die dan niet zoodanig verhoogen dat hel aan bod aanlokkelijk wordtwelnu dan dient een maatregel te worden genomendie de hulp behoevende gemeenten tegemoetkomt, en door eene kleine provinciale ol' Rijkssubsidie ook aan die afgelegen plaatsen de gelegenheid worde geopend om ingeval van ziekte zich te kunnen wenden tot een geneesheer. Zoodanig subsidie zou wel bedenking ontmoetenmaar daar zij gevoegd bij liet aantebieden tractement, niet zoo bijster groot zou behoeven te zijn mag met vertrouwen worden verwacht dat de liefde tot de naasten de overtuiging zal schenken dat zoodanig geld goed is besteed. Mijn volgende brief vangt aan met iets om trent de fontein op liet Binnenhut te 's üage en bedoel ik ook de Tabaksbelasting en de Staatsloterij te behandelenmij vleiende dat de nationale correspondentie uwen lezers wel wat leering, nut en genoegen verschaft. Met vriendelijken groet en respect. Villa Kratzexstein Iw tocgeQe, 27 Januari 1885. JANTJE ACTIEF. Dinsdag, den 3. Februari 1885, des namid dags ten 1 urezal de Gemeenteraad van Amersfoort, eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1. Aangehouden voorstel tot wijziging der gemeente-rekening over 1883 naar aanleiding van bedenkingen door hoeren Gedeputeerde Staten gemaakt. 2. Voorstel lot het verleenen van machtiging aan Burg. en Wetli. om de sommen uitge trokken op de begrooting voor de vernieuwing der bruggen aan de voormalige Kamp- en St. And nespoorten, te overschrijden. 3. Derde aanvullings-kohier van den hoofde- lijkcn omslag over 1884. 4. Benoeming van twee leden der Commissie voor de gemeente-reiniging. 5. Samenstelling van de stcmburcaux voor de verkiezingen in 1885. MARKTPRIJZEN TE AMERSFOORT. AMERSFOOBT Vrijdag 30 Januari 1885. Tarwe 18.25 a f7.50. Bogge 16,50 a jH,—Boekweit f6,25 a 15.60. Boter 11,30 a 1,10 per kilo. Eijeren f6.50 a f5 50 de 100 stuks. Aardappelen 11.80 a f 1.50. Politieke Revue. De overwinning, door de Engelschen op'de rebellen behaaldschijnt gunstige gevolgen te zullen opleveren. Want er zijn gegronde vooruitzichten dat de Mahdi binnen betrekkelijk korten tijd zijn ver zet zal staken. Toch mag men zich niet vleien, dat daardoor de rust voor vele jaren in Egypte en aangren zende streken is verzekerd. Daarvoor is de eeuwenoude haat der onbe schaafde muzelmannen tegen de Christenen nog te fel. Is de sprong van Egypte naar China vrij groot bij is evenwel natuurlijk, omdat ook daar oorlog wordt gevoerd. Hel Fransche Gouvernement is voornemens de krijgsoperatiën aldaar met kracht te doen voortzetten. Er zullen weder veel troepen daarheen wor den gezonden. Men ziet echter weder daaruit dat het veel verstandiger zou zijn door de Fransche en Chinees* he regeeringen zoo de kwestiën zouden worden bijgelegdmogelijker wijs met arbiters. Vechten en bloedvergieten zijn geen lofwaar dige argumenten om geschillen te bepleiten en te beëindigen. liet Verbond tot handhaving van de rechten in mijne eigen oogen heb ik de kinderschoenen uitgetrokken. Waarom mag ik niet in gezel schappen verschijnenwaarom mag ik niet ge nieten van eene schoone operawaarom wordt mij liet genot ontzegd omevenals zoovele meisjes van mijnen leeftijdonder geleide van vader of broeder een ridjete paard te maken'? Waarom moet mademoiselle onafscheidelijk van mij zijnwaarom moet ik kind zijnterwijl alles in mij naar iets haaktdat mij noch rnijne boeken noch mademoiselles lessen inij schen ken kunnen'? Ik verlang om te genieten van mijne jeugddie spoedig genoeg voorbij gaat en ik heb meermalen gelezen: «Drolitoas de rinslant." Diep ademhalend zweeg het meisje, eensklaps bedenkende, dat zij te verging. Nog nooit had zij op die wijze tot hare moeder dur ven spreken en zij begreep niet, hoe zij daar toe moed had gehad. Angstig sloeg zij dan ook het gelaat der barones dat doodelijk bleek vyn>gade en met een luid kloppend hui l wachtte zij haar antwoord af Wordt vervolgd. der vrouw te Parijs heeft op voorstel van de bekende ltuberüne Auclert besloten, een adres van sympathie te richten aan den heer Alexandei Dumasomdat