zijn wandeltoiletsomtijds sans chalne en sans gêne meermalen getuigde hoe gaarne hijj buiten de rechtszaalalle bef- en togastroet- en stijfheid afschudde. billijk in oordeel en oprecht van karakter was hij lel vijand van listen en streken de zoo dikwijls betreurenswaardige toenemende inkruipsels der moderne samenleving. Bij zijne vele deugden en lofwaardige hoe danigheden in het particuliere en publieke leven was hem echter de fout en fouten zijn ons allen ruimschoots eigen van ge rektheid in 't debat, vooral wanneer hij in de raadszittingen het woord voerde. Die fout ont sproot geenszins uit plompen geestof uit gemis van practischen zin maar zij ontwelde eeniglijk uit de zucht om tot zelfs in de ge ringste bijzonderheden zijne veeltijds onwrik bare meening te staven. Hij bewees te zijn warm voorstander van de liberale richting op politiek gebied en werd door diverse kiesvereemgingen in het hooldkiesdistrict Amersloort tot candidaat voor hel lidmaatschap der Tweede Kamer gestelddoch zijne ver kiezing kon in dit districtwelks kiezersmeer derheid anti-liberaal is, niet slagen. Zijne verdiensten op rechtsgebied mogen wij als der zake onkundigen niet schetsen en bepaalden wij ons in deze eenvoudige necrologie tot onze persoonlijke opmerkingen en ervarin gen ten zijnen opzichte. Toch ineenen wijniet geheel zonder grond naar hetgeen wij in der tijd vernamendat hij op dat terrein alhier een zeer bekwaam en doorkneed practicus was. Een welbesteed leven vormt de eere- kroon voor zijne nagedachtenis. Amersfoort, 55 Febr. '85. A. II. v. C. Politieke Revue. Nauwelijks is 't Engelsche gouvernement bezig alle krachten intespnnnen om in Egypte zijne krijgsoperatiën te kunnen voortzetten, of weder klonk een soort van angstkreet door Londen. 't Was de tijding dal de Kussen weder een eind waren gevorderd op den weg naar Indiö, dat rijke wingewest waarover de Britsche Ko ningin als Keizerin regeert. De Russen naderden Herat, de sterke vesting zijnde tevens een sleutel tot Indië. Het schijnt dat de deur waarmede het Britsch Indische rijk ten Noorden is gesloten niet recht veilig is. Het schijntdat meer dan een sleutel op het slot past. Intusschen mag men zieh vleien het avan ceeren der Russische troepen tot geen «casus belli" zal aanleiding geven. De Saturday Review ziet geenc andere op lossing van de moeii-lijkheden waarin men door de Egyptische politiek der regeering gekomen i«, dan het optreden van een conservatief ka binet de coalitie-kabinetten zijn uit de mode en altijd onvoldoende, en de heer Gladstone heeft getoond meent liet blad dat hij voor de gelaat eene eigenaardige ja schier demonische schoonheid verleende. Ik had straks opgemerkt dat zij eene mot dan gewone lengte bezat waaraan zich eene welgevormde gevulde ge stalte paarde. Haar weelderige haarpraehl was in eenvoudige vlechten om haar hoofd gelegd terwijl eenige weerspannige lokjes zich aan de boei oatrukt hadden. Reeds dadelijk maakte dat bekoorlijke wezen een onbeschrijlëlijken indruk op mijeen indrukzooals nog geene vrouw- in staat was geweest op mij teweeg te brengen. Ik begon een gesprek met haar in het eerst over allerlei onverschillige onderwerpen doch spoedig narn het eene andere wending en toen <fe oude heer na een half uur binnen trad had ik reeds genoeg omtrent haar leven ver nomen orn innig medelijden met het arme kind te gevoelen." «En dat is het begin van liefde," viel me vrouw Wallorn den jongeling in de rede. «Zonder dat hij het mij behoefte te vertellen," ging deze voort, «had ik reeds begrepen, dat haar vader een speler was, en niemand of niets hem kon bewegen om niet aan dien on- zaligen hartstocht toe te geven. Daarenboven merkte ik spoedig uit zijn gedrag jegens zijn kind opdat hij een egoist wasdat zijn wil voor haar, die hem tegelijkertijd vreesde en liefhadeene wet was. En 't was misschien dwaas, moeder, ge noemt het wellicht over dreven rnaar ik heslont om het leven van