op de hoogte vooral van lal van onderwerpen van volks-en staal hutdiou-lkundigcn en andi'ten aard. «looi- zijn helderen vlnegen en hoogst pra<- tischen stijl gewis a.in de beraadslagingen ook veel attractief cachet zoude hebben geschonken. Ook bet weder was voor opkomst bij de feestelijkheden ineerendeels niet gunstig. Door 't Congresuitstol bleef dus 't getal leden 'twelk aan de gewigtigc eigenlijke werkzaam heden volgens hel welingerigl programma, konde deelnemen, zeer beperkt. Evenwel, wie goed g'-rellecteerd heeft wal er is behandeld besproken en vastgesteld zal moeten erkennen dal aan de werkzaamheden le Amersfoort leregt eene der eereplaalsen onder de zesendertig vorige congressen mag worden toegekend. Hel is voor ons pligtinaiig den hoogen lof te vermelden door bevoegde beoordeelaars den Congresvoorzitlcr Mr. W. baron van Gollslein toegekend voor zijne tactvolle en uitstekende leiding der vergaderingen en voor zijne verdere verrigtingen. llera zij deswegens aller dank gebragt. Zwareomvangrijke arbeid lot het voorbe reiden inriglenunz. enz. der zoo gewigtige fnograrnma- en massa's andere Congresaange- egenbeden heeft maanden na maanden op den kloeken en voorlvarenden secretaris Mr. A. A. de Vries gerust. Dat hij zich daarvan opperbest, men zou bijna raogeo zeggen «volmaakt" wist te kwijten op dit eerlijk oordeel en op aller groole dankbaarheid heelt hij hel volste regt. Nog diverse Congresbestuurders mogen mede «inspraak maken op reglmatigen dank voor be toonden ijver en moeite; doch inzonderheid behoort heeren Commissarissen der Sociëteit Amicilia erkentelijkheid van siadgenoolen en ieestbezoekers van elders te worden vertolkt voor hunne zoo beste zorgenmaatregelen van orde enz. op 'l terrasterreinenz. toegepast zoodat ook daardoor veel is bijgedragen dat de Congresdagen van Jul ij 1884 bij velen in aan gename herinnering zullen blijven. De rnalinée's en concerten in Ami< itia schon ken veel genoegen en de gasverlichting is vol komen geslaagdzij maakte prachtigbijna looverachlig effectmet de gekleurde lampions vooral uit de verte gezien. De Nederl. muziek corpsen handhaalden hunnen gunsligen naam. De uilvoeringen met keurige programma's van hel Weslfaalsche Inlanlerieregiinent No. 13, onder de voortreffelijke leiding van zijnen kapel meester den heer Th. Grawertte Munster, voor 'l eerst Donderdag hier opgetredenwaren uilinuni«nd. Ondanks de felle koude van dien avond bleef hel auditorium aandachtig aan het terras als vastgeklonken lol dal de laatste lonen dier welluidende muziek wegsmolten. Op dien triomf mogen kapelmeester en muziekcorps le regt irolsch zijn. tlel vuurwerk van Vrijdagavond was prachtig. Daarop raag de vervaardiger de heer hijshouwer van utrecht roem dragen. Het slotstuk met 'l woord «Congres" in cirkelvorm maakte een brillanl effect. In eene gezellige bijeenkomstdoor een aantal trouwe congresbezoekers gehoudenis besloten lol het slichten van een londsdat bestemd is •een blijvende hulde te vormen aan Sloet tot Old- huis. Uil de renten van dit fonds zal elk jaar een prijs worden toegekendonder den naam huisvrouw want dat is zij, trots hel hoofd schudden der lieve kransleden alles eens moet nagaanwant onze meid iszooals de meeste harer collega'seene machine. Ik moet naar den notarisdiens zoon heeft zijn been voor eenige weken gebrokenweel geen nu op... maar dat interesseert u niet... gij kunt dan zoover met mij mede gaanaltijd als gij lust in de wandeling hebt." «Ik geef de voorkeur om hier in uwe gezellige huiskamer eene brochuredie een mijner acade mievrienden geschreven heeft, te lezen," ant woordde Larue. «Ik beloof u en Eveline voor het overige plechtigde laatste niet te zullen storen in de uitoefening harer huishoudelijke plichten ja zells doof te zijn als zij hare dienst bode eens dc waarheid zegt over hare roeke loosheid hare brutaliteit enz." «Nu, op die voorwaarden moogt gij blijven zeide Eveline vroolijk hem toen hel servetje waarvan hij zich bediend hadtoewerpende «boor eens. gij inoogl w<*| een weinig minder slordig zijn dunkt me is dal nu gevoegelijk om zóó uw servet op le vouwen. Ik zal Liselte «eos waaiM.huwvn..." en dreigend hiel zij den vinger tol hem up. «En gij?" zoo wendde Larue zich lol Gabriel. «Ik ga met u mede." Weldra verlieten beide heeren de woning en sloegen eene zij- Straat in. Wordt vervolgd. van «SlorlprijVaan dien leerling der Rijks Landbouwschooldie met den meeslen lol het getuigschrift van hel eindexamen