lading van een ij..lkscliip in volle vlam gezel. Dil schip lag «lig! t .j de Lceghwaier en slotid oogenblikkelijk in lielileUuje. De schipper en zijn vrouw k mien zi'di redden. De zoon sprong over Poin d en werd mei haken aan wal gehaald. Maar een oude vrouwde moeder van den srliip- perkwam in de vlammen um. De lading was bestemd voor Brussel. De schipper heel II. Van Hordijk. De overblijfselen van de ongelukkige vrouw werden eerst Maandag n irgcn aan wal gebragt. De drie zoonsdie met haar aan boord waren hadden ie vergeels hel onmogelijke beproeld om de arme moeder te redden. Ken van hen zeil mei brandwonden bedekt had zijne moeder nog op hel laalsie oogenblik van hel schip in eene schuil geworpen, maar de ongelukkige was zoo iu vlammen gehuld dat zij niel meer le redden was. Men gisi dal den sciiippei een lading is mede gegeven welke hij zeli niel kende. De oniploffing werd op ineer dan een uur alsUnds gehuurd. In de sloep achler hel schip waar itei onher kenbaar overschot der verbrande vrouw lag werden eeuige zilveren muntstukken gevonden, waaronder e>-n rijksdaalder en een gulden op elkaar vaslgesmollen. De spuit van de Uude-Wclt'iing kwam weldra op de ptaals des onheils aan. De omwonenden werden daardoor gerust gesteld want hoewel er dadelijk geen gevaar voor brand der huizen was, bleet hel luch zeer gevaarlijk, daar mei de minste aanwakkering van wind hel onheil niel ie overzien zou geweest zijn, aan gezien noch aan de Leeghwaier, noch aan de kaag eene brandspuit aanwezig is. De uilvinder der snelwielers of velocipèden is lang niet zoo bekend als zijne uilvinding is. Het was de opperhoutvester Karl Drais, Frei- herr van Sauerbronn. Hij werd iu 1784 geboren «n toonde van jongs al aan grooten aanleg voor wis- en werktuigkunde. In 1817 vond hij zijne velocipède uil en maakte die bekend in eene zonder zijnen naam verschenen verhan deling afbeelding en beschrijving van een nieuw uilgevonden loopmachina. Drais stond aan heel wat spotternijen bloot, en als hij inet zijne Oraisinezoo noemde men' toen zijn nog zeer gebrekkig voertuigte Karlsruhe zijne dagelijksche proeven namwerd hij geregeld door eene joelende menigle slraatjongens nage- loopen en uitgejouwd. Ook de groothertog toonde niet veel belangstelling in de Draisine. Drais ging echter onvermoeid voort mei het hestudeeren van zijne uilvindingmaar hel was hein niel gegevendie tol volkomenheid te brengen. Hij overleed in 1851. Kort na zijn dood maakte de Engelscliman Knigt zich meester van zijne uitvinding en trok er aanmerkelijk voordeel van En in later tijd volgden de ver- beleringen van het loopuiarhine elkander op tnet oene snelheidhet vervoermiddel waardig. Drais had nog verscheidene andere uilvin- dingsplannenwelke dikwijls den niet altijd geregtvaardigden spotlust zijner lijdgenooten opwekten en die hei hem niel gelukte len uitvoer te brengen. De Draisine wordt nog, maar ge wijzigd op spoorwegen gebruikt als vervoer middel voor de beambten langs de lijnen. Een ontzettende drievoudige moord heeft te Berlijn plaaie gehad. De .SIjarige Herman Grunatk een sedert kort mei een 20jarig vrouwtje gehuwde schoenmaker, wiens echt scheiding iniusschenwegens physieke redenen kort na 't huwelijk aangevraagd werd cn weldra uitgesproken zou wordendrongna vele ver- geefsehe pogingen daartoe Zalurdag de woning zijner vrouw binnendie met eene SSjarigd zusier en haar moeder zaïm nwoont. De moeder was afwezig, m3ar behalve de 2"2jarige, was uwe toestemming dwingen «Dwingen, is de eigenlijke beieekenis van 'l woord ook nielmaar wel kan hij mij sedeDjk noodzaken om hei te doen. Hoeveel heeft hij al niel voor zijne zusters opgeofferd 1 Ik weet, dat hij ia dat huwelijk het eenige middel zien zal om onzen ouden naam opnieuw eenigen luister le schenken. En sla ik nu dal aanbod af, over «-enigen lijd vertoont zich eenen nieuwen pretendentdo n ik toch weer niet afwijzen kan. Gij en ik kunnen nimmer door deu b-nd des huu>l ;ks wreenigd worden de redenen welke dat b-leltenbehoef ik u niet te ontvouwen, gij kent z Dus. Alex, uw raad kan ik niel opvolgen 't zou lol niets leiden als iol verbittering van mijnen broeder, die reeds genoeg onder dedemismaaktheid van Cecilia gebuki gaaiom hein nog meer onaangenaamheden le veroorzaken. Neenals August iiiij heden middag