V r ij d a g 22 Februarij 1884. m 3255. Uitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad Tsnchijnt Maandag en Dtnderdayatand. Abonn«ma>t ftr 3 ■tanden f\— Fraaea par post /1.16. Advertentifn 10 regels 00 CU.elka regel meet 10 Cta. groota letters aaar plaatsruimteroor randeu ea andere extra inrigting geschiedt heogere prijsberekening. Legale eCcicble en onteigen. Ad*, per regel 15 CU. Reclame* per regel 25 Cta. Aft. nummert 10 Cta. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. S p a a r b a n k. liet Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 25 FEBRUARI e. k. ten Itaadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. Politieke Revue. Generaal Graham is met het laatste deel der expeditie vertrokken. De expeditie heelt geen andere last dan Tokar te helpen. Men geloolt dal de beslissende slag aanstaanden Zondag zal geleverd wordenen Osman Digina zal Tokar waarschijnlijk vóór Zondag aanvallen. Uil Soeakiin wurdl berigtdal de opstandelingen lo 2 uren 's nachts vuur gegeven hebben waarna zij vervolgens teruggetrokken zijn. Üe heer Baring heelt een telegram uil Khartoom ontvangenmeldende dat eene proclamatie van Gordon-pacha is aangeplakt, waarbij de Mahdi als sultan van Korsoïan erkend wordt. Vervol gens wordt de teruggaaf van d». helll der be lastingen beloold en verklaarddat geene beperking in den slavenhandel zal worden gemaakt. De proclamatie is door de Arabische bevol king van Khartoem met voldoening ontvangen. Een troepje soldalen van het garnizoen te Kaïro vioeg audiëntie en bood Z. H. een adres aanwaarin geprotesteerd werd tegen het zen den van Egyptische troepen naar Soedan. Zij verzochten tevens, dal de Engelsche officieren zouden worden afgedankt- De Onderkoning liet Sir Evelyn Wood roepen en de soluaten verklaarden hemdal zij de gevoelens van hel geheele Egyptische leger uitspraken. Niettegenstaande deze bewering werden zij geboeid en naar de gevangenis gebragt. In den nacht keerde Koning tiumberi per spoor terug van de jagl. De weg werd door karabiniers bewaakt. Tusschen Momalto en Cor- neto werd op hel oogenblik dat de koninklijke trein passeerde plotseling door vier personen geschoten. De karabiniers vuurden op hunne beurt en wondden een der aanvallers. Toen werd eene FEUILLETON. DE LEDIGE PLAATS 1) door S Reeds lang hadden mijnheer en mevrouw van Garderen hun vijfjarig dochtertje Ange be loofd dal zij eens met hen beneden in de eet zaal hel middagmaal zou mogen gebruiken. Telkens evenwel werden zij door de eene of andere omstandigheid verhinderd om hunne belofte te vervuilen, tol groot verdriet der kleine die hel als eene gewichtige gebeurtenis beschouwde om met papa en mama aan dezelfde tafel te etenwant tot dusverre had zij dit steeds op de kinderkamer met de oude Manna moeten doen. De heer van Garderen was een zeer gezocht dokter, niet alleen in de stad zijner inwoning, maar ook uil andere plaatsen kwam men zijnen raad inwinnenzoodal hij eene uitgebreide praktijk hezatwaaraan hij zich met hart en ziel wijdde. Ongeveer zes jaren geleden had hij een twintigjarig meisje gehuwddal hij innig beminde en de geboorte van eene dochter verhoogde hun echtelijk geluk. Zij was hun eenig kind gebleven en geen wonder ook dal hare ouders haar als hel ware met afgodische liefde bemindenwant men kon zich moeilijk bekoorlijker schepseltje dan 'i kleine ding voor stellen als zij op den grond gezeten met haar katje speelde, dat haar bij elke stbrede volgde. Goudblonde, lange lokk-m omgaven haar lijn- besneden gelaal en de groote, blauwe oogen blikten met vrij moedigen kinderlijken opslag flesch, met kruit gevuld, en van een brandende lont voorziennaar de soldalen geworpen. Omtrent den stand der onderhandelingen met den Transvaal wordt gemeld Over de schuld bestaat geen verschil van ge voelen meer. De Transvaal aanvaardt definitief én de oude schuld én de vergoeding voor oor logsschade. en Engeland schrapt de 120.i00 pond sterlingdie vermorst zijn tijdens de annexatie. Maar wel sluit men thans op de SuzereiniteiL Lord Derby wil namelijk wel den Resident prijsgevenmaar eene hand houden in hel sluiten van tractatenterwijl de gezanten wel mededeeling van tractaten aan Engeland willen doen, maar de sluiting er van niet van Engetands goedkeuring dlhankelijk willen stellen. Uil Durban wordt aan de Times gemeld dat volgens de verzekering van den heer Grant Celewayo's raadstnaan Cetewayo vóór zijn over lijden zijn zoon Danizoeloe lot troonvolger be noemd heelt. Vervolgens berigt mendal een hei nieuw Je burgeroorlog in Noord-Zoeloeland dreigt. De openbare meening in de kolonie is zeer af- keerig van de agitatiewelke Kaffervrienden te Londen in hel leven geroepen hebben. Te Parijs werd eene depêche ontvangen van admiraal Courbet, meldende dal generaal Millot hel opperbevel over de troepen in Tongkin heeft aanvaard en admiraal Courbei zelf het bevel over het eskader weder heeft op zich ge nomen. Zal