naar de R'gswijksche kermis getogenbijgestaan door twee knechtsStaas en Wingersdie tegen belooning den baas behulpzaam waren in het ophalen van het draaigeld. Den Zondag van de Rgswijksche kermiseen der drukste dagen van die jaarmarktrees er geschil tusschen Roos en zgn bedienden omtrent de uitbetaling van het loonmei hel gevolg dal de helpers den dienst verlieten net een tegoed van f5, waarvan sij alstoen de uitbe taling vroegen aan hun meester die, verbolgen over hun lusschenlgdsch vertrekdaauop ant woordde dat sg daarover eerst zouden moeten «kloppen." 01 deze uitdrukking eene zinspeling was op het trenrtooneelZondag, omstreeks 12 uur, in hel Lamgroen tusschen Rooszyn bedienden en nog eeaige personen vertoondvalt moege lijk te zeggenmaar zeker is hetdal Roos duchtig aan het kloppen is geweest. Staas, Wingers, Jelders en een vierde per soon dan zaten op dal uur een borrel te drin ken in een kruidenierswinkel met «vergunning toen weinig oogenblikkeii later baas Roos de herberg binnentrad en aanleiding gal lol een bloedigen twist. De draaimolenknechls S. en W. begonnen •net Roos hun verdiend geld af te vragenen dat wel op een toon zoo hevig, dat het drietal xich spoedig ads van zelf #p straat had gedron gen en aldaarten aanschouwen van bijna de geheele huurteen veldslag leverde gewapend mat stoelenglazen en andere gevaarlijke wonë- <we& tuigen. 'In koelen bloede tast Roos op een gegeven «oogenblik in den zak van zijn wijde broek, haalt een mes te voorschijn en valt daarmede zijn tegenstanders aan. Hg treft met het snijdend werktuig eerst Staas •en vervolgens Wingers. Door het rumoer was het schier onmogelijk 'dadelijk te zien, dat verwondingen toegebragt waren. Maar weldra kreeg men de overtuiging, dat er bloed gestort waswant naauwelijks was S. mei Roos handgemeen geraakt, of het bloed spoot met slroomen uil zijn hals en drenkte de straalsleeneo»b gevolg van eene gevaarlijke vonddie Roes met hel mes in dal ligchaams- •deel had gesneden. Hel mes was vermoedelijk lot de slagader «loet-gedrongen, want weinig minuten na de bloech'loeging zeeg de verwonde bewusteloos ineen. Nog vadrdat hij naar het ziekenhuis was -overgebragthad hg den geest gegeven. De man had kort na het ontvangen van de wonde nog het bewustzijn te zeggen Dat heelt Roos gedaan; hij had het echter mat zijn handen moeten doen." Trouwens, Roos kwam er rond voor uit, daar hijzijn slagtoffer op straal in zijn bloed siendc badentot de omstanders riep «Ziezoo dal heb ik gedaan en dit zeggende sloeg bij het moordtuig digi en slak i weder met de meeste bedaardheid in den zak 't was hetzelfde uieswaarmede hij ook Winger* eeaige kruisen op hel aaagezigt had geleekendzoodanig dat hel mes op diens kaken was afgestuit en de mao in deernis waardig en toestand naar bel na bijgelegen hospitaal moest gedragen worden. De bedrijver van de gruweldaad werd door de politie in arrest genomen. ten zeer vreemden indruk maakte hetdat Roos zich naar de slijterij begal juist toen zijn tegenpartij aldaar gelag maakt* en dat hij niet zat Margarelha in den tuin achter hare woning. Zij wis alleenwant haar zoon Frans was vol gens zijne gewoonteeen wandeling in het woud maken of had de bergen beklommen. Haar man bevond zich zeker inde herberg «de raafen voerde aan de groole tafel natuurlijk hel hoogste woord. Margarelha staarde naar de bergen. Daar achter lag bet dorpjewaar zij geboren was waar zij bare gelukkige jeugd had doorgebracht geluk en jeugd waren reeds langlang ver vlogen. Hel dorpje was daar nog steedsmaar rij kwam er zeldenslechts eenmaal per jaar om op de graven harer ouders te bidden en daarop een krans te leggende dagwaarop zy gewoonlijk die bedevaart ondernam naderde weldra. En van de bergen mg zij opwaarts naar «ien blauwen hemel en dacht daarbij hoe heerlijk el het wel wezen moest om in bet rijk Gods te leven, waar alles licht en zonneschijn, geluk en heilige vreugde is De zoo was ondergegaan en over het dal breid de de nacht langzamerhand zijne schaduwen uitslechts aan den horizon vertoonden zich nog enkele zocht roode wolkjes. Ook