het aanzoek van vorst de ilaigny meued- eli, dan inaak ik hein dadelijk met mijn besluit bekend." «Zeo spoedig reedswaartoe dient dal non ZOjnrige *usl«r hij l)i»r op hezo.k. Gi'unack wierp zich inet een slagicrsines op zijne vrouw en doodde haar door een diepe snede in den hals en een sleek in 'l onderlij!. Daarop onthalsde hij hot 22jarigc ineisie en vervolgens viel hij de derde zuster aan. Terwijl hij haar een messteek toebragldie gelukkig niet doode- lijk bleek, stormde een buurman, de ödjarige Schröternaar binnen en wilde den woeslaard ontwapeneninaar ook hein werden een paar vreeselijke wonden loegebragtzoodal hij wil lende vlugtenin eene aangrenzende woning neerviel en den geest gaf. De vrouw van Grunack had zich ook nog een eind weegs voor'gesleept en was op de trap bezweken. Inmiddels was meerdere hulp toegesneld doch niemand durfde den moordenaar, met 'l bloedigcnes in de rood geverfde vuislaangrijpen. Bij 'l naderen der politie ijlde hij de trappen al en liep naar 'tdiglsl- bijgelegen politiebureauwaar hij zichzelf aan- gal. Toen de moeder van vrouw Grunack te huis kwainvond zij haar twee dochters ver moord, de derde was naar hel ziekenhuis ver voerd en Schrölers lijk naar zijn woning. Men zegtdal de jonge vrouwterwijl hel scheidings proces hangende was, haren ha rlstog te lijken man aanleiding tol ijverzucht had gegeven. Bij ordonnantie van de Arr. Reglbank le Breda van '28 Maart is tegen VV. J. Ballintijn sigaren maker J. H. Moorsbrievenbestelleren Z. A. van Halkleermakeralle drie beschuldigd van den diefstal in hel postkantoor aldaar regts- ingang met gevangenhouding en instructie ver leend. Uit Zuid-Afrika wordt gemeld Ik had een winter aan den Nijl doorgebragt en eenigen lijd in Senegambië maar den neger kende ik slechts zooals hij zich in Amerika Wesl-lndië en Brazilië voordoet. Groot was mijne verbazing toen ik in den Kaffer van Zuid-Afrika in plaats van den slecht gevormden dikbuikigen mei de armen slingerenden nigger, een in zijne soort schoon exemplaar van het raenschdora aantrok Ik spreek hier hoofdza kelijk van de naakten, slechts de naakte of hall gekleede wilde is belangwekkend en de anne Kaffer, die om de Eogelsche ladies niel le kwetsenof omdat Manchester zijn waren wil slijten, gedwongen is eene kleeding le dragen waarin hij er uitziet als een aap in uniform toont ongekleed eene schoonheid van vormen die menig zwartgerokte of in een schitterende uniform gestoken Europeaan hem zou kunnen benijden. Even schoon in ha.e soort als de mannen zijn de zwarte vrouwen en meisjes ik haast mij er bij te voegendal ik van de gekleede spreek. Zij zijn wel geene Hebe's of Venussenmaar goed gevormdgezond en vrolijk. De mannen hebben eene wijze van gaan die de acteurswelke hij ons de rol van koningen spelenhen zouden inogen benijden de meisjes daarentegen huppelen rond met vrijebijna uitdagende blikken, den steeds lagchenden mond met witte tanden en eenigszins vooruitstekende lippen half geopend. De mannen dragen meest afgelegde kleedingstukken der Europeanen de vrouwen daarentegen hebben uil Europeesche katoenen stoffen eene soort van kleeding gefa briceerd die haar regt goed staaleen naauwe rok van ligte kleur en daarover een zoo bont mogelijk schortje. Het hoofd is gewikkeld in een schitterend roodeo doekdie eigenaardig al- steekt bij het zwarte haar. In dien hoofddoek verbergt de draagster hare kleine schatten en dikwijls ook ooft en kleine aardappels. De vloek van den zwarteeen onaangename reuk trok bij de Kaffers veel minder mijne aandacht dan bij de negersde Kaffers trouwens zijn zeer zindelijk op hun ligchaarn. Roeline, Gun mij ten minste eenigen tijd om mij aan het denkbeeld le gewennen om u voor altijd le moeten verliezen." «Waarom gedraald met datgene ten uitvoer te brengendat noodzakelijk is. Waarom die marteling verlengd? Neen 'lis beter, dat wij in eens den knoop doorhakken. Maar, 'lis al laai, geloof ik. Alexis, ik moet gaan, eene langere afwezigheid zou vermoedens kunnen doen ontstaan, waartegen ik nu vooral «aken moet. Mijn vriend, ik neem hier afscheid van u afscheid voor eeuwig want gij begrijpt dat de bruid van vorst de Hargny nooit voor u kan zijnwal prinses Roclinc voor u wasdat er op deze iu meer en andere plichten rusten plichten welkehoe noode door