Vol acht jaar dwangarbeid, de vierde lot zes jaren gevangenisstraf veroordeeld. Te Bingen kwam verleden Donderdag een jong mensen van omslreeks "20 jaar in een der hólcisinaakle eenige ver leringen en logeerde er des nachts. Den volgenden morgen deelde hij mede dal hij een logl door de omstreken ging doen en niet vóór den avond zou terugkomen. De hotelhouder bevreesddal zijn gasldie zonder bagage reisdeniel zou terugkomen drong op oc betaling der gemaakte vei leringen aan. De reiziger verklaarde loeu daartoe niet in staal le zijn dewijl hij zijn geld verloren had. De hólelhouder riep de politie le hulp en op hare nadering haalde hel jonge menscli een pislool le voorschijn en school zich door het hoofd. Een nader onderzoek heelt aan hel lichl gebrachtdal deze zelfmoordenaar Olto Wichuiann heelle en verdacht wordl van een eenige dagen geleden gepleegden moordaanslag to Wiesbaden gepleegd le hebben. Te Manchesier is onlangs zekere Abraham Price begravendie in een onaanzienlijke en vuile klecding een boekcnwinkeltje hield in een hoek van Easlgale-row. Hij bezal geen bloed verwanten en van zijn afkomst was niets be kend. Volgens de wel is de Kroon zijn erfgenaam, daar hy geen lesiainent iiad willen maken, en jtijo nalalenschap bleek f75,000 le bedragen. gedaandal er minstens voor f 20.000 aan wijnen door een der Spanjaarden le Amsterdam is geïmporteerd, waaivunhel grootste gedeelte aan particulieren le dier slede en in de Brakke Grond verkocht werd en welke wijn vermoe delijk verkregen word in ruil voor in Spanje gedane praktijkenverwikkelt het geheimzin nige nog ineer. In verschillende koffiehuizen zijn de beide Spanjaarden gezien in gezelschap van nog meer vreemdelingen wier spoor tol heden niel onidekt is kunnen worden en die zich nu vermoedelijk in hel buitenland in vei ligheid irachlcn te stellen. Als zeldzaam verdiend vermeldingdal le Utrecht binnen kuil een persoon hei zieken huis, betrekkelijk hersteld, zal verlaten, die niel minder dan beide armen onder een trein verloor en nog andere verwondingen bekwam. Van de verschillende infanleriekazernes te 's-Herlogenbosch zijn de bovenverdiepingen allen voor bewoning ongeschikt verklaard, niettegen staande juist in de laaisle jaren aanmerkelijke sommen zijn uitgegeven om die localen in be woonbaren toestand le brengen. Tengevolge van die afkeuring is hel 4e batailion van het 5e reg. infanterie gedeellelfik gekampeerd op het nabijgelegen foi l Isabellaterwijl het 5e balaillon van het 2e reg. inl. gedeeltelijk in de kaze matten van genoemd fort is gehuisvest. Naar men meldt, is de stationschef le Voor scholen van den IJsclstooratramweg met de noor derzon verdwenen, degelden uit de kas, onge veer 1200, medenemende en na verschillende personen voor belangrijke sommen opgeligl heb bende. In zijn plaats wordt voorloopig voorzien door den heer Sevenhuysen. h e ii ti iüge v i u t;eu. De GEDEPUTEERDE STATEN van UTRECHT Gelet op de wet van 2 Junij 1875 (Staats blad No. 05) Brengen by deze ter kennis van belangheb benden, dal. bij hun besluit van heden, No. 14, aan Burgemeester en Wethouders van Amers foort vergunning is verleend tot oprigling van eene iniigiing ioi bewaring en verwerking van mest en meststoffen ten behoeve der gemeente reiniging, op het terrein genaamd «de Zand- hoopen," gelegen builen-de kleine Koppel aldaar, kadastraal bekend gemeente AmersfoortSectie D Nos. 1018 en 88üi*le zaïnen groot 0.50,14 hectaren. Utrecht, den 21. Augustus 4884. De Gedeputeerde Stalen voornoemd s'JACOB, Voorzitter. W. F. J. VAN LYNDEN, loco-Griffier. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen dat de Baad dezei gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 2. September aanslaande, des namiddags le één ure. Amersfoort, den 28. Augustus 1884. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCII VAN W1JCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provincialen In specteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht exeruloor verklaard kohier van het patentrecht over het dienst jaar 188485 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wel bepaalden voel te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Ameisloorl, den 26. Augustus 1884. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCII VAN VVIJCK. gen. Het valt inij wel is waar niet licht om dc ouderlijke woning te verlatenom in den vreemde rond te zwerven maar gij verlangt hel uw wil is rnij eene wel. Vaarwel, vader, de wijn laat ik onaangeroerd slaan... om uw zegen smeek ik u echter.,. Drie jaren zijn een lange lijden wij kunnen niet beschikken over dood en leven... schenk mij dus uw zegen, vader En hij knielde voor dien onmensch neder deze was als opgesprongen en staarde zijnen 7.<>on vul ontzetting aan. Hij wilde de hand op bet hoofd zijtas zoons leggen... doch hij vermocht hel niet. «Terug," gilde hij, terug... ik kan niet... terug... zeg ik u... ik kan niel zegenen." En hij stortte zich naar buiten. De zoon wilde hem nasnellendoch Grelhe weerhield hem. Arme zoon, die de ouderlijke woning verlaten moet, zonder den zegen zijns vaders. Wordl vervolgd. AMERSFOORT, 28 Augustus 1884. Dingsdagden 2. September 1884, des na middags ten 1 urezal de Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1. Rekeningen van het burger-weeshuis, het burgerlijk armbestuurdo dienstdoende schut terij de kamer van koophandel en de gemeente over 1888, met rapport der commissie van onderzoek. 2. Verzoek van de concessionarissen voor de gasverlichting tol overschrijving van een aan deel (art. 49 van hel contraci.) 8. Benoeming van een Wei houder. 4. Benoeming van leden der commissie be doeld bij art. 160 der gemeentewet. 5. Benoeming van een Curator van hel Gym nasium. 6. Benoeming van een Direcleur-Opzich ter- Boekhouder der gemeente-reiniging. Het getal sollicitanten naar de betrekking van Directeur-Üpzigier-Bockhouder der gemeenle- reiniging te Amersfoort bedraagt tot heden ochtend 194. Op de aanbeveling voor die betrekking komen voor de illl. R. K. Feenslra gemeente-architect te Elburgen J. Velliopzigter 2. kl. bij de gemeente-reiniging le Rotterdam. Ingevolge nevensst. adv. der Nedcrl. Centraal- spoorwegmaatsch. worden lol en met 7 Sept. tweedaagsche relourbiljelten uitgegeven tot slechts de enkele reisvracbl van de daarin ver melde stations via Utrecht naar Amsterdam, op welke goedkoope reisgelegi nheid en daaraan verbonden uilges'rekten tijd van geldigheid de algemeenc aandacht wordl gevestigd. De heer T. van VlooienPastoor der St. Georgiuskerk le Amersfoort, is tevens benoemd tot President van 't Seminarie der Oud-Bisschop pelijke Klerezie le Amersfoort. De gemeente Baarn leed Maandag jl. een groot verlies door het overlijden van den heer ller- manus Pendie een lange reeks van jaren als lid van den gemeenteraad en wethouder aldaar, met de elkander opvolgende burgemeesters, en dikwijls als waarnemend burgemeesterin ruime matelot haren opklirnmenden bloei heelt medegewerkt. Op 20 February 1841 trad hij als notaris aldaar op en genoot hij ook als zoodanig ruimschoots liet vertrouwen van den hoogen- en boerenstand ter plaatse en van de omstreken. Mel 1 February 1884 werd hij, zijnde toen de oudste notaris der provincie Utrecht, op zijn verzoek, eervol, na 48-jarige vervulling van dit ambt ontheven en daarin opgevolgd door zijnen zoon Mr. F. Pen. Ook in verschillende andere betrekkingen heelt de overledene zich verdienstelijk gemaakt. Thans is de oudste notaris in de prov. Utrec htde heer Mr. J. de Louter le Amersfoort, die 12 Nov. 1841 aldaar als zoodanig optrad. Door een twintigtal manschappen van het escadron ordonnansen, le Amersfoort in gar nizoen is eene vereeniging gevormd tot be oelening van den zang. Onder leiding van den brigadier (korporaal) De Heuvel voerden zij Vrijdagavond en Maandagmiddag eenige zang stukken uitdie den hoorders veel genoegen verschuilen. Het «Kinderhuis" te Amersfoort, dat langen tijd als militair klceding-inagazijn werd gebe zigdis thans ontruimd en dc voorraad kle dingstukken enz overgehragl naar hel gebouw van de voormalige kazerne «liet Werkhuis," aan den Singel. Men