der afdeeling A zal hebben verworven. Het plan beslaat f1200 daarvoor hijeen le brengende deelnemers aan de bijeenkomst hebben reeds voor 1155 deel genomen. De gecombineerde vergadering der afdeelingen van Woensdagavond werd vereerd door de tegen woordigheid van den eerevoorzilterMr. E. 11. s' Jacob Commissaris des Konings in de pro vincie Utrechtzoomede door den president van het 15e congres, in 1800 te Amersfoort gehouden, Mr. II. VerLoren van Themaat. Het gemeentebestuur van Gouda heeft zich schriftelijk, inel groole ingenomenheid, bereid verklaard het 38e Congres in 1885 daar te ont vangen. Gouda is derhalve aangewezen als de plaats van bijeenkomst van hel volgende congres. Omtrent den wedstrijd van eggendie Donder dag nabij Leusden gehouden werdvalt mede te deelen dat 27 verschillende soorten Ier deelne ming waren aangegeven voor zaads onderbren ging, 9 eggen voor vernietiging van onkruid 4 rijeneggen en 6 kettingeggen. Op een paar uilzon deringen nawerden deze alle beproefd. De uitslag van den wedstrijd zalzooals bekend isevenals van een aantal dergelijke wedstrij den eerst bij gelegenheid van de internationale landbouwtentoonstelling in de volgende maand le Amsterdam te houdenbekend gemaakt worden. Vrijdag jl. zijn tot leden van de commissie tot onderzoek van de vraag, of hel wenschelijk is een vennootschap in 'l leven le roepen tol het ontginnen van de zandgronden in Nederland met toepassing van hel slelsel-Goffard, door den Voorzitter benoemd de heeren Mr. W. II. de Beaufort, lid van de Eerste Kamer, Mr. C. J. Sickesz, voorzitter van de Gcldersche maat schappij van landbouw, prof. Adoll Maier, direc teur van hel proefstation le WageningenYV. G. Boele le Kampenen E. J. Vili ingalid van de Prov. Stalen van Gelderland. Daarop sloot de Voorzitter hel Congres in toepasselijke bewoordingen tevens de vertegen woordigers der pers voor hunne ijverige en doelmatige verrigtingen dank betuigende. Het verheugt ons een besluit te kunnen ver melden dat genomen is in eene bijeenkomst van vertegenwoordigers van de verschillende provin ciale landbouw-raaatschappijen. Het denkbeeld, door den Voorzitter van het congres ontwikkeld in zijne openingsrede, heeft een begin van uitvoering ontvangen in deze bijeen komst die op initiatief van den heer Fontein de Jong voorzitter van de Friesche maatschappij van landbouw werd gehouden. De grondslagen zijn daarin vastgesteldom tot zamenwerking la geraken tusschen de verschillende provincialen maatschappijenwaar hel geldt de bevordering van de algemeene belangen van den landbouw. Het op te rigten comité draagt den naam van «Nederlandsch Landbouw-comiléen bestaal uil voorzitters en leden der verschillende pro vinciale landbou w-raaatschappijen. De grondslagen dezer bedoelde zamenwerking worden in ons volgend nummer gepubliceerd. Hel berigt omtrent eene wijziging der Staats loterij wordtgelijk hel de ronde deeddoor het Dagblad als niet juist, weersproken. Genoemd blad meent te welendal het in 'l plan der Regering ligt om bij Kon. besluit de nieuwe regeling te doen geschiedendoch tevens zal voor de werking van enkele slralbepahngen de medewerking der Wetgevende Macht noodig zijn. Al de gunslloten worden ingetrokken maar voor zooveel zij werden toegekend bij wijze van pen sioen of tegemoetkoming zal aan de betrokken fiersonen een gratificatie worden toegelegd. De legering zal dan tegenover de Kamer volkomen opening van zaken doen. Hel doel is om de premie, welke door de collec teurs aan den Staal voor elk lol word betaald met zulk een bedrag te verhoogen dat door den Staat van elke loterij f 180,000 meer voordeel zal worden behaald. De gedelegeerden 1e klasse zullen vervallen en allen let collecteurs worden benoemd. De collecteurs zullen zelf de loten kunnen dehiteeren, of door middel van dehitanten en splitters Het maximum der loten dal ter beschikking van een collecteur kan worden gesteld zou op 1000 worden bepaald. Een Amerikaan, kapitein John Traynor, is op het oogenblik bezig den Ailandischen Oceaan over le steken met een roeiboot. Hij heelt den 17den dezer des avonds te 5 uur Newhaven verlaten. Een havenjagt heeft hein over de ban ken gebragt. Zijn boot behoort lot hel soort dal dory genoemd wordt en gebruikt wordt door de visschers op dc kust van New Found- land. Zij is slechts 17 voet lang. De heer Traynor denkt dal hij den overlogl in ongeveer honderd dagen zal kunneu doen. AMERSFOORT, 28 Julij 1884. Professor C. KARSTEN. Zaturdag