jtë 5587. Maandag 27 April 1885. Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Uit blad verschijnt Maandag em DnniUrdugmuldag. Abonnement per 3 maundcn f 1.-. I'ranco per post f 1.15. Adrertentiên I— ff rebels (1(1 Cts elke regel meer 1(1 Cts. groole Irtlrrs nnar plaats' .iiotevoor randen en anders estra inrigting gsscmedr huogere prijsbcressning. Legale officietle en onteigen. Adv. per regel 16 Cts. lledainr, pnr regel 2ó Cts. Af; 1(1 (lts. Bureau MUURHUIZEN hook KortograchtWijk B HO. Politieke Revue. Het RussischEngelsche conflict isbij het schrijven dezer revue nog niet gunstig ge vorderd. De aanleiding tot den twistwaaruit een verderfelijke oorlog tussclien beide Rijken kan ontspruiten ligt in verschil van rneening tus- schen den Russischen generaal Kornaroff en den Engelschen hoofdofficier Sir Lumsden om trent het oorlogsleit in Afghanistan. Wie heelt Ie dier zake gelijk, de Rus of Brit 't Zou voor ons en eenieder op zulk een afstand van hel strijdperk aanmatigend zijn om deswegens een oordeel te vellen. 't Is in onze eigen omgeving reeds soms zeer moeielijk de waarheid omtrent, gedane zaken te distilleeren. Eenieder ziet de zaken door zijn eigen bril het lièfet; Maar zief hij dan ook alljjd juist 't Beste zou wellicht zijn liet geschil aan de uitspraak van onpartijdigebevoegde arbiters opted ragen. Maar waar' die te vinden Hoe 'l zijde kwestie is extra-netelig. Moge zij weldra ten gunste van bet behoud van den vrede worden opgelost. De Russische aanval in Afghanistan heeft zich als volgtnaar eene offlcieele Engelsche dépêche toegedragenUp 27 Maart waren twee Rus sische troepenaldeel!H££ff tegelijkertijd opgërukt de cavalerie onder Alikhanofl' trok over Pul-i- Khisli voorwaartsterwijl de infanterie naar de rechterflank der Afgliaansche stellingen voor uit drong. Alikhanofl' trok eerst terugtoen het voetvolk en de ruiterij der Afghanen trachtten hem af te snijden en nadat de bevelhebber der Afghanen een der Russische officieren had ver wittigd dat hij genoodzaakt zou zijn te vuren indien de Russen zich niet terugtrokken. Den volgenden dag liet de chef van KomarofFs staf den Afghaanvhen commandant (kapitein Yate) wetendat Alikhanofl* den tocht daags te voren slechts voor zijn eigen genoegen had onderno men. Kapitein Yate antwoorddedat hij de zaak veel ernstiger had opgenomen. Toen de Russen daarop den 30sten Maart voorwaarts FEUILLETON. gingen, waren de Afghanen wel genoodzaakt, zich te verdedigen. De zitting van den Rijksraad in Ooslenrijk- Hongariio is door den keizeromgeven door zijne ministersop plechtige wijze gesloten. In de rede. welk de keizer daarbij uitsprakwer den alle ontwerpen op verschillend gebied op gesomd welke door den Rijksraad werden be handeld terwijl er tevens op werd gewezen dat weder een belangrijke slap was gedaan tot herstel van bet financieel evenwicht. Daarbij zeide de keizer, dat de verstandhouding met alle mogendheden grond geeft tot de verwachting dat de vrede ook voor de toekomstvoor de monarchie zal gehandhaafd worden zoodal de regeering het aangevangen werk op dezelfde wijze kan voortzetten. Uit Warschau wordt bericht, dat de Czaar het besluit van den Raad van State bekrachtigd beeftwaarbij gelast wordt in al de lagere scholen de Russische taal bij het onderwijs te bezigen het godsdienstonderwijs uitgezonderd. Bij een ukase is bepaald dat de rabbijnen in Polen voortaan hun examen in de Russische .tgal moeten afleggen. TJerlialVe moet de Poolsche taalde. landtaal waaraan de Polen zijn gehechtal meer en rmeer verdrongen worden door de taal hunner verdrukkers. 