hij in zijn nieuw drama Denist het goed recht der ongehuwde moedcis heeft bepleit. AMERSFOORT, 2 Februari 1885. II K 11 Prinses Hendrik is verloofd met Prins Frcdcrik Bentinck Altenburg oud 40 jaar. Z. M de Koning heeft eervol ontslag verleend op zijn verzoek aan den Heer Mr. 11. N erLoren van Themaat als president der arrond -rechtbank te Utrechtmet dankbetuiging voor de door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen aan Z. M. en den lande bewezen diensten. Z. M. beeft benoemd tot subst. officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Amsterdam Mr. G J. Ph. Graaf Schimmelpenninckthans subst. off van justitie bij de arr.-rechtbank te Zutfen. Zondag 8 Februari e. k. zal het 25 jaren zijn dat de ZeerEerw. Heer T. van Vlooien als pas toor der R. C. gemeente van de Oud-Bisschop pelijke Klerezie te Amersfoort werkzaam is en in dat langdurig tijdvak in klimmende inate hoog achting en genegenheid verwierfzullende dit zilveren jubilc feestelijk worden gevierd en treedt alsdan Monseigneur J. Heijkamp, Aartsbisschop van Utrechtals feestredenaar in het Kerkge bouw dier gemeente alhier op. De geachte Jubilaris, geboren te Utrecht 20 April 1821 werd tot priester gewijd op 28 Nov. 1847 en Februari 1860 tot pastoor te Amersfoort benoemd. Hij is secretaris van hel kapittel van Utrecht, werd in Sept. 1884 tot president van liet Seminarie der Klerezie als mede tot curator van het Gymnasium alhier gekozen. Een aantal bladen behelsden verleden week liet volgende onjuiste, bericht u De Stationschef te Amersfoort wilde op een in beweging zijnden trein springenmiste zijn sprong en werd een eind weegs medege- sleurd, tengevolge waarvan lnj aan zijn rechter been verwond geraakte." Dat dit erg onjuist isblijkt uit de volgende ware toedracht: «Toen de trein vertrok, wilde de Stationschef, de heer Bosch, den conducteur nog iets zeg gen doch liep hij toendewijl de machinist veel stooin uil de cylinders liet ontsnappen tegen een handwijzerspaalwaardoor hij strui kelde en zoodoende oven in aanraking kwam met den treindoch hij is niet op den trein ge sprongen en werd dn ook niet door hem bedoeld. ■•Wat de zoogenaamde verwonding aan zijn rechterbeen betreft deze beteekent niets." Ingevolge van bevoegde zijde tot ons gericht verzoekwordt hier medegedeeld dat het be richt van den inzender in de Nieuwe Amersf. Ct. van Zaterdag jl. als zoude de lezing van Prof. Gunning niet doorgaan, geheel en al uil de lucht is gegrepen. De soiree musicale der Elèves van den heer (i. G. Ph. L. Boekolman Woensdagavond jl. in de net gearrangeerde groole zaal va. Amicitia te Amersfoort gegeven schonk den aanwezigen en executanten zeer veel genoegen en bood zeer veel afwisseling aan door hetgeen de leerlingen zoodanig voordroegen dat ditin verhouding tot hunnen jeugdigen leeftijd en naar gelang hunner studiejaren de algeineene tevredenheid erlangde. In détails der productiën tc treden laat ons bestek niet toeook wegens de talrijkheid der lieve prograinmaniimrnerswaarbij de deugd in toepassing werd gebrachtdat de élévea elkander zonder oponthoud opvolgden en de soiree daar door zelfs van de geringste gerektheid gevrij waard bleef. De heer Boekelman heeft zich van de moeite- volle veel tijd vereischendc organisatie en lei ding van zooveel wat de voorbereiding en be handeling der uitvoering betrof, zeer verdien stelijk gekweten en na aftrek der vele kosten welke aan eene dergelijke goed en beschaafd ingerichte soiree verbonden zijn zal de netto opbrengstwelke thans nog niet kan worden be cijferd voor de «Verceniging tot Werkver schaffing" te Amersfoort strekken. Uit 's (Iravenhage wordt gemeld In de afgeloopen week zijn in onze Fransche opera Ween er dans-zangeresscn opgetreden. Men moet zich deze Wiencrinncn niet voorstel len als kngelsche café chantanl-vcrschijningen die zich de gepersonifieerde «English song and dance noemen. De Weener damesvan het koor en ballet, zijn geheel andere wezentjes; ze zingen aardigguitigvroolijkzonder bovenmemchelijk hoog gegil; ze dansen niet, maar voegen