Maandag: 15 December 1884 m 5515. Uitgever A. H. VAN OlEEPP te Amersfoort. IM bW mkgu JfW., U„„„„ jt.r 3 ma..,.. 1.I„«. 7"-" i-« CU ,1k. CU., J!, Ad"' 'S U. JU.1..» Cu. - JJ, cu. Bureau MUURHUIZEN hoek KortegrachtWyk B 60. Politieke Kevue. F)e Cape Argus verklaart van goede zijde te weten, dal de reden voor de aftreding van generaal Joubert als vice-president der Trans vaal hierin beslaatdat de Transvaalsche rege ring na de ontvangst van het Brilsche ulti matum beiietlcude schending der Londensche conventie van de zijde der Boerenzich lot Berlijn had gewend om het beschermheerschap van Buitscliland te verzoeken. In zekeie kringen is men van gevoelen dat de laatste verklaringen van den Kaaps< lien Premier, den heer Uping- tonwaarbij iiij zeide voor de supprematie van hel ilollandsche element in Zuid-Alrika te zijn werden algelegd onder den invloed der waarschijnlijkheid van verwikkelingen tusschen Engeland en Builschland. In Areqmpa, Peru, brak voor ecnige dagen een oproer uil onder de troependat echter door generaal Cacéresmet behulp der trouw- g. bleven manschappen, spoedig onderdrukt werd. Een aantal der rebellen werd gevangen ge nomen. Twintig hunner zijn op hel hooldplein der stad doodgeschoten ook de kolonel van liet oproerige regiment is door den krijgsraad ter dood veroordeeld. lie subcommissie der Congo-conlerenlie heeft, naar uit Berlijn wordt geseind zich vereenigd met hei vooiftel van Nederland, volgens het welk de Internationale Commissie geene scheep- vaartreglemenlen zal kunnen vaststellendan onder goedkeuring dei Hegeringen. Verder heelt zij de bepaling aangenomen dat de Internationale Commissie alleen op den Congo hare bevoegdheden zal uitoefenenen du.- niet op den Niger, waar de uilvoering van de besluiten der Conlerenlie zullen w orden op gedragen aan de oeverstalen. Nevens bet voorstel van Amerikaom de neutraliteit der rivieren uiilebreiden over het gcheele door de conlerenlie oroschrevene vrije handelsgebied heelt de commissie ook een be middelingsvoorstel in behandeling genomen. Dit laatste heelt ten doelaan de neutrale en oor logvoerende staten gedurende den tijd van oor log vi ijen handel en scheepvaart op den Congo en den Niger te verzekeren, met uilzondering F I-: li 1 LI.FTOX. IIOOU l)E WHItKI.ll IIKOUItDKKLI) 20) door S liet kind legde het hoofdje zoo vertrouwe lijk op zijnen houderalsof ze wistdat zij zich bevond bij iemand die 't goed met haar meende. Vreerad zouden Ernest's kennissen of zijne zoogenaamde vrienden hem aangestaard hebben, indien zij hem met hel kind ontmoet hadd. n men had natuurlijk zijne handelwijze geheel and- rs uitgelegd dan als voortspruitende uil zijn medelijdend gemoeddat zich zoo ge heel i" den tr -stand van anderen kon verplaatsen. Men had T met den naam vai. eene gril betiteld w int dat er onder dat luchthartige voorkomen eene fijngevoelige ziel veiborgen was, ver moedde niemand ja men achtte dit zelfs eene onmogelijkheid. En. zoo gaal hel vaak in de wereldwie onzer heelt het wel niet onder vonden dal zijne daden geheel anders worden uitgelegd, dan men bedoelt En moge ons deze ontdekking grieven, ochlaat hel toch niet meer dun voor een oogenblik zijn en bedenken wij dal w ij de goedkeuring van onze handelingen in ons zeiven inoolen zoeken. Daarmede zij nu niet gezegd, dal men zich geheel en al moet verticil- li boven bet oordeel der wereldhet zij verre, omdat te durven, tc willen beweren er kunnen zich gelegenheden voordoen, waai in hel p.isi niet" wel degelijk, zonder eenige nadere omschrijving van toepassing ismen zou deze ook niet kunnen