deze ver domen welhaast en hot werd steeds duister en duoterder het water der rivier murmelde zacht en dal lied voltooide de geheimzinnige betoove- riogwelke bel avonduur op de molenaarsvrouw uitoefende. Wordt vtrvotyd. alleen een scheermes op zak droeg, doeh dit werktuig ook des Zondags met zich nam. Reeds is een voorloopig onderzoek ingesteld. Ook in hel verhoor voor den commissaris van politie heelt Roos geen oogenblik geaarzeld zijn schuld aan de gruweldaad te belgden. Telegrammen. Tientsin Dinsdag. De twee Chineesche gevol- magtigden zijn gister naar Peking vertrokken. Er beslaat geen kans op een vreedzame op lossing der moeijelijkbeden tusschen Frankrijk en China. ShanghaiDingsdag. De Chineesche gevolraag- tigden hebbedovereenkomstig de uil Peking ontvangen instructiênShanghai verlaten. Vijl-en-dertig leden van den raad der censo ren hebben aan de Chineesche keizerin eene memorie aangebodenwaarin zij de eischen der Franschcn bestrijden en dringend den oorlog aamaden. Men verzekertdat da keizerin heelt besloten den oorlog aan Frankrijk te verklaren. EssenWoensdag. De WeslfaL ZgL bevat de volgende lijding uit Hamburg De consul-generaal dr. Nachtigall is op de bezittingen der firma Woermann ten zuiden van den Coogo aangekomen en heeft daar de Duit- sche vlag geheschen. De firma Woermann had vooraf met de in het land wonende opperhoofden traclalen gesloten waarbij haar alle souvereine rechten werden afgestaan. Allerlei. De vorige week ontvingen twee damesdie op ecne bovenwoning in de Gerard Douslraat verblijl hielden'l bezoek van een deurwaarder, gekomen om op den inboedel beslag te leggen. De ongenoodigde gast liet bij zija vertrek een bewaarder der goederen achter. De dames waren opvallend beleefd jegens dan dwarskijker in functie, boden hem een borreltje aan, dal ge weigerd werd, doch een kop koffij vond de bewaarder wel naar zijn smaak. Kort na het gebruik er van werd hij door slaap overvallen welligt 'l gevolg van hitte en inspanningof van iets anders. Bij zijn ontwaken zal hij zelfs niet meer op den stoelwaarop hij gezeten was bij het indutten. Weg waren de meubelen en ook de damesde goede man was alleen. Tableau Te München is in den nacht van Donderdag op Vrijdag ingebroken in het postkantoor en werd een bedrag van 160,000 mark, meest in banknoten, gestolen. Tot nog toe is van de daders geen spoor te vinden geweest. Aan een zweinwedslrgd te Amsterdam hebben ook meisjes deelgenomen. Niet minder dan zestien jonge juffersvan den leeftijd van 9 tot 15 jaren, sprongen in elegante badcosla- mesop een paar naallen lustig vaa de loopplank in hel zwembassin en zwommenmet niet minder elegante bewegingen, dapper naar de overzijde om op den rug weder te keeren en daarnatwee aan twee elkander omklemd houdende dezelfde toeren nog eens te herhalen. De tweedie niet van de gewone loopplank ie water gingenkozen daartoe een verhevener standpunten sprongen beiden geheel gekleed in hel bassin. Eene er van, de 9-jarige jonge- juffer C. den Hertogdeed dit zonder de minste aarzeling van de 15 M. hooge estrade van den springstoeL Te Praag is in de geregtszaal een zelfmoord gepleegd. De schoenmakersgezel Karafiat stond teregtomdat hij zijne vrouw had willen dood schieten. Kaïafiat had op een stoel plaats geno men doch sprong eensklaps opsnelde naar hel venster, sloeg met gebalde vuisten de ruiten stuk en stortte zich met het hoofd naar beneden op straat. Karafiat was onmiddellijk dood. Hel dorp Brides-les-Baios in Savoye is door den bliksem vernield. 