fuülief tol bevelhebber Jer expeditie naarSoea- kim benoemd. Generaal Greater zal chef van den grooten stal zijn. Het verraderlijk overgeven van Khartoem alwaar de dappere Gordon werd vermoord is door een afgrijselijk bloedbad binnen die stad gevolgdeen bloedbad dat vele uren aan- hield. AMERSFOORT, li Februari 1885. Z. M. heeft eervol ontslag verleendop zijn verzoekaan den heer Mr. W. J. M. Bosch als voorzitter van den militieraad te Utrecht en zijn bij den militieraad in Utrecht, voor de lichting der Nat. Mil. van het jaar 1880 benoemdtot voorzitter de heer B. Reiger lid der Prov. Statenthans plaatsverv. lid en tot plaatsv. lid de heer Mr. C. R. Merkus lid van den gemeenteraad. Te Amersfoort heeft zich geconstitueerd een Vereeniging genaamd «De Jonge-Werkinans- bond." Deze vereeniging heeft ten doel om de vak kennis te bevorderendoor op eenen avond per week b. v. gezamentlijk te werken in eene of andere werkplaats en door aan de leden opte- dragen iets in vrijen tijd te vervaardigen. Ook zal zij gezamenlijk aan wedstrijden deel nemen. Bestuur, enz. wordt later opgegeven. De jongelieden die voorwerpen zullen inzen den voor de te Utrecht te houden «Tentoon stelling van kunst- en handwerksnijverheid" zullen nogal verschillende voorwerpen expo- seeren 0. a. teekeningen deuren raampjes en wentel- zoowel als gewone trapjes. Gisteren is te Utrecht de vergadering ge houden tot het constitueeren van het Nederl. Landbouwcomité'twelk in het leven is geroepen door het initiatief daartoe geuit door den lieer Mr. W. Baron van Goltstein van 01- denaller in zijne openingsrede Woensdag 2:3 Juli jl. bij de eerste zitting der alg. vergade ringen van het XXXVIIe Landhuishoudkundig Congres te Amersfoort gehoudente vinden in ons Extra No. 33U0 van dien dag. Een aantal landbouwvereenigingen zijn tot het Comité toegetreden. Plaatsgebrek belet ons het verslag dier belangrijke vergadering te publi- ceerenwelke talrijk was bezocht. Tot Voor zitter werd benoemd de heer Fontein de Jong en tot Secretaris de heer Bultman. Aan het bestuur werd een crediet geopend van 5.per 1000 leden, die elke landbouw- maatschappij telt. Te Hamersveld isnaar wordt gemeld in den nacht van Dinsdag op Woensdag jl.uit het huis van een der ingezetenen inboedel en huis raad gedragen en op den openbaren weg nedergezetzonder dat de huisgenooten dit bespeurden. Toen dit gisterenochtend werd ontdektverwekte dit groote opschudding in Hamersveld. De daders waren toen nog niet bekend, maar men stelt zich voor dat zij niet lang onbekend zullen blijven en dan wel wat minder amusement van deze nachtelijke rari teiten zullen ondervinden. De in de vorige week gehouden tweede wintercollecteten behoeve van de armen der Hervormde gemeente te Amersfoortaan de huizen gehoudenheeft opgebracht de som van f 562,35. Een inwoner van Breda doet in de Nieuwe Bre- dasche Oosterhoutsche Courant een poging om te Breda op te richten een anii-hoedafnemingsbond welke leden voortaan op militaire wijze zouden groetenhetgeen den schrijver vooral in een kleine plaats zeer wenschelijk voorkomt èn om dergezondheidsw ille én t#r vermijding van kou vatten door hel telkenmale oiilblooteii van het hoofdèn hel besparen van minstens een paar hoeden s jaars. De redactie van bovengenoemd blad verklaart zich niet ongenegen de brieven in ontvangst te namen van hen ,'die tol bereiking van schrijvers doel willen medewerken. Hoe in de vorige eeuw eene z; ak welke wat wreedheid betreftmet die van vrouw Van der Linden uil Leiden eenige overeenkomst beeft in ons vaderland wei d berechtblijkt uit het volgende arrest van hel hof van Gelderland dd. 15 Maart 1729. Dit college veroordeelde bij dat arrest zekere Maria Jansen van Ikmnekom, oud 52 jaar, wegens zes jaren tc voren gepleegde vergiftiging van haren vrijer, man, voorkind en schoonouders «0111 op een houten kruis gebon den vooraf viermaal met gloeiende langenin iederen arm en been eens geknepen vervolgens onder-op levend beenen en armen aan stukken geslagen en daarna kruiswijze overliet lichaam nog geslagen zijndehaar hoofd met een