dat meisje te veraangenamen. Uit haar gesprek had ik opgemerktdat zij eene beschaafde opvoe ding had ontvangen en als eerste middel orn haar eenig genoegen te verschaffen verzocht ik haartoen zij mij uitgeleide deedvergun ning om haar eenige boeken te mogen zenden. Wordt veivuUjd. laak, die thans op de regeering rust, ni«l be- rekend is. De Spectator daarentegen meentdat ue op positie verwacht noch wenscht dat liet votum van atkeuringdoor dan heer Northcote voor gesteld aangenomen val worden. Ue termen waarin de motie vervat isdragen dan ook al de sporen meent dit weekbladvan bestemd te zijn om de weifelingen «ener besluitelooze partij zoowat te verbergen. De mededeelingen van den Engelschen con sul Spencer St. John over den slangendienst en 'l eten van menschenvleesch op Haiti in het nummer var. Zondag -worden bevestigd door den heer Laroche die van Haiti afkomstig thans te Parijs vertoeft. Hij verklaart in den Tempsdat niet alleen de feiten door den heer Spencer St. John verzameld volkomen juist zijn hij voegt er ook bijdat de tegenwoordige pre sident van de republiek HaïtiSalomon den slangendienst begunstigt om staande te blijven. Uit een blad dat te Port-au-Prince verschijnt blijkt verder, dat de dood eener nicht van den heer Salomon onder 'toog der politie door de negers is gevierd met ceremoniën en dansen aan den slangendienst ontleend. Aan de Redactie van de Amersfoortsche Courant. Gij hebt mij de eer gedaan mijn schrijven over de spelling van den naam uwer vriendelijke stad in uw No. van 53 Feb. op te nemen. Veroorloof mijer eenige drukfouten in te verbeteren No. 3308bladz. 5, kol. 1 reg. 15, staat vlorijn lees vloeyen. ib. reg. 14, staal: vlorijer, lees: vloeyer. i 54 schrapin. 50 zet een achter voor. 33 lees Zandvoord te besluiten 36 staatbehoortlees behooren. Met de meeste achtingUwEd. dv. dr. Amsl. 53 Feb. 1885. ALB. TI1IJM. (Met zoig is de correctie bewerkstelligd, doch het schrift was niet overal duidelijkook zonden wij de proef aan onzen geachten stad genoot die ons het schrijven had gezonden en van uien wij deze proef zonder aanmerkingen terugontvingen. Intusschen betuigen wij warmen dank voo»* bovenst, verbeteringen. Red. Amersf. Ct.) AMERSFOORT, 26 Februari 1885. Mei ingenomenheid wordt heoaaerd dat ter bijeenkomst met dames van het Amersf. Nuts- departement hedenavond in Amicilia de voor dracht wordt gehouden door onzen geachten stadgenoot den heer H. F. Jonkman die zich ofschoon nog niet zeer lang alhier gevestigd door zijnen minzamen en cordialen omgang reeds veler genegenheid heeft verworven. Het onderwerp zijner voordracht zal zijn Reisindrukken uit Zuid-Afrika Ter vergadering van maandagavond jl. der kiesvereeniging «Amersfoort" is besloten tot aansluiting hij de «Liberale Unie" en zal de kiesvereeniging op de Woensdag 4 Maart te Amsterdam Ie houden alg. vergadering der Liberale l'nie worden vertegenwoordigd door den heer A. Herschel Bzn plaatsvervanger de heer D. Gerritsen. Blijkpns achterst, adv. heeft aanst. Zaterdag en Zondag in Arniritia de 3e Tentoonstelling van Aquarellen en Teekeningen plaatsmogende worden verwacht, dat vele leden met hunne dames, zoomede, verdere stadgenooten en envi- ronsheweners deze schoone Tentoonstelling zul len komen bezichtigen. Men verneer.it dat de Kamer van Kooph. en Fabrieken te Amersfoort een krachtig betoog zal leveren tegen liet wetsontwerp eener tabaks belasting. Utr. Dagbl. Zij, die aan Burg. en VNeth. vergunning wensehen te vragen tot het houden van eene mestbakkunnen zich daartoe ter Secretarie der gemeente vervoegen alwaar formulieren voor die aanvraag kosteloos zijn te hekomen. Morgen, Vrijdagmiddag 12 uren wordtinge volge achterst, adv., algemeen'- vergadering der Amersf. Aid. y. h. Utr. Gen. v. Landb. en Kruidk. in «de Arend" gehouden, hopende wij dat ci-n groot getal leden alsdan aanwezig zal zijn. liet huis in de Langstraatte Amersfoort laatstelijk bewoond door wijlen