V r ij d a g 3 October 1884. FEUILLETON. JVi. UBSPOBM COW. Uitgever Dit blad Tenchljnt Maandag en Dondirdagaaond. Aboauement per S amuadea f\.—. Franco per Bureau A. H. VAN CLEEFF J»»1 AdY«rte..ti#n 1-0 regel. no CU.elke regel meer 10 CU.groote letter, naar unnonnTVWir te Amflrsfnnrt pla.Uro.mU; voor am,leu en an-lere extra iarigting geechiedt boogere pr.j.berekeoiag. Legale. AUUKÜUJiEM rl' oBicieéle eu onU.geo Adv. per regel 16 CU. Ueehumea per regel 26 Cu. - Af», nnmmar, 10 CU. h06k KortOgraCht Wijk B 60. Politieke Kenie. Generaal Brière de l'Isleopperbevelhebber der Fransche troepen in Tonkingheeft in een aan zijne Regering gezonden telegram de hoop uitgedruktdat hel hem zonder veel moeite zal gelukken zijne tegenwoordige stellingen te be houdenhoewel naar hem gemeld is, aan de Chineesche grenzen van de zee tot op de hoog ten hij Lang-Son en aan de zijde van Cao-Bang en Lao-Kaï een aanzienlijke troepenmagt bijeen getrokken wordt. Volgens de Standard heersent te Cairo een minisleriëele crisis. Het gerucht wil, dat de Khedive zelf het voorzitterschap van den Raad zal aanvaardendat Riaz-Pacha minister van binnenlandsche zaken zal wordenen Cherif Pacha als hoofd van hel departement van bui- tenlandsche zaken zal optreden. De Deccan en de Australia zijn met 1500 man troepen van Portsmouth naar Egypte ver trokken. In weerwil van Gordon's overwinnin gen schijnt men dus nog niet van plan te zijn de Nijl-expeditie in te krimpen. De Tiines beval een aantal brieven uit Khar- thoern van haar correspondent loopende lot 31 Augustus. Zij bevestigen de overwinningen van Gordon op de rebellen en het opbreken van hel beleg van Khartoem. Het verlies van het garnizoen bedroeg sedert 17 Maart 700 dooden. Kolonel Stewart was ge wond. Uil Hongkong wordt gemelddal de Franschen twee Engelsche sloombooten hebben aangehouden en gevisiteerd in het kanaal van Formosa. Dientengevolge heerschl groote ver bittering te Hongkong. De Times komt met een nieuw hervormings plan van het Engelsche Hoogerhuis voor den dagzij geeft den raad de uilstekendsle leden van hel Lagerhuis lol levenslange pairs le be noemen. De Zoeloes hebben aan de Boerenmet wier hulp zij Zibeboe hebben onderworpen 23/* rail- lioen hectare land afgestaanuil dankbaarheid voor de bewezen diensten. Dimizoeloe, zoon en erfgenaam van Celewayoheefl een over eenkomst daaromtrent geleekend. BIT PARIJS. De Parijsche prefect van politiede heer Cainescasse, is een verstandig man. In de keurige taal der anarchisten wordt hij geheel anders omschrevenhij houdt volgens hen ongeveer het ware midden tusschen een brutalisl en een «cochon." Maar dit belet niet, dat hij een verstandig man is. Hij heeft het bewijs geleverd door de tentoonstelling van kleine kinderen le verbieden. Reeds was men aan 't werkreeds voorspelden vlijtige reporters, dal deze eerste expositie een volkomen succes zou zijn reeds telde hel comité eenduizendtal tinzendingen," loen de heer Cainescasse een streep haalde door de goede verwachting van de commissieleden en van de al te ijdele moeders. Waarschijnlijk om niet van nog grooter tyrannic beschuldigd le worden dan men hem reeds verwijtheeft de prefect zijn ve.bod gesteld onder bescherming van de facuK°;t die de topeenhooping" van zooveele kleinen schadelijk acht voor hunne en dc openbare gezondheid. Maar waarschijnlijk hebben andere bezwaren dan de hygiënische het meeste gewigl in de schaal gele»d. Waarschijnlijk vond men het denkbeeld om kinderen op eene lijn le stellen met vette varkens en monster- stieren wat al te Amerikaansch voor Parijs. Kn misschien heelt ook de herfst zijn invloed doen gelden. De stelling is le verdedigen, dal in den herfst