Ding's dag 19 Augustus 1884. m 5308. Uitgever A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Mam./lag en Vanderdagatond. Abonnement por 8 m.-uinilcn ƒ1.— Franco per post 1.16. Advertentifii 1 0 regels 00 Cis.; elke «tgel meer II) Cto. irroote letters naar plaatsruimtevoor randeu en andere extra iurigtiug geschiedt lioogere |irijtbcrekening. Legale oSciefile cu onteigen. Adv. per regel 16 Cts. llevlaiues per regel 25 Cis. Aft. Muumrri 10 CU. Bureau MUURHUIZEN hoek KortograchtWij k B 60. Politieke Revue. De manifestaiien in België hebbennaar men uil Brussel schrijftde temperatuur der bevol king aanmerkelijk afgekoeld. De proclamatie van den burgemeesterwaarin hij de bevolking aan spoort de ministers en volksvertegenwoordigers in 'l vervolg met rust te latenheeft op alle partijen een goeden indruk gemaakt, ledereen verheugt zichdat alles zoo goed is afgeloopen en de manifestaties hebben zich opgelost in al- gemeene vrolijkheid. Uil liet protest legen de nieuwe schoolwetwerd onder den invloed van 't mooije wedereen volksleesltol laai in den nacht hadden de tapperijen het druk. Toen de burgerij inzagdal mul manifestaties niets aan te vangen wasscherpte zij hel eenige wapen dal haar nog overblijftdal van den spot. In alle koflijhuizen werden spotliedjes gezongen op hel kabinet. Misschien hebben zij meer invloed dan redevoeringen. De congreszitling in Versailles is ten einde. Met groole meerderheid werd art. 3 van hel ontwerp lol wijziging der constitutie en daarna de wet in haar geheel met 509 tegen 172 stem men aangenomen. Ilel amendement van den af gevaardigde Lavergne, strekkende om den Senaat door hel algemeen slemregl te doen benoemen vond vrij wat steun, daar hel mei 418 tegen 327 stemmen werd verworpen. Voor den premier Ferry is de uitslag eene overwinning doch overigens was het geen werk waarop Frankrijk troisch kan zijn, daar hel op zijn allerminst aanspraak had op eene kalme en waardige behandeling. Sedert het Congres te Versailles zitting houdt heeft hel parlementair buffetvolgens le Gau- lois 1900 liters bier, 450 liters cognac 1200 kilo's ijs en ongeveer 3000 liters verschillende ververschingen aan dc hoeren afgeleverd. Dat het den Congresleden dus niet aan «spraakwater" ontbrakzal niemand legen- spreken. Stanley is thans le Parijs en aan verscheidene medewerkers van dagbladen heelt hij als zijne ineening geuitdal de vrijheid van hel Congo- gebied binnen kort door alle mogendheden er kend zal wordenzooals reeds door de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika is geschied FEUILLETON. Vergeef ons onze Schulden, i) DOOK E. SIENNIG. In een dal in het Hartsgebergte ligt een kleinvriendelijk dorpje Waldkirch gelieeten waardoor een riviertje, dal in eene delta uitloopt stroomt. Hoewel de strook land, daardoor ge vormd, niet zeer breed is, zoo verheft zich daarop sinds vele jaren de molen .an Berlel Steineen mandie wegens zijn geld en zijne bezittingen den «eesten invloed in het dorp heeft. In de kerk komt hij zeldenwant hij hoordezoo verzekerde hij menigmaal in de herberg, liever het gekletter van hel waterhel huilen van den wind dan een kerkgezang of eene preek. In liet andere gedeelte van het dorpwoont de houtvester Waiter Grunau. Zijn huis is niet zoo groot als van den molenaarmaar het ziet er veel vriendelijker, veel gezelliger dan bij dezen uit. Een bijna honderdj irige eik staat voorde kleine woning en verschaft in den zomer door zijne wijd uitgespreide takken eene koele schaduwrijke zitplaats. De houtvester bemint het woud en zijne bewoners en is niet blijdcr en vergenoeg- der dan dal hij zich in zijn geliefkoosd hosch, waar geen enkel plekje