mede gemeente en publiek hel gaslicht zouden kunnen vervangen. Geheel wordt in 't midden gelalen of dit maar een utiliteitsargument was, om niet zelf het geld, voor eene gasfabriek benoodigd, bijeen ie brengea Doch indien voormelde opinie rati oneel waredan zou niemand ter wereld iets durven ondernemen. Echter de Ulrechtsche hoeren B. van den Berkhof c. s. toonden meer moed te bezitten en hunne gasfabriek kwam, ingevolge de destijds verleendeop gisteren algesponnen vijfentwintigjarige concessie, tol stand. Toen nu een paar jaren geleden de expi- raiictijd dier concessie begon te naderenrees in Amersioorl weder de gaskwestie op, die vele tongen en pennen in beweging bragt en telkens in dit blad werd behandeld. Wat te dien opzigie omgingligt gewis bij ïuo velen nog zoo versch in t geheugendat eene uitzetting daarvan hier overtollig kan worden geacht. Derhalve fluks daaroverheen slappendezij eenvoudig aangestipt, dat voor hel opriglen cener «gemeentelijke" gasfabriek slechts be trekkelijk beperkte sympathie was, en het zelfs mei ter sprake kwam om inel kapitaaluil den boezem der burgerij te verkrijgeneene nieuwe concessie te aanvaarden en de gasfabriek opterigten, terwijl bij de opengestelde mede dinging voor eene gasconcessievolgens de door den gemeenteraad gestelde voorwaarden zich volstrekt geen liefhebbers opdeden. Hel gevolg daarvan wasdat eene zestien jarige concessie werd verleend aan de heeren D. van den Berkhof c. s.die wederom toon- oen den moed te bezitten om belangrijk kapi taal daarvoor aantewenden en thans eene kost bare gaslahriek ingerigl naar de jongste weten schappelijke euchen ues lijds, heuben doen bouwen. Van heden af is de prijs voor de ge meentelijke gasverlichting beduidend minder dan \rocger, terwijl de prijs voorde ingezetenen, in plaats tol dusver 14 cents, van heden al slectiis 10 cents bedraagt. M^n mag zelfs dien prijs gerust in vergelij king brengen uiet de gasprijzen in hoold- en groote sleden des Bijksals Amsterdam Rotter- naia, Utreüii, enz., alwaar hel gasverbruik enormdoch daarentegen het gasverbruik te Amersioorl gering iswant in Amsterdam <aiwaar echter de gemeenteverlichting zeer goed koop is) beluien de g.isverbruikcrs 9 cents, te Botterdam en ie Utrecht 7 cents; terwijl in liet naburige Baain 17 cents en Nijkerk 14 cents wordt betaald. Neemt men nu voormelde prijzen in aanmer king en dal alzoo thans, door de belangrijke uitbreiding en vernieuwing van het buizennel in en om Amersfoortalle ingezetenen in de gelegenheid zijn gasteld tot den maligen prijs van 10 cents gas te brandendan inag men wel inel grond de verwachting voedsel geven, dal bij hel intreden op heden van hel eerste boekjaar der nieuwe concessie volgens nevens- slaande advertentie van nu af nog velen uit den hoogen-midden-labrieks- en w inkelstand zich voor gasverbinik lui de Directie aanmelden, om zich dit materieel licht van den tijdgeest ineengeweven met de bedendaagschebeschaving, aanteschalVen te meer wenschelijk voor hen en alle tegenwoordige gasverbruikersomdat bij voldoend toenemend gasverbruik de prijs van 16 cents, ingevolge de voorwaarden der con cessie tot y cents en nog lager door heeren Concessionarissen moet worden verminderd. Derhalve hoe meer gasverbruik des te goed- kooper zal voor allen hel gas worden. Menigeen met ons zal zich nog best herin neren hoe allertreurigst het «gloeijend 'spijke- rendom" op 's Heeren straten te Amersioorl glirude. Voortdurend hebben wij medegewerkt lot het verkrijgen van gas en, nadat hel was verkregenbleef hel onderwerp onze belang stelling behoudenwaarvan diverse opstellen enz. ic de jaargangen van dit blad kunnen ge tuigen. Daarom meenden wijdat bij hel Zil veren Jubilé der Amersloortsche Gasfabriek en bij de intreding dor nieuwe con< essie ook thans een belangstellend woord onzerzijds niet mogl «Ja, ja, de boomen worden weër groen, de bloemen bloeien en verspreiden weer geuren, zoodra het lente wordt. Ons echter, moeder, kan zij helaas niet meer jong rnaken, niet waar Geertruida keek verschrikt op en staarde haar man angstig aan, meur haie vrees verdween, toen zij zijn stralenden blikden tevreden glans welke er over zijn gelaal verspreid lag, op merkte. Hare angst was hem niet ontgaan en hij vatte