Dingsdag 14 October 1884. jva 55<25. Uitgever A. H. VAN CLEEPF te Amersfoort. Dit blad Ycrachijnt Maandag en Ihmdrrdaganond. Abonuemeat per 3 monaden f\.Franco per put/1.15. AdvertoutiËn 18 regel. .10 Cu. elke regel meer 10 Cu.; groote letter, naar plaatsruimtevoor randeu en andere eitra iurigting geschiedt hoogere prij.li.rekening. Legale efficieSle en onteigen. Adv. per regel 15 Ou. Keclumes per regel 25 CU. Af:, nammrn 10 Cu. Bureau HUDEHUIZEN hoek KortegraohtWijk B 00. K e 1111 i s y; e i u g e u. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dat de processen- verbaal van inlevering en opening van siem- briefjester verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad in aiscbrilt aan liet Raadhuis zijn aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage lig gen alle werkdagen van 's voormiddags 10 lot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 1U. October 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN W1JCK. De Secretaiis, VV. L. SCIIELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 5 der wet van den 28. Juni 1881, (Staatsblad n°. 97) Brengen ter openbare kennisdat een ver zoekschrift om vergunning lol verkoop van sterken drank in hel klein bij hen is ingekomen van C. Horstwijk G, n°. 42. Amersfoort, den 10. October 1884. Buigeineester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCIIELTUS. mmm Politieke Revue. Volgens den Temps zal le Berlijn een confe rentie worden gehoudenom de vraagstukken betreffende Alrika te behandelen. Te dien einde zullen misschien in de laatste dagen van No vember de gevolmagtigden van Frankrijk, En geland Duitschland PortugalSpanjede Vereenigde Stalen, Nederland en België bijeen komen lor behandeling van de volgende punten 1. In de Gongostreek is de handel vrij en alle vlaggen mogen zich op de rivier vertoonen. 2. Dezelfde vrijheid geldt voor den Niger. 3. Het is noodig bepalingen vast te stellen betreffende het regt grondgebied te bezitten, waar de be volking nog in onbescliaafden toestand verkeert. FEUILLETON. IHIOIt DE WKI1ËLD BËOÜilüËKLÜ 3) door S 't Was vreemd, maar de lichtzinnige officier, «Tenl'anl chcrivan de dameshad zich nog nooit zoo wonderbaar aangedaan gevoeld in de nabijheid eener vrouw. Deze en dergelijke ge dachten doorkruisten bliksemsnel zijn brein.... hij kon niet sprekenhij zweeg. «Zijl gij ongesteld, Gustaaf?" vraagde Annie na eene korte pauze deelnemendtzouden wij niet wal langzamer loopen?" «J,ijadal is goedhaastte hij zich zacht te antwoordendankbaar elk voorwendsel aan grijpende dat hem een langer samenzijn met haar vergunde, «mijne verkoudheid zal mis schien morgen wel weer beter zijn." ulk hoop het, Guslaaf. Maar nu heb ik eens een ernstig woordje met u le praten en wel over baron von llelrastein. Ik vind dien heer volstrekt geen geschikt gezelschap voor u." «Zoo, en waarom niel «Wel, omdat... omdat... hij hier bekend staat ais een zeer lichtzinnig jongeling, die reeds menig meisje ongelukkig heelt gemaakt door bij haar denkbeelden op le wekken, waaraan hij niel den minsten lust betoonde om ooit le zullen voldoen." «Zoo, en wie heeft u dat alles verteld? Mis schien wel uwe vriendin Claire, die gaarne «dien lichtzinnigen, wreeden" von Helmslein tot echtgenoot zou gehad hebben. Foei, Annie, ik gelooide lol heden toe, dal gy te verstandig Hel Engeische kabinet heeft besloten een soort van ultimatum aan de regering der Transvaalsche Republiek te zenden en haar onder opsomming van alle grievente gebieden