heeft, door eene betrekkelijk geringe uilgaaf voor schoonmaken witten en verven de localen een zoodanig aanzien gegeven dat menigeen deze zich als woonvertrekken zou willen zien aangewezen. De heer H. F. Schotnerus, te Rotterdam, heelt aan het gemeentebestuur van Amersfoort concessie gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van eene hoogdruk-waterleiding. Zaturdag jl. is door den hoofdagent E. G. Kleinherenbrink en den agent le kl. J. P. de Jager een goede vangst gedaanwant toen deze Amersfoortschc politieagenten zekere Brand de Vries zochten wegens gepleegden diefstal in 't Gehlersche dorp Putten, vonden zij in de tapperij van K. dien persoon en, niettegenstaande hij voorgaf Jan Jansen te heelcnwerd hij vour den heer Commissaris van politie le Ameisloorl gebragt. Gevisiteerd wordende begon hij dade lijk te zeggen: «Och, mijnheer! ik wil alles bekennenvan nacht is ook door mij inbraak gepleegd te Barncveld hij den bakker II., alwaar ik vroeger diende." Een kerkboek met gouden Aan den Noord-West-Buitensingelnabij de Aschslaal le 's Gravenhage in een kleine min bekende en weinig bezochte straat of slop, waren eergisterenmiddag in een werkplaats van den vuurwerkmaker Stoker 3 personen werk zaam de een aan een kruilmoienwaarmede de korrels tol pulver worden gemalende anderen met het vullen van papieren hulzen. Plotseling werd een lievige knal waargenomen het vulhuis was tengevolge van een kruitonl- ploffing uiteengeslagen. Door den knal en kruit damp beneveldwaren de werklieden op goed geluk in de nabijzijnde sloot geloopenwaar door hun brandende kleederen werden uitge doofd. Hei geheele huisje, voor een paar jaren nieuw gebouwdtwee steens dikwas m een hoop stecneneen chaes van puinhout en stukken gereedschap veranderd. Een stukje steen scheen tusschen de molen- steenen geraakt, dal vonken verwekt heelt. Van dc drie gekwetsten zijn reeds twee over leden, de 24jarige Jan Kouw en de 18jarige liendrik Wagner. Ook de derde gekwetste is nog niet builen gevaar. Uil hel getuigenverhoor in zake de valsche munters le Amsterdam, waarbij natuurlijk de heer Louis S Jacobs wien voor hel door hem beloonde beleid in deze gevaarlijke zaak door de geheele Nederlandsche pers welver diende lol wordt toegezwaaid als hooldge- tuige optreedt, blijkt, dat de beide gearre steerde Spanjaarden de hoofden van het komplot zijn en over zeer ruime geldmiddelen le be schikken hadden. Daar de drie in tegenwoor digheid van den heer Jacobs vervaardigde goudstukken niet de minste afwijking van de echte, door de Rijksmunt van Frankrijk en Engeland vervaardigde aanloonendurven zij met de grootste driestheid bewerendat het echte goudstukken warendie zij uit hun machines geworpen haddenmet welk doel echter dat was hun geheim Hel spreekt van zelf, dat zulke feiten ten hoogste de aandacht van de justitie bezig hou den dieblijkbaar in overleg met de Fian- sclie en Engelsche justitie handelendhaar prestige heeft weten te doen waardeerenen nu opwekt en aanspoort om den ganschen toeleg le onldekken en zulke hoogst gevaarlijke sujet ten voor geiuimea lijd onschadelijk le maken. De ontdekking, nu weder door de justitie zijn inoogl gij mijnen drempel overtreden hoort ge hel. Dat is mijn wil en als een goede gehoorzame zoon, zooals uwe moeder u noemt, verwacht ik geene tegenwerpingen." Magarelhe slond als van den donder getrol- fendal had zij niet kunnen vermoeden, liet schemerde haar voor de oogenzij dreigde neer le storten en haar man verlustigde zich in hare smart. «liet is nu Zondag," ging hij na eenige oogen- blikken onverschillig voort, «wij zullen heden avond afscheid nemen want morgen begint de arbeid weer en dan is onze tijd beperktFrans. Komnog een glas op uwe gezondheid en op uwe gelukkige terugkomst. Och, drie jaren zijn spoedig voorbijniet waar Frans stond op, hij wierp eenen langen, ireurigen blik op zijne moeder en naderde toen zijnen vader. «Ik zal u gehoorzamenzooals hel een goed zoon betaamtzonder u eenige uillegging le vra-

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2