liefdevol hare handhaar glimlachend vragende «Heb ik u met mijne sombere woorden ver schrikt, Geertrui? Wees onbezorgd, ik gevoel mij gezonu en h isch." WortU vtrvobjd. achterwege blijven en dit wel veler genegene aandacht zou genieten terwijl tot besluit daar van de wensch wordt geuit, dat de uitvoering der nieuwe concessie voor de gemeente Amers ioorl, de ingezetenenheeren Concessionarissen en Directie opklimmend voordeel inogo op leveren. DAGELIJ KSCI1IS WATERSTANDEN van de Luntorsche beek en de rivier de Eem. Koodk.N lil IN OvKR- Lu POTH- Gnr.uK LUI Dl t>"en benei ns. BBUG. 8T*IN. AARD. M. M. M. M. M. M. M. M. +.08 4,53 4,77 2,67 2,18 2,08 0,52 -0,15 4,0*1 4,77 2,83 2,33 2,20 0,43 V,Ü<> 4.75 2,31 2,32 2,20 0.48 0,05 13 - ♦.7» 4.07 4,75 2,81 2,29 2.18 0,51 0,10 1* ♦,79 4,88 4 ,/b 2,81 2,31 2,20 0,51 0,05 4.80 4,Oil 4.84 2.82 2,30 2,20 0,80 16 4.79 4,611 4.83 2,31 2.19 0,66 Uet teelten is beneden A. P. Allerlei. Het volgende voorval had plaats op de teregt- zilting der reglbank te Amsterdam. Zekere dienstmeidM. E. P.20 jaar oud en in hechtenisis beschuldigdin den naeht van 7/8 Julij de kasten van twee gouden hor loges aan een heer te hebben ontfutselddie haar in een koffijhuis in de Warmoesstraat onthaalde. Onder de getuigen wees de beklaagde een ander als de dader aanB. v. R. namelijk wonende in de Dirk van Hassellsteeg. Maar de overige getuigen bleven bij hunne verklaring dal zij de dielegge was. De eisch van het 0. M. was een jaar een zame opsluiting, ofschoon de beklaagde perti nent bleef verklaren dal de genoemde persoon de schuldige was. Bij 't hooren van den eisch zakte zij bewus teloos in elkaar. Vermoedelijk zal er een nieuw onderzoek plaats hebben en werd de zitting geschorst. De papierindustrie dacht vóór eenige jaren een gemakkelijk middel van correspondentie uil, briefjes die zonder couvert eu toch geslo ten konden verzonden worden, hel zg. «mot a la posiede verbeterde briefkaart. De Bel gische postadministratie zag daarvan dadelijk de beteekenis indaar voor het brievenvervoer aan de spoorweg-maatschappijen per gewigl wordt betaaldbegreep de Belgische Regeering dal die dunne briefjesminder zwaar wegende ook goedkooper konden vervoerd wordenen zy stelde deze gelijk roet de briefkaarten, gat zelve die briefjes uitgeriefde daarmede het ver keer en nam tevens het hoofdbezwaar weg dal tegen de briefkaarten nog steeds bestaat, nl. de openbaarheid van hel daarop geschrevene. Graaf van Lauderdale is op de jagt door den bliksem getroffen en overleed kort daarna. Hij was de type van den excentrieken Engelschen edelman. Vóór hij in 1878 den pairstilel erfde, was hij voor tijdverdrijf verscheiden jaren lang... spoorweg-conducteur. Een knaapje in een plaats in Hongarije heeft twee dynamietpatronen opgegetendie hij bij zijn oom op tafel vond in de meeningdat zijn oom wat «lekkers" voor hem had racdege- bragL Daar dynamiet veel op raaïskoekjes ge lijkt en deze in die streken veel gegeten worden, waren de patronen in een oogwenk opengemaakt cn opgegeten. Later eerst wilde oom de patronen in veilig heid brengen. Maar hij zocht vergeefitotdat hij ontdekte wat er mede gebenrd was. Dit viel op den 19den Julij voor en tot nog toe heeft hel knaapje er niet de minste last van gehad. Men mijdt hem echter als een sujetdal gevaar lijk kan wordenwant men meent dal hij elk moment ontploffen kan. Vrijdag kwam aan hel station du Nord te Parijs een waggon met blokken hout uit Berlijn aandie door heinaan wien ze geadresseerd warenaan hel station in ontvangst zouden genomen worden. Een douanebeambte meende te bemerkendal de blokjes hol klonken. Hij maak te in enkele eene opening en vond er tabak in. Zaterdagmorgen kwam de eigenaar ze afhalen. In zijne tegenwoordigheid werden alle blokjes opengehakt en men vond er drie duizend ki logram tabak in. De smokkelaar werd onmid dellijk gearresteerd. Hel 0. M. bij het Hof te 's Hagc requireerde Donderdag jl. legen eene tapster te Strijen wegens hel toedienen van sterken drank aan een beschonken persoondat een doodelijk gevolg haden aan een kind beneden de zestien jaar lot 5 jaar tuchthuisstraf. Mr. van Gigch concludeerde lol vrijspraak voor het eerste puntdaar de causa mortis ni<» bewezen is. In den nacht van 10 op 11 Julij heeftop