haar op zich genomenhaar evenwel heilig moeien zijn. B -min ik mijn ecl.igcnnol nietzoo zal ik evenwel steeds in mijn huwelijk indachtig zijn wat ik heen en zijn edel geslacht, waaruil hij gesproten is, verschuldigd ben." •sprakeloos staarde Alexh haar aan cn ook zij zweeg ontroerd. WurUl verwijd. AMERSFOORT, 3 April 1884. Z. M. heelt benoemd bii het le reg. Ilussaren tol 1e luit., den "2e luit. J. T. II. Mingels, van het corps; hij hel 3e reg. Ilussaren lol rit meester den Ie luit. K. F. C. baron Bentinck van hel escadron Ordonnansen beiden in gar nizoen te Amersfoort. In de op 30 Maart jl. le Amersfoort gehouden ressortale vergadering van hel Syn.igogajl res sort Amersfoort is de heer B. E. Herschel, in Junij e. k. peiiodiek altredende als lid van de Centrale Commissie voor de Algeineenc Zaken van hel Nederl. Israel. Kerkgenootschapmet algemeene stemmen als zooJanig herbenoemd. Hij is oudst lid in jaren der voormelde com missie en had reeds zitting in de voormalige Hoofdcommissie voor de zaken der Israëlieten zijnde hij telkens herbenoemd als afgevaardigde van hel ressort. De uitslag der acle-examens voor Lager On derwijs thans te Utrecht gehouden was o. a. als volgt: toegelaten Mejufvrouwen E. G. Nuijens, en A. G. Fortuinvan AmersfoortJ. Verhaar en T. M. Persoonvan 8oesL Bij de Politie te Amersfoort zijn aangesteld lol hoofdagent E. G. Kleinhercnbrink en lot agent le klasse J. de Vos. De Commissaris van Politie le Leeuwarden waarschuwt tegen een reeds bejaard Duitscher die India-rubberslempels in bestelling neemt. Verscheidene koopers ontvingen tegen dadelijke betaling een posipakkel inet geheel vvaarde- loozen inhoud. Mogl die persoon zich ook te Amersfoort vertoonendan is liet zaak oin de Politie onmiddellijk te waarschuwen ten einde dien eigenaardigen handelaar den weg naar zijn geboorteland le doen nemen. De Prov. Noordbrab. <5c 's llertogenbosche Cl. van Zaterdag 22 Maart behelst het volgende getiteldGëmeentebel vnü. «Door den Raad der gemeente Drielbij Bommelwas besloten een nieuwe brandspuit aan le schaffen en werd aan mij ondergetee- kende opgedragen, bij verschillende fabrikanten een onderzoek in te stellen. Hel rapportdat ik deswege indiende leidde lot een beslui' van den Raadvan den heer A. 11. VAN BERGEN, faurikanl, te Hci- ligerlee(prov. Groningen) eene spuit van nieuwe constructie aan te koopen, om op proef te leveren. (Deze constructie werd kort na de bestelling op de Tentoonstelling le Amsterdam bekroond.) De beproeving vond heden alhier ph.ats. Met een twaall-tal pompers werd bij een straal— opening van 1/ millimeter in diameter, ter hoogte van -27Meter bij 19 millimeter 25 Meter en hij "21 millimeter te.'hoogte van ruim 21 Meter gespolen, terwijl de brandspuit hel water uil een brandput moest opzuigen en vervoeren door een slanglengte van 50 Meters, inet twee stralen tegelijk, ieder 14 millimeter middellijnkon over de hoogste huizen bij een slanglengle van 75 Meiers flink gespoten worden. Neemt men nu in aanmerking, dal stoom spuiten meestal geen grooier straal dan 20 millimeter voeren en nergens lot dusverre zulk een solide werking verkregen is, dan weet men de redenwaarom ik gemeend hebdit aan hel publiek Ier algemeene kennis te moeten brengenzoomede nogdal de constructie van deze spuit is met metalen zuigers zonder eenige omkleedinghel geheele pompwerk van gegoten koper en metaalmet schroeven aan elkander verbonden, zonder eenige linsoldecring, dat, in plaats van kleppen, ventilles zijn aan gebracht en dal in een oogenblik de spuit in werking kon worden gebracht. Het besiour der gemeente was tevreden over de goede werking en heelt met genoegen de spoil geaccepteerd. Kerk-Driel, 14 Maart '84. M. A. VINKEN. In deze maand April vinden twee eclipsen plaats, die echter heide in Nederland onzigtbaar zijn. De eerste is eene totale maaneclipsom streeks den middag van 10 April. Zij zal der halve voor onze legenvoelgangers (Aus'ralië) hel best zigtbaar zijn. Bij de totale eclips van 4 October a. s. zullen de omstandigheden voor ons gunsiigcr zijn. De tweede is eene gedeeltelijke zoneclips die in het zuidelijk gedeelte vati den Allanli- schen Oceaanen aan de Zuid punten van Amerika en Afrika zal kunnen worden waar genomen.

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2