Hel Gerechtshof te Amsterdam behandelde de u«k van K. v. V., -Hi jaar, landbouwer te Woudenberg ter zake dal hijten eerste in den vroegen morgen van 47 Mei II. de woning van zijn vader, slaande aan de Brinkkunl, gem. Wou denberg terwijl deze zich nog met de andere buisgeiioolen in zijne woning bevond opzettelijk in brand heelt gestokendoor met lucifers hel stroj van zijn bedstede in dia woning aan te stekentengevolge waarvan zoowel die woning als hei bakhuisde varkenshokken en koren bergen zijn verbranden ten tweede in den bj:hi van 13 op 14 Jultj 1830 eveneens de woning van zijn vaderzooals boven is vermeld zr brand heelt gestoken door een bos slroo liggende op een balkwaardoor die woning gilt'*el is algebrand. l)« eisch is 10 jaren tuchthuisstraf. Te Bombay is de afschuwelijke misdaad om vrouwen door 't alsntjden van den neus te ver minken zoo algemeen geworden dal de dag bladen, o. a. the Tiiues ol India, aandringen op hel bedreigen van de strengste straffen. Gedurende de jongste zitting van het Hoi van Boiuhay kwamen 5 dergelijke gevallen voor cn liv gen de booswichten slechts 3 jaren gevange- nisstidL Tot uiiroeijing van deze si-landelijke misdaad beveelt gemeld blad aan hel kastijden anel de «cal e' nine tails," de kat ol zweep zuel negen geknoopte staarten. Ou Ier de Indianen in Amerika hcerscht alge- aneen het geloof, dat de eenzame stille op de laline tueeren in het bijzonder gewijd is aan de hoogste machtwelke zij den Groolen Geest •noemen en dat zijn toorn hel vaartuig zou doen .zinken van den vermeteledie zijn slem op die stille wateren zou durven doen hooi en. Niet een •die dan o >k zelfs zou durven fluisteren, als hij let watervlak m-t zijn vaartuig doorploegde. Eens hei was in de dagen der eerste volks plantingen ging een blanke vrouw hel meer baratoga in een bootje over. De geloovige In dianen waarschuwden haar, eer zij alvoervoor diet gevaar, dal het minste roekeloos woord kon leweeg brengen. De lucht was helder, geen bhd van een boom bewoog zichalles was ■stilslechts de riemen der roeijers die eentonig 40 't water plasten verbraken de doodsche stille, lis een pijl uil de boog vloog de boot over bel spiegelgladde water. Een-klaps. in hel midden van 't meer besloot de moedige ongcloovige vrouw aan de eenvou dige lieden de dwaasheid van hun gelooi te bewijzen en hun te doen zien, dal hun geloof 4och eigenlijk niets anders was dan dom bijgeloof. 2ij verhiel krachtig haar stem en uitte een kreet, die langs alle heuvelen weerklonk. De Indianen waren van ontzetting als verpletterd. Geen woord kwam over hun lippen maar zij spanden «lle krachit-n in oin voort te roeijen en zoo spoedig mogelijk de overzijde te bereiken. Men bereikte veilig den oever en de vrouw zegevierde «ïatuurlijk. Maar het opperhoofd van den Indianen stam zag met diepe minachting op de ongeloovige wrouw neer. «De Groole Geest is barmhartig," zei de. hij, «hij weel dal een blanke vrouw den «nood niet houden kan den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de «taombooten Diane van btocklon en Camden uit honden in aanvaring gekomenmet hel ge- wig dat eerstgenoemd vaartuig binnen een paar «smalen zonk. Tien leden der equipage en zeven passagiers worden als vermist gemeld en zijn waarschijnlijk verdronken, terwijl negen zeelie den -n zeven passagiers door verschillende booten gered en te GravcsenJ aan land gebracht werden. Het ongeluk ontstond doordal het roer van hel eenigedal nog overig blijltmaar onze finaotieëie omstandigheden laten ons dal niet toe. Met den dood van mijn man hielden alle inkomsten op en alleen in dit kleine stadje waar onze behoellen niet groot zijnkunnen wij volgens onzen stand leven, zonder schulden 1e inaken. Hoevele malen Liseile en ik reeds gerekend en weer gerekend hebbenaltijd was de sc.n onzer overleggingen onbevredigend. Wat ik lijdals ik hei leedere lichaam van mijn kind zie Krommen onder dtildelooze pijnen zonder het te kunnen verlichtenis alleen aan God bekenden snikkend hield de ongeluk kige weduwe haar gelaat in de handen verborgen. Larue was diep bewogen bij da: verhaaldat in weinige woorden al de smart, al de folieringen v »n een moederhart bevatte. Hier moest hulp verschaft worden, maar hoe? En bovenal hoe deze verleendzonder de lijn beschaafde dame Ie kwcisen. «Mevrouw," zoo sprak hij eindelijk, «uwe woorden hebben mij diep