w Maandag- 27 October 1884 m 5529. Uitgever A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. d verschijnt Maandag en DamUrdajmiddag AboinemMt per S maanden /l.-. Franc» per post/1.16. Advcrtentifin 1-fl regel» 00 CU. elke regel «eer 10 Ott.groote letter» «aar plaatsruimtevoor randen en ander» extra inrigting geschiedt koogesa prijiUrekenkg. Legale, officiefile en onteigen. Adv. per regel IS Cl», llcclane. per regal SS Cle. Aft. nummara 10 CA*. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegradhtWijk B 60. De STRIJDLEUS by de STEMBUS. Morgen, Dingsdag, le negen uren, is de stembus geopend. Zij wordt te vier uren gesloten. Geen der Candidaten wordt hier aanbevolen. Maar ook niemand hunner wordt ontraden. In gansc.li het land zijn zij aanbevolen door kiesverenigingendoor de persenz. onder de strijdleuselericaal of anti-clericaal. Zal die strijdleus ook in België steeds gloeijender, zelfs «brandfakkel" ten zegen van ons lieve Vaderland en van zijne landskin deren strekken Als antwoord op die vraag komt ons bij deze verkiezing publiciteits-onzijdigheid" onzerzijds preferabel voor. Immers, vrede, liefde, verdraagzaamheid onder landgenooten van verschillende rigtingen zal deze slijdleus niet aankweekeneerder kan zij die versloren. Dóaromwat ieder van die slijdleus denkt alzoo op wien ieder zijne stem uitbrengtdient ieder voor «zichzelf' te weten. De kiezer late zich door «eigen" inzigt leiden late zich «niet" door «anderen" verleiden. De invulling van het stembriefjeblijvevooral thanseen geheim tusschen het begrip of het verstand van den kiezer en van zijn geweten. Reeds ingevulde namen mogen op de stem biljetten geschrapt en door andere namen ver vangen worden. Den kiezer, die zijn stembriefje verloren, of er geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid verschaftom er ter secretarie der gemeente een te bekomen. In 't Hoofdkiesdistrict Amersfoort zijn door de Kiesverenigingen aanbevolen hier alpha- betisch gerangschikt de heeren Mr. W. H. de Beaufort Mr. F. W. P. C. graaf van Bijlandt K. W. van Gorkom en Mr. ;E. baron Mackay alle achtingswaardige en bekwame candidaten en op de eandidatengrossen waren mede de heeren (alphabctisch) Mr. A. R. van Bel, J. B. de BeaufortA. J. de Beaufort en Mr. W. baron van Goltstcin van Oldenaller. Ook deze zijn achtingswaardige en bekwame candidaten. Is hier niemand aanbevolenniemand ont raden zoo wordt den kiezers echter ten drin gendste aanbevolen te gaan stemmen ten drin gendste aanbevolen geen blanco stembiljetten in de bus te doenmaar de candidaten te stemmen die zijzelf het geschiktst achten en genegen zijn. Pligt en Geweten schrijven den kiezers gebiedend voor niet thuis te blijven maar naar ae stembus te gaan zelfs indien zij daarvoor eenc reisof iets in zaken moeten uitstellen. Ons kiesdistrict telt 3400 kiezers. Dat is cene knappe électorale armée. Moge morgen deze gansche armée trouw den kiespligt vervullen Qui trop embrassemal étreint. De grootc bladen hebben de ongelukkige ge woonte om den toestand van alle of de meeste kiesdistricten te beredeneeren en daarmede willen zij «te veel" omvatten. 't Is al zeer moeijclijk den toestand van eigen district juist te kennen derhalve des te moeije- lijker dien van andere districten bloot te leggen. Zoo zegt het Utr. Dagbl.«Amersfoort was sedert, lang een «vaste burgt" der anti-revolu tionaireneen der weinige districtenwaar zij om hunne candidaten de meerderheid te ver schaffenniet van de hulp van andersgezinden afhingen." Dat is gedecideerd «onwaar." De anli-revolutionnairen vormen er niet meer dan ecne magt van hoogstens 1200 kiezers zoodat zijoin hunno candidaten de meerderheid te verschaffengedecideerd van de hulp der catholicken afhingen en afhangen. Een aantal vorige verkiezingen heeft dit bewezen o. a. toen in 1874 de anti-revolulionnairen zonder hulp der catholiekcnter stembus verschenenverkreeg de anti-rev. candidaat hij de verkiezing 909 en bij de herstemming 1176 stemmen, doch werd gekozen de Heer Mr. W. baron van Goltstein van ldenaller met 1282 stemmen, dus met ruim 100 meer dan Jhr. Mr. M. M. van Asch van Wijck. Niet de anti-rev.maar wel de catholieke kiezers zijn «baas" in dit district. Enkel door hunne hulp kunnen de anti-revolutionnairen overwinnen. Dit is zóó waardatindien zelfs nog heden middag of avond de cath. kieshoofden te Amers foort aan hunne geloofsgenooten te SoestBaarn EemnesNijkerk enz. telegrafeeren om op de uitstekend bekwame H.H. prof. J. A. Alberdingk Thijm en Mr. B. M. Bahlmann hunne stemmen te vereenigenalsdan de Heeren van Bijlandt en Mackay zullen vallen. Schrijft men eenige regels geschiedenisdan mag men de door cijfers gestaafde feiten niet vervalschenzooals hierboven omschreven het Utr. Dagbl. deed. In 1874 was strijdleus tolerantie of into lerantie. De toleranten behaaldenblijkens voren staande kiescijfers, de overwinning. Maar is het tegenwoordige Ministerie «eleri caal" of «anti-clericaal?" Regeert zijn leiderzijn zielde heer Heems kerk met een dezer twee Strijdt hij onder de