KK.NE LISTIUE t.0GÉK. Uitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad T.rtrhijnt Maandag en Danderdagaaond. Abonnement per 8 laund'a/l.—7nam far port 1.16. Adrertentiên1 --8 resell SO CU..Ik. re,.I me.r lo Crt.rooto letter. ...r Toor ""d" "drr. ritr* inrigtin( jwhieHl hoogere pr<jib.r.k«n>>( Legele onteigen. Ada per re*.! 16 CU. Keelamee per repl 16 Cu. Af, nnmmtr, 10 ft.. plaeUrui .lEriedi Bufeno MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B PO. Politieke Revue. Een der Parijsche bladen deelt mededat markies Tseng aan Ferry verzocht heeft, dat de vijandelijkheden in Tonkin gestaakt worden zoolang de onderhandelingen duren ten einde een botsing te voorkomen. beraadslaging over de staatsbegrooling wordt door de hansche Kamer van Afgevaardig den voortgezetzonder dal zich belangrijke incidenten voordoen. Aan een voornemen schijnt de Kamer getrouw te blijven, namelijk oin elk voorstel tot vermeerdering der credielen of tot verstrekking van nieuwe credielen van de hand le wijzen. In de zitting van Donderdag werd de begroo ting van oorlog behandeld. Na bel sluiten der algemeene beraadslaging zijn nog velschillende hoofdstukken aangenomen. Hel crediel voor <ie intendance isinei goedkeuring der regering met 85.000 francs verminderd. De blijdschap der voorstanders van de vrou wen-emancipatie is van korten duur geweest. De Kamer van Algevaardigden is teruggekomen van haar daags te voren genomen besluit lol bei in overweging nemen van het voorstel aan de bandeldi ijvende vrouwen bel sleinregl te geven bij de verkiezing van leden der regl- banken van koophandel. D« voorzitter der com missie van onderzoek der wel op du consu laire regters verklaardedal hel onderwerp van te leeren aard was om hel zoo incidenteel te behandelenen gaf dus in overweging het voorstel aanlehoudcn. De Kamer stemde hieiin toeen de welwaarin bedoelde bepaling zou worden ingelaschlwerd aangenomen. Voor eerst dus komt de zaak niet weder aan de orde. Nu waait de vredevlag in top en geen onheil spellend wolkje is er aan den Itussischen hemel. Had Keizer Wilhelin's woord zoo grootcn invloed op den Czaar Zeker had het invloedmaar er was iets anders dal den Itus klein maakte en dal was geldgebrek. Hij moest 50 millioen roebels zien magtig te wordenen die leenen moet ii gewoonlijk oorspronkelijke familieschels door S beleefdja aanvalligook al is hij een kozak. Vrede, vrede op aarde! zong de Czaar, terwijl hij te Berlijn de hand uilslak orn 50 millioen roebels. Mozes Mendelsohn zal hem die leveren. Als ze binnen zijnkunnen Ignatieff en Katkow en Tolstoi wel weer rnel de karwats spelen en met de sporen krassenmaar die dan leeft die dan zorgt. De mensch leeft bij den dag en elke dag heelt ook ganoeg aan zijn eigen goed ol kwaad. Het doodvonnis van O'Donnellden moor denaar van James Carey, zal waarschijnlijk den 17 of 18 dezer maand ten uitvoer gebragl worden. De strafvoltrekking kan misschien een of twee dagen uitgesteld worden, daar de nieuwe beulBinns tegen denzellden lijd ge- lijke laak heeft te volbrengen te Dublin. Daar moet een «onverwinnelijke" Poole ge naamd opgehangen worden. Hij was mede- pligtig aan de laatste bedreven moorden en verscheen tweemaal voor het hof van assises. Den eersten keer kon de jury niet lot eene i eenstemmige uitspraak geraken en naar aan leiding hiei van worden thans nog pogingen j gedaan om hem in het leven le behouden men twijfelt