bij de in koor gezongen liederen echte Weener stukjes van vader Strauss, zekere actie die 't nog eigenaardiger maakt haar ar te hooien. Er komt bij dut de Wiencrinncn de zorgeloosheid van 't «Prater-leben". de losheid van wijlen «Sperl" en coquetteric van de mid- da-parade «aiu li ra ben" hebben meegebracht en er dus lief uilzien. Daarom verwonderde het mij ook dat de opera weinig bezocht was. Waren de heeren van de jeu nesse dorée nog te vermoeid van 't casinobaldat (ondanks liet achterwege blijven van de hoffeesten) deze weck plaats had in den Oude Doelen op de nieuwen parketvloer van de ruime danszaal'? Aan een particulier schrijven uit Kotta Radja gedateerd 16 Dec. '84, ontleent de Zuil. Ct. het volgende: Cohen, de deserteur, is den 12en dezer opgehangen onder het spelen van de muziek van 4 bataillons. Als auditeur-militair fungeerde uw voormalige stadgenoot de heer R. Niiman. Een Zutphensch adjudant provoost-geweldiger Sonncnberg en J. Th. Wielick uitZiitphen waren mede hij de plechtigheid tegenwoordig. Op den marsch naar hei terrein hadden de manschappen van het eerste escorte eene te versnelde pas waarop de luitenant riep: «nietzoo vlug", het geen op zijn beurt Cohen deed zeggen «daar hei je gelijk anhangen heeft geen haast." Toen zijn vonnis werd voorgelezen riep hij hij de woorden: «desertie naar den vijand' «dat lieg je" met een stein als van een hoofdofficier In een Amerikaansch blad leest men de vol gende advertentie De lieer Jefferson Motyavoormalig hoofd redacteur van de Californischc Chromotype die nu opgehouden heeft te bestaan zal mor genavond de eer hebben in «Mordaunt's Assem bly-Rooms" eene groote wetenschappelijke voor stelling te geven. Hij zal met de rechter- en linkerhand tegelijk twee dagbladartikelen over een opgegeven onderwerp schrijven ook tegelijk met den linkervoet een wieg in beweging bren gen den daarin liggenden kleinen burger van California de melodieën van «Hail Columbia" en de Franzes Niggers Song" voorzingen en met den rechtervoet het vuur onder den thee ketel aanhouden. Mochten er heeren zijn die er wat voor over hebben om den heer Jefferson Motya te zien drinken dan zal hij zes en-dertig gewone glazen grog tegen elk man van zijn leeftijd leegdrinken en daarna met een revolver in zes scholen op 20 passen viermaal het aas uit de kaart schieten. Entree 10 cents depersoon. Tussehen Parijs en Soissons heeft Dinsdagavond door den mist een hotsing plaats gehad tussehen 2 goederentreinen 15 wagons werden vernield en een machinist is doodelijk gewond. Te Luik bezat een jufvrouw een praehtige fioesdie haar onlangs aan den vinger een ichte krab toebracht. De juffer sloeg er geen aeht opdoeh de wonde werd weldra zoo erg dat de ongelukkige jufvrouw er van overleed' k ii u i s e v i ti c. De. BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Gelet op art. 15 der wet van den 26. Mei 1870 (Staatsblad .V. 82), betrekkelijk de grond belasting Brengt ter kennis van de belanghebbenden dal eene opgave van de uitkomsten der meting en schatting, bedoeld hij arll. 15, 23 en 43 der aangehaalde wetgedurende dertig dagen te rekenen van hedenop de Secretarie dei- gemeente ter inzage ligt van 's voonniddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 2. Februari 1885. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. DAG ELI J KSCIIE W A TE RSTA N DEN van dc Lunterache beek en de rivier do Eora. t'OTII- UiïKH*- LUI BHi;o. STUN AAK». Batch 11 Haan bcned. OVBR- IBM. Lam- ■al- GCN. POTH- BBIIi 1885 M. M M. M M. 25 Jan. 5,40 4,40 •4,99 2,81 2,30 28 5,40 4,80 •4,90 •2,97 27 - s.as 4.59 4,90 2,9(1 2,43 28 5,38 4,59 4,90 2,93 2 li 5,38 4.50 5,09 3,0 4 ao 5,41 4,00 5,10 3,08 5.45 4.01 5,10 3,10 '2 04 liet tnokmi i» lirnitilrn 1.IO 0.05 I- U.IO A_D VERTEN TIEN. Heden overleed ten mijnen huize onze geliefde Zuster, Tanteen Uehuwdtanle Mejulvroiiw M. A. C. SIDDREin dim ouderdom van ruim ti jaar. Uit aller naam L. SIDDRÉ. Amersfoort 30 Januarij 1885. kt'Mje en nlyemcenc Kenni.sijeving.

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2