getroffen ik (Jank u voor uwe openhartigheid. Maar vergun mij nu ook, «lat ik u mijne hulpaanbiede. Op 't oogen- l>ük kan ik u nog niet openbaren waarin deze de Camden weigerde waarsohijnlijk tengevolge van den sterken stroomwaardoor zij mol den boeg dwars tegen de Dijne aankwamzoodat deze boot op zijde sloeg en zonk. De kapitein zag weldra dat het onmogelijk was hel schip door leegpompen of landen te redden en beval daarom alle mannen op hel dek te koiuen. Door liet op zijde slaan van hel was de kapitein echter aan het voorhoold getroffen en viel builen bewustzijn neder, voor hij voor de redding der passagiers kon zorg dragen. Een passagier hielp zijn vrouw en hun kind in een mand, doch toen de moeder zag, dal deze voor beide niet groot genoeg wasliet zij de zuigeling in de tnand alleen en verdronk. De zuigeling dreef naar Gravesend en werd gered. De Diane was 6UU ton groot en had 37 per sonen aan boord wjarvan 40 matrozen en 17 passagiers waaronder drie kinderen. Bovendien had zij een kostbare lading cognacolie en andere handelsartikelen. Uit Osch wordt van 4 Augustus gemeld Gisteravond om hallelf had weer een moord- tooneel plaats. De maréchaussee M. was dien avond vrij van dienst en ging 's middags in burgerkleeren uiL Zijne wandeling beperkte zich echter lot het bezoeken van enkele herbergen met dal gevolg, dal hij 's avonds in beschonken toestand verkeerde. Van dien toestand maakten zekere personen gebruik om M. eene herberg binnen te tronenwaar hij onmiddellijk werd aangevallen en een geducht pak slaag kreeg. De mishandeling was van dien aard dat zijn gelaal geheel bebloed was. M. nain daarop de vluchtzoo goed en kwaad dal gingdoch zag zich spoedig op hel eenzaam paddal hij had ingeslagendoor een inan gevolgd. Wal er lus- schen hen gebeurd isdaaromtrent is nog niets zekers te zeggenevenmin ol nog anderen er bij waren, doen zeker is het, dal de vervolger later in eene herberg is aangekomenwaar hij klaagde aan het been gewond ie zijn. De pijn nam toe en spoedig riep de mandal hij zou sterven. Geneeskundige hulp werd ingeroepen de doctor verbond de wonde, doch tevergeefs, een half uur later was de man een lijk. Toen dezen morgen hel feil algemeen bekend werdheerschte er veel opschudding bij hel overbrengen van hel lijk naar hei lijkenhuisje op hel kerkhof, alsook bij hel vervoer van M. naar de gevangenis. Om 14 uur kwam hel ge- regi uil 's-Bosch aanom een onderzoek in le stellendal lol ruim 5 uur geduurd heelt. Uit de lijkschouwing welke inlussclien plaats had bleek dal de vermoorde gestorven was aan bloed verlies veroorzaakt door de beenwond welke wond een gal of sneë in den kuil vertoonde, waarin men gemakkelijk drie vingers kon steken. M. zelf verklaart zich niets met zekerheid le herinneren, wegens zijne dronkenschaphel hij hem gevonden mesje was vrij van bloedsporen doch men veronderstelt, als de maréchaussée de dader is, dal hij dan gebruik heelt moeten maken van het mes zijns aanvallers. Na hel einde van de instructie is M. weer in de gevangenis gebragt en zijn verschillende per sonen door de maréchaussées gehaaldweel- vrijgelaten. M. stond overigens te boek als een oppassend man. Door eenige baldadigen is eene schandelijke verwoesting aangerigt aan den Amslelveenschen weg te Amsterdam. De met smaak aangelegde en met zorg onderhouden tuintjes voor de huizen tegenover het Willemspark zijn vertraptde heesiers en bloempotten uit den grond gehaald en vernield een wit beeldje gebroken. Een der groole beelden voor het Brockerhuis is van hel voetstuk gehaald en in stukken geslagenter- bestaat ik wil le huis kalm en bedaard over leggen wal mij te doen staaldocii eene zaak is zeker: gij moet naar Italië met uwe dochter. Ik ben geen geneesheer, echter heb ik toch alle hoop op herstel in dal heerlijke klimaat waar elk zacht windje de kranken herstelling en hoop toefluistert. Schud niet hel hoofd mevrouwals gelooft gij mij nietvertrouw op God en op... mij. Veroorloof mij oin morgen op denzelfden tijd mijn bezoek te herhalen dan heb ik nagedacht en kunnen wij bedaard overleggen hoe te handelen." Hij stond op en reikte de weduwe de hand tol afscheid. «Hoe za! ik u ooit danken voor uwe deelne ming vraagde zij hartelijk, terwijl tranen langs hare hleeke wangen vloeiden. «Door mij een weinig liet te hebbenklonk het antwoord zacht Een handdruk zeide hemdat hij