MK"5 üer D U- sc"ummj 1 E. LANDBOUWERS. Onze overdekte markt in de Wagenstraat i« feestelijkmet muziek en toespraken ingewijd. Hel is een prachtige inriglingdie echter voor hel oogenblik nog iets meer weg heelt van een groote bazar dan van een markt. De consumtie- arlikelen spelen in de geopende winkeltjes de hoofdrol nog niet. Er zijn meer katoentjes, linten, kanten, knoopen, garen en band, para- plukjes en dergelijke zeken dan groentenvruch ten visch en vleesch te kooD. Doch hel zal wel komen. De kleine koopluidie thans op de Groote Markt aan weder en wind zijn blootge steld zullen wel tot het besef komen dat zij verstandig doen naar de overdekte markt te verhuizen. Dr, Jorissen schrijft in zijn metnone over Nederland en den Transvaal hel volgende tMen zij in Nederland zeer voorzigtig in de betooning zijner sympathie. Ik ben van oordeel dat eene sympathie die ruchtbaarheidopen baar vertoonzonder meer te voorschijn brengt, r! hel kwaad aan den Transvaal doet dal onze vijanden ons begeeren aan te doen. Nu reeds cireuleeren de voorloopige aankon digingen der onderscheidingen die de deputatie wachten in de couranten te Londen en wekken wrevel en onrust. Ik herinner mij in 1876, toen het eerste berigt van hel welslagen der 'loening, door den president burgers in Neder land gesloten, Zuid-A lïika bereikte, hoe grim mig de Lngelst h-gezinde pers over die onge dachte hulp zich uitliet. Hei is eene vaste overtuiging bij alle Engelsche staatkundigen datware het niet door den invloed van de Hollandersde Boeren zich bij de vreemde ■overheersching zouden nedergelegd hebben. Wat wil men nu in .Nederland? Ons goed of kwaad doen Eene sympathieuit feestelijke ontvangsten beslaande beleedigt den Engelsch- roan zonder ons sterker te maken. Ik vraag daarom met allen ernstlaat men in Nederland eendraglig de handen uit de mouw stekenen bijeenbrengen wat wij be hoeven. Ik doe geen beroep op publieke lief dadigheid aalmoezen behoeven wij niet. Het is een beroep op Nederlandsohe energie op den ondernemingsgeest van jonge mannendie een nieuw vaderland zoeken. Nederland is als kolo niale mogendheid groot geworden, en alhoewel het geen kolonies in Zuid-Alrika kan slichten wij die daar wonc-n begeeren evenmin uil Den Haag als uit Downing-Slreet geregeerd te wor den. Overzecsche relaties kunnen weder aan geknoopt worden die beter dan kolonies zijn." AMERSFOORT, 7 Kebruarij 1884. Op hel concert door de Afdeeling van «Toon kunst" te geven (zie nevensstaande aankon diging) zullen door een Koor van ongeveer 85 dames en hoeren koorwerken worden uitgevoerd van llaydnvan BeethovenMendelssohn en Schumann. De solo-zangnummers en die voor klavier (o. a. hel concert van Mendelssohn in G, gearrangeerd voor twee piano's) zijn toe vertrouwd aan goede handen. Verdere aanbe veling aan het kunstminnende publiek zou misplaatst zijn. Maandag jl.des nam. omstreeks halfeen stal J. K. uil Zwolle een stuk goed dat bij v. M. allerlei gerechten en wie haar in de keuken bezig zagzou haar toen niet met den naam van geëmancipeerd betiteld hebben. Misschien zullen eenige lezers de opmerking «naken, dat men zulke vrouwen, die dal alles in zich vereenigen, alleen in novellen aantreft, maar wezenlijk, zulks is werkelijk niet het geval., Gewoonlijk worden vrouwen, die op geestelijk gebied boven de meeste harer sekse uitmunten, door de macht veroordeeldwelke publieke opinie gcheeten is en waarvoor o zooveel gelaten en gedaan wordt. Zijdie zich boven haar oordeel verheffen en den weg volgenwelke haar het best schijnt worden gelaakt en bespot; wee haar, als zij ♦p hel gekozen pad struikelen. Geene mede lijdende hand strekt zich naar haar uit, integen deel, velen beijveren zich om met een wijs- geerig gelaal het hoofd te schudden onder het mompelen van«ik heb het wel voorzien de keuken is haar departementwaarover zij onbeperkte heerschappij kunnen uitoefenen, eene vrouw blijft altijd eene vrouw." Maar voert de ingeslagen weg