he land Soedimarawestelijk van Kebajoran, een jeugdig ambtenaar ter beschikking de heer B. behagen van Zoelen, bij de afdeeling Meester Cornelis, zich een Hink politic-ambtenaar be toond. Op eene nachtelijke ronde mei eenige oppassers vernam hijdal een beruchte inlan der, Kiplik, niet ver van daar bij eene zijner vrouwen den nacht doorbragt. Deze Kiplik is in de geheele aldeeling een bekend roover en geweldenaar, die door de bevolking gevreesd wordt. Men begrijptdat de ambtenaar die kans om dezen booswicht in handen te krijgen niet voorbij liet gaan cn zich naar de aangewezen woning begaf en deze omsingelde. Weldra kwamen twee vrouwen te voorschijn aan wie dadelijk gezegd werddal Kiplik daar in huis wasdoch zij antwoordden, dat hij daar wel dien nacht door- gebragt hadmaar het was omstreeks half zes reeds weder was vertrokken. De oppas sers kregen nu last, zich daarvan te overtuigen enna een blik naar binnen geworpen te heb ben verzekerden zijdal er niemand meer in huis wasom naar binnen te gaan en hel huis te doorzoeken, daartoe waren zij niet te be wegen. De ambtenaar ging nu zeli gewapend met een kleinen revolver in huisdoch naauwelijks was hij binnen of van achter de deurwaar Kiplik schuildekreeg hij een houw met eene sabeldiegelukkig afsluitende op een zak boekje hem slechts een vleeschwond toebragt. Hij trad op den booswicht toe en somme»rde hem zich over te geven. Deze echter week naar hel bed en antwoordde met een pistoolschot dat gelukkig misteterwijl hij onmiddellijk daarna naar een in hel bed verborgen wapen greep. De wakkere ambtenaar verdedigde zich nu met zijn pistool en had hel gelukden an der doodelijk te treffen. Hel Handelsblad beval een parlic. correspon dentie uit Kotta-Radjawaarin mededeeling wordt gedaan van een brulalcn aanvallus- schen üenelop en Panleh-Karang (lijn Anaga- loeng-Glé-Kaiubing)op twee Europeesche ge ëmployeerden van de firma's Jolles en Co. en lluysgen, die van hunne reis naar de pos ten terugkeerden gedaan. Zij werden overvallen door negen Aljehers, die zich hadden schuil gehouden. De beer Hoffman (van Jolles en Co) werd in de dij getroffen. De heer Schröder (van lluysgen en Co.) viel in handen der ban dieten en werd wreedaardig vermoord cn uit geschud. De heer Holfinan die gelukkig te paard was geblevenontkwam. Het lijk van den heer Schroder werd den volgenden morgen door pa trouilles te Kotta-Radja aangebracht. In de hoeve van de weduwe Vanderperre te Biévène (Doornik) ontstond brand. In twintig minuten tijds stond heel hel gebouw in brand en was er geen water om ie blusschen. Op het oogenblik dal een tiental personen in de stallen ging om de varkens te reddendie te midden der vlammen rondliepenstortte het dak in en de ongelukkigen werden onder de brandende puinlioopen begraven. Zes hunner kon mendoch in afzigtelijken toestandonder de puinhoopen uithalen. Hun vleesch was geheel verkoold. Drie hunner zijn nog denzcliden nacht over leden en men heeft daarboven nog twee lijken te voorschijn gehaald wier indenliteil men niet heelt kunnen vaststellen. Een vreeselijk onweder heeft Zendagnacht op de spoorweglijnen Jangs Waitzen, Veroce, Maros Zebegeny ep Buda-Pest ongehoorde ver woestingen aangerigL Geweldige watermassa's spoelden op verschillende plaatsen den grond onder de rails wegzoodal de treinen vele uren te laat aankwamen. Hel dorp Zebegeny met 180 huizen is geheel verwoest, acht men- schen verdronken er. In het dorp Oresz ziet hel er eveneens treurig uit, hier kwamen elf menschen om. Te Olen liggen de straten vol puinde bestraling is over een groole uitge strektheid vernield en vele huizen hebben schade geleden. Gelukkig zijn hier geen menschcnle- vens te betreuren. Te Londen stierf den .Oden dezer de «eerste kleermaker der Wereld," Izaak Mozes. Hij hield er een eigen dichter op nadie zijn adverlen- tiën op rijm bragt. Mozes ontving zijne clienten steeds in galanoodigde hen in zijn bureau en diende hen champagne sherry oesters enz. In de aangrenzende zalen bevonden zich een bibliotheek een verzameling opgezette dieren en schilderijen om de wachtende klanten den lijd te doen verdrijven. Do koninklijke prinsen lie ten kransen en bloemen op de lijkkist van h«n

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2