hom onbekend iswaar elke boom hem schijnt toe le knikken, bevindt. Hij is een rechtschapen menschdie gaarne zijn naaste uil den nood helptmaar zich ook over zijn geluk verheugen kan. Als hel winter is cn hosch en veld met sneeuw bedekt zijn en dat dit gebied op gelijke wijze voor alle na tiën der wereld geopend zal zijn. blanley zal zich binnenkort naar London be geven om Fngeland dal nog niel hierin beeij toegestemdgunstig voor zijne plannen le stemmen. Het Tsang-li-Vamen heeft bij de mogendheden een protest ingediend tegen hel bombardement van Kelungzonder dal er eene oorlogsverkla ring voorafging. Voorts werd besloten dm zich le verzetten tegen de eischen der Franschen. Ook is men reeds bezig om torpedo's 'e plaat sen lot verdediging van Tan-Shun een haven stad op hel eiland Formosa. De ziliing van het Parlement is verl. week ge sloten met een troonredewaarin de regering mededeeldedat de betrekkingen tol de andere mogendheden zeer vriendschappelijk waren. Al leen was het te betreurendal de pogingen waren misluktdie dour de mogendheden ge meenschappelijk in hel werk werden gesteld om door eer.t conlerentie de middelen te vinden tol herstel van hel evenwigl in de Egyptische finan ciën en dal van groot gewigt is voor de wel vaart en de rust van het land. De pligtenwelke voortspruiten uit de aan wezigheid der Engelsche troepen in liet Nijldal zal de Regering steeds getrouw blijven ver vullen terwijl zij hoopt dat hel zenden van een bijzonder vertegenwoordiger, waartoe besloten iser toe zal bijdragen om te vernemen welken raad men aan de Egyptische regering moet geven en welke slappen in dit opzigt moeten gedaan worden. De troonrede constateert verder dal de agra rische misdaden in Ierland afnemen en dal er in den toestand van het Icrschc volk een merk bare verbetering is gekomen. Zij kotfdigt aan dal weldra de aandacht der wetgevende magt zal worden gevestigd op het groole vraagstuk der volksvertegenwoordigingen drukt de tevre denheid der Koningin uit bij het waarnemen der talrijke bewijzen van de belangstellingdoor het volk in deze zaak betoond en van de blij ken van gehechtheid aan den troon en van eer bied voor de wet, bij diezelfde gelegenheid gegeven. Te Kasanontplofte een kruitfabriek en zette dan vindt menige schotel aardappelenmenig brood zijnen weg uit de houlvesterswoniog naai de hutten der armen der weduwen en weezen, die hel in dat jaargetijde gewoonlijk zwaar le verantwoorden hebben. In het dorp acht en bemint men den wak kóren man alleen de molenaar is hem vijandig gezind ja haat hem sedert vele jaren. Jadeze schijnt hel hem maar niet te kunnen vergeven dat de aardige, blonde Geerlruida een bedelaar dien Grunau de voorkeur gaf boven den rijken molenaar, 'l Is al lang geleden dat de hout vester zijne jonge vrouw in tiiouit de kleine, vriendelijke woning binnenvoerde maar toch kan Stein dien smaad niel vergeten. Sedert dien tijd heelt niemand een glimlach op zijn gelaal gezienhij is wantrouwend jegens een ieder ge worden ja zells jegens zijne vroiuezachtmoe dige vrouwdie niel wisttoen zij hem haar hart en hare hand schonk dat de molenaar luar huwde om Geerlruida en Grunau ie tuonen, dal een ander mejsje niel aarzelde oiu haar lol aan het zijne te vei binden. Zells de geboorte van eenen zoon deed den inwon.ligon wrevel die hem verleerde, niel bekoelen en zijne arme vrouw zag met tranen in de oogen aan hoe dc vader zich eiken dag meer en meer van zijn kind vervreemde. Is hol wonder, dal zij zich met al dc lieldcdie haar icine ziel be vatte aan haren zoon hechtte hij v\ js de eenige welke haar begreepdie mol haar leed. Maai bij kon daarom zijn vader niet