hel nu spoedig lol een werkelijken aanval op Bac Ninh komen In de couloirs der Fransche Kamer liep het gerucht dal Tokar door de opstandelingen is ingenomendoch het gouvernement ontving hieromtrent nog geen berigt. Allerlei. De te Diepenbeim gestationeerde jagtopziener v. d. Burg bijgestaan door de onbez. rijksveld wachters Vrolijk en Siemerinkheeft in het jaglveld van graaf Bentinck vau Middachten den voornaamsten strooper in Overijsel en Gelder land, Antonie Schoonderwoord, bekeurd. Ddt de in hel rond. Gewoonlijk droeg zij een wil jurkje laag uitgesnedenhet korte mouwtje was met een gekleurd strikje op den schouder versierd waardoor de blankheid van hel welgevormd armpje voordeelig uitkwam. Wij kunnen het mevrouw van Garderen niet kwalijk nemendat zij op zekeren dag eenige minuten op den drempel der kinderkamer bleef slaan oin het bekoorlijk tafereeltje te beschouwen, dat Ange spelende met hare poppenaanbood. Ten laatste kun zij zich niet langer bedwingen om op hel lieve kind toe te snellen en haar in hare armen te sluiten terwijl zij haar toe fluisterde «Mijne lieveling, gij moogt van middag met papa en mama aan tafel eten en, als gij zoel zijlmag het in hel vervolg iederen middag gebeuren, wanneer wij te huis zijn." «Meent u het heuschmaatje?" vraagde de kleineterwijl zij hare armpjes om den hals barer moeder sloeg, «meent u het heusch?" herhaalde zijals durfde zij die heerlijke tijding nauwelijks gelooven. «Ja, zeker, mijne Ange, berg uw speelgoed nu spoedig op in de kast. Manna zal uw poesje wel eten geven." «Hè. maatje, mag poes niet met ons aan tafel zittenik zou het zoo prettig vinden." «Neen, Ange, ge weet, dal wil papa niet toeslaanpoes zou ons bovendien hinderen geloof mij, Manna zal wel goed voor het diertje zorgen." «Mijn popje mag ik toch wel mede nemen? Marie is niet ondeugendmaatjeik houd net zooveel van haar als van u en poesje mag ik?" «Nu ja dan, mijn kind, maar draal niet langer. strooperijen onder den naam van «Gloria nog al op groote schaal gedreven werden kan daarail blijken, dal niet minder dan I50.wi!d- strikken en d gevangen hazen in beslag werden genomen terwijl bovendien aan 5 levende lang- ooren hel hazenpad werd vergund te kiezen. In den nacht van Zaturdag op Zondag is te Palurages nabij Bergen in een kolenmijn het mijngas ontploft, waardoor een mijnwerker van 72 jadr den dood vond en nog 4 andere werk lieden ernstige brandwonden bekwamen. In de Leidsche vergiltigingszaak vordert do instructie zeer spoedig cn men kan nog voor de jaarlijksche vacantie van liet geregtshof dit proces verwachten. Te Praag is dezer dagen een vereeniging van ongehuwde mannen opgerigl, welker leden zich de verpligiing hebben opgelegd ingeval zij tot een huwelijk overgaan, alleen rael een Czechisch meisje te trouwen. Bij eene voorstelling van eene rederijkerkamer te platten landemoest hel tooneel een lusthof voorstellen met fraaije bloemen. Hoe aan bloe men te komen? De natuur leverde ze nog niet en koopen van kunstbloemen was in strijd met den toestand der kds. Toch werd de lusthui vertoond en was zóó fraai met bloemen getooid dat de toeschouwers verrukt waren. Vooral de dames waren geheel bewondering. De geesldrilt week echter, toen men naar huis zou gaan. Alle dameshoeden lochdie in eene voorkamer waren geborgenhad men van bloemen en bladeren berooid om er hel luuneelmede te versieren. De vindingrijkheid van de tooneelspelers zou tot een standje aanleiding hebben gegeven zoo zy niet ten slotte de lagchers op hun hand hadden gekregen. In 108jaripen ouderdom is op Sardinië over leden een oud-soldaatGiovanni Batlisla Cam panula, die al de ooi logen van het eerste Keizerrijk medegemaakt heelt. Kom, geef mij eene hand." Weinige oogenblik- ken later traden zij de eetkamer binnenwaar de dokter haar hartelijk begroette. Hij richtte nu eens zijne blikken up zijn lief dochtertje dan weer op zijne schoone jonge vrouw en eerst in dat oogenblik begreep en gevoelde hij het eenvoudigecn toch zoo veelbeieekend ge dicht van Krans de Corl Wanneer ik weeldedronken Mijn rozig wicht beschouw En die 't mij heeft geschonken Mijne aangebedene vrouw Zoo vraag niel, wie van beiden Mijn hart het meest bemint Mijn hart en kan niel scheiden De moeder van het kind. Ik doe mijne armen open, En sluit ze er in bijeen. En vreugdetranen loopen Mij langs de wangen heen. «Ach! wist gij," spreek ik stille, «Hoezeer gij wordt bemind, Gijkind om moederswiile Gijmoederom uw kind I" Hij werd uit zijne overpeinzingen gewekt door Ange's woorden. «Hè, maatje, ik heb zoo'n honger en de pop ookzij heelt den heelen dag niets gegeten. 't Was den volgenden dag stildoodstilin Ange's kinderkamer. Nergens zag men cenig I speelgoed geen prentenboek lag op den grond I geen kléerljes van de poppen kon men op do talel ot op de stoelen ontdekkenal de mect- beien stonden op hunne plaatsenkortuua hot

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1