Naar daar nu voor mij alles vreemd was en ik ■og niet eens wistwat ik per week zou moe ten verdienen, 0111 te kunnen leven, zoo liet ik dit aan genoemden heer en zijn' zwager den heer Sluiter over, door mij zulk een' prijs te geven als zij ook aan een ander zouden moeten toekennen en zoodoende werd er een contract geteekenddat ik aannemer was geworden van het timmerwerk van de plaats van den heer S. Scheepers voor SO.— pd. st. (f960—), maar ik kon daaraan niet eerder beginnen dan over •en dag ot tien enom nu dien tijd niet ledig doortebrengenwas hel toeval mij gunstig. Er kwam een boer op het dorpdie waar schijnlijk om geld verlegen wasmet een plank te koop. De heer Sluiter kocht voor mij die plank voor f 10.50 dal was een koopje Maar als men die in Holland hadzou men deze bij het brandhout een plaatsje hebben gegeven en daaruit moest ik stoelen presiesen. Ik ging er naede aan hel werk en zaagde er juist voor 6 stoelen hout uit. In dien tusschenlijd kreeg de metselaar van Willigenburgook pen. Er kwam een ryke boer naar een schilder zoekenom een ossenwagen netjes te schilderen. Dil nam hij aanzoodoende werd de metselaar schilder en de timmerman stoelenmaker. Nu is het stoelen maken een goed werk want als een stoel goed gemaakt is dan wordt daar 1.5 pd sL of f15 voor betaald en met het hout daarb;j 1.15 pd. st. of f21.Ik had die zes stoelen best in eene week kunnen afgemaakt hebben maar ik moest mij te veel behelpen want ik stond op een klein bestek te timmerenop een mijner kisten en •daardoor kwam het dat ik 1 k week daarover werkte. Vrijdag 's ochtends nain ik een werkje aan. Dat was 6 opgeklampte (geen spiegel) luikjes maken van 1.20 inr. en 0.30 breed van geploegd en gekraald houL Ik vroeg voor dat werk 1.5 pd. sLmaar dat was ie weinig zeide de heer Bouwkamp(van wien ik het werk aannam) en die%gaf mij 1.10 pd. sL of f 18.Dat was mooi van hemwant hij gat uit zich zelve f 3. meer dan ik vroeg. Zaterdagochtend op dien zelfden tijd was ik er mede klaarzoodoende had ik die f 18.in één dag verdiend. Üingsdag 4 Dec. kwam de heer Scheepers mij halen. Ik laadde alles wal van mij was op zijn ossenwagenom halfelf gingen wij hel dorp uit en om 2 uren waren wij op de plaats, ik nam mijnen intrek in 't wagenhuiswaarin ik mij zoolang moest behelpen totdat ik eene tijde lijke woning voor mijzelven had gemaakt en nu op 1 Januarij woon ik in een flink huis van klipsteenen gemetseld van p. m. 10 meter binnenwerks en 3 meter hoog met een ijzeren of gegalvaniseerd zinken dak. Hel is een heel gemakkelijk maar tevens een zwaar werk om in Alrika een huis te maken. Men graaft de klip steenen maar uit den grond en bij 't werk gooit men water in den grond. Die werkt men maar <1oor elkander en dan heeft men klei. De muren •worden nooit dunner gemaakt dan 16 Eng. duim of 40 centimeter. Er liggen verscheidene stecncn in mijn huisjedie ik niet ken optillen <n met een of twee kaffers op hun plaats moest brengen. In den lijd dat ik mijne woning bouwde, heb ik ook nog een flinke hoek land bebouwd «n heb aardappel ia boonen erwten, capu- cijners, uijen wortellen, witte boonen pron kers enz alles al mooi boven den grond, ik en mijn huisgezin gevoelen ons hier zoo goed thuis, beter dan ooit te voren. Die plaats, waar ik nu zoo lang woon totdat mij werk klaar isis zóó grootdat de eigenaar de heer S. Scheepers vier uren werk heeft te paard om zijn landgoed omterijden. Op heden is er niemand vige, wonderschoone gezang veroorzaakt had, te verdrijveospeelde Eveline een vroolijk muziekstuk. Met bewonderenswaardige vlugheid zweefden hare vingers over de toetsen waaraan zij vollejubelende klanken wist te ontlokken. Had •nen haar zooeven naar een looneel der smsrte gevolgd, nu vertelde die opgewekte melo die de toehoordersdal er nog vreugde op de wereld bestond en in het har' van menig luis terende klonken lang vergelen stemmenwelke hare gedachten terugvoerden naar den lijd toen bare voeten op de maal der dansmuziek zich onrustig bewogen. Was er heerlijker genot dan aan den arm van een goed danser in een wals roodgevoerd te worden 't Was lang geleden maar het scheen een elk nog zoo kort. Eenige schetterende slotaccoorden en de pianiste wendde zich op het pianosloellje om. Gabriel Lorines oogen rusten met verrukking op haar en indien men hem