Y r ij d a g 15 Augustus 1884. m 5507. Uitgever A. H. VAN CLE2FF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag en lhinderdatjammd. Abonnement per 3 maanden ƒ1.—. Franco per post 1.15, AdvertentiCn 10 regels Ö(J CU. elke regel meer 10 Cis.; groöte letters naar plaatsruimtevoor randeu en andere extra inrigting geschiedt iioogere prijsberrkening. Legale officieels eu onteigen. Adv. per regel 15 Cts. Reclame» per reirel 25 Cm. Af*, numurrrt 10 CU. Bureau MUURHUIZEN hoek EortegrachtW ij k B 60. lJiilpbaiik te Amersfoort. Tot hel geven van gelden tcii leen zal ecne Commissie oil het bestuur op MAANDAG, den 18. AUGUSTUS aanstaande 's namiddags van halftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van hel Raadhuis alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWE8ER, Secretaris. Politieke Revue. Het is te Brussel Zondag den geheelen dag rustig gebleven. Behalve een paar zeer gewone standjes kwam niets voor, dal de orde ver stoorde. Het was fraai weer, misschien iels te warm voor uil zich zeiven al vurige manifes tanten maar men weetdal groote volksbe wegingen heler legen warmte dan bv. legen den regen bestand zijn. De maatregelen van orde bleken uitstekend te zijn genomen. De liberalen wilden eerst naar hel stadhuisplein trekken en de beer Janson zou daarvan 't stadhuiseene redevoering uitspre ken, maar da tegenpartij verzette zich tegen deze beslakegging door eene partij op hel gebouw der stedelijke autoriteit en daar inen waarschijn lijk inzagdal het plan onhoudbaar washield de heer Janson zijne rede van de beurs. Volgens Brusselsche gewoonte werden de muren bedekt tnel aanplakbiljetten van alle partijen eveneens volgens Brusselsche gewoonte tooide men zich met een blaauw strikje of eene korenbloem als men lot de liberalen wilde ge rekend worden met een rood strikje zoo men tol de cleiïaldh behoorde. De liberalen bewogen zich in'l noordelijke, de clericalen in 'l znide- lijke gedeelte van de siad. De laatsten trokken voorbij het paleis des koningswaar niets te zien was en langs de woningen van eenige mi nisters die zeer werden toegejuicht. Ilel ontbrak niet aan vaandels met opschrilten en het publiek begroette de manifestanten met toejuichende kreten of langgerekte «hou's" zulk een dof eentonig aanhoudend hou hou-geroep moet een zonderlingen indruk maken met zangen of fluiten. De maatregelbetredende de uitzetting der Russen uit Berlijnzal volgens de Pelersburger Zeitung ook op andere vreemdelingen worden FE UIL LETON. Eene theevisite en hare gevolgen Slot. door S 't Werd hoe langer hoe donkerder in hel vertrek en reeds eindelijk wilde Liselte de oude dienstmaagd schellen om het licht te doen ont steken, toen de deur eensklaps geopend werd en een heer binnentrad. Mevrouw en Lisette sprongen van hunne stoelen op en riepen gelijk tijdig uil: «Zijl u daar, mijnbeer Larue?' «Jamijne goede vriendinnenantwoordde bijieder harer de band toestekende«ik ben zoo pas van de reis gekomen. Maar, voor alles, hoe gaal hel met onze patiënte hij trad naderbij en drukte een kus op Lines voorhoofd. «'t Spijl mij, kindlief," vervolgde hij goed hartig, «steeds te vernemen, dat ge niet beter wordt. Foeiik bad gehoopt om u geheel her steld in de ouderlijke woning terug te voeren." «Ik had hel ook zoo gaarne gewenschl hervatte Lina op zachtmoedigcn, zwakken toon, «maar de goede God wilde het anders. Ik zou echter zoo gaarne in liet buiswaar ik geboren ben waar ik den gelukkigsten tijd mijns levens sleet, n.l. mijne kinderjaren, sterven. Gij zijl toch niet boosdat ik ook dat nog van uwe goeuheid verlangvan