bijl afgehouwen te worden datdit geschied zijnde haar lichaam eenigen tijd op het schavot ten toon gelegen hebbende, dit zal worden gesleept naar den Galgenbergaldaar op een rad staande op een paalgelegd met ketenen daaraan gehecht en haar hoofd daarboven op een pin zal worden gezetanderen ten afschuwelijken exempel." Dit vonnis werd tc Arnhem ten uitvoer gebracht. Een 78-jarig man, verpleegde in het arm huis te Londen, ontving dezer dagen hel be richt dat hij erfgenaam was geworden van ongeveer anderhalf milliocn guldens en eenige landerijen. Jammer genoeg viel dit buitenkansje den man wel wat laat ten deel. Te Parijs zal in de Champs Elysées eene internationale tentoonstelling worden gehouden van alles wat op de meellahricatie, hroodbakkerij en al de daaraan verbonden takken van nijver heid betrekking heeft. Zij slaat onder de hooge bescherming van den minister van landbouw en onder leiding van de hecren Louis Lockert ingenieur-commissaris en Van Karnebeekad ministrateurbeiden ontwerpers van de ten toonstelling die 1 April a. s. wordt geopend en drie maanden toegankelijk zal zijn. De terechtstelling der anarchisten Reinsdorf en Kiichler heeft Zaterdagochtend plaats gehad te Halle. Reinsdorf had de hulp van den priester af gewezen en bleef verstokt. Weinige oogenblik- kenvoordat de beul het «toilet" van den ongelukkigen verblinde kwam makenvroeg hij een sigaar en rookte dieonder het zingen van een liedjebeginnende met de woorden «Ik moet sterven, mijn liefje, al hen ik nog jong." Zijn laatste woorden waren Weg met de barbaarsehheidLeve de anarchieen ten teeken van doodsverachting wierp de rampza lige zijn hoed hoog in de lucht. Eenige minuten later was recht gedaan. Wat Kiichler betreftdeze had de hulp van den priester aangenomen hij was kalm en ge laten slechts toen hij het Hok naderde wilde hij eenigen tegenstand bieden maar de heul had hein weldra bedwongen. De heide execu tion duurden 17 minuten. zijt geen man," zei een soldaat tegen zijn korporaalmet wien hij in een kroeg woorden had gekregen. «Houdt dat eens volals je durft." «Dat durf ik, want als de majoor op de parade de wacht doet voorkomen dan roept nij altijd ««Vier man en een korporaal,'" dat bewijst toch genoeg dat een korporaal geen man is." Politieks Revue. De Engelschen waren nog in den zwijmel der jongste groote overwinning, toen eensklaps het verschrikkelijk-treurige bericht weerklonk dat Khartoem door verraad iu handen der vij anden was gevallen en haar dappere verdediger Gordon was gesneuveld Wel mag men spreken van de inronie der wereldgeschiedenis. Het is soms alsof op het werken der mensch- heiddie naar hooger streeft demonen met grijnzenden spotlach antwoorden «niet verder, niet hooger gij blijft veroordeeld tot den eirkel- gang." Het is soms alsot een geheimzinnige nanu de rijpe vruchtdie wij meenen te plukkenons ontrukt. Men denkt soms onwillekeurig aan tgeen de ouden vertelden van de jaloerschheid der goden die den mensch niet toestaan het geluk en het doel van zijn streven te bereiken. Zelden scheen deze ironie der geschiedenis wreeder dan in het noodlottige bericht van Khar- toems val en Gordon's dood Na zooveel moeilijkheden na een gevaarvollen tocht door de dorreverschroeide woestijnna zoovele bloedige gevechtenschenen eindelijk de r ngelsche troepen het doel van hun streven nabij. Zij overwonnen te Goebatzij naderden Metam- mehlangs den Nijl kon Khartoem waar de dappere Gordon streedbereikt worden. Reeds zag men in verbeelding hoe ilson en Gordon de heldhaftige verdediger van de bedreigde stad elkander de hand reikten. Maar in plaats van juichendeverloste troe pen ontvingen triomfeerende Arabieren de stoom- bootrn van Wilson met geweerschoten. De vlag van Gordon was neergehaald van de muren en zijn paleis een rookende puinhoop. Met inoeite en onder groot gevaarvervolgd uoor de woeste troepen van den Mahdi, keerden de booten terug gelukkig nogdat zij lerugkeeren kon den met het treurige bericht van Khartoems val. Het scheen ongeloofelijkhet scheen te treurig om waar te kunnen zijn. Het was waai en aan de