den heer 11. Schaap B.L.z.dat om zijn antieken gevel de aan dacht van eiken bezoeker dier gemeente trok is 1.1. Zaterdagavond in publieke veiling ver kocht, en zal, hoogstwaarschijnlijk, in moder nen stijl worden gerestaureerd. De verceniging tot verzameling van oudhe den «Flehitéwil den vorm van den nevel echtrr aun de vergetelheid ontrukken en heeft den Heer W. 11. Kam gemeente-architect al hier, opgedragen dien in teekenin^ te brengen. De Tweede Kamer heeft eergisteren met 43 tegen 39 stemmen verworpen de motie van den heer Borgesius, strekkende «oin allereerst grondwetsherziening" te behandelen. De geheele linkerzijde stemde voor de motie behalve de heer Roëlldie tegenstemde de heereu van der Linden en van Houten waren afwezig. Eenige biljartliefhebbers hebben te Utrecht een «Vereeniging tot veredeling van het biljart spel" opgericht. Te Rotterdam zit reeds een drietal jaren een persoon gegijzeld. l)e man is extra-tevreden met zijn toestand van vrij logies. Hij hoopt dat zijn crediteur niet wispelturig zal worden en alzoo de gijzeling nog lang zal handhaven. Volgens ingekomen berichten moet het er op Borneo's Westkust nog alles behalve frisch uitzien. Niet minder dan driemaalzouden wij zoo zegt men échec hebben geleden. Een telegram van den militairen comman dant der VYesterafdeeling van Borneogedug- teekend 15 dezer, luidt als volgt: Gp bericht 50 gewapende Chineezen te Theo Tae Kong warenpatrouille gezonden. Op weg door goed gericht vuur begroet vijand onzichtbaar. Gesneuveld één sergeant, gewond luitenant- adjudant L. T. 11. Granendrie minderen. Zal nu ageeren met behulp Dajaks. Zal troepen aanhouden. Te Adinkerkeop de Belgische grensheeft een duel plaats gehad tusschcn den heer De Keizerkoopman te Adinkerkeen den luite nant Chapien. Laatstgenoemde werd zoo ernstig gewond dat men voor zijn behoud vreest. Tegen de vechterabazen is proces-verbaal opgemaakt. Volgens berichten van de Westkust van Afrika aan de llamb. Börsenhulle zijn te Quiltah ern stige ongeregeldheden uitgebroken. De inboor- lingen zijn tegen de Engelschen in opstand gekomen. De gouverneur van Ouiltah werd door vier schoten waarvan een door de long ging gewond nadat de negers zijne soldaten die 40 in getal waren hadden overweldigd. Zestig soldaten onder leiding van een jong»'ii ollicier hopen de stad en het fort tegen de verdere aanvallen te kunnen beschermen. Volgens de Haagsche Ct. zouden twee officieren van het N'ederlandsehe leger, een kapitein van den staf en een luitenant der cavalerie, de En gelsche expeditie naar Soedan vergezellen. Te Wellsburg in Virginië heeft eene ont ploffing van gas plaats gehad. Verscheidene woningen werden vernield en zes mensehen gedood. In een kolenmijn te Hern# in Westfalen is eergisteren door «-ene nog onbekende oor zaak in eene der schachten brand ontstaan. Zeven werklieden kwamen daarbij oin. Het werk in de mijn kan echter voortgezet worden. Te Zevenbergen is gevankelijk binnengebracht de kanonnier I). Vegersdie bij een gevecht tc Willemstad op 's Konings verjaardag een burger den schedel verbrijzelde. Te Ommen is een bekend dronkaard toen hij beschonken wasin brand geraakt. Hoewel spoedig hulp aanwezig was, is de man aan de bekomen brandwonden overleden. Het Engelsche Parlement zal gedurende de tegenwoordige zitting geen gebrek aan werk henben. Door de afgevaardigden zijn niet min der dan 248 wetsontwerpen ingediend. Het gerucht wordt bevestigd dat niet alleen dezelfde machinistmaar ook dezelfde locomo tief dienst deed bij het spoorwegongeluk tc Moordrecht ten voorgaanden jaro als verleden week bij het déraillement tussrhen Veenendaal en Edeen men hoort algemeen verzekeren dat het laatste onheil door een ge.hrek aan de locomotief is ontstaan. Te Nijmegen is het erg onrustig geweest en noen de politie veel moeite gehad een troep mensrhen uiteen tc drijvendie de glazen van

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2