Parijs het strengst van zeden is. Het strengst is trouwens nog iets anders dan streng. Er ligt in de herfstlucht, in het scheiden van den zomer, in de bruine linten, die veld en De onthullingen, die in de laatste dagen betreffende de Britsche vloot hebben plaats gehad zijn oorzaak dal thans onder de Engelsche natie een angstkreet opgaat en men aandringt op onmiddellijke versterking der zeemacht. Ver moedelijk zal aan dezen vaderlandslievenden drang gevolg worden gegevendit neemt echter niet wegdal men met zekerheid voorspellen kan, dal weldra Engelands oppermagl ter zee geëindigd zal zijn. liet gestadig aangroeijen van de vloten der verschillende mogendhedende veranderde wijze in het voeren der oorlogen Ier zee en vooral de enorme uitgebreidheid die in de laatste jaren het Britsche rijk gekregen heeft, zullen hieraan medewerken. Door die uitgebreidheid moet de vlooi versnipperd wor den over een aantal stations, tengevolge waarvan ieder deel der marine niet opgewassen is tegen andeis zwakkere vijanden. Als plotseling oorlog uitbreekt, heeft Frank rijk betere oorlogschepen in de Chineesche wateren dan Engeland de pantserschepen van Chili zijn sterker dan die, welke Britlannië in den Groolen Oceaan heefthel onlangs voor Brazilië in Engeland gebouwde panlcrschip Riachulo" kan zonder hel minste gevaar voor zich zelf, de Zuid-Amerikaansche zeeën schoon vegen van het geheele Engelsche eskader, dat zich daar bevindt. Op de overige stations in AustraliëAfrika en Indië zijn de Engelsche oorlogsbodems opge wassen tegen die der andere mogendheden dit komt echter hoofdzakelijk doordat daar weinig vreemde schepen zijn. Generaal Wolseley is Zalurdag met zijn staf van Cairo naar Wady-Halfa vertrokken. A T C H I N. Den 16 Junij werden een van Toengkoep uit gerukt detachement, dat grassnijders dekteen een tot dat garnizoen behoorende compagnie, welkeschijfschoot, beschoten tengevolge waar van wij drie gewonden (minderen) bekwamen. De benden werden door patrouilles verdreven. Een patrouille ter sterkte van 27 bajonetten bosch aannemen ielsdat tot ernst stemt. Men heeft den zomer doorgebragtliefst zoo ver mogelijk buiten de stadin de vrije natuur onder hel lommer zoo rustig en zoo bedaard mogelijkmen keert naar de stad weer in het ernstigste van alle jaargetijden en inen deinst een oogenblik terug eer men zich stort in den maalstroom van verinaken en verstrooijingen die de winter medebrengt. Men ziel met de her innering aan minder luidruchtigemaar daarom te aantrekkelijker genoegens de voorboden van «hel seizoen" naderen, de aankondiging van nieuwe loo-ieelstukkenvan schitterende leesten, van balswaar luen zich vermoeit en van lezin gen concertenvergaderingenwaar men zich overspant. Men vindt dan soms dat dit leven zoo gejaagd, zoo overijld, dilleven, dal iemand aangrijpt en meesleept als in een woesten dooden- danstoch hel leven niet isnoch de hoogste en reinste genietingen geeft. En men wordt ernstig en schrijlt misschien eenigc pagina's of liever eenige kolommen in een dagblad, die Cato de censor zou willen onderleekenen. Zoo vindt men, naar de Parijsche bladen te oordeelen le Parijs thansdat er wel een weinig te veel demi-monde is en dat er te veel speeltafels zijn, dal de straat moet gezuiverd worden van tal van avontuurlijke, verdachte gestaltenmannelijke en viouwelijke... Natuurlijk moet de prefect van politie daar iels aan doen Maar de heer Cainescasse is een verstandig man en, omdat hy een verstandig man is, voorziglig. Hij doet liever nietwal hij niet verantwoorden kan. Hij dekt by 'l verbod van eene «baby-show" zijne verantwoordelijkheid met die van eenige hygiënisten en wacht roet andere maatregelen