haar tot aanzien wordt zij allerwegen geachtochdan zijn er slechts enkelen van het groote publiek, die hare verdiensten recht laten wedervarenterwijl de meesten op verontschuldigendengoedhar- tigen loon tot elkaar zeggen: «Nu, nu, het doel mij genoegenveel genoegen zelfs voor haar, dit hel haar zoo goed gaal; 'tis wel een gelukkig toevalwant gewoonlijk en oen welsprekend schouderophalen voleindigt de gedacht*. WvrtU in de Langetraal alhier op de ateep slond. Spoedig was liet gesioleno weder in nel bezit van den eigenaar en de dief in handen van de politiedie wel serpen tal hij een on derdak krijgt, welke hij sleeds toekende was. Maandag jl.des morgens omstreeks halites, is eene vrouw, die waler en vuur ging halen bij vergissing in eene der grachten alhier geloo- pen. Gelukkig is zij gereden geen offer geworden van de Egyptische duisternis. MorgenVrijdagavondwordt in Amicitia le Amersfoort eene tooneelvoorstelling gegeven door het Rolterd. Tooneelgezelschap onder directie vjn den Heer Willem van Zuijlendie de hoofdrollen vervult in de beide alsdan op- tevoeren stukkenwelke in alle hoofd- en andere steden met zeer grooien bijval door hel talrijk daarbij opgekomen publiek zijn begroetzoodal daarvoor leregl de belangstelling en opkomst van alle tooneelminnaien te Amersfoort raag verwacht worden. Bij uitvoerig arrest deed Dingsdag de regt- bank te Utrecht uitspraak in de zaak der aan randing der studenten van hel Munsterkerkhoi. De beklaagden Ram en Grenlell zijn veroordeeld tot 15 dagen celstraf en 18 boete, subsidiair 1 dag. Boddaerl tot 8 dagen cel. Voorts Grenlell Turk en Rijckevorsel elk f°25 subs. 7 dagen cel. De Jong werd vrijgesproken. Volgens liet Noorden, had Maandagavond jl., 's avonds ten 6 J uurte Dokkurn eene ver schrikkelijke gebeurtenis plaats. Een jongeling van pl. in. 16 jaar neemt zijn zusje, een kind van ongeveer 8 a 4 jaar, onder den arm en gaat er mede naar de gracht, en op de vraag van iemand: wat doel ge daar? geeft hij koel bloedig ten antwoord: «ik ga een hond ver zuipen" en werpt hel kind in het 8 4 9 voel diepe waler. Een der buren redde hel kind. Te Makkum had een jonkmandie in 6 weken geen werk gehad haden nu verl. week voor hel eerst weder wal verdiendezijn loon dadelijk aan sterken drank besleed. Be schonken tehuis komendewerd hij daarover door zijn vader onderhouden, dien hij daarop met den klomp op hel hoold sloeg en verder zóó mishandelde dat de man bewusteloos neer zonk. De politie werd geroepen en de woest- aard in hechtenis genomennadat hijgelukkig tevergeels, beproefd had, den agent le bijlen en te slaan. In een woning in de Quellinstraat le Amster dam zagen Zondagavond drie meisjes een per soon binnensluipen. Kwaad vermoedende, doch zeiven angstig om le handelen, wachtten zij lol ze een tweetal voorbijgangers de zaak konden mededeelen. Een hunner bleef daarop voor de deur de wacht houden terwijl de ander zich naar het politie-bureau begaf, van waar hij met een tweetal agenten terugkeerde. Deze begaven zich hierop in de woning en vondenna lang zoekenden onwelkoinen gast in een alkoof verborgen. Onder begeleide van een Rrool aantal belangstellenden werd de man naar hel politie bureau gebragL Een vapkensslagter te Meijl (Limb.) sneed zich bii het uiloclenen van zijn beroep in de hand en bekwam daardoor een zeer iigle ver wonding. Kort daarop ving hij een ral m den val en doodde dit dier, waardoor hij eenig bloed van dit dier in zijne wond kreeg. Hel gevolg was dat zijn arm opzwol en afgezet inoesl worden. Onder deze operatie is de ongeiukkige overleden. Sinds Dingsdag spoelt ten oosten tan Brigh ton tusschen Blackrood en Seafordsleeds wrakhout aan op de Engelsche kust. Dit zijn de overblijfselen van de Simladie voor eenige weken door de City of Lucknow in den grond werd geboord. Ook is een gedeelte der lading aan wal gespoeld. Daaronder vond men een aantal vaten wijn, Burton Ale, olie en ook vier piano'sdie bij Rottingdean werden ge