echter of zij zullen gelukken. —SËËSÈ-SSBË9 Door de Commissie van Rapporteurs zijn een zevental amendementen voorgesteld op Hoofd stuk VIII (Dep. van Oorlog) der Staatsbegrooling tot vermindering met een gezamenlijk bedrag van f 208,500 en wel voor de voorgestelde wijziging in de verhouding lusschen hel aantal le en 2e luit., de voorgestelde verhoogde bu- reelkosten van de kommandanten der bereden en vestingartillerie de voorgestelde verhooging van pensioenenden bouw van een stal te Helderden aankoop van een terrein voor ka zerne te Amoi slooi tbouw van een rijbaan en smederij en uitbreiding van de stalling aldaar. Allerlei. Op grond van de uitgebragte adviezen door den inspecteur van hel middelbaar onderwijs «Och ik houd volstrekt niet van complemen- tjes makenzoudl u wat langzamer willen loopen, mejoor, haast je maar niet. Wij hebben lijd genoeg," zeide mevr. ter Sluis v rder. «En, ik meende, dal u zoo ongerust waart over uwe dochter," kon hij niet nalaten iro nisch op te merken. «Ja dat is waar ook. Maar Bruno is toch hij haar. Is uwe vrouw al lang geleden gestorven 7" «Ja, mevrouw, al sedert vijf jaren." «En hebt u geen plan om le hertrouwen 7" «Och wat zal ik u daarvan zeggen 7 Ah ik misschien eens eene vrouw ontmoeten zaldie haar lol aan hel mijne wil verbinden, die niet le veel aan uilgaan is gehechtdan is het niet onmogelijk dat ik mij weer eens in hel huwe lijksbootje begeven zal." «Nu, zulk eene vrouw bestaat er welgeloof dal vrijmijn goede mejoor." «Tot voor eenige dagen twijfelde ik evenwel daaraan," antwoordde hij zonder eenige be doeling want zijne gedachten vertoefden bij een aardig meisjeskopje, «maar eerst sinds dien lijd ben ik tol de ontdekking «Ja, is dat werkelijk zoo," vraagde «de mevrouw" met moeite hare vreugde kunnende bedwingenwant wie kon hij anders bedoelen dan haar, «meent uwes dal werkelijk, in- I derdaad 7" «Gewis, mevrouw," klunk het weer even gedachteloos. «Een ongekend gevoel van zalig heid dooi stroomt mijne borst als ik mij in hare nabijheid bevind maar helaaszulks ge schiedt zoo zeldzaam. Ik ken haar nauwelijks en wie weel hoe spoedig zij reeds weer ver trekt want zij is hier gelogeerd. 0hoe gaarne zou ik haar bekennen hoe lief ik haar heb haar stneeken om mijne vrouw le wordenik ben bevreesd dal zij mij aiwijzen zal." Eene kleine pauze ontstond er; spoedig ver brak «de mevrouw" hel stilzwijgenzeggende «Waarom zoudt uvves dal gelooven, mejoor. Bezit uvves oinmers niet alles wat eene vrouw genie in een iii.ui doet krijgen. Uvves zijl wel is waar 'n weduwmanmaar wal maakt dal uil 7 Uvves heelt gelduwes zijl recht van lijf en leden, uvves bent gezond van santé, uwes heeft een goeden leeftijd wat kan zij op uwes aan le merken hebben 7 Kom 'k zou 't maar 'ns wagen. Wees maar zoo kcfuus niet. Pertale minsclien hebben de half van de wereld. Ik verzeker u dat u geen blauwtje loopen zult." «Uwe verzekering beste mevrouw verheugt mij zeersprak de majoordie de huwelijks planner. van «de mevrouw" ten opzichte van zijnen persoon geheel vergeten had en veron derstelde dal zij zijne liefde voor de logee van mevrouw van Leden henn-rkl had, «want u kunt niet begrijpen hoe gejaagd ik mij ge voel. Maar hier zijn wij aan uwe woning. Wil ik even schellen? Nu, mevrouw, ik zal uwe raadgevingen volgen en de dag van morgen zal over mijn toekomstig levensgeluk beslissen. Zoudt gij denken dal ik op een gunstig ant woord kan hopen 