te doen dan is niemand in slaal dien te fnuiken. j,' mulder gegoede die nog slechts éénc hoop iiceil -'p lotsverbeteringspeelt met eenige ken- nis>. 11 een gedeelte van een lol met de we ien schap dai er evenzeer verlies als winst te beoat< O ismet dit denkbeeld begint hij hel spetloopt het mee dan is het een zonnestraal op hun levenspad loqpi het tegen dan is men erwegens bekendheid met de kansen gauw genoeg overheen, om den volgenden keer weer ,e beginnen. Schalt de Staal de loterij af. dan begint men zeker liet oog te vestigen op buiten land olie loterijen die veel meer kwaad stichten dan de thans hier te lande bestaande. Men oll'ert dan misschien meerder geld op met een twij felachtiger uitkomst. Mijns inziensis het denkbeeld tot afschaffing gelijk te stellen met het aantasten van de ge- wo uiten van een gedeelte van het volk welke gewoonten men nooit zal kunnen uitroeieneven min ais hel gebruik ol misbruik van sterken drank. Die twee hebbelijkheden zijn ook ons vol.. eigen en gaan van vader op zoon over cn ook wel op vrouwelijke leden des gezins. Kan men het moreel verbeteren door voor lichting, dan zal de zucht tot loteiijspel van zeil' wel verminderenen daardoor de opbrengst en de winst voor den Slaat dalenmaar zoo lang de wvnsehelijkheid tot opruiming alleen i p papier wordt verkondigd en zóó, dal de min der gegoede daarvan geen kennis bekomt, is ailcs den ntoriaan gewasschcn. De bate van den Staat wordt nu vrijwillig geiuferd door hen die spelen willenschalt men de loterij af. dan zal menigeen die nooit speelde moeten betalen voor de tueorie der al'schaifers. is dat gewenscht in verband mei de iinanriëele draagkracht der bevolking en de voor de deur slaande ontwerpen tot verbetering der bestaande ol invoering van nieuwe belastingen'.' liet komt mij voor dalin aanmerking ne- mende dal de min gegoede klasse het meest aan de staatsloterij ollerlalleen de belasting betalende ingezetenen den invloed der zooge naamde moralileitsiessen zouden gevoelen. Zou den di cene verhoging der te olferen belasting penningen, uit de afschaffing voortvloeiende, aangenaam vinden? Met vriendelijken groet t. a v. JANTJE ACTIEF. Mij met ingenomenheid aansluitende bij het nopens de Staatsloterij geschrevene van mijn waarden geestverwantwensch ik daarop gaarne mijnerzijds eenige uit het hart voorkomende woorden te laten volgen De Staatsloterij "is bij ons populair. Alle verandering is bijlang geen verbetering. Maar wil men dan volstrekt verandering in de loterij brengen en den Staat daaruit eene grootere bate doen genietenwelnu men ver- hooge dan ietwat den prijs der loten en geve aan de loterij eenige uitbreiding door uitgifte van een grooter getal loten. Ontneem den Staat die onschuldige gemak kelijke bate niet. Ontneem aan de «Burgerij," de nijvere huis moeder den zorgzamen huisvaderen aan zoovele andere brave en vlijtige menschen de «hoop" niet om een nationaal buitenkansje" te verkrijgenwant die allen speleno zoo {;aarneéén, maar ook niet meer dan één oterijbrieljede meestcn slechts een «twintig- gic maar daarop zijn zij inet eere trotseh en wordt 'teen •niet," dan zeggen zijwelnu, (er zijn maar 3 loterijen per jaardat is niet te veel» op een volgend twintiggie zal wel een hóóógen rijs ol een klein prijsje komen want ook een klein vischje is een zoet vischje. Richt niet te gronde met hunne gezinnen duizenden landgenoolendie door «eerlijken den heer Waltorn leent. Dit leidt tot eciien zekeren omgangdien ik voor eiken prijs wil vermijden dus ge hebt mij zeker begrepen niet waar? (ia nu naar uwe kamer, want ik gelooldat Fram/ns visite komt aandienen." Het meisje werd alzoo de gelegenheid he nomen om te antwoordenon /.ij moest zich vergenoegen met stilzwijgend eene lichte buiging te maken. Op hare kamer gekomen, wierp zij het pakje op de talél en liep met grooic schre den heen en weerterwijl zij toornig mompelde «Welke woonden, welke vernederingenMama h-s. houwt mij nog steeds als een kindals een wezen, dal ni.