'lis de taal der zwaaiers van den knoet! Hoe weinig sympathie alle weldenkende en beschaafde wereldburgers voor de Engelsche Regeering hebbenals zijnde aanmatigend en annexeerzuchtigtoch heeft men nog meer ge negenheid voor haar dan voor de Russische want reeds sedert meer dan eene eeuw werden de Pplen door de Russen op Tartaarsehe en soms Barbaarsche wijze gemarteld. De Leidsche Giftmengster. Eene opeengedrongen menigtewaaronder vele dameswoonde de terechtzitting te 's Hage waarin de zaak van de Leidsche waschvrouw Van der Linden voorkwam bij. Er waren 53 personen of deskundigen gedag vaard. Mr. Francois presideerdeMr. Vaillant EENE HARDE LES 29) door S De achlerblijvenden bleven eenige oogen- blikken in hunne overpeinzingen verzonken; eindelijk vraagde Willy Desluitcloos «Wat moet ik doen? Ik word van de eene zijde naar de andere geslingerd. De wonde in mijn hart is nog niet geheeld en toch ik wil hel gulweg bekennen zijn er oogen- blikkendal het leven mij zoet schijnt aan de zijde van een lieftallig wezenvan Emy. Maar heeft, zij geen recht op eene onverdeelde liefde op een echtgenoot in wiens ziel, al zij 't steeds flauwer en flauwerhet beeld eener andere vrouw leeft Dat nagaande zou ik bijna kun nen besluiten om hare toekomst niet met de mijne te vereenigenmaar dan denk ik weer dat ik dit jonge bestaan niet red van ceu leven, dat haar met haren levenslusthare opgewekt heid dooden inoct. Nogmaals, moeucr, wat moet ik doen Mevrouw Wal torn bleef eene wijle het ant woord schuldig. Zij gevoelde wel, dat er veel waars in Willy's redeneering lag en toch, zij achtte die verecniging goed in beider belang. Eindelijk nam zij het woord en zij sprak zoo verstandig en zoo hartelijkdat Willy ten j laatste opstondhaar tecdcr omhelsde terwijl hij fluisterde «Moeder, ik dank u deel gij vader mijn be sluit mededat ik er in toestem om freule von Laclinitz te trouwen. God scheukc ons zijnen zegen op onze echtverbintenis." En zonder eenig antwoord af te wachtenijlde hij heen om de eenzaamheid op te zoeken. Weinige dagen later verspreidde zich het bericht der verloving van baronnesse von Laclinitz met den industriëel Willy Waltorn als een loopend vuurtje door de stad. Er werd veel gemompeld over financiëele beslomme ringen welke don overste tot dien stap bewogen haddenover den rijkdom van de Waltorns en over al die zakenwelke gewoonlijk te berde komen bij een engagement, vooral wanneer dat onverwachts plaats heeft. In de kringen dei- aristocratie was men het er niet over eensof men het jonge paar daarin opnemen zou totdat de meening eener oude hofdame aan alle be raadslagingen een einde maakte. «Waarom zouden wij de freule met haar aanstaanden echtgenoot niet ontvangen? Ten minste niet de eerste maal. Ik ban nieuws gierig naar die Waltorns en bovendien zeide onzen gebiederden vorstnog verleden week in een vertrouwelijk gesprek tot mij«Die heer Waltorn bezit eenen schrandere» geestenergie en geld. Die man zal het ver in de wereld bren gen. Hij doet veel ten nutte van de mensch- heid ch het zal mij niet verwonderen als mii niet spoedig zijne verheffing in den adelstand wordt voorgesteld. In ben nieuwsgierig om hem te lecren kennen en spoedig hoop ik daartoe in de gelegenheid te zijn." Nu mijne waar den besloot de hofdame «kunnen wij het ge nist wagen om de verloofden te ontvangen niet waar? Zoo wij het niet deden, haaiden wij ons misschien nog wel eene berisping van is aan besch. als verdediger toegevoegd. De bcsch. is in jak en rok gekleedinet grijzen omslagdoek en witte muts. Hare