7" «Stellig mejoor," zeide «de mevrouw'' m»>t een liiouih erend lachje, «'lis mij ol gij mij en de directeuren der middelbare scholen is door Burgemeester en Wethouders van Amsterdam besloten alwijzead te beschikken op hel ver zoek onlangs door de plaatselijke commissie van toezigl op het middelbaar onderwijs gedaan om de oelenuigen in den wapenhandel optenemen in de programma's der middelbare scholen. Men schrijft uit Utrecht In geen Nederlandsch* plaats veroorzaakt hel Sint-Nocolaasfeest zooveel aardigheden ais in onze goede Bisschop>ta<l. Reeds in den vroegen namiddag van den üden begint de prei. Vooral de studenten dragen daartoe bij. De goede Sinteen eerwaardig grijsaard in Bisschops- kostuura rijdt met zijn twee zwaite Knechts in open rijtuig door de stad en deelt mei kwistige hand bruidsuikers voor de jeugd en keurige bouquetten voor de |ungc dames uit. Later zag men de «millioenen-jufvrouw" in open rijtuig, gekleed in fraai zijlen costuuiu en met het kostbare kleinood van Bosch en Zoon. Ook de «Transvaal Deputatie" ontbrak nietin Transvaal-ccsiuiun met hun wapens op zijde en hel onmisbare pijpje in den mond trokken zij Utrecht dooi. Overal werden allen luide toegejuicht. Volgens de A. Ct. zwerven er des nachts lal van personen door de straten van Amsterdam die geen onderkomen hebben en hel aller noodzakelijkste missen. Genrek aan werk wordt door de meesten dier ongelukkigen opgegeven als de oorzaak hunner ellende. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Breda heeft zich tot Z. M. den Koning gewend met eerbiedig verzoek het vrij handel stelsel te laten varen en het reciprocileitsstelse'. toe te passen. De Schah van Pcizie zal in zijn hoofdstad Teheran eene apotheek geheel naar Duilsch model doen inrigten. Alle medicamenten en hulpmiddelen zijn te Berlijn gekocht en reeds naar Perzie verzonden. Als hoofd dezer zaak de verlovings-comtoenecasies reeds laat zien." Zij hield op want het dienstmeisje opende de deur. «Mijne groeten aan uwe dochtermevrouw, en wensch haar beterschap voor mij. 8laap welmevrouw en hij vertrok nadat hij in do dankbaarheid zijns hal len een kus op de band der mevrouw gedrukt had. Met de houding eener vorstin trad zij den gang binnen eu vraagde aan Aalwaar hare dochter was. «Mevrouw is op hare kamer, zij ligt te bed weel uwes. Melieer is vreeselijk benauwd over haardie goeie man. 't Is maar goeddat uwes tehuis gekomen bentdan het ie nog 'ns een anspraakziet uwes." Haastig besteeg «de mevrouw" de trap, welke naar Louise's slaapkamer voerde. Aal lachte in haar vuistje en hare stem drukte ge heel hare vroolijkheid uiltoen zij in de keuken gekomen hare kameraad vertelde «Noudie heb ik lekkertjes naar boven ge stuurd. Zie jeminschik was bangdal ze hier den boel eens nasnuffelen zou. Dan hadt je eens wat gehoord van dal beetje sukkela- melkdal we ieders stilletjes genomen hebben. Nou, zij is gelukkig weg. Ik zal nog een kom metje drinken voor den schriken zij voegde de daad bij hel woord. Middelerwijl was «de mevrouw" de kamer binnengetreden. Bij hel matte licht der lamp zag /ij Kruno voor 't bed zitten, 't Gelaat van 'I jonge vrouwtje was zeer bleek en dat werd wellicht nog vermeerderd door de helderheid der lakens. Hare weelderige lokken vielen op 't kussen en nu en dan streek Kruno er li< I- koozend overheen. «Hé, Mama, zijl u daar," kh>nk liet nau-

Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1