udie onze weldoener zijt, zonder wien mijn lijden nog heviger.,." «Sl, slLinegij windt u tc veel op. Morgen zullen wij alles eens bedaard overleggen en zienwal ons te doen slaat. Daincsgij zult bet wel willen verontschuldigen dal ik mij naar toegepast. Zij meent, dal ook in andere sleden en dat zelfs ook door andere regeringen deze maatregel zal uitgevoerd zou worden teneinde bel land van revolutionnaire elementen gevaar lijk voor de openbare orde te zuiveren. Volgens genoemd blad is het initiatief niet van Rusland uitgegaan. Uit Cairo wordt van 10 dezer geseind De grootste bedrijvigheid heerschl alhier bij den staf De voorbereidselen voor de expeditie langs den Nijl worden ijverig voortgezet. De expeditie zou volgens het gevoelen der mili taire kringen uil ongeveer 4000 inan Engelsche en Egyptische troepen samengesteld worden. Men meent dat deze in schepen naar Dongola zullen vertrekken, vanwaar zij door de woestijn naar Khartoem zullen marcheeren. Te Assoean Wady-llalfa en Saraneh worden depóts van le vensvoorraad en amunilic aangelegd. Hel congres te Versailles stelde met groote meerderheid twee amendementen lor zijde welke moesten dienen om de souvereiniteil van het congres uil te roepen. Wat de Fransck-Chineesche kwestie aangaat zoo heeft de inbezitneming van haven en stad Kelung op Formosa, door admiiaal Lespès plaats gehad op 5 dezer. Met dit onderpand in hadden, zou Frankrijk 80 millioen van China blijven vorderen. liet congres te Versailles vordert weldaar de eerste paragraaf van art. 2den rcpubli- keinschen regeringsvorm betreffendeMaandag met 002 legen 165, en de tweede de uil sluiting der prinsen betreffende met 597 tegen 153 stemmen werd aangenomen. Overigens was de zitting van Maandag weder zeer rumoerigdaar er geen snaar werd aan geroerd die de passies dei geweldmakers deed opvlammen. Zoo zeide een hunnerFloqnet «Spreek de veroordeeling van den Graaf van Parijs uit, opdat wij haar ten uitvoer leggen.'- Allerlei. Pasteurs onderzoekingen aangaande de inen ting van honden tegen hondsdolheid hebben geleid lot officieële bevestiging van zijn geno- raan proeven en van zijn stelsel. VaB 42 honden werden er 23 ingeënt, en mijne kamers begeef, want ik ben doodmoe van de reis en daarenboven moet ik nog eenige spoedeischende brieven beantwoorden. Morgen spreken wij elkander nader." En met een har- telijken handdruk nam hij afscheid van de vrouwenspoedig begaven ook zij zich ter ruste, hetgeen geen ijdele voorzorg was inliet vooruitzicht op de verraoeijenisscn die de reis met zich bracht. Liselte kon den slaap niet vattenzij wen telde zich rusteloos op hare legerstede rond en die onaangename toestand had reeds eenige uren geduurdtoen zij uit het de naast bij- zijnde kamerwaarin Line sliepeen onder- diukt kermen vernam. Op te staan, eenige noodzakelijke kleedingstukken aan te doen was het werk van een oogenblik en welhaast stond zij aan Lines bed. De zieke hijgde naar adem en keek hare zuster met dankbare blikken aan toen deze het venster dadelijk opende. Lisette schrikte bij het zien van de veranderingwelke er in dien korten tijd met hel kranke meisje had plaats gehad. Op haar vraagwat haar scheeldewees Line op hare horst en eene drooge snijdende kuch verontrustte toen Lisette zoozeerdat zijhoe ongaarne ook besloot om hare moeder te wekken. Deze liet dadelijk den dokier ontbieden en begaf zich ijlings naar Lines kamer. Ook zij nam inel schrik de vur- andering op hel wezen der zieke wiwr en be groette met dankbaarheid de komst des genets heers. Deze verklaarde al spoedig, dat de kunst hier