gelaats uitdrukking is regelmatig. Zij beeft niets atsloo tends, maar zij beeft kleine, donkere gluipe rige oogendie zij nu en dan opslaat. Nu en dan hoort men een zenuwachtig snikken. Gedurende de voorlezing dirl'u uur duur de van de acien van beschuldiging en verwijt zing. bleef zij kalm met de oogen neergeslagen.' Verschillende flesclijes met scheikundig on derzochte lichaamsdeelen van de slachtoftërs staan voor den president. De eerste getuige was J. J. van Heeskleer maker te Leideneen neef van de besch. diena den dood van zijne moedermet zijn broeder op aandrang van de besch. bij besch. waren komen inwonen. Zijn broeder is gestor ven hij bleef bij zijne tantetotdat hij (als militair) ziek in de infirmerie werd opgenomen. Daar bracht besch. hein broodjes rnet worst; na het gebruik daarvan bespeurde hij (evenals zijne twee kameraden op de ziekenzaal) dezelfde verschijnselen van ongesteldheid als waarvoor hij in de infirmerie moest worden opgenomen. Besch. ontkende echterdat zij haar heef vergift had toegediend. Hij was zeide zijaan- borstig en leed aan bloedspuwingen. Zij meende hem volgens haar plichtslechts goed te heb ben gedaan. Dit werd echter stellig ontkend door den 2. get.Abraham Bey den buurman van besch. Hij verklaardedat zijne kippen en liaan die van het voedsel hadden gebruikthetwelk de besch. aan de slachtoftërs toediendeaan ver giftiging waren gestorven. Hij verklaarde voorts dat vrouw Van der Lindenbang voor den geest van Arend's moederdie in het huis rondwaardedeswege was gaan verhuizen. Voorts dat telkens als er familieleden stierven geen rouw in het huis van besch. heerschte maar veeleer festijnen werden gevierd, waarbij de jeneverflesch rondgingdie besch. duchtig aansprak. Bij het ondervragen van besch. na eiken get. geeft zij blijk zeer goed te weten wat zij zegt. De president doet dan ook opmerken dat de des kundigen volkomen juist hebben geoordeeld dat zij bij de pinken is en alles doet om de den vorst op den hals." De overigen betuigden natuurlijk hunne in stemming met de woorden der oude hofdame. En daarnaar werd ook gehandeld. Het jonge paar zag zich met beleefdheden overladendie zij beiden op eene verschillende wijze beant woordden. Willy bleef zeer koel bij die bewijzen van hartelijkheid die hij niet geheel ten onrechte toeschreef aan de edele geboorte van zijne bruid. En toen deze zijne onver schilligheid waarnamwas zij ontstemd en trachtte door verdubbelde lieftalligheid te ver goeden wat hij te kort kwam. Willy van zijne zijde gaf aan hare pogingen eene geheel an dere uitlegginghij beschouwde ze als eene ingenomenheiddat zij voor hem door haren naam de kringen opendedie anders voor hem gesloten zouden gebleven zijn. Van den beginne af aan had hij zijne ver loving gehouden als een handelscontract, aan welks voorwaarden hij steeds getrouw zou blij ven. Emy huwde hem volgens zijn inzien om hare ouders of liever de eer van haar geslacht te reddpn en hij.jahij zou haar niet lastig vallen met blijken van genegenheid, van liefde. En tochtoen hij eenige weken verloofd was, kostte het hem moeite om zoo bedaard., zoo koel te zijn als op den eersten dag. want voort durend boeiden hem bare onschuld, hare kin derlijke vroolijkhcid meer en meer. Verliefd was hij nietmaar hij gevoelde zich wel te moede in hare nabijheid; eene zekeie rust. die zijne sombere denkbeelden verdreef, maakte zich dan van hem meester en er waren oogen- blikken dat bij bijna in de verzoeking kwam om dat bekoorlijke kind in zijne armen te

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1