halenintegen deel hij had hem lief, hoewel bij zich wel wachtte om dal te openbaren; luj was bevreesd voor hem, zoo zelfs, dal hij hein blindelings gehoorzaamde, zonder een woord legen te spieken. Do jongeling 5 aangrenzende gebouwen in br&id. Van de werklieden der fabriek hebben »icn hierbij het leven verloren. Uit Aijeh wordt gemeld dal andermaal 4 mindce militairen (3 Europeanen en 1 inlander) naar den vijand zijn oveigeloopen. Vergist deze beriglgever zich nieldan be draagt het aantal aldaar gedeserteerd» militairen op dit oogenblik niet minder dan 35 Europe anen en lü inlanders, totaal 45 ol ongeveer het j gedeelte eener compagnie De Amersfoortsche Gasfabriek. «Er zij licht en er was licht." Reeds daarmede vingvolgens dan bijbel de scheppingsperiode aan. «'I Licht" speelde steeds in de wereld eene groote, eene hoofdrol, materieel en iniellectueeL 't Is thans niet op onzen weg om 't intellec tueel licht le bespreken vooral niel sedert Mr. Ilaffmans «meer licht" eischte en 'l te betwijfelen valt ol hij «beter licht" verkreeg. 't Materieel licht, eeuwen aan eeuwen gebrek kig, werd eene halve eeuw geleden grooiendecls verdrongen door reeds uitgevonden gaslicht 'twelk allengskens in groole en kleinere steden prijkte. Üok in Amersfoort is juist thans vijfentwintig jaren geleden, op 17 Augustus 1859 't gaslicht ontstokenmaar niet dan nadat jaren aan jaren in en buiten de Raadzaal de kwestie der gasver lichting in allerhande kleuren en geuren was aanhangig geweest. Voor 't oprigten eener gemeentelijke gasfa briek bestond destijds weinig neiging en de aan gewende pogingen om hel kapitaalbenoodigd voor 't oprigten en exploileeren eener gasfabriek door inschrijvingen voor aandeelen bij de inge zetenen van Amersfoort te verkrijgenmisluk ten totaal. Zelfs waren velen hier van opinie dat het te j riskant was zulk een groot kapitaal, voor eene gaslabriek c. a. vereisehlonder en boven den grond vasttezettenomdat misschien spoedig eene nieuwe, betere en goedkoopere licht soort zou «kannen" worden uitgevondenwaar- t—P——ggs verdiepte zieh menigmaal in gissingenwaarom zijn vader zich jegens zijne moeder zoo zon derling, ja. zoo ruw betoonde, maar hij durlde geen van beide iets te vragen, zijnen vader niel, omdat hy bevreesd voor hem was en zijne moeder evenmin om haar niet le bedroeven. Het was Zondageen heerlijke dag in den herlist. De lucht was zoel en helder, let wijlde naburige borgen in een zochten glans gehuld schenen. De toppen der boomen werden door een licht windje slechts even heen en weer bewogen, alsof ze elkander mededeelden, wat zij alzoo beneden op aarde zagen gebeuren cn hoe geheimzinnig cn toeveraclitig dat gefluister op den mensch werkthoe gaarne oi hij hel ouk zou verslaanzij spreken in eene voor hem on verstaanbare taaldie evenwel door alle eeuw cn heen hare kracht heeft en zal behouden. Onder den eik voor de deur van de klein# houlveslerswoning was Grunau met zijne vrouw- gezeten. Hij blies behugetijk dikke rookwolken uil de pijp, welke zijn zoon Bernard hem ten geschenke had gegeven zij hield zich bezig met lezen. Een zacht koeltje deed een blad van den eik op de gedekte lalel neervallen liet was reeds geel en verdroogd. De houtvester nam hel in zijn hand en beschouwde hel peinzend. «Zie eens, moeder," zoo sprak hy eindelijk lot Geerlruida, «de bladeren beginneu leeds weuer al te vullen, zij zijn reeds geel." «Moeten zij dan eeuwig groen blijvenant woordde de aangesprokene glimlachend, «de li»ic, de zomer zijn voorbij, zij moeten nu plaats makenopdat er na eenigen tijd frischnieuw groen aan den boom verschyne."

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1