liberale of onder de anti liberale vlag Immersneen Moet dan de «Nieuwe" Tweede Kamer, pa- radeerende als van «regeerkracht" ontbloote partijen «elericaal" en «anti-clericaal," niet met beschaamde kaken voor een «Bewind" staandat geheel en al ontbloot is van «politiek coloriet 1" Sir MOZES MONTEFIORE. Deze ongeëvenaarde Menschenvrienddeze Wereldvertegenwoordiger van waren godsdienst zin, liefde en verdraagzaamheid, vierde Vrijdag jl. zijn «honderdsten varjaardagmaar wat nog meer zegtmillioenen wereldburgers vieren dien verjaardag medeverheugende zij er zich innig over, dat hij dien merkwaardigen dag mogt beleven. Een stortvloed van bewijzen van vriendschap en hulde vielen hem ten deel van Keizers Koningenenz.welke per deputatiën of tele grammen den eerbiedwaardigen «Israëliet" feli citeerden die in 1860 ter leniging van de ellende onder de Syrische Christenen f240.000.— bij- eenbragtaie levenslang wéldeed zonder onder scheid van geloofsbelijdenis. Geen vorige eeuwen bragtengeen toekom stige eeuwen brengen grooteredeler Menschen vriend ter wereld. Moge hij nog vele jaren gelukkig blijven leven Moge zijn voorbeeld millioenen wereldburgers opwekken tot liefdadigheid en verdraagzaamheid. Zóó is en wordt zijn leven tweevoudigname lijk in 't tegenwoordige en in de toekomston metelijk heilzaam voor de Menschheid AMERSFOORT, 27 Oclober 1884. Omdat er Woensdag zeker wel 4 5000 namen worden voorgelezennadat eerst alle veel lijd vereischende formaliteiten met de tal rijke stembussen enz. zijn geschiedzoo zal de uilslag der verkiezing lu Amersfoortnaar onze taxatieditmaal niet eerdei dan diep in den middag door het stembureau kunnen wor den vastgesteld. De nachtwaker Albertus Kruaikamp is uit deze betrekking ontslagen. Tol nachtwaker is bevorderd de bywakcr Salomon Asser Klijn. Heuen is gevankelijk van Amersfoort naar Utrecht overgebragl A. H.wegens rebellie en verzet legen beambten in functie. Gedurende hel drukke kerrnisgejoel le Amers foort kwam Vrijdag eene oude vrouw in het gedrang, waardoor zij bij een val een arm heeft gebroken. Uit 's Gravenhage wordt gemeld De vorstelijke familie keert legen half Novem ber hier terugom na eenige dagen zich tot na Kerstmis naar het Loo te begeven. L M. zal dus werkelijk de nieuwe kamerzitting openen. Ben ik wel ingelicht dan zou in 's konings rede nader de algeoieene herziening der grondwet worden aangekondigd en zullen daartoe strek kende voorstellen kort na de opening der zit ting bij de weigevenoe magt inkomen. Het jaar 1885 belooft dus een hoogst gewigtig jaar op politiek gebied te worden. Zaterdag, na het vertrek der mailboot van de maatschappij «Nederland" werdtot ieder* verrassinghel vertrek naar lndie van uen ban kier v. aangekondigdonder raeedeeling dat zijn zaken door den advocaat mr. A. zouden worden geliquideerd. Het is een geheel nieuwe methode van uil zijn zaken te tredenmaar ze geeft toch nog al iels te denken. Men bouwt inel kracht voort aan onze iraaije Passage Buitenhof-Spuistraatdienaarmate ze vordert - men is reeds bezig met de overkap ping meer en meer blijkt een kolossale ver siering voor onze stad te zullen worden. Aan het nieuwe badhuis le Scheveningen wordt evenzeer druk voortgewerktdag en nacht des nachts met eleclrisch licht en er is dan ook geen twijfel aan of hel werk zal op tijd gereed komen. Des ondanks ziet 't er hier ter stede met den werkenden stand droevig uil. Honderden en honderden werklieden gaan den winter zonder arbeid tegeinoei en zeker zal de stedelijke com missie voor werkverschaffing de handen thans krachtig uil de mouweu moeten steken en de liefdadigheid haar pogingen ijverig moeten on dersteunen. Dat men daarmede vroeg beginne Het groote Araerikaansche Cirkus van den heer Pinder is Donderdag jl. te Deventer door 42 00 personen bezocht. Jannetje Schotgeb. van de Peppelle Barneveld, is haar 104e levensjaar ingetreden. De postdirecteur Pieler te IJzendijke, die poslwisselachlig f60,000 wist uiagtig le wor den, om daarmede, zonder arublsverlofeen reisje naar de maan le makenis inmiddels door de politie te Athene in zijne verder reis plan gestoord en naar Nederland geëscorteerd oiu aldaar door de justitie te worden verwelkomd! Uit de begrooting der gemeente Kampen blijktdat zij een inkomen aan pacht van erve© - en landerijen heelt van niet minder dan onge veer 4 ton gouds. ADVERTENT IK N. Voorspoedig bevallen van een welge- schapen DOCHTER, H. M. VVIJNaNDS geliefde Ech'genool van F. DROST Godsdienslonderw. Lemmer, 24 Oclober 1884. Strekkende deze als algemeene en bizondere kennisgeving aan Vrienden en Bekenden. Heden overleed de Heer P. M. VAN VVALC11REN, in den ouderdom van bijna Negentig jaren. 's Gravenhage 24 October 1884. Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ons hij de geboorte van onzen Zoon geschonken, betuigen wij onzen harlelijken dank. Dr. II. J. REIJNDERS. M. E. REIJNDERSCalkobh. Amersfoort, 25 October. Kraamvisites ivorden afgewacht Woensdag en Donderdag 29 en 30 October.

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1