niets meer vermochtja dat zells de doodstrijd reeds cenen aanvang had genomen. Die waardige man beproefde nog om het naar lucht hijgende meisje eenige droppelen water deze werden daarna, met de overgebleven 19 gedeeltelijk direct door woedende bonden ge beten, deels door inenting met de smetstof dol gemaakt. De 23 ingeënte honden bleven toen volmaakt gezondterwijl in meerderen of min deren graad bij al de 19 anderen de dolheid zich vertoonde. In een mijn nabij Couillet is een ontploffing van mijngas ontstaan op een diepte van 019 meier. 40 personen werkten op deze plaats. Allen werden omgeworpen en de lampen werden uil- gedoold. Toen de eerste schrik voorbij was vond inen 12 lijken en 19 gewonden. Onmiddellijk werd van alle kanten hulp verstrekt. In eene restaurant te Wcenen bevond zich onlangs een jongmensch met bijzonder groote eetlust, 'en dat met heel veel smaak van alles al en dronk wat goed en duur was. Toen het op betalen aankwam bad de jeugdige lekkerbek geen cent op zak en de kellners gaven hem een geducht pak slaag waarbij zij door den oberkellner en zelfs door den eigenaar d«r inrigting geholpen werden en ten slotte trok men hem zijn jas uit om als onderpand te dienen. De arme duivel liet zich alles welgevallen en riep enkel hnilende«Ik kan toch niet in mijne hemdsmouwen op straat loopen De restaura- liehouder begreep dat ook gaf hein een oud buis en schopte hem het lokaal uit terwijl hij welbehaaglijk zeide: «die heelt behoorlijk zijn portie Fn de man had werkelijk zijn portie, want in het oude buis zat eene portefeuille met..., vierhonderd vijftig gulden hetgeen den thans dubbel bedrogen restauraliehouder echter le Iaat voor den geest kwam. Te Amsterdam zijn honderden landgenooten bijeengekomen om hot Nuts jubilë te vieren. Zooals men weet geldt het de stichting van den doopsgezinden predikant Jan Nieuwenhuyzen die in 1724 te Haarlem geboren weid, een stich ting welke een grooten invloed op de ontwik keling onzer Natie gehad heeft. In 1843 ver spreide zij hare vertakkingen over 193, thans over 341 gemeentendie voor 50 jaren reeds een ledental van 11,775, nu van 17,445, be- in te gieten, doch het wilde niet gelukken. Ru.m een half uur lag zij in Lisette's armen en gedurende al dien tijd waren zij getuige van hel lijden dal hel teedere lichaam deed krom men, zonder iels lot verlichting te kunnen aan brengen Eindelijk bedaarden de pijnen, ont spanden de gelaatstrekken zich en werd de adem haling minder benauwd. «Is zij gered?" vraagde de arme moeder den arts op nauw hoorbaren loon. «Dat zijn de zekere, maar on bed ri. gelijke voorieekenen des doods," antwoordde bij mede lijdend «wees hedaardMevrouw, wal ik u vei zoeken mag." Daar opende Line hare groote oogen. Zij vilde sprekendoch zij vermocht geen woord over de lippen brengen. Zij wilde zich oprich ten.... daar overtoog ecne akelige bleekheid haar gelaateen snik en de jeugdige levensdraad was afgesneden de hemel telde eene bewoon ster meer. Vier weken zijn verloopen. Wij betreden an dermaal de villa wij zien wederom Lisette aan 'l venster zitten. Op haar gelaat ligt een ernstig waas verspreid en toch spreekt het van geene smartvan geene droefgeestigheid. Daar wordt de deur geopend, een heer, waarin wij Larue herkennennadert haar zij reikten hem hare handdie hij met warmte drukt. «Waar is uwe Mama?" luidt zijne vraag na de eerste begroetingen. «Zij is eene arme vrouw bezoeken, zy zal wel spoedig terugkeeren. Wilt u niet op haar wachten?" tOja zekerjuffrouwgoed dal u alleen zijt

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1