jl. werd het stoffelijk overschot van Prol'. Karsten naar de lijkkoets gedragen uil het Seminarie der Oud-Bisschoppelijke Klerezie waarvan hij sedert 1 Maart 1854 President was en alwaar hij zulk een groot getal jaren tot zoo veler nul en zegen heeft doorgebragt. Daarachter volgden op den weg naar de alg. begrafenisplaats een aantal rijtuigen waarin zich bevonden geestelijken, familieleden, leerlingen, vrienden, enz. Bij den ingang van den doodenakker werd het stoffelijk omhulsel afgewacht door Heeren Curatoren en Rector van 't Gymnasium en een groot getal ingezetenen. Op het pad naar de groeve bevonden zich aan het hoofd van den lijkstoet de HoogEerw. Heeren Monseigneurs lleijkamp, aartsbisschop van Utrecht die in de Seminanekerk de lijkrede had ge houden Rinkelbisschop van Haarlem en Diependualbisschop van Deventer. Aan het graf hield Monseigneur C. J. Rinkel de vol gende rede «tWie verwondert zich eene zoo talrijke schaar van belangstellenden rondom deze geopende groeve vereenigd te tien Treurende kwamen wij herwaarts, oin een edel zaad in den akker Gods te werpen waar hel rijpen zal voor den dag van den algemeenen oogst. Zoo vertrouwen wij aan den moederschoot der aarde toewat zij ten eenigen dageten dage der wedergeboorteschooner en heerlijker zal te voorschijn brengen. Het Voorwerp van zoo veler rechtmatige achtingliefde en droefheid zal hier geheel uit ons oog verdwijnen. Dat voor treffelijke dat zoo buitengewoon rijk begaafde werktuighetwelk zoo velengedurende eene lange reeks an jaren tot zegen tol heil ver strekte zal der ontbinding worden overgeleverd. Het was naar zijn leeftijd nog zoo vast en kloek doch in betrekkelijk korten tijd geslooptontviel het ons nog onverwacht. In Christia.nus Kaksten ziet de oud-katholieke kerk van Nederland zich berooid van een harer hechlste steunpilarenvan een harer schoonste sieraden van een harer verdienstelijkste leden. In Christianus Kaksten verliest het Y'aderland een zijner edelste zonende plaats zijner in woning de stad Amersfoorteen harer voor treffelijkste burgers. Wij scheiden echter niet zonder troostniet zonder hoop van dit zielloos overblijfsel. Y'anU, dierbare ontslapeneblijft ons iets overdat noch dood noch graf ons ontrooven kan. Het is uw goede naam hel is uw leven uw rein voorbeeldig leven in ons midden geleid. Ja dat leven zal nog menig hart warm doen kloppen op veler lippen zwevenuil menig oog tranen van dankbaarheid en liefde lokken. Wel ons aan wie daardoor een gevoelige troost geschonken wordtZoo leeft de edele Kaksten ook na zijn heengaan voort in zijne werken, onder onsen onder volgende geslachten. Rust nh zacht, gehelde doode! Hoe noodc wij li missenwij misgunnen U de rust niet die Gij thans zijt ingegaan. Rust nu zachtIJ komt de rust toe na zulk een levenna zulk een welvolhrachtcn arbeid. Rust van nu af op uwe welverdiende lauweren gelijk dc vermoeide maaier aan den avond op zijne schoven rust en het uitgestrekte veld hetwelk hij bewerkt heelt met welgevallen beschouwt. En U onsterfelijke Geestdie dit stof bewoond bezield en geadeld heb.U zij het zaligst genot bereid in het Hemelsch Vaderland Ds. Graswinckel droeg eenige dichtregelen voorwaarin hij vooral de liefdadigheid van den overledene roemde. Dr. D. BurgerRector van het Gymnasium hield daarna de volgende rede «Het is voor mij eene behoefte aan het graf van Professor Karsten eene laatste hulde aan den overledene te brengen. Meer bevoegden hebben vermeld wat hij voor de kerk geweest ismaar wat ik uit eigen on dervinding weet, wil ik uitspreken. Jaren lang heeft hij als curator eenen zegenrijken invloed op het gymnasium gehaden mocht ik in hem eenen ouderen vriend (ik zou haast zeggen eenen ouderen broeder) vereerendie mij in den beginne steundelater ter zijde stonden hij voorkomende bezwaren altijd gereed was, om met raad en daad te helpen. Indien ik iets voor het gymnasium heb kunnen doendan is het zeker vooral door de. vriendschappelijke, medewerking van Professor Karsten mogelijk geweest. Bezwaarlijk luid ik iemand kunnen vindendiehoe ook door geleerdheid en on dervinding en rang uitmuntend zóó beleefd en vriendelijk en zonder aanmatiging zijne denk beelden wisl mede te deelen. Algemeen was dan ook de droefheid onder de leerarentoen hij door ziekte genoodzaakt was zijne betrekking als curator neder te leggen. Zijne nagedachtenis zal in de gymnasiale wereld waarvoor ik op-

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2