-ldenken en handelen mag, maar voortdurend hare wenken, hare denkbeelden zonder tegenspraak aannemen moet. Weinige dagm geleden droeg ik ban l- n ispingen ge- du.digkwam ik niet in op land tegen den druk, dien mama op mij uitoefentmaar ik weet nietwat er gebeurd iswant sedert dien tijd kwam m jn gemoed kortom alles in mij daar in ui op-tand Ik wil niet langer eene machine zijn ih. wn het leven leeren kennen ik wil bet schoonehel heerlijke daarvan genietenen handel" in de Staatsloterij, direct en induwt, geheel of grootendeels hun bestaanmiddel vinden. r Sloop de Staatsloterij niet weg en vermink haar evenmin. Sloopen of verminken kan den Maai cn 's Ca mis kinderen geen zegen aanbrengen. En al zouden Ministers en de meerderheid der Kamers beslissen om haar te sloopen of te verminkendeze slooping ol verminking zal hun naar de Burgerij hoopt en vertrouwt toch niet gelukken. Want onze goedemenschhevende Koning die zijn Volk lief heeftzal dat iiooit gö- doogen. Handhavende zijn aloud Oranjedevies «Je Mainticndraizal Hij, naar inen zich mag voorspiegelenalsdan zijn Veto luide onder zijn geliefd Volk doen weerklinken. Moge de Algoede weldra zijne Majesteit den Koning herstel van gezondheid en tevens nog een langgelukkig leven schenken tot vreugde van onze beminde Koningin Emma. en van de lieftallige Kroonprinses Wilhelmina, tot vreugde en heil van het gansche Nederlandsche Volk Amersfoort 5 Februari. JANTJE RECHTUIT. AMERSFOORT9 Februari 1885. Het kerkgebouw der R. C. gemeente van de Oud-Bisschoppelijke Klerezie te Amersfoort was gisterenochlend recht schoon en toepasselijk versierd voor de viering van het Zilveren Jubilé van don ZecrEerw. lieer Th. van Vlooten als Pastoor dier gemeente. Eene groote schare Geestelijkenautoriteiten gemeenteleden en andere belangstellenden zoo van hier als van elders was aluaar aanwezig bij de plechtige feestelijkheid ter eere van den beminden Zielenherderwien zij zoo ruimschoots hoogachting en lielde toedroegen. De feestrede werd gehouden door Monseig neur J. Heijkamp Aartsbisschop van Utrecht. «Met den psalm der dankbaarheid injhet hart en op de lippen zeide Spreker kwam hij tot de Gemeentebij deze heugelijke feestviering. Daar was reden voor haar tol feestviering. Ge durende een tijdvak van *25 jaren een Herder te mogen bezittendien zij hoogachtteis een voorrecht dat niet aan iedere gemeente te beurt valt. Hij wenschte haar geluk en deelde in hare dankbare vreugde. Van iedere ware feestviering vormt dank baarheid den grondtoon. Het hart, dal zich rijk in voorrechten gevoelt en deze dankbaar er kent, is verheugd en viert zijn hoogtijd. En daar wij gaarne hooren spreken over datgene waar ons hart vol van iszou hij spreken over de dankbaarheidvertrouwende ilul dit der Gemeente welkom zou zijn. Spreker trad toen in eene beschouwing van de dankbaarheid hoe schoon noodzakelijk ja natuurlijk deze deugd is in den mensch. Een beweldadigddoch ondankbaar mensch is meer aan een steenen beeld gelijkwaarin geen hart kloptdan aan een mensch Indien de ondankbaarheid zoo terugstootend is voor het menschelijk gevoelwal moet zij dan zijn zeide Spreker voor het oog van Hem van wien alle goede gaven nederdalen Dit deed hem in het kort nagaan voor hoe vele weldaden en zegeningen wij allen den On- zigtbaren Weldoener te danken hebben maar hoe elk onzer bovendien zijne bijzondere levens geschiedenis heeftdie hem rijke stof levert tut dankbaarheid Hierdoor werd Spreker gebracht tot eene korte beschouwing van het leven des bedienaars van den godsdienst. Wanneer deze te midden van vele moeielijkheden staande is gebleven en in weerwil van vele teleurstellingen zijn ijver on verminderd heeft mogen behouden en dat gedurende het vierde eener eeuw dan raag zal dat alles misschien getemperd worden door vele smartelijke ervaringen welnudan draag ik ten minste het bewustzijn met mij rond, dat ik leef, met andere woorden dal ik denk, dal ik gevoel. Reeds lang sluimeren deze be geerten in mijne ziel vervolgde zij peinzend terwijl zij in eene leuningstoel plaat.