w 3598. Donderdag 4 Juni 1885. FEUILLETON. 5, CAMILLA. Politieke Revue. Uilgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Uit. blad Terachijnt Maandag üonderdat/muUay. AtxMuemaat per 3 ui—«ilcii f I I raut-u per post/1,15. Adrertcatifn 10 regels 00 (JU.elke regel weer 10 Cte.groot* lettert esar plaat «ruimteroor randen en andere extra inrigting graehiwlt hoogere prijalirre krm ng Legale officieéle en onteigen. Adr. per regel IS CU. llcclamet ver regel 35 Cu. Af: nammrrt Ut Cte. bureau MUDRHOIZEN hoek KortegrachtWijk O 60. SPAARBANK. Het bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 8 J U N IJ c. k. ten Raadhuize te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. HULPBANK te AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 8. JUNI aanslaande's namiddags van halftwbe tot halfdribzitting houden in een der localen van het Raadhuisalwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. J. G. LEINWEBERSecretaris. Vrij gevolgd naar 't Hoogduitsch door S Juist op hetzelfde oogcnblik zette Ililly zich op het verzoek der aanwezigen aan de piano en weldra klonken toonen van eene weemoe dige melodie door het vertrek. Zachtkens na derde Camilla de piano en terwijl zij met ge vouwen handen onbewust van hare schoonheid naar de prachtige muziek luisterde bood zij bel beeld eener bekoorlijke vrouw aan. Hilly speelde steeds voort met hare oogen op hare nicht gevestigd, als droeg zij die zachte wel- s irekende accoorden aan haarhaar alleen op tut wier ziel zij drongen oin daar eene wereld van gedachten op te wekken. Eindelijk was de laatste toon weggestorven een algemeen «bravo'' beloonde dc kunstenaresse voor haar smaakvolkunstig spel. Dergelijke luidruchtige bijvalsbetuigingen werkten altijd ontnuchterend op Camilla's gemoed. Zij stemden haar bitter een traan in liet oog gold bij baar veel meer en zij zag rond wien zij dat te kennen zou ge ven, toen de deur der kamer geopend werd en eene kleine dame binnentrad. Niettegen staande hare ineengedrongen gestaltemaakte de gclirele persoon een aangenomen indruk want het geestige lijnhesneden gelaat vergoedde veel hel overige. Tante Lotje, zoo noemde Camilla en Ililly haarwas. sedert de meisjes den leef tijd bereikt haddenwaarop zij hel toezicht eener gouvernante ontberen konden de vrien din der preside nis vrouw gewordenwie zij in den nacht van Zaterdag op Zondag is het lijk van Victor Hugo in de kist gelegd. Het stoffelijk overschot is in een dubbele kisteene van lood en eene van eikenhout gelegd ter wijl in de kist gesloten zijn dc portretten van de kinderen cn dc kleinkinderen een bouquet rozen en medaillons van Victor Hugo. Hel stolfelijk overschot werd te midden eener onafzienbare menigte naar den Are de Triom- phe overgebracht waar het op een praalgraf werd gelegddat een waar monument is. Dit praalgraf, dat vervaardigd was volgens het plan van den architect Garnieris niet minder dan 22 meter lang. Het is versierd met een medaillon de Vrijheid voorstellende alsmede met deco- ratièn terwijl standaards en draperiën het ge heel omringen. Een ontelbare menigte heeft voorbij het graf gedefileerd. Sinds halfeen trok de optocht Maandag door de Champs Elysées. t Schouwspel was grootsch en indrukwekkend. Het droeg niet het karakter eener begrafenis maar van een feest ter eere der onsterfelijk heid. Duizenden en nog eens duizenden trokken voorbij dertien wagens met kransen reden vooruit. De lijkwagen maakte door zijn grooten een voud diepen indruk. Ongeveer I500 kransen werden door 