EXTRA-NUMMER! Dinsdag 20 Januari 1885. Jit o358» IBBSnUBlSGHE C0111Ï. Uitgever Ui' bM tertchijnt MmtntUf e« lhmdrrAtjn'iiiUj Alifinnrmniit |>Rr 3 «umliii Al. Kraftra ;x-r RlirOtU A. H. VAN CLEEFF *^1. MUUBHUIZEN t0 Amersfoort. uHicicMe eiioutrngaa. Atlr. per renet 16 Cu. llnclamm. pe.' rejrel Ou. - Af:. tnimmfrr 1» i« tlOOK Kort O gras lit Wijk B 60. De GEDEPUTEEBDE STATEN der provincie UTRECHT, Gelet op art. 2 der wet van 5 November 1852 (Staatsblad n 197), Hebben goedgevonden Met wijziging van bun besluit van 24 De cember 1857, nc. 29, (Provinciaal-blad 1857, n°. 98)betreffende de vaststelling der onderkies districten ter verkiezing der leden van de Provinciale Statente bepalen dat hel onder kiesdistrict Utrecht van liet hoofdkiesdistrict Utrecht voor die verkiezing wordt gesplitst in twee gedeelten als 1. Onderkiesdisüict Utrecht, de wijken A B, C, 1). E, KenL: 2. Onderkiesdistrict Utrechtde wijken F G. 11 I en M En zal dit besluit geplaatst worden in het Provinciaal-blad. De Gedeputeerde Staten voornoemd Utrechts' JAUOB voorzitter, den 8. Januarij 1885. DE KOCKgriflier. Nationale Correspondentie. (Vervolg van 't Extra-Nummer 8855.) Mijnheer de liedacteur! Behalve de som voor dezen ambtenaar aan gevraagd had de Minister ook een open oog voor de belangen van meerdere ondergeschikten van het Departement. Eene kleine som meer aangevraagd oin enkelen gelukkig te maken vond echter geene genade in de oogen der volks vertegenwoordiging en de hoopdie enkele vaders van gezinnen misschien reeds koesterden om het loopende jaar minder zorgvol te eindigen dan liet voor hen begonnen iszal wel in rook vervliegen als het woord amendement op art. 2 is uitgesproken en de stemmen van bet meeren- decl der leden hebben bewezen dat de paarden die de haver verdienen deze niet belmoren te ontvangen. Dilzelldc blijkt ook nog op een paar andere punten in liet verslag, liet springt hierbij wel eenigszins in 'l oog dat de redactie van dit gedeelte van het voorloopig verslag verschilt met de. bemerking op de organisatie van het inge- nicurscorps. Heet liet bij eerstgenoemde dat men gekant is tegen zoodanige verhoogingbij laatstgenoemden meent men dal de organi satie overdreven is. Hoe sterk spreekt de opinie uil deze vormen. Onder de in uitvoering zijnde waterstaats werken neemt de waterweg van Botterdam naar zee eene eerste plaats in. Er is al heel wat geld in dat water geworpen en nog kunnen de schepen niet veilig genoeg de tweede koopstad des lands naderen. Een waar struikelblok en kostbaar kleinood wanneer ik al de stukken voor mij had zou ik wel eens willen nagaan wat aan «lil gedeelte van ons dierbaar Vaderland al is ten koste gelegd. In 188-4 is ruim 8 millioen uitgetrokken voor haggerwerk en nu zal men in dit jaar weer een kleine anderhalf millioen verbaggeren, mei uitzicht dal daarmede nog een paar jaren op dezelfde wijze wordt voortgegaan, liet schijnt echter dat deze baggorkuur helpt: ik hoop hetwant als de kosten van dezen weg eens tot het gewoon onderhoud zullen ge reduceerd zijn zal dit meer invloed hebben op liet eindcijfer der begrooting dan de afstemming van een luttel bedrag voor traoleiiients-ver- liooging van ambtenaren. Nu <!e resultaten van dit baggeren gunstig schijnen is men er op bedacht om dit ook de scheepvaart te doen ge voelen. Waren de stoomschepen steeds ontheven van de lichter- en andere kostente voren aan de vaart op Botterdam verbonden, thans is het rationeeldat zij die van de verbetering der vaart profiteren ook in de kosten bijdragen in den vorm als op het noordzeekanaal plaats