I) i n g s (1 a g 23 £t3| September 1884. m 5518. Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad renchijnt Matnday en IhmlerdayoooiiJ. Abonnement per 3 munnden Franco per peet ƒ1.15. Adverteotiftn 1--# ragel» 00 Ct».el be regel meer 10 Cte. groote letter» naar plaatsruimteyoor randen en andere extra inrigting geeeliiedt lioogere prijxberelteniug. Legale offlcieflle en onteigen. Adv. per regel 15 CU. Reclame» per regel 26 Cu. AJt.nwmmn» 10 CU. Bureau HUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. Politieke Revue. Europa en de wereld kunnen «gerust" zijn. De bijeenkomst der drie Keizersmet de daaraan verbonden diners en feestelijkheden is zonder sloornis afgeloopen. Voor dynamiet en dergelijke rustverstoringen was de entrée onmogelijk gemaakt. Daar natuurlijk niet is bekend geworden wat de drie Keizers en hunne ministers hebben be sproken zoo moet de pers zich tot «gissingen" bepalen. De aannemelijkste gissing de aannemelijksle, want zij wordt zijdelings in halve woorden door Duitsche oflicieele bladen bekrachtigd is dat behalve over de vernieuwing van de «ver standhouding" is gesproken over eene andere regeling van de toestanden in Turkije envooral, over maatregelen tegen de «revolutionnaire par tijen." Een blad waagt de gissingdal ook over eene ontwapening gesproken ismaar dat klinkt niet zeer waarschijnlijk. Duitschland Oostenrijk en Rusland zijn zonder twijfel goede vrienden zoolang hel duurtmaar alle kussente Skerni- wice dooi gebaarde mannen gewisseld beletten nietdat deze vriendschap breekbare waar blijft. Er is eene depêche van Gordon ontvangen van 21 Aug. Gordon zegt, dat hij de komst van Engelsche troepen verwacht en verzoekt hem Zebehr pacha en 300,000 pd. st. te zenden. Gordon zegtdal hij binnen ecnige dagen Derber zal nemen en hij zal geheel Soedan aan den sultan overleveren, zoodra Turksche troepen zijn aangekomen. De Engelsche Admiraliteit heeft besloten, het pantserschip Agamemnon naar China te zenden. Uit Hongkong is gemeld Hel Fransche oorlog schip Alalanle enterde een Hongkongsch koop vaardijschip toen het de haven invoer en wierp zijne kanonnen en ammunitie overboord. Onder de kooplieden heerschl daarover groote verbit tering oindal die schepen zonder kanonnen weerloos zijn tegen de zeeroovers aan de Chinee- sche kust. Twee duizend Franschen zijn te Kinpai aan land gezet. De daar aanwezige Chineesche troepen werden na een kort gevecht met groot verlies op de vlucht gedreven. FEUILLETON. 5) GEFOPT! «Nu dan, August," hernam Ursula op onder worpen toon«als gij het dan zoo gaarne wenscht, zal ik maar toestemmen, hoewel," liet zij er met eenen diepen zucht op volgen, «het eene groote opoffering is." Dienovereenkomstig werd de huwelijksdag vastgesteld, en besloot onze vriend om de ge tuigen en eenige vrienden d. w. z. de naaste buren bij deze gelegenheid op een eenvoudig collation uil te noodigen. De onkosten, die dat alles natuurlijk veroorzaaktenhad hü gaarne vermedenmaar hij begreepdat het niet anders kon en... de f 50000 zouden hem voor alles schadeloos stellen. Een en ander eenmaal bepuald zijndekwam hel grootste bezwaar nog aannamelijk Dadde weigerde om Ursula's bloedverwanten die zij in de gedaanten van nichten en neven en daarbij behoorend kroost in vrij groot aantal be/ateene invitatie voor het collation te doen toekomenminder nog uil bel oogpunt om zc dien dag aan zijne talel te ziendan wel omdat hij ben wilde laten be grijpendal hij er niet op gesteld was, dat zij zijne vrouw mol bezoeken vereerden. Hij wist, wal hein, zoo zij eenmaal den voel in zijn huis gezet hadden, boven het hoold hing; zij be gonnen met eens per week te komen vervolgens tweemaal en eindelijk iederen dag, zoodal hij ten laatste niet vrij meer zou