pijnlijke geschiedenis van de Soeda- neesche expeditie was eene nieuwe bladzijde toegevoegd de donkerste, de somberste van alle. Volgens een bericht aan de Daily News is te Cairo met groot genoegen het bericht ont vangen dat door de Engelsche regeering troe pen naar Soeakim zullen gezonden worden enolsi hoon die maatregel wellicht W|t ver traagd iszoudpn daardoor ook nog op dit oogenblik alle goedgezinde stammen voorgoed tot Engeland worden overgehaald en de weg voor Berber vergemakkelijkt worden. Koru Maandagavond. Wilson en Stewart Wortley zijn van Goebat hier aangekomen. Zij hebben de reis in vier dagen gedaan. Zij brachten de tijding, dat Gordon dood is. Den 4. bracht een boodschapper van Kolonel Boscawen te Goebat de bijzonderheden van den val van Khartoem. Hij verteldedat een verraderlijke pacha het geheele garnizoen van Khartoem naar den kant van Ondtirman liet trekken; aan zijne troepen vertelde hijdat daar een aanval van den Madhi werd verwacht. Een andere pacha liet toen de poorten van Khartoem openen. De rebellen trokken in groote hoopen binnen. Gordon werd neergestootentoen hij het gouvernementsgebouw verliet. KortiDinsdag. Vluchtelingen uit Khartoem berichten dat Farach Pacha de poorten voor den Mahdi geopend heeft op 2(j Januari 11. Gordon verliet haastig zijn paleis om te vernemenwat er gaande was en werd op den drempel gedood. Londen, 11 Febr. Sir Gerald Graham is de- woorden. Ik weet nietwat het i>maar er ligt iets in zijn voorkomendat mij.jahoe zal ik het zeggen.vrees.neen dat is het niet geheel en al.eerbeid.neen het is meer dan dal en toch weer iets geheel anders, nu dan ontzag jegens hem inboezemt en mij hem toch doel vertrouwen. Als ik iets slechts bedreven had dan zou ikgeloof ik wel be vreesd zijn om het hem te vertellenmaar het zou toch wel heerlijk zijn orn van zijne lippen te vernemendat hij vergiffenis schonk. Hoe benijd ik zijne zuster... hoe vol liefde klonk zijne stemtoen hij haar waarschuwde tegen de doornen der rozen maar hoe ernstighoe verwijtend was zij niet eenige oogenblikken later loen hij haar wees welke verwoestingen hare wildheid in het bloemenperk veroorzaakt hadden. Het denkbeeld orn rnij dit toch ten ge schenke te gevenis zeker van Angèle uitge gaan. hij denkt niet aan zulke kleinigheden. deze liggen huiten zijne sfeer. Wie weet hoe veel moeite het Angèle gekost heeft om hem te bewegen het briefje te schrijven.hè hoe stijf is het. misschien denkt hij rnij daarmede ontzag in te boezemen.aan dat wilde kindwiens gedrag hein blijkbaar gisteren mishaagde. Maar wat. raakt zijn oordeel mij eigenlijk... Die Angèle is toch een lief meisje... ik hoop, dat zij spoedig hij mij komt.dan zal ik hij mama zien te bewerken dat ik naar haar mag gaan als wij eens vriendinnen werden.hoe aardig zou dat zijn... een tiental schreden slechts en wij zijn hij elkander. Ik zou haar dikwijls bezoekenals ik dien Willy dan maar niet al tijd aantrof, want dat vind" ik niet. Zij bleef steken want zij gevoelde dat zij op het punt was eene onwaarheid te zeggen. In het diepst harer zielwenschte zij integen deel dat zij den jongen Waltorn dikwijls zou ontmoeten want zijn voorkomen had een le vendiger! indruk op haar gemoed gemaakt. If»idl vtruuCgd. In de Italiaansche gemeente Balonuecabij Nova rais een school ingestort op het oogen blikdat er onderwijs werd gegeven; van de twintig kinderen, die, met een der onderwijze ressen, onder het puin werden bedolven, werd éen meisje dood opgehaald terwijl een zestal ernstige verwondingen heeft bebomen. Op het Koninklijk landgoed Ornnje-Nassau- oord is door een jager een prachtige valk ge schoten. Het dier had een vlucht van ongeveer 1 Nerl. el. Te Amsterdam had Zondagnacht op de Gel- dersche Kade een ernstige klopperij plaats. De politie arresteerde twee der aanvallers. Een van dezen had een akelig verbrijzelde hand een vinger ontbrak daaraan geheel. De onstel- tenisdie de agenten aanvankelijk beving week weldra toen men gewaar werd dat het een kunsthand wasdie de eertijds ongeluk-

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2