m 5$7f. Zondag 13 April 1884. Uitgever A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Dit blad »rr»chijut Maandag sa Vondtdttgam*4. Abonnement per 3 nuadcn /I.—. F nor. per post 1.16. Advertentiên 16 regelt 00 CU.; elke regel seer 10 Cta. groot, letters aa^r pluttsruimtosoor rtodea *a tudsre extra iorigtiag geschiedt beogen prijsberekening. Legale uflieieêle ea anl.lgeu Ads. per regel 15 CU. ltoclnmot per regel 36 Cta. Aft memmtrt 10 Cta. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegraohtWijk B 00. Wegens hel P A A S C 11 F E S T wordl dit CouiMiiinuuiiiiei'in plaats Maandagavondge drukt Zalurdagavond en Zondagochtend vroeg tijdig uitgegeven. Politieke Bet'ue. Eene dépêche v.in Gordon van 1 April uil Khartoem omvangen meldtdat de rebellen den BU. Maart 40 dooden en .1 gewonden benevens 10 paarden hadden verloren. In den volgenden nacht werden eenige geweerschoten legen liet paleis geligl In <-<-ne andereüépéche van generaal Gordon uil Khartoem wordl gemeld dal verscheidene ont moetingen met den vijand hebben plaai» gehad wa.-rbij hel voordeel aan de zijde van generaal Gordon was. Laaivigenoeiode schal hel aantal insuigenien van 1500 lot "2000. doch onder hen /.ouden zich misschien slechts 150 vastbe raden mannen bevinden. De Mahdi had aan de opstandelingen vier stukken berggesihut en twe- Nordenleldi-kanonn* n gezonden Goidon was overgegaan tol de ontwapening van llasrhi- Uazoeksdie weigerden op te rukken. In de streek van den Willen Nijl heerschl rusL Üe maikl van Khartoem was goed voorzien. Voor hel gercgbhol te Weencn dal gedu rende den kleinen staal van beleg waarin de stad verkeertde regtbank met gezworenen ver vangtis eene zaak behandeld waai mede een lange reeks processen tegen anan bisten g-opend wordt. Oe besi huldigde Anton Kral kle<Tina- kcisknechlmoet hel door hem gepleegde hoog verraad hij verspreidde soi ialistisrhe brochu res met vijl jaren zware gevangenisstraf boelen. In Duiischland blijll het nog altijd de vraag welk lot de socialisten-wel beschoren zal zijn. De nieuwe liberale partij schijnt hel nog niet eens te zijnol zij al ol mei voor de verlen ging zal stemmen. Terwijl bij de eerste lezing de heei ilaenel zich perlinenl tegen eene ver lenging verklaarde heeft echter in een te Char- lotlenuurg gehouden vergadering van kiezers de bekende historicus Mommsen verklaard dal hel eene groole politieke lout zou zijn de socia listenwet eenvoudig te verwerpen; men moet nl. trachten haar te amendeeren. intusschen deelt de Frankf. Zlg. reeds bij vooibaai mede, dat de heer v. Putlkararaer in du eerste zitting der commissie van onderzoek pertinent zal verklaren dat alle amendementen door du regering zullen verworpen worden en zij deze allen zal beschouwen als gelijk Ie slaan mei eene vei werping der wel. In dal geval zalvolgens de algemeene opiniehel Huis onibonJcn en zullen de nieuwe verkiezingen onmiddellijk uilgeschreven worden. Men weel dal bij de Fransche Regering een ontwerp van wet betreffende de recidivisten in onderzoek is, met hel doel als onverbeterlijk beschouwde veroordeelden naar de Australische koloniën te deporteeren. Dal Frankrijk hel regl heelt een ol meer zijner overzeesche bezittingen tot slralkulonién te maken zal niemand be twisten; maar gelijk wij meldden heelt Enge land gioot bezwaar legen de deportatie van die personen. Lord Lyons had over deze zaak een ondeihoud met den heer Jules Ferry en op dit onderhoud volgde een brief van den gezant aan lord Gianville den Britse hen Minister vao Buitenland>che Zaken. Die brief, reeds 5 Jan uary j.l., is ecr«l nu openbaar gemaakt en de echtheid er van wordt door sommige bladen in iwijlel getrokken. De gezant geeft in dit