beeft. De Botteidanische renders kunnen dit al vast eens in het oor knoopen en zullen :ker niet vroolijk kijken over dit denkbeeld hun als nieuwjaarscadeau medegedeeld. Het voorloopig verslag op dit hoofdstuk een ieder zal dit moeten erkennen draagt de sporen van niet alleen als met een lnup te zijn bekekenmaar ook van eene goede en ernstige studie der ontworpen begrooting. Rij het lezen trof mij ook het volgendewaaruit blijkt dat men op Ameland het land waar geen land meer achter isook niet ontgaat aan de scherpe blikken van hen die door de natie zijn aangesteld om te zorgen dat de belastingpen- ningen goed worden besteed. Hel blijkt namelijk datals gevolg van het onderhoud der rivier en oeverwerken op genoemd eiland de inge nieur van den Waterstaat met het toezicht daarop belastdaar eene keet heefthem die nende tot verblijf' voor die enkele dagen in het jaarals hij daar komt kijkenen tevens als woonhuis voor een arbeidernu versta ik onder een keet een tijdelijk houten gebouw dienst doende bij de uitvoering van een ol'ander werk en niet dan van hel hoog noodige voorzien om dat het meer gebruikt wordt voor teekenkamer en derg. dan voor woonhuis. Dit établissement op Ameland echter schijnt nog al luxuriens te zijn opgesteld met behangselpapier van i'1,20 de rolwat mij nog al roijaal voorkomtde opmerking is dus niet ongegrond dat daar geen keet met arbeider noodig is en dat de ingenieur als hij komt kijken evengoed als de Commis saris des Konings bij zijn bezoek aan Amelend in liet hotel kan logeeren. Voor touristendie in tegenstelling van den steeds meer gcbruikelijken weg naar liet zuiden hunne blikken vestigen op eene tocht naar het noordenen daarbij de eenzaamheid liefhebben is het zaak zich te haasten indien zij het eiland Bottumeroog nog eens zouden willen zien. Het blijkt namelijk dat dit eiland binnen eenige jaren niet meer bij de aardrijkskunde van Nederland zal behoeven te worden gedoceerdomdat het werkelijk strand voortdurend afspoelt en liet strand aan de oostzijde niet evenredig toeneemt. Dit is zells zoo opmerkelijk dat het eenige huis wat op dat eiland te vinden isherhaaldelijk is moeten worden verplaatst naar de oostzijde omdat het eiland afnam en de stormen mee hielpen om de duinen hetzelfde lot te doen ondergaan. Er schijnen echter overwegende redenen te bestaan om dit eiland te behouden niettegenstaande geen internationale belangen aan het verlies zouden schaden en men wil daartoe de proef nemen met het leggen van zinkstokkendie door strandhoofden met liet duin worden verbonden. Of de kamer ook prijs zal stellen op het behoud van dit eilandje vooral omdat die proef nogal kostbaar isbe twijfel ik zeer. Mocht het blijken van neen dan zal er van dit eiland na eenige jaren niet veel meer te zien zijn. Er zou niet veel aan worden verloren. Bij de weinige gezindheid der kamerleden om het den staatsdienaren aangenaam te maken steekt gunstig af de opmerking om het spoorweg personeel een vasten rustdag te verzekeren. Voor die personen diein figuurlijken zin ge sproken, met hel eene heen in 'tgrnf, met liet andere in de gevangenis staanis een rustdag bepaald noodig. Beglementair bestaat die ook maar hoe dikwijls gebeurt het niet dat de be ambte moet invallen voor een zieken collega of zoovele andere gevallen. Afgescheiden van eiken godsdienstigen ademdie over dit denkbeeld zou kunnen gaanzal voorzeker elk spoorweg ambtenaar dankbaar zijn als bij één dag van ue zeven heeftwaarop hij de uniformjas kan uit trekken en zich geheel wijden aan de belan gen van zijn gezin. Gelijke