begrepen was. Liseile vergezelde hem tot de straatdeurzij had niet veel gesproken en ook nu waren het slechts weinige woordenmaar vol dankdie zij hem toevoegde. Wurdl vervolgd. wijl in de dwarsstraten dc bordjes voor de winkels afgerukt en ruiten zijn ingeslagen, ten bokkewagen weid door de straatschenders mede genomen ol in den Overtoom geworpeneen slijpsteen, in gebruik bij een der nieuwge bouwde pandenin de Koslerstraatwerd niettegenstaande vier man daaraan een zware vracht tnoeten gehad hebben le water gegooid. De politie doel ijverig onderzoek. Men heeft vermoedens op vier personen, waarvan een reeds in handen der politie is gevallen. Een treurige wraakneming is gepleegd door een jonginenschwiens lielde voor een jong meisje niet werd beantwoord. Een twiniigjarig meisje le Limerlé nabij he (België) had een huwelijksaanzoek ontvang an een welgestel- den boerenzoon uil den omtrekdoch ondanks de herhaalde pogingen van den jongeling bleet hel meisje in hare weigering volharden. Donder dag 1.1 ontving liet meisje een blikken doos waarop zich een brief bevonddie aan haar was gericht. Zij durfde de doos niet openbreken en wachtte lot de huisdokter kwam. Toen hel meisje in tegenwoordigheid van deze laatste op liet slot druktevolgde een ontploffing. Het meisje slaakte een hariverscheurenden kreet zij had de volle lading kruit in 't aangezigt gekregen. Ook de rechterwang van den genees heer was geheel verbrand. Naar de omstandig heden te oordeelen is de toestand van hel meisje niet onrustwekkend men hoopt althans dal zij het gezicht zal behouden. De jongeling die de doos gezonden had is in hechtenis genomen. Publicatie. De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie UTRECHT Gezien hel besluit van hecren Gedeputeerde Staten der provincie Utrechtdd. 31 Julijl884, Gelet op arU 11 der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad No. 87) Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat dc opening der jagt in de provincie Utrecht is bepaald op ZaleriUiy den li September aan staande met zons-o/tgang met uitzondering der jagt op fazanten, waarvan de opening wordt bepaald op Woensdag 15 October da<iraanvol gende, en dat de lawje jacht alleen des Uings- days en des Vrijdags van iedere week zal mogen worden uitgeoelend dal het jagen in ongemaaid le veld staand koren, peulvruchten en klaver zaad welke nog in 1*84 moeten geoogst worden, verboden is, even als hel jagen in lahak, zoo lang het zoogenaamd best goed niet is geoogst. Enten einde niemand eenige onwetendheid hiervan kunne voorwendenzal deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks le doen gebruikelijk is. Uirecht, den 4 Augustus 1884. De Commissaris des Konings voornoemd, s' JACOB. AMERSFOOKT, 7 Augustus 1884. De olücieele opening der Landbouwtentoon stelling te Amsterdamoorspronkelijk gesteld op 45 dezer, is één dag uitgesteld; omdat dien dag de verjaardag van wijlen prins Alexander was. De Koning opent de tentoonstelling daarom 4t> dezer, maar het publiek heeft reeds 45 dezer toegang. Zondag 10 Augustus c. k. is er geen dienst in de Reioonslraulsche kerk le Amersfoort. Naar wij vernemen zal Zondag in de leger plaats hij Oldenhruek aankomen dc kolonel Jhr. Alewijncommandant der bereden artil lerie adjudant des Konings in builengcwonen diensten aldaar verblijven lot Woensdag ter hijwoning van de laatste oefeningen der 5e cn tie batterij le regiment, en die der 3e en 4e batterij 3e regiment veld-artillerie alwaar met batterijen de oefeningen der veld-ariillerie wor den gesloten en die der vesting-artillerie weder beginnen. De wetwaarbij H. M. de Koningin benoemd wordt tol Regenics voor hel geval dal de troon opvolgster bij haar komst lot den troon nog met den aclitlienjarigen leeftijd bereikt heeft is door Z. M. den Koning geieekend op hel Loo den 4den Augustus, op den verjaardag der Koningin. Ten overslaan van den notaris Liglenberg en de gevolmagligden van Z. M. den Koning heelt in de laatste dagen een taxatie plaats gehad van de kostbaarheden, in den boedel van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje aanwezigten einde eerlang de opgaaf te kunnen doen van de nalatenschap Ier bepaling van liet verschuldigd succe8sieregt. Gelijk wij reeds vroeger hebben gemeld is bestolen voorloopig liet paleis van den vorigen

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2