lol dal hel korte oogenblik vau den ernst weer voorbij is en Parijs weer onder den lep luit. I. H. H. Landegent, welke den 29 Julij jL van Tjol Goe was uitgerukt tot het herstellen van een brug werd bij haar terug- marsch door den Imam van Leheeen hoofd dat zich steeds welgezind had beloond, op verrader lijke wijze met den klewang aangevallea De patrouille verloor 9 minderen aan gesneu velden en 3 minderen aan gewonden. Toen een van Tjol Goeop hel hooren van geweervuur uitgerukte patrouille op de plaats des gevechls aankwamwaren de aanvallers reeds afgetrokken. Over den opstand te Ceroway in Tamiang ont ving de Javabode de volgende nadere berigten Bevriende Aljehers aldaar werden aangevallen door Pedireezen. De eerste riepen onze hulp in. Daarop ging de controleur er heen, met 10 man schappen. Op de plaats der onlusten aangekomen, werd het kleine troepje ontvangen met een salvo. Drie hunner werden gedoodtwee gewonti'en de 5 overigen sloegen op de vlugL Thans is de majoor Perelaer en heen getrokken aan het hoofd van 130 man en in gezelschap van den assisL-residenl Michielsen. Wat er met den controleur gebeurd is, die de helft van zijn eskorte zag vallen, terwijl de andere helft wegliep meldt onze berigtgever niet.- Evenmin van welken kant het salvo kw^in. Maar uit de weinige regels die ons gewerden is oplemakendat ook hier verraad in liet spel was. De geweren toch, waarmede wij beschoten zijn schrijlt onze correspondent waren Beaumontsdie wij met de noodige patronen aan die «bevriende" (sicAljehers, eenigen lijd geledenhadden uitgereikt. Allerlei. Uit Hilvarenbeek wordt hel volgende gemeld De rijksveldwachter P. zette zekeren K. ten gevolge van dronkenschap achter sloL Deze daar over gebelgd zocht zich te wreken. Op zekeren dagterwijl de rijksveldwachter zich in een herberg bevondgezeten met den rug naar de dear, koratK. binnen, neemt een stoel op slaat daarmede P. lot tweemaal toe zoodanig op het hoolddat deze, een oogenblik bedwelmd, danst en feestviert en vindt, dat men moet leven en laten leven, ook de personendie niet pronken kunnen met een getuigschrift van goed zedelijk gedrag. Dal noemt men politiek en aldus blijft onze wereld de beste van de bekende werelden I Naar aanleiding der thans verboden kinderen- tentoonstelling schreef Jules Granier o. a. het volgende: De Duilsche misantroop Schopenhauer heeft 't toch reeds gezegd de Fransche vrouwen zijn alles wat beminnelijk en verleidelijk iszij be zitten een vrolijk humeur, geest en versland; zij kennen 'tgeheim der tranen, alsook dat van den lagchmaar verslaan niet de kunst om moe der te zijn. Schopenhauer heeft met die woorden den vin-- ger op eene der pijnlykste wonden van 'l land gelegd, 't Is misschien een beetje brutaal gezegd, maar 'lis waar; de franfoises brengen geen kinderen meer voort. Napoleon heefl gelijk tegen over madame de Staël. De mannelijke bevolking van Frankrijk neemt sedert het laatste tiental jaren sterk af; er wor den geen kinderen meer geboren. Een getrouwd paar bezit er hoogstens een ol twee en wan neer men er twee al rijk is, wordt hel derde gewoonlijk als een noodlottigheid beschouwd. Dit is de opvatting van 's levens moraal. De Fransche vrouwen zijn van Plato's leer, terwijl de Duitsche vrouwen zich aan Plutar- chus houden. Maar in Duilschland kent men ook geen dwaze erfeniswetdaar zijn de ouders volgens de wet, zooals ze 'look volgens de natuur zyn. Tegen de gevolgen van onze erle- nisgeltjkheid, legen de morphine en de opwinding der zenuwen zou ik wel de instelling eener nationale kas willenwaarvan de opbrengst ten voordeele kwam van hen, die 't meest met

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1