nauwkeurig gadegeslagen had onder Evelines kunstvaardig spel, dan had niemand kunnen gelooveo aan ziinen oogelukkigen toe stand want op het gelaat van een doove kan ach niet die ontroering ifteekeaen, welke er Gabriels wezenstrekken te lezen stond. Wordt vervolgd. meer van ons gezelschap op Ermelo. Wij hebben allen eene bestemming. Maar als de landmeter klaar is en ik met mijn werk dan trekken wij zoo spoedig mogelijk op naar onze origineele bestemmingzijnde in het district Lijndenburg. Na dezen wit ik ook een brief inzenden ten voordeele van degenendie ook hierheen wen- schen te komenwant er is veel waaraan wij ge brek en behoede hebben gehad en nog hebben nog 106 andere artikelen die dienen te worden medegenomen en wat inen niet behoeft raede- lebrengen maar niemand moet denken (zooals ik heb gedacht) dat er in dat land genoeg hout zou wezen voor gereedschapzooals b. v. houten hamers, heften op beitels, enz. Enfin, wie komt of komen wilontzie vooral geen klein beetje voor vracht, enz. want hier is geen hout om gereedschap van te maken en als men dat moet koopen, is het duur. Achtend F. A. VAN ACHTERBERG. Allerlei. Eergisteren morgen zijn door den wachtmees ter der maréchaussee Vogelonder medegeieide van vier maréchausseesde van den bekenden posldiefstal te Breda beschuldigden (Moors Ballintijn en van Hal) naar 's lierlogenbosch overgebragtter beschikking van den procureur- generaal aldaar. Het Hof te Amsterdam heeft Albert Mullins Engelsch matroosschuldig verklaard aan moed- willigen manslag, in dronkenschap op den per soon van Polharslen hem tot 10 jaren tucht huisstraf veroordeeld. Graaf Esherhazy Jr.de overwinnaar in de Duilsche Derby,' heeft zijn jockey, die hem de overwinning bezorgdehel geheele bedrag van den behaalden prijs (33,000 mark) ten geschenke gegeven. Hij zelf heeft inmiddels door den uilslag van den strijd kolossale wedden schappen gewonnen. Een enkele daarvan b. v. was aangegeven voor een bedrag van 100,000 gulden. Er kon dus ook wel iets voor den be rijder van het paard overschieten. In een dorp bij Day tonin Ohio, is een in een meelinolen gebruikte stoomketel gesprongen, waardoor de geheele molen verwoest werd. Van de 40 personendie er op dal oogenblik werkten werden 27 onder hel puin begraven. Zeven dezer waren doodtoen zij werden opge dolven en van de vele gewonden zal vermoe delijk een drietal bezwijken. In hel station van Arlon was Ch. Heekmees terknecht in het werkhuis van reparatie der machines, bezig eene locomotief te herstellen, waarvan de waterbak erg beschadigd was. Al vorens aan dit werk lp kunnen beginnanhad hij nog eenige voorzorgen genomendoch eens klaps ontplofte de bak en de ongelukkige bekwam al hel kokende water in hel aangezigi en op het ligchaam. Hij werd op eene verschrikkelijke wijze verbrand. Heck was gehuwd en vader van vijf kinderenallen nog zeer jong. De onge lukkige is overleden in hel gasthuis te Arlon na acht uren van de hevigste pijnen. Bij den te Parijs overleden baron James Von Rothschild kwsra eens een vakgenoot om hem zijn leed te klagen. Deze had de goedheid ge had aan een gezantschaps-altaché 25000 francs te leenen, doch laatstgenoemde had steeds ver zuimd eene kwitantie voor het ontvangen be drag te geven. Elke poging om deze schuldbe kentenis van den jongen diplomaal, die intus- schen naar Konstantinopel was verplaatst, te bekomen was vruchteloos gebleven. Rothschild gal toen zijn vriend den raad nogmaals een maanbrief te schrijven en hem met vervolging ie dreigen zoo hij niet onmiddellijk de 100000 Irenes terugzond. De raad werd opgevolgd en per keerende post kwam een bnel van den attaché aanwaarin hij zijne verontwaardiging te kennen gaf, dat hij om 100000 francs ge maand werdterwijl hij slechts 25000 francs schuldig was. De bankier had nu de schuldbe kentenis, zoodat de list gelukt was. Onlangs zou een van de vicarissen van een der meest aristocratische gemeenten, nabij Sheffieldin hel huwelijk treden. Volgens de Engelsche gebruiken was hij eerst in de kerk gekomen om zijne bruid op te wachten. Eene dame in bruidstoilet verscheen geheel alleen en nam aan zijne zijde plaats. Hel bevreemdde den bruidegom dat zijne bruid geheel alleen was en daarom wenschte hij zichvoordal het hu welijk gesloten werdvan de identiteit der naast hem gezeteo