zijn in zijne eigen woning. Als een van de kinderen een weinig te druk werdomdat moeder of vader ongesteld Aan de Temp» wordt gemeld dal 55U0 man van het bezettingsleger uil Tunis naar Frankrijk zullen terugkeeren. Terecht waarschuwt hel blad tegen deze groote vermindering van het bezet tingsleger daar de overblijvende troepen veel te klein zullen zijn voor een uitgestrektheid van 15 lol 18 departementen. Daarenboven duurt de bezetting nog zoo kortdal hel te vreezen is dat de ligt ontvlambare Kroumirs weder naar de wapens zullen grijpenals de vrees voor tuchtiging geweken is. De politieke toestand in België is reeds ge vaarlijk. Hij dreigt nog gevaarlijker te worden. Eene deputatie van 14 burgemeesters, aan gevoerd door den liberalen Brusselschen burge meester Buissprekende namens 820 gemeenten met bijna 2s/+ millioen zielen zooais gezegd werd heelt in audiëntie bij den Koning hem verzocht «de oplossing der kwestie te vinden meest overeenkomstig inel de ware belangen des lands." De Koning antwoordde dat hij ook van tegen overgestelde zijde petities had ontvangen en steeds «getrouw zal blijven aan zijnen eed." Hij moet doen wat zijn pligl voorschrijft. Hg moet immers gehoorzamen aan 'tgeen de grondwet gebiedtonverschillig welke partij hij daardoor mishaagt. Hij mag en zal nooit onderscheid maken lusschen Belgen en Belgenlusschen liberalen en anti-liberalen. Er zijn reeds hier en daar onlusten uitgebroken. Welk einde deze politieke verwikkelingen zullen nemenis niet te gissen. Indien de Koningna bekrachtiging en af- kondigiug der onderwijsweter toe overgaat om de Kamers te ontbinden maar zal hij dét willen doen 7 dan ontslaat ontzettende agitatie vóór, tijdens en denkelijk ook n& de verkiezingen. Uil de nieuwe verkiezingen zou dan de «ware meening" van de meerderheid der kiezers over die wet blijkenvolgens hedendaagsche con- stitulionneel-electorale mode. Ten minste wordt «tijd" door ontbinding en nieuwe verkiezingen «gewonnen." Die «tijdwinst" is «veel waard." Immers déérdoor wordt ten minste voor «thans" belet het «fel uitbreken" der «oproervlam." was, dan zou men die «lieveling" maar dadelijk op visite bij tante Ursula zenden en 't gevolg daarvan zou zijndat zijne huishouding eene geheele verandering zou ondergaan natuurlijk niet zonder eene verhooging van 't huishouden- geld; neen, met die familie wensrhle hij geene kennis aan te knoopen. Zijne denkbeelden wekten natuurlijk in hooge mate Ursula's ver ontwaardiging opwelke zij in eenen stortvloed van woorden uitte en die door Padde met eene onverschilligheid waardoor zij bijna tol razernij geraakteaangehoord werden. Hij bleef echter rustig by zijn eens genomen besluit en evenmin hare heftige uitdrukkingen, als hare liefkoozingen konden dit aan het wankelen brengen. Daar Ursula eindelijk inzag, dat zij noch met 't een noch met 't ander iets bewerktedeed zy het verstandigstewat zy in de gegeven omstandigheden doen kon n. I. zij berustte ten laatste oogenschijnlyk in Paddes wil. Oogen- schijnlijk voegen wij er bijwant weinige dagen voor de huwelijksplechtigheid werd de rentenier door een toeval gewaar dat zij hare familie toch uitgenoodigd had. Zijne woede op bel vei nemen van die «eigendunkelijke handelwijze," zooals hij hel noemdekan inen zich gemakkelijk voorstellen. Ursula herinnerde zich niet hem ooit zoo toornig bijgewoond te hebben en er rees toen in baar binnenste de gedachte op welk leven haar aan de zijde van zulk eenen man wachttejaby het aanschouwen zijner drilt kwam zij tol de overtuigingdal zijn geld niet zijne slechte eigenschappen vergoeden kon. Zonder zich een oogenblik op te houden schreel Padde dadelijk een brief aan de genoodigde bloedverwanten, die zich al verheugden in het KAAPSTAD, 27 Augustus 