document verslag van zijn onderhoud mei den eersten Minister. De verzekering van Ferry dat de gedeporteerden niet zullen zijn galei- hoeven kon lord Lyons niet bevredigenen deze eischte namens zijne Regering dal geen enkele recidivist naar Caiedonië gezonden zou worden. Allerlei Het volgende slaat te lezen in een der laatste nummers van de New-York Herald «De luitenant Brown en de ingenieur Mill be gaven zich den lsten April naar een bosch, beiden voorzien van een gelijk aantal dynamiel- palronen. Er werd een cirkel van vijftig pas middellijn getrokken op eene opene plaatsop een Iet-ken gegeven door de getuigen die in boomen waren geklommen liepen de duellisten op elkaar toe en wierpen elkander inel de ver schrikkelijke piojeclielen. Bij de derde patroon deed zich eene vreeselijke ontploffing hooren F Kil L I.K, TON, VERGULDE BOEIEN. EENE HOFGESCHIEDENIS door S. 10) August lueidde zijne armen uit, terwijl hij fluisterde «Moed, Roelinemoed. Ik heb uw geheim reeds lang geradenmijn kindvervolgde hij zacht, haar naar de canapé voerende, «en ik heb uwe wilskracht bewonderd. God is mij getuigedierbaar kindhoe gi.arne ik u dien strijd bespaard had maar 't was onmogelijk Roeline. Wij mogen de uitspraak van ons hart niet volgenwij moeten een makker voor ons gelaat dragenonz. woordenonze gebaren overwegen en smaken dus minder levensgenot dan een burgerman die handelen en denken raag volgens zijnen wil. Ik weet ook, wat het beteckent te moeien kampen tegen penen hai ts- tochtwelke ons hart en ons versland dreigt te overmeesteren. Nooit is mij een woord ont snapt over hetgeen ik geleden heb, maar nu, om u te do -n ziendal ik mij in uwen toe stand vei plaatsen kanwil ik het u inededeelen. Eenige jaren geleden leerde ik bij toeval een inei*jt- kennenwier uiterlijk ik u niet anders beschrijven zaldan met u le zeggendal zij hemelsch schoon was. Hetgeen wal inij echter hel meest in haar bekoorde w.is haar I reinkinderlijk gemoeddal zoo geheel ver- I schilde met de geblaseerde voornaamheid der dames, met wie ik in voortdurende aanraking kwam. Het goede kiud beminde inij evenzeer als ik haarmaar lang mochten wij elkander niet loebehooren. Zij wistdal ik van vorste lijke geboorte wasdat ik haarde dochter van eenen rijken grondeigenaar niet kon huwen en toch aarzelde zij geen oogenblik om mij hare lielde te schenkeneene diepe innige liefdewelke mij heilig was. Haar vader ver nam de betrekking, welke wij aangeknoopt hadden. Hij was een eerbiedwaardig grijsaard, die aan den rand van het graf stond en wiens eenige vreugdeeenig geluk op aarde zijne dochter was. In een ernstig onderhoud wees hij mij op mijne plichten als inan en als vorst hij beiiep zich op mijne liefde voor zijn kind op mijne eer... kortomzijne vaderlijke harte lijke woorden hakenden den weg alwelken ik in hel vervolg betreden moest. Ik wilde die roos niet ontbladeren haar verwelkt ter zijde wer pen na hare geuren en kleuren door mijne schuld te hebben zien verdwijnen. Neen, liever wilde ik weggaan, voor eeuwig, opdat een ander de bloem kon plukken haar legen storm en regen kon beschermen. En zoo deed ikik vertrok zonder afscheid van haar te nemen, met de wanhoop in hel hart." «En zij?" vraagde Roeline belangstellend. «Zij, zij," herhaalde hij somber, «zij was in hel eerst ontroostbaar over mijn vertrek maar lang/umerhand werd zij kalmer en schikte zich in het onvermijdelijke. En nu is zij gehuwd zij is zeer gelukkig en mijne eenige troost is dai ik alleen lijd. Gij ziet dus, Roe line dat ik ook siuarl gekend hebmaar ik heb ze uun niemand geopenbaard. Ik wist wal mijn plicht was, en een vorst is nog meer geioepeu out dien nauwgezet te vervuilen dan eer halve mijl in den