De vereenigde zilling van de beide Kamers werd eergisteren geopendonder leiding van den heer van Eysinga voorzitter van de Eerste Kamer. De heer HeemskerkMinister van Binnen- landsche Zakenhield de volgende toespraak Mijne Heeren Door den Koning is aan mijn ambtgenoot en my de vereerende laak opgedragen bij deze aan zienlijke Vergadering in te brengen een onlwerp van wetom in hel Regentschap te voorzien. Totdat einde bevinden wij ons thans in uw midden. Meer dan 34 jaren is hel reeds geleden, dal de Vereenigde Vergadering der Stalen Generaal werd zamengeroepen om volgens hel voorschrilt der Grondweteene beslissing Ie nemen tol voorziening in de eventueele minderjarigheid van den Troonopvolger. Veel is sedert dien lijd voorgevallen, veel is er veranderd; verreweg de meesten, die aan de toenmalige beraadslaging deelnamenzijn heengegaan en hel Koninklijk Huis is door menig vuldige en grievende slagen getroflen. In één opzigi echter stemmen wij geheel overeen met de toenmalige Regering en zijn ook van uw aller instemming zekerhel is èn de wensch èn de bede, dal de wel op het Regent schap nietol zoo laat mogelijk in werking moge tredendoordat nog vele jaren aan 's Konings leven worden toegevoegd. In den vormwaarin dit wetsontwerp aan «we beraadslagingen wordt onderworpen meende de regeringdal veilig de antecedenten van 1850 konden worden gevolgd omdat die zaken destijds geheel naar de voorschriften en in den geest der Grondwet zijn behandeld ge worden. De Vergadering is ook in het bezit van een reglement door hare voorgangster vastgesteld en dat lol leiddraad der beraadslagingen kan strek- leen, ten ware zij oordeelde, daarin verandering te moeten brengen. Met volle overtuiging onderwerpt de regering aan uwe goedkeuring het voorstel, oin het re gentschap, voor 'l geval dat de troonopvolger op kinderlijken leeftijd den troon inogl bestijgen aan IL M. onze geëerbiedigde Koningin op te dragen. Wij achten hel onnoodig in hel brcede ■uit te weiden over dal voorstel. Het koinl ons voor, in 'stands belang te zijn, uil hoofde van het vertrouwen des Konings van de deugden en gaven van verstand en hartdie de hoog geplaatste Vorstin versierenen van Hare hoe danigheid als moederook meeoen wij te mogen aannemen dal hel strookt met de wenschen van het Nederlandsche volkdat Haar heelt leeren waardecren en hoogachten. In 1850 werd te gelijk met hel wetsontwerp omtrent hel Regentschap, een ander bel rellende de voogdij voorgedragenwaarmede de toen malige regering niet gelukkig is geweest Ook thans wordt een ontwerp van wet tol regeling der voogdij en benoeming van voogden over H. K. II. Prinses Wilheltnina gereed gemaakt en de voorbereiding daarvan is ver gevorderd. Daarbij zal art. 35 der grondwet moeten worden in acht genomen, ofschoon de omstan digheden 't onmogelijk maken die bepaling naar de letter na te leven. De regering heeft gemeendinmiddels niet te mogen wachten met liet voorstel omtrent het regentschapals zijnde hel eenvoudigste cn tevens ailergewigligsle aan u voer te leggen. Welligl zou liet aan de leden der Slalen-Gcne- raai ook minder welgevallig zijn, juist in dit jaargetijde langer bijeen te blijven dan bepaald te hebben. Zij vernam zijne verklaring zonder buiten gewone verbazing, integendeel zij vetklaaide, dal zij ook Liselle eene passende vrouw voor hem gelooide. Zij maakte hein echter opmerkzaam op hel verschil van leeftijd en ook zij achtte dat een punt van bezwaar. Zij praatten langen lijd vertrouwelijk met elkaar en de slotsom hunner overleggingen wasdal Larue zich dien middag naar Lisetic zou begeven en trachtten zou een dicperen blik in hare ziel Ie slaan. Ook vond f.veline het niet kwaad dat hij eens kennis maakte utel hare lamilie haar eens gadesloeg in den omgang met de hsren. Innige dankbaar heid drukte l.arues blik uiltoen litj haar zeide, dal hij niet had durven hopen in de vrouw zijns vriends zulk een»- vriendelijke raadgeefster te vin den. De eenvoudige loon waarop zij het fran- fiche spreekwoord Les amis de mes amis sont mes amisaanhaalde als motief van hare deel neming trof hem diep. Ja hij was hel nu vol komen met Liselle eens, dal er onder dal vroolijk voorkomen eene diepvoelende ziel verborgen was. En 'l bekoorlijke kinderlijke vrouwtje was nog eens zoo schoon in zijne oogenuu hij haar van zulk eene geheel andere zijde van haar karakter had leeren kennen. Wordt vervolgd. noodig isvoor hetgeen niet zóó dringenden spoed heeft. Wij hebben dus de eer aan U Mijnheer de Voorzitter, hel wetsontwerp lot benoeming van eene regentesen de daarbij behoorende me morie van toelichting, over te leggen. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 1e hellï der maand Junij 1884. Plaats van Namen der geadresseerden. beslemming. 1. A. J. VisserIdsegahuizen. 2. A. BierlingUtrecht Reglhebbenden vervoegen zich aan het post kantoor te Amersfoort. Allerlei. Een geacht ingezetene van Stuttgartde ren tenier Hummelis veil, week hel slagtoffer geworden van ergerlijken moedwil. Hij zal in den tuin van hel Hotel Hermann in hel naburige Cannstadldie gewoonlijk slechts door een zeer fatsoenlijk publiek bezocht wordten zag hoe een jongcnensch met zijn wandelstok overal bloemen en bladeren afsloeg. Hij maakte hem op kalme wijze opmerkzaam op hel ongepaste van dergelijke «uitspanning" en kreeg eenige onverslaanbare Fransche woorden lot antwoord. Hel jonge mensch hield zich verder eenigen lijd rustigdoch een poosje laterzonder dal er inmiddels verdere woordenwisseling had plaats gehad, gaf hij den ouden heer onverwacht cnel zijn slok een harden slag op hel hoofdwaarna hij zich schielijk verwijderdezonder dal de omstanders dit verhoeden konden. Hum.nel werd spoedig naar huis gebragldoch is Zondag reeds gestorven. Men tracht nu den vreemdeling weder op het spoor te komen. De tentoonstelling van kinderen zal te Parijs toch doorgaanzij zal in het Quarlier Latin gehouden worden en duurt één dag. De offi- cieele titel luidtConcours international de santé et de beauté. Er worden 7 prijzen uitge loofdwaarvan de eerste 1000 francs bedraagt voor het schoonste kind in den besten gezond heidstoestand de 2e prijs is 500 Irancs voor hel kiod dal voor zijn leeftijd hel krachtigst is. Vervolgens zullen nog vijf prijzen elk van 100 francs worden toegekend aan kinderen die daar aanvolgend het schoonst en het krachtigst zijn. Tol deze tentoonstelling, die internationaal is, worden kinderen van 1 tot 3 jaar toegelaten. Door het hof te Leeuwarden werd hooger be roep behandeld ingesteld door den officier van justitie te Winschoten van een vonnis der regt- bankaldaar, waarbij G. Sch.oud 14 jaren, te Hoogezandis vrijgesproken van helzonder dal hem zulks uit den aard zijner betrekking vrij stond buiten toestemming van of van w-ege de bestuurders van den dienstlangs en op den spoorweg loopen gepleegd door iemand beneden 16 jaren ouddoch met oordeel des onderscheids gehandeld hebbende. 11 Mei circa 11J uren was bekl. met eenige andere jongens op een particulieren overweg over de spoorbaan en toen de trein van Nieuweschans naar Groningen er aan kwam zeide hijzich het hoofd te willen laten afrijden. Zoogezegd, zoo gedaan bekl. gaal met hel hoofd op een der rails liggen en vervolgens ook met de beenen. De machinist van den trein dit ziende geeft het rern- signaal en door krachtig en onmiddellijk remmen komt de trein nog tijdig lot staan. De reglbank achtte hel feitelijke wel bewezenmaar verklaarde als niet bewezendal bekl. had gehandeld met oordeel des onderscheids. Van daar appel en nu bleek uil het onderzoek dat bdd en de andere jongens meermalen dien overweg heen en weer overliepenniettegenstaande hel hen bij herhaling werd verboden. Hij wist zeer goedhel niet te mogen doenmaar is een doortrapte deugniet die bij een verwaarloosde opvoeding zeer goed zijn versland heelt, doch wal durft te wagen. De adv. gen. requireertdat het hol beslisse dat bekl. heeft gehandeld inet oordcel des onder scheids en hem veroordeele tot 14 dagen ge vangenisstraf. In Zwitserland sloeg de bliksem in dc nabijheid van het dorp Eschlikon in Thurgau in een in beweging zijnden spoortrein. De passagiers bespeurden wel een schok doch deze had geen storing van de reis ten gevolge. Later bemerkte men dat dc beide lantaarns van de locomotief cn een ijzeren slang krom gebogen waren. De handel in vrouwen en meisjes op de Amu Darja de bekende rivier in Midden-Azie, neemt verbazend toe. De vrouwen van Afghanistan wier schoonheid algemeen geprezen wordt, zijn een gezocht artikel in Midden-Azië en geen vorst of aanzienlijk man acht zijn harem compleet, als hij daarin niet minstens twee Afgliaansche vrouwen heeft. Kooplieden in de Afghaansche