binnen een bepaal den lijd het «onregtirialig" bezette gebied te ontruimen daar anders eene Engeische expeditie de Engeische belangen zal komen beschermen en de door de Republiek gemaakte veranderingen in den vroegeren toestand herstellen. Ook in andere kringen houdt men zich met de Zuid Afrikaansche aangelegenheden bezig. Hel Zuid Afrikaansche Comiié le Londen heeft eene vergadering belegd in het West-minster Paleis, om de ernstige crisis in Bechuanaland en de schending van de Londensche conventie door de Boeren te bespreken. Deze vergadering za! gepresideerd worden door den heer Arthur. Het berigt van den dood van kolonel Stewart heeft overal een grooien indruk gemaakt. Vol gens den correspondent van de Standard schijnt de verraderlijke moordaanslag zich als volgt te hebben toegedragen. Toen hel schip, waarop kolonel Stewart zich bevond vastliep kwamen drie inboorlingen aan boord en verzekerden dal Stewart gemakkelijk te voel hel dorp Merawi kon bereikenwaar hij alle hulp zou kunnen vinden. De argclooze Stewartvergezeld van slechts twee soldalenging toen aan wal, doch werd onmiddellijk door een troepdie in hinder laag lagaangevallen en met zijne metgezellen gedood. De inboorlingen vermeesterden daarop de stoomboot en ma.ikten de geheele beman ning, op vier navan kant. Kolonel Stewart was een Ier van geboorte nog geen 40 jaar oud en een man met veel tact daar generaal Gordon hem anders niet tol zijn metgezel had uilgekozen. In 1879 was hij vice- concul in Klein-Aziëin 1882 werd hij tol rap porteur gekozen van de gevangenissen te Tanta en van October van dal jaar tot April 1883 moest hij rapport uitbrengen over hei karakter der Soedaneesche bevolking en de oorzaak van den opstand. Ook bij lord Dufferin stond Stewart in groot aanzien. De Times ontvangt uit Arnoy van 8 October eene dépêche, meldende dat Tam-Sui nog ge bombardeerd wordt. Later zou het aangevallen worden. De Chineezen zijn sterk verschanst; waart oin dergelijke lasteringenwant anders zijn hel nietvoor waarheid aan le nemen «Doch wat ik zelve gezien en ondervonden heb, is toch geene valsche?" «Wal, wat dan?" «Wel, welke onbeschaamde, doordringende blikken heelt hij dezen avond niel op mij geworpen «Mijn God, Annie, is dat dan ook al kwaad dat een man niel blind is voor de bekoorlijk heden van een lief meisje. Foeiwat zijl gij kleingeestig." «Noem het, zoo gij wilt," hernam zij koel en vast, «maar als uw vriend zich verbeeldt, dal ik ook zijn slachtoffer zal wordendal ik geen weerstand zal kunnen bieden aan de smachtende uitdrukking zijner oogen dan slaat hij de plank mis. Ik tenminste zal leun loonen dat hij niel zoo onweerstaanbaar is, als hij met eene zekere snoeverij voorgeeft." Wat er bij dat alles rondging in de ziel van den vermeenden Guslaaflaat zich gemakkelijk begrijpen. Toch sprak hij zoo kalm mogelijk «Pas op, zusjelief, overschat uwe krachten niet." «Gij behoeft daarvoor geene vrees te koesteren, Gustaaf, ja, wat meer zegt, ik ben zoo zeker van mij zelve, dat ik het u eerlijk bekennen zalals het ooit mocht gebeurendal ik ver liefd op uwen vriend word." «Nu, dal is goe<t, ik teken stellig op uwe belofte. Maar werkelijk, Annie, gij beoordeelt Ernest ovenals de wereld naar de schijn. Weel gij weldal hij nooit de zorgende liefde eener moedernooit de milde strengheid eens vaders een krachtige tegenstand is waarschijnlijk. De Chineesche opperbevelhebber trok zich van Kelung naar Banka terug. Admiraal Courbei ver volgde hein met 2000 man. De