omtrek dreunde de grond John Mill was geraakt. Men heeft niets van hem teruggevonden dan een stuk van zijn kaak en de hak van een zijner laarzen." Men lelie er wtl op dal dit op den «eersten April" zou zijn geschied. Yoor het Londcnsche echtscheidingsgeregtshof is de zaak behandeld van lord Henry Janus Fusion, oudsten zoon van den hertog van Grafton, die zijn huwelijk mei Kate Coak onwettig weosch- te (c zien verklaren. Lord Fusion maakte in 1872 kennis met zijne vrouw, die toen eene der vertuaardsle schoonheden van de Londensche demi-monde was. Niettegenstaande hel verzet van zijne bloedverwanten en den goeden raad zijner vrienden huwde hij de dame es schonk haar zijn geheel beschik!'iar verenogen ten be drage van 10000 pond. Hel beheer over die soin werd in handen gesteld van den advocaat Fra- gelt, die er een reisje mede deed naar Amerika en niet terugkeerde. Mevrouw de gravin was zeer boos wegens dit voorval en bleel zoo boos dal zij haren gemaal t leven lol een last maaku Hij ging naar Australië waar hij eene kleine be- i trekking kreeg. Intusschen bleek dal de schoone 1 Katedie voorgaf de weduwe van zekeren Smith le zijn geene weduwe was toen zij lord Fusion trouwde. Zij had zich dus aan bigamie schuldig gemaakt en lord Fusion achtte zich geregtigd op grond daarvan scheiding aan te vragen. Ongelukkig bevond Smithtoen hij Kale Coak huwde zich eveneens in 'l bezit van eene e htgenool. Zijn huwelijk was dus onwettig en deze onwettigheid maakt het huwelijk van lord Euston wettig. Hij moet volgens de uit spraak Kate Coak als zijne wettige vrouw blijven beschouwen de kosten van 't proces betalen. Het onderzoek der speel-kwestie in een dnb te Gentwaarbij een kapitein van hel leger beschuldigd werd van valsch spelenis zeer ongunstig voor den beschuldigde afgeloopen. Na kennis genomen le hebben van hel proces verbaal van den raad van onderzoekheelt de minister van oorlog onmiddellijk een dagorder uitgevaardigd welke dooi de Belgische bladen wordt openbaar gemaakt, en waarbij de kapi- tcin-kommandant Jaubert van hel 1c regiment een zijner onderdanen. Dus, zuster, wees sterkloon der wereld een tevreden gelaal en schik u in hetgeen niet te veranderen valt. Neem u echter dat ernstig voor, om uw hu welijk als het eens gesloten issieeds als eenen heiligen band te beschouwenlaat de gedachte aan uwe opoflëring u nooit verleiden oui uwen gemaal ontrouw le worden, want dan verliest gij hel eenige lichtpunt in uw levendat uwe dagen met eenen wel is waar zwakken, doch voortdnrenden glans omgeeft. Fn nu Roeline ga ik en hoop u over eenige uren opgeruimd en vroolijk weer le vinden." Hij drukte eenen langen kus op hare lippen en verliet ijlings hel vertrek. Weinige oogen- blikken later hoorde Roeline een rijtuig weg rollen Hel was haaralsol haar hart breken zou en met eenen luiden gil zeeg zij op de sopha neder. Keu kwartier lag zij daar ais het ware zonder bewustzijnzonder eenig gevoeL Eensklaps scheen zij zich evenwel te herinneren waar zij was. Uare oude geestkracht keerde met hare bezinning terug. Hare tranen hielden op te vloeienhare wezenstrekken omspanden zich om weer hare gewonekoude uitdrukking welke een ieder misleiddeaan te nemen. Zij schelde hare Tyroolsche kamenier en beval haar otu haar le kleeden. 't Meisje vonddal bare meesteres dien dag slecht geluimd was, want hoezeer zij haar best deed om haar fraai te kappen'l kon haar niet gelukken zells één goedkeurend ol bclangslelh-nd woord van hare meesteres te verdienen. Deze staarde somber voor zii h naar den grond, nu en dau ongedul dige blikken werpende naar de groole kost bare pcitduic op den marineren schoorsteen-

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1