1884. Het voornaamste nieuws uit Zuid-Afrika komt van de Transvaalen het is daarom dat ik met die republiek een aanvang zal maken. Te Pretoria dan is nog een dagblad opgerichtonder den naam van «de Republikein. In haar in- leidingsarlikel zegt «lal blad «De naam, dien wij ons toekomstig blad gegeven hebbenis de Republikeineen naain dien wij in den rechten zin des woords zullen trachten waardig te zijndaar de naam waarlijk voor ons hel wezen der zaak is. Als Republikeinen verheugen wij ons in eene Republikeinsche Re geering dat wil zeggeneene regeering waar het volk waprlijk het bestuur des lands in zijne handen heeft, waar de rechtmatige stem des volks gehoord en gevolgd wordtwaar elk burger zijne rechtmatige rechten kan gevoelen en geme ten waar hel hoofd des Staats nimmer naar eene oppermachtige heerschappij zal streven, maar in alles toont dal hij de ware begeerte van de meerderheid des volks wil uitoefenen zooals nog dezer dagen zoo gepast gezegd werd door Z.H.Ed. den President tot den Raad in een geval toen er eene memorie niet Ier juister gelegenheid inkwam: ««laat toch zoo mogelijk waar wel en omstandigheid het eenigszins toe laten de slem des volks gehoord worden."" De Volksraad heeft de aanstelling van den heer Leijds als Staatsprocureur zonder oppositie goedgekeurd, zoomede de spoorwegconcessie, waar slechts drie leden tegen stemden. De pokken nemen toe in de Transvaal Dr. Kan de Distriktsgeneesheer van Potchcfstroom is te Pretoria gearriveerd om met de Regeerb.g maatregelen te beramen lol hel tegengaan der ziekte. De heer E. J. P. Jorissen Jun. heeft bedankt ais waarnemend Landmeter-Generaal. Deze be trekking is thans definitief aangenomen door den heer G. R. van Wielligh. Op 14 dezer was er een diner bij ZHEd. den Staatspresident (Oom Paul)waaraan on geveer 60 personen deelnamen waaronder leden van den VolksraadRechters hooiden van ver schillende departementen en predikanten. Er werden 11 toasten uitgebrachtwaarop nog een aantal speeches volgden. Om half elf ging men uiteen na een recht genoegelijken avond te vooruitzicht van een heerlijk dineetjedat zij zoo zij het waagden den drempel zijner woning te overschrijden zouden ondervinden wal het beteekende, zonder zijne toestemming gcinvi- (cerd te zijn en dal hij hen aanraadde, om hem zooveel mogelijk te vermydendaar eene ont moeting weleens onaangename gevolgen hebben kon. Hoeveel Ursula er ook legen inbracht, het hielp niets, de brieven werden verzegeld en eerst toen zij verzonden warenwerd Padde bedaarder, ja, hij geraakte langzamerhand in eene goede luimdie door Ursula met kwalijk verborgen onwil werd gadegeslagen want zij was zeer boos op Padde om op die wijze aan de wereld te toonendal zij niets te zeggen had. Zij kende het karakter harer familieledenzij wist, dat het ontvangen schrijven door allen, die het slechts wilden, gelezen kon worden en zelfs zou daardoor de schijn van haar gezag reddeloos verloren gaan. Doch gedane zaken nemen geen keer, dacht Ursula en zij schikte zich in haar lot, echter na bij zich zelve de gtlulie afgelegd hebbende, dat Padde voor die beleediging, op welke manier dan ook, boelen zou en zij was eene vrouw, die iets dergelyka ten koste van alles zou ten uitvoer brengen. Eerlijk moeten wij nu bekennendal zy wel eenige reden tol ontevredenheid hadwant het was alles behalve aangenaam om het zoo to voe len dut men onvermogend was, inaar dal was hel nietwaarover de eerzame ruaagd m toorn ontstak. Neenhel was 't bewustzijn, dat Padde baar zelfs voor de buitenwereld niet het minste gezag toekende, zoodat het voor niemand een raadsel was, in welke verhouding zij tot*hem stond. Om der waarheid getrouw te blijven moe-

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1