- nam«maar steeds hield de vrees voor mama mij terug om ze te openbarenechter nu laten zij zich niet langer bedwingen en wat er ook van koine ik zal aan de eischen van mijn onstuimig klop pend hart voldoen. Ik kan gissendal ik van mama's zijde een hevigon tegenstand te, over winnen zal hebbenwant zij kan zich niet voorstellen dat een meisje iels anders wenschl dan de gouvernante te verlaten oin zich onder de hoede van een echtgenoot te stellen en dan meen ik reeds enkele toespelingen uit mama's mond daarover te vernemen.laatst nog. maar wat doet het er toeof ik mij dat alles te binnen breng. Laat mij veel liever eens zien walde heer Willy mij zendt." En vlug opstaande opende zij het pakje, terwijl zij onderwiji hare alleenspraak vervolgde. Wuult vervolgd. wel hij vooral dankbaar erkennen de Heer is goed cu beeft alles wél gedaan. En zóó was l.cl üior vervolgde de bpreker. Hij wenschte dull Jubilaris hartelijk geluk met al licl"'ocn dezen zoo ruime stol tot dankbaar heid gaf; en sprak den wensch uil, dal deze feestviering hem verkwikken en kracht mocht geveiulut volharding gedurende nog een reeks van jaren. Vervolgens wenschte hij der Gemeente geluk met deze feestviering. Mogt zij de aangename herinnering er van lang bewarenzeide Hij en daardoor steeds worden opgewekt om haren Herder met de daden barer dankbare liefde te omringen en met hem mcdelewerken tot vrede en heil van Gemeente en Herder." De Jubilaris was zichtbaar aangedaan hij deze hartelijke toespraakdie zoozeer van hel re denaarstalent des geachten sprekers getuigde. Daarop zongen liet koor en do gemeente den feestvierenden priester eenige toepasselijke lie deren toebegeleid door schoone muziek waardoor de plechtigheid van hel geheel zeer verhoogd werd. In den loop van den dag ontving de Jubilaris ten zijnen huize de gelukwensehcn van vele auto riteiten bestuurdersleerarenleerlingen enz. van Collegiënzoowel van diewaaraan hij verbonden is, als ook van die van andere instellingen. Ook werden hem geschenken aangeboden o. a. een fraai salonanieublement namens de gemeente. Met verwijzing naar ons vorig nummer ves tigen wij in een enkel woord de aandacht op de Voorstelling der Largard Erneslini Troupe op morgen Dinsdagavond in Aniicitia hopende dat een talrijk publiek alsdan bij dit attractief amusement zul aanwezig zijn. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare meisjesschool alhier hebben zich een zestal sollicitanten aangemeld. Blijkens nevensstaande advertentie zal liet Café Chantantgezelschap van Nieuw Concordia Felix uit Rotterdamiriet medewerking van den ge liefden komiek den heer 11. D. Nieuwenhuis op Maandag 1(» Februari eene voorstelling in het Calc «de Arend" geven en mag de wakkere ondernemer met grond op een zeer talrijk publick hopen te meer tciwijl daardoor de ge legenheid aangeboden wordt om den Vasten avond op aangename wijze duortebrengen. De netto opbrengst van de Soiree Musieale der Elèves van den heer G. G Ph. I. Boekel- man bedraagt f29.384 ten voordeele van de «Ver- ecniging tol Werkverschaffing" te Amersfoort De Amersf. Hoofdkiesdistrirtsvereeniging zal aanst. Donderdagavond li Februari te 8 uren eene vergadering in Amicitia houden waarin wordt behandeld cene uitnoodiging der «Libe rale Unie" tot aansluiting. Eenige dagen geleden wisten twee vrouwen te Amerslborl een in kennelijken staat van dron kenschap verkeerenden koopman, onder allerlei voorwendsels in hare woning te lokken aldaar ontvreemden zij hem zeven gulden. De koopman had echter nog tegenwoordigheid van geest ge noeg om de politie met een en ander in kennis te stellen en door hel spoedig en krachtig op treden van den brigadier de Jagerwerd het hern ontstolen geld teruggegeven. De twee vrouwen zullen zich overigens voor den rechter wegens hun gedrag moeten verantwoorden. Onze stadgenootoMejuffrouw E. C. W. Meijnersis benoemd lot Onderwijzeres bij bet meer uitgebreid lager onderwijs te Willemstad. Lil sGravenhage wordt gemeld: Een groot voordeel voor de ingezetenen is het dat met den aanvang van het volgend bad seizoen te Seheveningen de tweede stoomtram (die van de llollandsehe spoorwegmaatschappij) in exploitatie zal komen al is uien liet omtrent de richting van de cindsecticte Seheveningen nog niet volmaakt eens De mededecling dat de brigade weder naar het zuiden zal verhuizen, is, naar ik hoor, zeker voorbarig want althans dit jaar zullen zij er nog blijven. Maar men weet volstrekt nog niet zeker boe l dezen zomer met de exploitatie van het nieuwe badhuis zal gaan. Alle- doet vreezen dat inen zich zeer zal moeten behelpen met half voltooide zalen en zonder logeerkamers in 'l hadhotel. Na de Wccner dans-zaugeressen hebben we. de I aryselie soubrette Mario Kolb deze week weder eens zien optreden in een van die echt arijselie stukkendie een dame alleen achter haar waaier kan zien. We krijgen spoedig nog een paar kunstenaars

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2