1186 velschillende, corporation gedragen. Tienduizend soldalen namen aan den op tocht deeldaaronder het geheele regiment cava lerie en een honderdtal muziekcorpsen. Men schat het aantal deelnemers aan den optocht op 200,000 en dat der toeschouwers op 2 millioen. De hemel was bedektdoch van tijd tot tijd verlichte een bundel zonnestralen 't woelige geheel. De muziek speelde van tijd tot tijd treurmar- I schen afgewisseld door de Marseillaise. I Het volk juichte de bataillons scolaireeen de verschillende volksvereenigingendie schoone kransen droegen luide toe. De houding der volksmenigte gedurende den geheelen dag heeft eene algemeene tevreden heid le weeg gebrachtalle vrees voor onge regeldheden doen verdwijnen en bijgedragen tot de vaste stemming der Beurs. In het Panthéon werden bij de lijkbaar 11 redevoeringen gehouden waarmede de plech tigheid welke 5 uur duurde gesloten werd. De Fransche regeering wenscht in het wets ontwerp betreffende de «oproerige zinnebeel den" verandering te brengen op de agenda der kamer staal nog een ontwerp in 1868 inge diend dat men wegens zijne nutteloosheid en slechte redactiemaar heeft laten sluimeren. Het was uit deze tekstdestijds opgemaakt niet boven allen twijfel verhevenof de roode vlag een oproerig zinnebeeld was of niet. intusschen werd dit puntvoor de veiligheid vau den slaat van zooveel belangtelkens bij politiemaatregel uitgemaaktmen wil hierin voorzien. Het nieuwe ontwerp zal aan de jury de be slissing omtrent de oproerige zinnebeelden over laten. Tot eene vaste jurisprudentie zal dit be vorderlijk zijn. Op officieuse wijze is Zaterdag medegedeeld de Êngelsch-Russische quaestie is opgelost. Dien tengevolge zalvolgens Daily Newsde heer Lessar binnenkort afreizen om den Engelschen commissaris kolonel Ridgeway te ontmoeten ten einde de details van de afbakening der Afghaansche grens te regelen. Te Londen is eene nieuwe verzameling stuk ken verschenen en aan het Parlement rondge deeld betreffende de havens aan de Roode zee. allerlei kleine diensten zooals voorlezen het bijhouden der correspondentie enz.bewees. Nauwelijks ontwaarde Camilla tante Lotje dan ook of zij naderde deze snelterwijl zij uitriep «Ik ben blij, tante, dat gij komt. Zoocven heeft Hilly op de haar eigene wijze haar lieve lingsstuk gespeeld en raad eens hoe dat gezel schap haar gedankt heeft voor het kunstgenot? Door handgeklapluide uitroepingen van be wondering en wat dies meer zij. Indien de gravin en juffrouw Smidt hier niet aanwezig waren zou ik beweren dat niemand met ver stand kan oordeelen over «Maar Mills," viel tante Lotje het meisje, half verwijtendhalf schertsend in de rede. «Wat wilt u Ja misschien ben ik wel weer een weinig te oprecht in mijn oordeeldoch tantetje u moet inij belovendat ge straks geen klassiekstuk zult spelen. Eene wals van Strauss of iets dergelijks weet u ietswaar in niet veel zitnu u begrijpt mij wel." De komst van den bediende die ineldde dat de thee het gezelschap wachtte sneed elk antwoord van tante Lotje af. Toen deze een half uur later de handen over de toetsen liet glijden in een der opwekkendste walsen van Strauss zweelde er om Milla s mond een spotachtig lacfye alsof zij zeggen wilde «ziet ge dat zijl gij waard." Weldra namen de gaaien afscheid. Hilly en Camilla wenschlen hare grootmoeder en tante Lofje eene goede nachtrust en begaven zich naar hare slaapkamer. Daar gekomen zeide Camilla lol haar nichtje «Gij zijl natuurlijk weer zeer moedeHilly Maai' gij moet mij toch nog even vertellen