stad Balkli aan de Ainu Darja laten nu reeds tweemaal in de maand een schip naar de stad Khiwa vertrekkenwaarvan de voornaamste lading is eene keur-collectie van de schoonste jonge meisjes en vrouwen. Hel schip doel op zijn reis ook eenige lusschenstations aan, om ook daar zaken Ie doen. De kooplui zijn met dezen handel zeer tevredendaar zij er zeker van zijn om onderweg hun waar van de hand le zetten. Teneinde opligterijen als die van den voort- vlugtigen postdirecteur l'ieler te IJzendijke te voorkomen zal voortaan bij postwissels van meer dan f 500 hel kantoor van afzending hel uitle- betalen bedrag aan het kantoor van bestemming toezenden terwijl telegraphische postwissels tol geen hooger bedrag dan van I 500 worden aan genomen. Het dezer dagen te verschijnen laatste deeltje der «Herinneringen van den graaf II. de Viel- Castel" zal hel. volgende behelzen liet vermaarde hoewel juist niet welrie kende woord van Cainlironne bij Waterloo is volgens deze memoires zeer stellig eene legende. Generaal Mellinetdie de pupil was geweest van Cainbronncverhaalde den schrijver 't volgende Cainbronne hield van mij en hij haalde mij over om de militaire loophaan te kiezen. Hij was volstrekt geen ruw soldaathij had zeer goed gestudeerd en de reputatie van een uitstekend Latinist le zijn. Op zekeren dag baadden wij in de Loire en ik moet zeggendal ik nooit een menschelijk ligchaam gezien hebdat zoovele sporen van wonden, geweerkogels, granaatsplinters, lans steken, sabelhouwen vertoonde. Terwijl ik naast hem zwom vroeg ik «Is het waar generaal, dat gij den Engelsch- inandie u sommeerde om u over le geven hebt geantwoord M «Wel," antwoordde Cambronne, «gij kent mij kunt gij u voorstellen, dal ik op zulk een oogenblik zulk een woord zou geuit hebben Neen, ik heb hel niet gezegd. De waarheid is dal ik telkenmale als men ons van overgave sprak, mijn sabel ophiel en «Voorwaarts Grena diers 1" kommandeerde. Ik werd echter gekwetst, viel verloor inijne bezinning en toen ik weer bijkwam konden de grenadiers niet meer voor waarts gaanzij waren gesneuveld J" De heer P. te Breda ontving op een cn dezelf den dag de volgende mededeelingen Een telegram uil Socrabajadal een zijner zoons le luitenant was geworden; een berigt dal een tweede zoon, werkzaam bij de staals-r spoorwegen in Indiëin zijn betrekking was verhoogd verder dal een 3de zoon cadet van hel le naar hel 2e studiejaar was overge gaan en dal een vierde zoon als cadet geplaatst was. Ziedaar een dag die zeker niet gemakkelijk uil hel geheugen zal gaan. Aan een damesbrief uil Parijs onllecnen wij het volgende «Que voulez-vous. MadameC'est comme fa." Dal was de troost van de juffrouw bij wie ik inwoonde als ik over de onzindelijkheid in haar huis klaagde. «Oue voulez vous? In elk sola- kussen is natuurlijk slof. Daarom moet men er niet zoo hard op kloppen dat de stofwolken omhoog vliegen. Dal is niet gezond." Te ver geefs verklaarde ik haar, dal men daarom bij ons juist het slof er uitklopt. Zij trok twijfelend de schouders op en meendedal er Ié bas bij onsmisschien niet zoo veel stol zou zijn als te Parijs. «U klaagt over onreine luchtpardon, madame u heeft ongelijk de kamerlucht is in geen enkel hotel zoo zuiver als hier." Met dit laatste had zij eigenlijk gelijkwant in de eersteprachtigste hotels was ik nog meer dan in hel aardige, in 'tgroen verscholen huisje van mijne gastvrouw vervolgd door die onbe schrijfelijke luchtwaaruil men kan besluiten lot stofnesten onder de kasten, en schimmel en paddestoelen onder hel tapijt. Nadat ik vier- vijfmaal de goede vrouw, die zich op dc zindelijk heid van hare woning vrij wal liet voorslaan op mijne kamer geroepen en te vei'geels had trachten te overtuigen begreep ik dal hare reukzenuwen ongevoelig waren geworden voor die lucht en dat ik over den reuk van stolnosten mei haar sprak als inet een blinde over de kleu ren. Que voulez vousc'est comme fa zeide zij ten laatste op bijna med^ijdenden toon, want toen ik op eigen gezag de tapijten liet opnemen en de hoelten uitvegen beschouwde madame mij als eene ongelukkigemet een idéé fixe beheld ol ten minste als eene opsiun- delinge tegen de bestaande orde van zaken, die nitt begrijpt, dat liet vuil een onvermijdelijk kwaad is'twelk alles wat aardsch is aankleeft.

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2