dame te overtuigen. Deze was in hel begin niet te bewegen den digten bruidsluijer opleligteomaar eindelijk ging zij daartoe over, en toen bleek, dat zij niet de verwachte bruid, maar eene andere dame uil den omtrek wasdie op deze wijze gedacht had met hen in het huwelijk te kunnen treden. Men slaagde er in haar te verwijderenvoordat de echte bruid en hare familie in de kerk kwamen. De nieuwsgierigendie te Londen de heeren der Egyptische Conferentie zagen binnengaan in hel gebouw van buitenlandsche zakenin Dow ning Streelhaddenzoo zij nog met vooroor- deelen behebl inogten zijn geweest, redenen om zich te verbazen over den eenvoud der afgevaardigden ter conferentie. Er was niets bij zonders aan te zienbehalve de fez van den vertegenwoordiger van Turkije, Musurus-pacha, en den witten hoed van den Duitscher, graaf Munster. De Turk was de eersteen nu zegt men nog, dat de Turken achterlijk zijn I De meeste gevolinagtigden zijn vergezeld door een' «dwarskijker;" daar het hier financieele zaken geldtlaten de Excellenties zich begeleiden door eene finantieele specialiteit. De Engelsche specialiteit is zelf eene excellen tie de minister Childersdie ook lid van de conferentie iszoodat Engeland twee vertegen woordigers heeft. De heeren werden in de anti-chainbre door lord Granville aan elkander voorgesteld en gingen toen naar de conferentie zaal waar vceriien zetels om de groene talel waren geschaard. De muur van eene conferen tiezaal heeft geene ooren zeis niet voor de pers. Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van de in gezetenen dezer gemeente die ter erlanging van het eereteeken wegens eervollen langdurigen wet'Kelijken dienst bij de Schutterijen in de termen van Zijner Majesleits besluit dd. 5 December 1851 (Staatsblad n°. 149) mochten gekomen zijn en verlangen met hel eereteeken te worden begiftigddal zij zich lol hel doen van de vereischte aangifte ter Secretarie kunnen vervoegen op Maandag, den 14. Juli aanstaan de, 's morgens (usschcn IU en 1 uur. Amersfoortden 1. Juli 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. Dingsdag jl. is de Zomervergadering der Prov. Stalen van Utrecht geopend door Z.Exc. den Commissaris des Konings Mr. E. H. s' Jacob met eene toespraak waarin het overlijden van den Prins van Oranje werd herdacht. Onder het behandelde en ingekomene werd melding gemaakt van de niet-goedkvuring van hel besluit van den gemeenteraad van Amers foort tol opheffing van hel onderwijs in do gymnastiek aan de openbare schoolen van het koninklijk besluitwaarin de beslissing van Ged. Stalen gehandhaafd wordt. De behandeling van hel verzoek van den ge meenteraad van Amersfoort, dal door de pro vincie inogt worden overgegaan lol de verbe tering van hel vaarwater in de Eemen dat die rivier in onderhoud en beheer bij de pro vincie inoge worden overgebragt, werd lot de a.s. wintervergadering verdaagd. Inmiddels zullen Ged. Stalen hun advies over die zaak en over hel adres van adhaesie daaraan van de vereeni- ging Schullevaer, die hoopt dal de afschaffing van vuurton- en bakengelden van de overneming het gevolg zal zijninbrengen. Het adres aan Z. M. den Koningter jongsie zifting van den Gemeenteraad van Araersloort vastgesteld luidt als volgt Sire t Met diep leedgevoel vernam de gemeenteraad van Amersfoort riet berigt van het overlijden van Z. K. H. den prins van Oranje. De gehechtheid van Amersfoort aan het huis van Oranje geeft den Raad aanleiding Uwer Majesteit zijne deelneming te betuigen in het voor u en hel vorstelijk huis zoo treurig verlies. Heeft U. M. door dal overlijden het verlies van eenen geliefden zoon te betreurenhet gansche Nederlandsche volk verliest in Z. K. II. een troonopvolger, van wien het tol heil van het vaderland in de toekomst de grootste ver wachting mocht koesteren. De Raad geeft U. M. de verzekering dat de nagedachtenis van Z. K. II. bij de ingezetenen van Amersfoort in langdurig aandenken zal blijven. Mei de bededal hel God moge behagen U. M. en de leden van het Koninklijk huis den noodigen troost te schenken en onder betuiging van de gelrouwheid der gemeente Amersfoort aan U. M. en het huis van Oranjeheeft de ge meenteraad de eer zich te noemenvan U. M. de getrouwe onderdanen do Raad der gemeente Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2