3525. EXTRA Woensdag 8 NUMMER. October 1884 W. i BBOOOSEVIT. Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Uit blad verschijnt Maandag en IhnderdayaooHd. Abonnement per 3 maanden ƒ1.—Frnm» per post ƒ1.16. Advertentién1—0 regel» 00 CU. elke regel meer 10 CU.; groote letter» «aar plaatsruimtevoor randen en andere extra iurigting geschiedt hoogere prijsberekening. Legale officieel» en onteigen. Adv. per rogel 16 CU. lleclume» per regel 25 Cu. Aft. nummtrt 10 CU. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. Ter verkiezing van een lid voor den Ge meenteraad van Amersfoort, op aanst. Don derdag 9 Octoberworden de Kiezers uitgenoodigd hunne stemmen uittebrengen op den Heer Kennisgeving;. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien de koninklijke besluiten van den 9. November 1851 (Staatsblad No. 142), van den 11. Augustus 1859 (Staatsblad No. 80) en van den 12. Juli 1873 (Staatsblad No. 108); Doen te welendat de vergadering van kies gerechtigden lot de benoeming van vier leden voor de KAMER van KOOPHANDEL en FA BRIEKEN alhier, oin de plaatsen aantevullen van den heer II. Gerritsen met het einde van 1886 aan de beurt van aftreding door wien ontslag is genomenen van de heeren M. Wolff Mz.Jacques Visser en J. F. Lagerweydie met het einde dezes jaars aan de beurt van af treding zijnten Raadhuize zal gehouden wor den op Donderdag, den 13. November aan staande, des voormiddags te 10 uren; en dat de heden opgemaakte lijst der kiesgerechtigden alle werkdagen van 10 lol 1 uur op de plaat selijke Secretarie ter inzage zal liggen wordende eenieder die meent legen voormelde lijst be zwaren te hebben, uitgenoodigd, die binnen acht dagen te rekenen van den dag der aan kondiging, bij hel Gemeentebestuur inleleveren. Amersfoortden 6. October 1884. Buigeineester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de le helft der maand Aug. 1884. Plaats van Namen der geadresseerden. bestemming. 1. FielaartsAmsterdam. 2. G. J. MeijerBronbeek. 3. Wed. A. v. d. Brugge 's llage. 4. Mej. II. v. d. Veer Wcesp. Van hel Hulpkantoor Leusden. 5. F. RoosSitlard. Briefkaarten. J. MaijAmsterdam. f. Arnaud Gerkens Utrecht. Verzonden geweest naar Duilschland. 1. MilchatlKeulen. Regthebbenden vervoegen zich aan het post kantoor le Amersfoort. AMERSFOORT, 7 October 1884. Ingevolge bovenst, kennisgeving zal Donder dag 13 November e. k. de verkiezing geschieden van vier leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, ter aanvulling der plaatsen van den heer 11. Gerritsenmet hel einde van 1886 aan de beurt van aftreding, door wien ontslag is genomen, en van de heeren M. Wolff Mi Jacques Visser en J. F. Lagerweij, die inel bel einde dezer jaars aan de beurt van aftreding zijn. De uitslag van het Toelatings-examen voor de Bcrgeiiavondschool te Amersfoort was als volgt: Toegelaten lol de 1»te klasse (13 candidaten) J. G. van Beek, J. Ilellevoort, C. Hol, W. LaseurM. LeinweberJ. ModdermanD. E. Ouwerkerk. De cursus neemt heden avond een aanvang met 12 leerlingen in de 1,te klasse, 4 leerlingen in de 2,le klasse en elf leerlingen in de klasse voor voortgezet teekenonderwijs. In hel door ons ontvangen en gisteren ge plaatste berigt omtrent eene renbaan bij Amers foort enz. zijn de feilen geheel onjuist voor gesteld en twee verschillende zaken door- en met elkander verward. Hijdie 't ons zond was verkeerd ingelicht. Hier volgt eene juiste voorstelling daarvan. 1. Op hel terrein ede Vlasakkers," buiten Amersfoort is gedeeltelijk door de mineurs uit het kamp van Zeistgedeeltelijk door corveé's van het garnizoen van Amersfoorteene spring haan (springgarten) gemaakt, volgens een project van den le luit. Evan het escadron Ordon- nancenwien levens door den kornmandanl van dit Escadron de leiding dezer werkzaamheden was opgedragen. Deze baanthans bijna vol tooid is ten nutte van het bereden garnizoen (in het bijzonder van hel escadron Ordonnancen omdat le Amersfoort geen oefeningsplaats lol springen (een der noodzakelijke oefeningen voor Ordonnancen) bestond. 2. Door eenige officieren le Amersfoort is, op initiatief van den le luitenant Erzeijvan het Esc. Ordonnancen, en den le luit.-adjudant Jhr. Ortt, van het le regement veld-arlillerie eene poging in het werk gesteld tol oprigting van eene vereeniging ter beoefening van Terrein en Jagtrijdenin verband met het garnizoen te Utrecht Eene eerste bijeenkomst tot het zaraenstellen dier vereeniging, kiezen vaneen bestuurbehandelen van een reglementenz. had Zondag jl. aan «Het Huis ter Heide" plaats. Deze oefeningen in hel terreinrijden hebben eenige overeenkomst met SchnilzeljaglSchlepp- jagt, Vossenjagt, enz. doch slaan hoegenaamd in geen verband met wedrennen en is hel ook nooit het streven geweest om le trachten deze alhier le verkrijgen. Zondag 12 October wordt de dienst in de Remonslranische Kerk te Amersfoort waarge nomen door Ds. II. P. Schim van der Loeff, predikant te Gouda. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Wel verre van ernstig ziek of op nieuw in gestort is de Koning in de laatste weken vrij gezond cn in kracht toegenomen. De reis naar Luxemburg is niet ondernomen zonder vooral- gaande raadpleging met 's konings lijfarts dr. Vinkhuyzen Sr.dievoor enkele maanden in de grootste bezorgdheid over Zr. M. toestand er thans geen bezwaar hoegenaamd in gezien heeft dal hij zich op reis begal. Men leide daaruit niet af dat 's konings kwaal geheel is geweken dat is helaas 'l geval nietde kiem van de nier- aandoening is niet overwonnen en al verkeert Z. M. dus nu ook in een bevredigenden toe stand er blijft op den duur gevaar bestaan voor een herhaling der ziekteverschijnselen. Omtrent het groot stedelijk badhuis wordt het volgende vernomen Men is druk aan het afbreken en denkelijk zal spoedig het bouwen beginnen. Hel lijdt geen twijfel ol er zal iels moois worden gemaakt maar voor wie?... Ben ik wel ingelicht dun zal de kurlaxdie verleden jaar 110, dit jaar slechts f7.50 bedroeg, na de verbouwing op 125 worden gesteld, plus f 10 voor elke vrouwelijke huisge noot van den bezitter eener kurkaarl. Een familie met vrouw en vier dochters en zoontjes zal dus f75 kunnen storten om op hel algesloien terras le komen. Maar dan zal de groote meerderheideven als verleden en dit jaarzich op hel breede wandelpad langs hel algesloten terras blijven be wegen Zekerdo< h daar zal men weinig genot van hebben. Immers hel terras zal ongeveei twee meiers worden verhoogd en de wandelaars zullen dus legen een blinden muur kunnen kijken, terwijl de terras-bezoekers op de beneden hen woelende menigte hel oog zullen kunnen doen rusten. Voor het tbuilenheks-publiek" zal men alle genot ongenaakbaar maken. Wegens de intrekking Biel 1 Januarij 1885 der wet van 26 Mei 1870, waarbij vrijstelling van grondbelasting voor nieuw gebouwde eigen dommen voor den lijd van 6 jaren wordt ver leend schijnt hel dat de bouwondernemers le Amsterdam zich haastenom nu nog van de bepalingen dier wet le profiteeren. In de nieuwe wijken herleeft als 'tware de huizenbouwvooral hel leggen der fundeeringen'tgeen bijzonder 'l geval is op de terreinen der Bouwmaatschappij de IJsbreker, aan de Weesperzijde. Wie familie, kennissen, handelsbetrekkingen als anderszins hebbenof betrekkingen wenschen aanleknoopen in het Vuurland, Patagonië en Slalen-eilandvernemen zeker met genoegen dat ook die wereldoorden zijn opgenomen m de Postunie. Evenwel tot nu toe is in ons land nog niet bekend gemaakt wat een brief, briefkaart, courant, drukwerk en postpakket naar die stre ken kost. Voor ondernemende handelaars zou hel mis schien niet kwaad zijn aldaar of van daar le trachten winst te behalen. Zeker zal er nog geen concurrentie zijn. De feestelijke onthulling te Leiden op Vrijdag jl. van het standbeeld van van der Werff op de Ruïne werd voorafgegaan door een grooten optogt van werkliedenverenigingendie in groe pen hel ontslaande ontwikkeling in de ver schillende tijdvakken en de toeKOuist van Leiden voorstelden. Ten half één kwam de stoet op de Ruïne, die geheel gevuld was met menschen en Iraai versierd. De autoriteiten zalen op twee tribunes, terwijl een afzonderlijke tribune voor hel zangkoor bestemd was. Na de uilvoering van Hoi's «Oranjevaan" door Leidens mannenkoor betrad prol. de Vries het spreekgestoelte. In krachtige laai schelste bij dezen herinneringsdag. Leiden heelt niet alleen aan ons vaderlandmaar aan de rnenschheid eene groote dienst bewezendoor de opwekking van andere volkeren tol vrijheid en door aan kweeking daarvan op de academiehet loon der dapperen. Aan hel edele driemanschap, van der Does, van Houten en van der Werff, bragt hij hulde als handhoofd en ziel van Leidens verdediging. Nu viel het omhulsel en het gedenkteeken van Leiden's verlossing en Holland's behoud werd zigthaar. liet gezang van 1000 school kinderen maakte hel oogenblik nog treffender. Het monument stelt van der Werff voor, slaande, en zijne vijanden 'l «nooit, nooit I" toesprekende. De heer de Vries schetste vervolgens de lalereelen op T voetstuk gebeiteld eedsafleg ging van jhr. Jan van der Does; gevecht bij de Uohuizer schansontzet en dankzegging. Reeds 's morgens 7 uren stonden aan de Waag eenige bevallige jonge damesdie aan het volk brood en haring uildeelden4000 ha ringen en 200U hrooden werden zoo aan het volk uil gegeven. Reeds nu zal de algemeene commissaris voor de in 1889 te Parijs ie houden Wereldtentoon stelling benoemd worden. De heer Anlonin Proust zal als zoodanig optreden. Hein wordt vier jaren tijd gelaten voor de organisatie. Voor het Hof te 's Bosch stonden Donderdag en Vrijdag teregt de gebroeders B. T. en H. Th. J. F. oud 33 en 31 jaar kassiers en effec tenhandelaars, geboren te Amsterdam, wonende ie Breda, beschuldigd van bedriegelijke bank breuk. Gedagvaard waren 32 getuigen a charge. Ten 24 ure nam 't 0. M. zijn eischluidende schuldigverklaring aan bedriegelijke bankbreuk cn veroordeeling van den len tot 6enden2en besch. lol 5 jaar tuchthuisstraf.

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1