Te Weenen hebben vier anarchisten terecht gestaan wegens deelneming aan de samen zwering van Wiener Neustaal. De aanvoerder werd veroordeeld tot tien jaren dwangarbeid en de anderen lot zevenvijf en drie jaren. Sedert een maand ligt reeds een besluit der Zwitsersche regeering gereed om eenige anar chisten liet land uil ie zeilen. De uitvaardiging werd tot dusver vertraagd door een onderzoek dat de justitie op 't spoor heeft gebracht van een volledige organisatie van revolulionnairen. Voor het hof te Amsterdam werd Maandag behandeld hel hooger beroep van Hendrik B. voormalig agent van politietegen een vonnis der rechtbank aldaarwaarbij hij veroordeeld is tot 45 dagen celstraf. Gelijk men weethad hij jegens een mindeqarig meisje dal aldaar in een der lokalen van een politiebureel in be waring werd gehouden om van daar naar hare oudei's teruggezonden te wordenonkiesche handtastelijkheden gepleegd. Voor het hof werden als getuigen gehoord de beide hoofdcommissarissen van politie Steen- kamp en van Doesburgh. Deze ambtenaren ver klaarden dat de wachtkamer voor de agenten waarin de strafbare handelingen gepleegd waren niet voor het publiek toegankelijk is. Het 0. M was van meening dat hel bedoelde wachllocaal in den zin der wet een openbare plaats is. Het requisitoir strekte tot bevestiging van het vonnis der rechtbank. Men meldt uit Leeuwarden Heden is hier uit Dokkum gevankelijk binnengebracht zekere G. de V.timmermansknecht aldaarverdacht van valsche munt te hebben gefabriceerd. De machine en eenige daarmede gemaakte valsche rijksdaalders moeten bij hem aan huis in beslag zijn genomen. Volgens gerucht moeten er ver scheidene handlangers en medeplichtigen zijn. Het ongelukkige cijfer dertien heeft in Arizona weder een groote rol gespeeld. De laatst ge houden zitting der Wetgevende Vergadering werd den dertienden Januari geopend en was de dertiende die plaats vond zij werd den dertienden verdaagd en gedurende den loop hoe gij Elisabeth vindt?" «0, zeer aardig; zij schijnt wel is waar geene groote geestesgaven te bezitten doch ik meen wel te veronderstellen dat w.j vele punten van overeenkomst in elkanders karakter zullen ontdekken." «Wat! Och Hilly wees toch niet zoo dwaas Gij wilt u op eene lijn met dal nietsbeduidende wezen stellen Ga nu maar spoedig slapen gij eenvoudig kind, terwijl ik mij nog een weinig aan mijne zielsbespiegelingen overgeef!" Bij deze woorden nam Camilla Heines gedichten van het boekenrekje en las langlang die klachten van woestediepe smarteindelijk ontviel het deeltje hare handen terwijl een vochtige glans hare oogen verduisterde. «Hoezonderlingfluisterde zij, adat ik mij zoo geheel en al in Heines toestand verplaatsen kan. En toch heb ik lot heden toe nimmer iemand bemind of gehaat; waarom kan ik die zalige gevoelensdie bitterheiddie smart dien haatwaarvan deze liederen spreken zoo goed begrijpen Waarom zie ikdie aan rijkdom en overvloed gewend isvoortdurend meer en meer indal dit alles geen geluk aanbrengt. Zou het waar zijnwat F.ouarJ von Hartmann zegt: «Kein unlieilvolles Geschenk fiir das lndividuin als Geniulilatdenn die Genies sind selbst bei scheinbarera iiuszcreui Glücke, doch stets digenigen Menschenwvlche das Elend des Daseins am tieislen und unheil- barslen empfinden Zij zweeg cn staarde eenige oogenbliken peinzend naar den grond; plotseling sprong zij op en mompelde Wat ben ik heden weer opgewonden't wordt lijd oin mij ter ruste te begeven."

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1