rustdag wordt ook gevraagd voor liet personeel bij de posterijen en telegrafie. Wel is waar kan men deze diensten op den zondag onmogelijk doer, stilstaan, omdat er altijd zaken inet spoed te behandelen zijndie geen vol etmaal kunnen wachtendoch mijns inziens is er een goede regeling te treffen, wanneer men bepaalt dat de brieven die des zaterdags aanko men nog des zondagsmorgens zullen worden be zorgd en dat des zondags geene brieven zullen worden verzonden, dan tegen drievoudig tarief voor vracht. Hij die dan een dringende zaak te behandelen heeftzal aldus voor de verzending op zondag gaarne wat meer over hebben dan gewoonlijk. Eene dergelijke bepaling zou ook voor de telegrafie kunnen gemaakt worden. Ik zou nog gaarne een woord willen zeggen over Bijkspostspaarbank en liet telegramtarief, beide onderwerpen nog in het voorloopig er- slag behandeld doch de gelegenheid zal zich wel eens voordoen om hierop terugtekomen en die twee gewichtige belangen later te hespreken. Weldra hoop ikmijnheer de redacteur mijne - nationale correspondentie" te vervolgen. Geloof mij, inmiddels, met 8ing en toegcölieid Villa Kratzbnstein t. t. Koppermaandag 1885. JANTJE ACTIEF. Uit 's Gravenhage wordt nog gemeld Wat intusschen de oorzaak zij van het terug komen op het plan om musicale en danspartijen te geven het is voor vele leveranciers in de resi dentie weer een groote teleurstelling en een streep door hun rekening. Menigeen heeft reeds kos bare sorties de bal prachtige balcostunies, preeieuse waaiers en andere artikelen van luxe, speciaal met 't oog op de hofbals ingeslagen en zit daarmee nu verlegen of moet ze voor een prijsje van de hand doen. Tal van andere leve ranciers zijn in hun verwachtingen bedrogen en hij de algemeene malaise die hier toch reeds in niet geringe mate heerscht, is 'twaarlijk dubbel te bejammeren, dat aan de betere vooruitzichten, die men voor dezen winter meende te mogen voorspellen den bodem is ingeslagen. (iij, gelukkige «provincialen* g>- weet liet niet hoe groot de invloed van het leven ten hove, op een residentie-stad is. Ten uwent doet elk een wat hem goeddunkt of convenieertnie mand behoeft van 't geven van een soiree af te zien omdat hij A moet laten vooigaan. Doch hier wel. Blijven de hoffeesten achterwege dan zullen, behoudens enkele diplomatieke diners, alle andere soiree's tot een volgend jaar uitge steld moeten worden en 'lis zelfs de vraag nog of de etiquette veroorlooft de Casinos en Straussavonden te doen plaats vinden als hel hof den toon niet heeft aangegeven. Het zijn altijd de neeringdoende en nijvere standen die et onder gebukt gaan. Pruisische Staatsloterij. Bij liet Pruisische Huis van Afgevaardigden zal een petitie worden ingediend ondertekend door 50,000 personen bij welke gevraagd wordt dat het cijfer der loten in de staatsloterij van 95,000 op 200.000 zal worden gebrai lit Die maatregel wordt verlangdteil einde het spelen in vreemde loterijen tegen te gaan eu tevens den woekerhandel in de loten zooveel mogelijk 'e bestrijden. Een der bladen merkt naar aanleiding van dit verzoek met juistheid op dat. wanneer er ern stig moe» worden gedacht aan het invoeren van nieuwe belastingen, er volstrekt niets ongehoords in gelegen isom een belastingwelke geheel vrijwillig wordt opgebracht, belangrijk te \vr- hoogen. Het zedelijkheidsarguuient zegt de schrijver kan hier niet geldenwant als dc loterij onzedelijk wordt geachtdan uiuet zij wordeti gewraaktal hlijil liet aantal uit te geveu ioteu op 95.000 bepaald.

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1