vonden. De strandvonders hadden groote moeite om de menigte menscnen op een afstand te houdendie van alle kanten naar het 6lrand kwamen loopen op hoop van buil. Een paar vaten waren reeds stukgeslagen en leêgge- dronken zoodat de strandvonders bij hun aan komst een walgelijk tooneel van dronkenschap oanschouwden. Mannenvrouwen en jongens hadden zich zoozeer te buiten gegaandat sommigen meer dood dan levend waren. On middellijk werd oin hulp geseind naar het naaste slation. De politie kwam weldra opdagen en hield de lastigsfen op een afstandterwijl de bowusteloozen naar het ziekenhuis werden gebregt, teneinde daar verpleegd le worden. Correipon d entle. Nadat in 'l No. van 27 Nov. is gevraagd wanneer toch eindelijk eens zullen worden in orde gebracht de toegangswegen naar en het plein voor 't Amersl. Stationdie «sedert taren na zwaren regen en sneeuw eene onduldbare misère vormenwerd kort daarna «uitzicht op herstel gegeven. Thans4 Febr.is l herstel nog uit zicht 1 Maar menig ander onderwerp van veel min der practisch nul en van minder dringend be lang is geregeld. Ook met 'toog op de menigte te verwachten bezoekers van het in Juni alhier te houden Landhuish. Congres zou, indien niet weldra aldaar eene radicale verbetering geschiedtten minste diér een «reinigingsdienst," die niet kostbaar iser veel «dienst" kunnen doen. X. Hinderlijke Mand vhu Amersfoort. GEBOREN: 81 Jan. Adiianus, z. van Jo hannes Laseur en Anlonia Maria (Juick. 2 Febr Johanna Mathilda Maria d. van Hendrik Verheuvel en Alijda van Riot- 4 bebr. Catrina Clasina, d. van Johannes Rosier en Regina Vink. 6 Febr. Uendrilu Cornelia d. van Dirk Voskuil en Mina Verschuur. 7 Febr. Johanna, d. van Hendrik Bilderbeek en Lubberta Hermina Dulmus. GEHUWD: 5 Febr. Theodorus Franciscus Bernai'dus de Haart en Maria Elbersen. 6 Febr. Johan Vruglerman en Adriana Gouw. üerk van der Vennen en llanna Vonno. Jacobus Priem en YVillemijnlje (Juint. Cor nells Hoefsloot en Aartje Brandsen. Anionic VVellerd en Willemina van Duist. Petrus Boensma en Maria Krauijkainp. 7 Febr. Ber nard Arnold van der Zoo dc Jong en Maria Theresia Antonia Govers. OVERLEDEN 2 Febr. Nicolaas Drieenhuizen, 3 m. Alijda Hester Maria van Wilpen4 in. Johannes Hendrikus Kok7 in. 3 Febr. Femma van der Lugt, 1 in. 4 Febr. Mechlel Gerrilse, 84 j. wed. van Albertus van Doorn. 5 Febr. Johanna Lorijn1 ra. Wouter Izaak Ilubers17 j. 6 Febr. Jacobus Vee- nendaal7 m. ADVEKTEMTIKN. Heden overleed onze Zoon WOUTER IZAAK, in den teeltijd van 17 jaar. D. RUBERS. B. M. RUBERS— Bunders. Amersfoort 5 Febr. '84. Getroffen door het groot aantal blijken van sympathie, die ik ontving ter gelegenheid der viering van mijn veertigjarig ambtsjubilé betuig ik mijnen oprechten dank aan allen die mij hunne belangstelling toonden. 11. HUUW1TZ. Amersfoort, Sr.hewal 5644. Voor de vele bewijzen van belangstelling, zoowel van hier als el.Iers bij het huwelijk van onze Kinderen ondervonden, beluigen ondergete kenden en hunne Kinderen welgeinecnden dank. W. ELBERSEN. W. J. ELBERsEN—Damen. T. F. B. DE HAART. J. C. M. DE HAART— van blaricum. Amersfoort Utrecht 7 Februari 1884. ,,ET BESTUUR der PROT. "■MlLk-Jk ARMEN-LOTERIJ te AMERSFOORT heeft de eer bekend te maken de vestiging »an «en DÉPÖT van GEMAAKTE KATOE NEN ONDEIIKLËKDING en LAKENS. De prijzen der MANS- en VROUWENHEMDEN zijn van al 70 Cuder LAKENS van al 1,10. Hel Dépói is gevestigd ten huize van Mej. JULIA ROSBACH, Langestiuat F. Nu. 34, alhi..-. Ansnsroonr5 Kebr. 1884. «fGEVRAAGD een GEI'EN- «Nks-apa SIONEERD MILITAIR liefst van ue Infanterieom benoemd le worden lol CON CIERGE Van het MAGAZIJN VAN KLEEDING Franco brieven aan den Commandantof in persoon aan hel Magazijn, des Dingsdags Donderdags en Zaturdags, tusschen 11 en 12 ure. Oud en nieuw TELEGRAAFDRAAD ÏIR..W, ,re(ljen alsmede allo soorlcn van NET WERK voor KIPPENHOKKEN tegen zeer lagen pr«8 bij 8. J. COHEN, Bloemen- daal, Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2