58 huizen brandden af; slechts de kerk de pastorie en 8 huizen bleven gespaard. De zieken zijn in de kerk gebragl Uil Hcrne (Pruisen) wordt gemelddat in de mijn Shainrok een ontploffing van raijngas is ontstaandoor het afschieten van een geweer heigeen verboden was. Acht personenwaar onder drie huisvaderskwamen bij de ont ploffing om bel leven. Hel wilde zwijnwaarvan onlangs melding is gemaakt, toen het zich bij Ede ophield, heeft zich gedurende de laatste dagen herhaal delijk bij Oiterio en Harskamp vertoondop verschillende akkers en in tuinen de spuren zijner vernielzuriü achterlatende. Te Neucnepg (kanton Bern) is dezer dagen een paar getrouwd, dal te zamen 139 jaren telt. De bruidegom was 71 jaar oud en is voor de derde inaal in 'l huwelijk getredende 68- jarige bruid was nog nooit gehuwd geweest. Zondag-avond heeft men getracht den Gooi- schen stoomtram te doen derailleeren. Ter hoogte van Laren had rnrn een hoop steenen en zand op de rails gelegd waarover de tram met een vaart heenging; doch de schok was zoo hevig, dal de conducteur er afviel en zwaar aan het hoofd werd gewond. Wraak schijnt hier aanleiding lot het misdadig hedrijf te zgn geweest. De Kngelsche bladen vermelden een ijselijk geval van reglerlijke dwaling. Twee jaar geleden werd te Mamstramain Ierland een verschrikkelijke misdaad gepleegd. Eenige personen drongen 's nachts de woning van een pachter binnen en vermoordden hel ge heele gezin. De politie kreeg weldra verdenking op sommige zeer bekende Feniansen eenige weken later werden zeven hunner in hechtenis genomen. Toen de zaak voor het hol van assises te Dublin kwam begaf de regter van instructie de heer Wolton zich tot een der gedetineerden Tharaas Caseyen bood hem lijfsbehoud aan indien hij als getuige eene verklaring wilde afleggen. Casey aarzelde en toen verleende Wol- ton hem twintig minuien uitstel om ja of neen te zeggen. «Zegt ge neen dan zult ge de vierde zijn dien ik naar de bank der beschuldigden zenden opgehangen wordt ge zeker." Gelijk voorstel deed Wolton aan Anthony Philbin en de twee beschuldigden verklaarden zich bereid als aanklagers (kroongetuigen) op te treden. Toen zij voor den regter verschenenlegden zij voor hunne medebeschuldigden de meest bezwarende getuigenissen af. De ongelukkigen betuigden hunne onschuld maar te vergeefs: een hunner, Myles Joyce, werd ter dood en ieder der vier andere Fenians lot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Reeds vó(~ meer dan een jaar heefll Joyce de dood straf ondergaan de anderen zijn nog in den kerker, maar zullen weldra hunne vrijheid her krijgen. Door berouw gekweld verscheen onlangs Thomas Casey bij den aartsbisschop van Tuan. Hij bekende hem eeo meineed te hebben afge legd waardoor onschuldigen veroordeeld zijn geworden. Zijne bekentenis werd openbaar ge maakt. De justitie beeft een nieuw onderzoek gelast. Verleden week heeft hel geregtsbof van het Seine-departement vier gevallen van scheiding tusschen tafel en bed veranderdvolgens de nieuwe Fransche welin geheele echtscheiding. Tot deze echtparen behoorden de heer en mevrouw Féron, die reeds van af 1834, dus 50 jarengescheiden van tafel en bed leefden. Het Hof te Leeuwarden heeft T. T. S.oud 26 jaren, te Veenhuizen huldig verklaard aan bedreiging roet moordmet bevel om eene voorwaarde te vervullengepleegd bij onder teekend geschrift en hem veroordeeld tot tucht huisstraf van zes jaren. Te Volendam zal een gebouw worden op- gerigt voorzien van de noodige kook- en inleg- toestellen om de garnalen gekooktgepeld en ingelegd in hel groot naar hel buitenland te kunnen verzea&en. Te Montceau-les-Mincs heeft in hel huis van een mijningenieur een ontploffing plaats gehad. De ingenieur en zgn vrouw werden gewond. De ontploffing was zoo hevigdat de ruilen van ver verwijderd liggende huizen instortten. Een postpakket bevallende een som van 280.000 florijnendal bij hel verzenden van Pest naar Weeneo was verdwenen, is niet ge stolen maar op een verkeerde lijn geraakt. Thans is het pakket op zgne bestemming aan gekomen. Omtrent de aardbeving in Amerikadie ver leden week heeft plaats gehadwordt nader gemelddal Baltimore en Brallleborough in Vermont de grenzen schijnen te zijn van het gebiedwaar de schokken zijn gevoeld. Uil verscheidene plaatsen wordt gemelddal per sonen door den schok op den grond geworpen werden dal klokken in beweging gebragl war den en dal schoorsleenen naar beneden stortten. Te Philadelphia werd de zee zoo onstuimig, dat schepen van hunne ankers zijn geslingerd. Een gevangene in de gevangenis te Hartford stierf van schrik.

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2