Fransrhen heb ben verklaarddal zij eene vreedzame blokkade zullen handhaven en dal de Engeische schepen niel gevisiteerd zullen worden. Eene nieuwe nederlaag heeft generaal Négrier aan de Chineezen toegebragL Hij waagde een aanval op 6000 Chineezen die zich in hel dorp Kep hadden verscholen. Het gevecht duurde van 9 uren 's morgens lot 2 uren des namiddags. De generaal sneed hun den leiugtogl af, en zij vloden daarop naar Drogan. Hel dorp werd na een heiligen tegenstandstormenderhand ingenomen600 Chineezen zijn gesneuveld hel geheele materieel is door den vijand op het slagveld achtergelaten. Hel verlies der Franschen is: 21 man gedood en 58 gekwetst. Generaal Négrier is ligt gewond. De generaal Brière is naar hel looneel der krijgsverrigtingeu ver trokken. Uit Atchin wordt gemeld De controleur van F.di was met p. ra. 300 man Atjehers naar Monlah Pakil (spreek uit Montje pijt) gegaanoiu daar een oorlogdie tusschen de Langsareezen en de inwoners van Monlah Pakil was ontstaanle doen eindigen door de laatsten te helpen. De aanval werd door een oorlogsstoomboot ondersteunddie ruim drie dagen het kanonvuur onderhield. Na verloop van dien lijd was de vijand versla gen en nu werden 23 bevriende Atjehers uieest allen zwaar gewond den dokter van het siootn- schip gebragl. Deze had het zeer druk met ampuleeren en diepe gevaarlijke wonden te onderzoeken en le verbinden. Deze wonden zijn verschrikkelijk, want de Atjehers vuren ineesl met donderbussen ter wijdte van een gulden, waarin zij lood, ijzer, glas enz., al wal ze krijgen kunnen, stoppen. Hun kanonvuur is ook schroollading. Alles te zaïnen geelt geduch te wonden, waarbij geduchte klewanghouwen. Gelukkig dat de Atjehers de gewoonte hebben hun geweren onder den arm af te schieten en in tegengestelde rigting le zienals waarheen ze vuren. Was dal zoo niet, dan waren de gekend heeft. Hij is opgegroeid zonder liefde en is hel nu wonder, dal hij gielig de handen uitstrekt naar de bloemen welke zich vertoonen op zijn pad, zonder le vragen of hij ze alle mag plukken Is hel wonderdal zijn licht ontvlambaar gemoed hein dikwijls tot dwaas heden die hij later diep betreurtverleidt Niemand heelt hem immers ooit met liefderijken ernst het verkeerde daarvan onder 't oog ge bracht. ik ken zijn karakterik weeldal er onder dal masker van luchthartigheid eene fijngevoeligemedelijdende ziel schuiltik weet dat zijn hart eene unvoldane begeerte naar helde gevoelt en eerst wanneer haar zachlen gloed de gloed eener reine, waarachtige liefde daarin doorgedrongen zal z\jn zullen al zijne betere gewaarwordingen ontwaken en hem lol een edel mensch vormen. Denk niet, Annie," vervolgde hij na eenige oogei:blikken «Jut ik zóó spreek, omdat hij mijn vriend is, maar, bij God, 'lis de zuivel e waarheid. Ik ben niet blind voor zijne gebreken maar ik hen bij de beoordeeliug van zijn karakter rechtvaardig. Wees dat steeds, zuster, als gij hel gedrag van anderen nagaatals gij hunne fouten gispt, zoek dan altijd naar de oorzakenwaaruit zij voortspruiten, de wereld vraagt daarnaar nooit, maar ziet alleen de leilen." Hij zweeg, zich zelf de heiligheid verwijtendewaardoor hij zich had laten vervoeren. Hij voelde Annie's handje op zijnen arm beven en hare zachte stein deed al de snaren in zijn gemoed trillen, toen zij antwoordde «Ik dank u, Guslaaf, voor uwe les, ik zal haar niel spoedig vergeten, dat verzeker ik u." «En wordt uw oordeel over mijn vriend

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 3