geven, doch ons eigen gevoel zegt ons dal toch en we buigen voor zoover betreft hel vervoer van oorlogs contrabande. Derhalve dient het, om de voor deden der neutraliteit feitelijk te verzekeren, zonder te vallen in de moeijelijkhedendie kunnen voortvloeijen uit een omschrijving naar hel voorstel van Amerika. De Pruisische landdag zal legen 15 Januarij bijeenkomen. Men verzekert dal, tegelijk met de slaatsbegroolingbelastingvoorstellen aan hel oordeel der volksvertegenwoordiging zullen worden onderworpen. Officieel is medegedeeld dal de poging van lord Granville om China lot een vergelijk te stemmenmislukt is. Echter heeft China den tijdgedurende welken mei Engeland werd onderhandeld niet verloren laten gaan. In zijne havens maakte het zich tot allerhande onder nemingen gereed en volgens berigten uil ver schillende bronnendie echter met elkander overeenstemmen zal heldoor de tactiek van zijn tegenstanders aan te nemenbeproeven den oorlog te brengen in alle Fransche bezet tingen pp de kust. Men zegtdat Chineesche kruisersdie door Europeesche of Amerikaan- sclie avonturiers gecommandeerd wordenin last hebben tot in de golf van Tonkin en zelfs verder door te dringenzelfs zou het niet onmogelijk zijn, dal zij te Saigon kwamen, welke stad zonder verdediging is gelalen. Het is waarschijnlijk, dal admiraal Courbei, op de hoogte van deze plannen gebragt, alle maatregelen genomen zal hebbenom zelfs een begin van uitvoering dezer ondernemingen te beletten. Men kan zich niet ontveinzendal de Chineesche quaeslie een ernstige wending neemt en om hel geschil op eene voor Frankrijk eervolle wijze te eindigen zal men noodzakelijk aan de Kamers nieuwe offers, zoowel in man schappen als in geldmoeten vragen. Allerlei. De commissie voor de Wereld-tentoonstelling in 1889 te Parijs te houden, heeft zich voor het Champ de Mars en Yincennes verklaard. Up hel eerste zal de werkelijke tentoonstel ling plaats hebben en te Yincennes die van werkstukken. Een der aantrekkelijkheden der tentoonstelling ons hoofd voor dal woordhetwelk echter in menig opzicht een machtwoord in de heden- daagsche maatschappij geworden is, waar mede men veel tracht te verontschuldigen, veel poogt te bedekken en hel helaasook vermag. Dergelijke gedachten speelden von llelmslein ook door 't hoofd toen hij op zijne kamer gekomen Corrywier oogjes reeds toegevallen waren, voorzichtig in eenen groolen leuning stoel zel'e. Met eene handigheid en vlugheid welke voor die van een bediende niet onderdeed dekte hij de tafelsneed en smeerde eenige broodjeswaarna hij hel kind wakker maakte. Zij wreef slaapdronken haar oogen uil, doch toen zij hel brood zagsprong zij verheugd op en liet zich alles lot zijn genoegen zeer goed smaken. Toen haar honger gesiild was, ging zij op de sopha liggen en liet hel geduldig toedat haar gastheer haar door middel van eene reisdeken een warme en tegelijkertijd ge makkelijke slaapplaats bereidde. Vervolgens kuste hij de kleine op 't voorhoofd en ver maande haar om rustig te gaan slapen. Eerst toen hare geregelde ademhaling hem bewees dat zulks het geval wasbetrad hij zijne eigen kamer en begaf zich mede ter ruste, llij dacht na wie hij hel kind toevertrouwen zou en hoewel hij zich niet met de zorg van haar be lasten kon, stond hel bij hem valt om haar aan de verderfelijke omgevingwaarin zij lol heden loc verkeerd hadte omrukken. Een oogenblik kwam hel bij hem op om Annie te raadplegen, maar spoedig verwierp hij dat plan, daar hij haar spotlendcn blik vreesde en misschien een ontwijkend antwoord zou ont- zal een toren van 300 meters zijndie dus driemaal zoo hoog zal zijn als de Nieuwe kerk toren te Delft. Op hel hoogste punt zal eea glazen koepel gebouwd wordenvanwaar men den omtrek zal kunnen overzien. De bezoekers worden door vier ascenseurs naar boven ge bragt. Behalve hel aangename om van zulk eene hoogte in hel rond te kunnen zien meenen de ontwerpersdat deze toren ook van nut kan zijn in oorlogstijd om 60 mijlen in hel rond te kunnen zien als sterretoren boven de nevelen der stad alsook om door electrisch licht den omtrek te verlichten. Uil een bericht in de Ldh. Cl. blijktdat alle provinciale Landbouw-Maatschappijen lot het Landbouw-comilé zijn toegetreden. Zoodra de afgevaardigden naar het aantal leden zijn btuoeindzal de voorzitter der Friesche Maat schappij van Landbouw de heeren bijeenge roepen om zich te cooslilueeren. Ook door den heer P. J. L. Iluet en andere collecteurs der Staatsloterij is bij de Tweede Kamer een adres ingediend tegen hel bij haar aanhangige regelings-ontwerp In den breede trachten adressanten te betoogen dal 1. de af- schalfing van hel klassikale stelsel2. de ophef fing der gedelegeerden 1e klasse 3. ede buiten sporige be.-noeijing der provisie" der collecteurs onvermijdelijk den ondergang der Staatsloterij ten gevolge moeten hebben. Barnum, de groote verlooner enspelleroan, is te New-York op 65-jarigen ouderdom aan een beroerte overleden. Zijn halve leven heeft hij doorgebragl met alles te kijk te stellen wat maar de aandacht kon trek »en reuz'-n dwer gen algerigte dierenenz. enz. Dat heelt hem 2 a 2j millioer. gulden opgebragldoch in den laatsten tijd verloor hij veel. Onder de meest bekende vertooningen van Barnum behoort die van den olifant Jonathan welke op den citer o. a. Yankee doodle speelde (1869) en aan de longlering stierfvan inspanning mis schien. Yourts de man mei het uilenhoold een Japanneesdie levens een soort van veeren aan 't lijf had natuurlijkevolgens Barnum. De man al levende muizenwai men in Amerika vangen. Plotseling schoot hem een denkbeeld te binnen. Dal nichtje zijner hospita dat aardige kindzou wellicht geneigd zijn om Corry legen eene billijke vergoeding tol zich te nemen. Jadat was eene uitmuntende gedachte en na tot het besluit gekomen te zijn om haar daar over den volgenden ochtend dadelijk le spreken sliep hij in. Toen Ernest den volgenden morgen zijne slaap kamer verlaten hadbegal hij zich dadelijk naar zijne kleine beschermelingedie echter nog niet ontwaakt was. IIij wekte haar niet maar schelde om zijn ontbijt. Het dienstmeisje zag verwonderd oploun zij hel kind bemerkte maar zij dui lue niets vragenen hare nieuws gierigheid nam nog toe daar von Helinstein haar beval om zijne hospita te verzoeken even bij hein le komen. Deze verscheen na weinige oogenblikken en aan haar deelde von llelmslein de gehecle toedracht der zaak mede. Zij was eene goedhartige vrouw bedeeld met een gezond versland dal zij op de rechte wijze gebruikte. Zij keurde zijn plan volkomen goed en beloolde heiu gaarne hare medewer king in zooverre als hij deze belioeldeeea aanbod, dat door hem op zijne gewone vrien delijke manier werd aangenomen. De eerzame matrone meende wel met zekerheid le kunnen zeggendal haar nichtje het kind zou willen verzorgente meer daar Corry haar eenzaam leven altijd een weinig zijne eentonigheid ont nemen zou. De inodisi» was reeds sedert eene wei k van haar vertrokken, had zich in eene drukke straal gevestigd en tot heden toever telde de spraakzame vrouw had reeds nnnigo dame haar werk in overvloed bczoigu. Von

Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1