Donderdag 13 Augustus 1885. jv& »v^ 18. Uitgever H. VAN CLEEPP te Amersfoort. l)it lilad verschijnt Maandag en Ihndrrdagmuldag. Alxii.numt pust 1.16. Advertentiftn 1 (I re«els 81) Ut».elke ri'ijd plaatsruimtevuur randen en andere catra uiriutiiiK KCHeliiw ofllciueln on nutoigcu. Adv. per rej,'el 15 Cl». Itcclaiiui» uur rmr it per 6 maanden fl.- 1'ranco pi niior Ul Cr», j Ktonte letters im; IniiiKiiro prijsliurekcning. Lr«nli- IsJ.ïUwr. A/z. mimmrrt III Cl Bureau MUÜRUUIZEN hook KortoerachtWijk B 60. HULPBANK te AMERSFOORT. Tot hot geven van gulden tku i.kkn -/.ul eenc Commissie uil hel hesluur op MAANDAG, den i 47. AUGUSTUS aanslaande's namiddags van hai.ftwee tot iialfdiiikzitting houden in een <ler localen van liet Raadhuisalwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmeldenook voor hel teruggeven van gelden. J. C. LE1N WEDERSecretaris. Politieke Revue. Na ile begrafenis in Engeland van den hon derdjarigen mensrhen vriend Monteliore volgde in N.-Amerika de teraardebestelling van den krijgsbevelhebber Grantlater president der groolc Republiek die nadat veel bloed vergoten wastusschen Zuidelijken en Noordelijken den vrede wist te vestigen. Heide edele mannen bobben op bun terrein 7.irh de dankbaarheid van tijdgenoot en nakome- lingsebap verworven. Maar gewis was bel gevoel van tevredenheid over hunne daden dal in beider borst en geest vlamde voor beiden grooler voldoening dan den lol bun door volken en pers toegezwaaid. Zaterdag heelt de begrafenis vail Grant plaats gehad. Hel was ecne zeer indrukwekkende plechtigheid. De stoetdie bet lijk volgdebad eeno lengte van bijna zes mijlen. Onder de personendie de slippen van het lijkkleed droegen merkte men op de generaals Sherman en Sheridande admiralen Porter en Norden de ex staatssecretarissen Fish en Bout- well. De eerewacht werd gevormd door detache menten van bet grootc leger der Republiek. De kinderen en de familie van den overledene volgden bet eerst in rijtuigen achter den lijk wagen. Na de rijtuigen der familie kwam die van den president Clevelandgetrokken door zes paarden vervolgens de vice-president Hen dricks de ministers de voormalige presidenten Haves en Arthur ongeveer honderd senatoren en leden van liet wetgevend lichaam hel corps - diplomatique van Washington enz. De Pall Mali Gazelle verklaartdat zij tevreden is over de uitkomsten van den door haar onder nomen veldtocht tegen den handel in meisjes maar geeft den raad de pogingendie tot het doel moeten leiden niet te doen verflauwen. FEUILLETON. 24) C A MIL L A. Vrij gevolgd naar 'I Hoogduitsch door S Mortimer kon zijn oog niet afwenden van die edele doodshleeke trekken maar de herinne ring waarom hij zich in dat vertrek bevond, deed hem zachtkens naderen. Plotseling echter balde hij zijne vuisten in marhtelooze woede want op de kleine tafel bemerkte hij het portret van Hans ven Tranen, van den man. wiens naam Camilla voor weinige dagen heftig had doen ontroeren. Nu wist hijwaarom dit ge schied wasen de ontdekking dal Camilla den officier bemindetrof hem als een donderslag en hij steunde smartelijk Daardoor ontwaakte Camilla zij herkende Mortimer dadelijk en koek hem zoo verschrikt aan, dat hij met een bitter lachje haastig eenigc passen terugweekterwijl hij zeide «Vergeef mijCamilla, dal ik mij ongonoo- digil in uwe vertrekken vertoon, maar de om standigheden eisehten het. Zooeven ontving ik «Ie lijding dal uwe grootmoeder plotseling vrij ernstig ongesteld is gewordenzij verlangt dringend om u te zien en juffrouw I i»tje ter- zoekt u om zoo spoe.dig mogelijk Ie komen. Met afgewend gelaat boorde /ij deze deeling aan zoo.lal Mortimer niet ki n waar nemen welke uitwerking dit bericht op haar te weeg bracht. Na eeue kleine pauze ant woordde zij haastig Deze raad wordtnaar hel schijntgevolgd. De hoofdcommissiewelke legenden 22Augus tus een monster-meeting in llydepark orga niseert in liet belang der bescherming van de vrouwen en mcisjeéheeft beslotendat in elke wijk der hoofdstad in het openhaar een voor- loupigt vergadering gehouden zal worden ter benoeming van wijk-commissiën. Deze hebben in last openbare vergaderingen te beleggen manifestation te doen en uit te lokkenen de stoelen te vormendie in optocht zich naar de monster-meeting moeten begeven. Al de ver- cenigingen en genootschappen te Londen zijn uitgenoodigd aan de manifestatie deel te nemen, en bij hel hoofdbestuur der Trades Unions zal aanvrage om medewerking gedaan worden. De lord-mayor zal worden uitgenoodigd de geeste lijkheid van alle gezindten op te roepenlot een vergadering ten stadhuiza. Voorts zal aan het volk van Londen een manifest worden uit gevaardigd en aan alle invloedrijke personen zal worden verzocht, openlijk hunne sympathie te beluigen voor het beoogde doel. De heer Jules Ferryex-ministeris te Lyon aangekomen. Aan het spoorwegstation werd hij door eenige personen uitgefloten ook deden zich eenige uitjouwingen hooren. De vijandige demonstratie werd grooternaar mate hij zijn weg vervolgde naar het hotel in de Hue de la Republiquewaar hij zijn intrek zou nemen. Men hoorde de kreten weg met Ferrydoch die kreten werden van andere zijde door bij valsbetuigingen ten gunste van den ex-minister gesmoord. Het tumult was sterk en de politie had moeite om 't verkeer op straat vrij te houden. Uit 'sGravenhage wordt gemeld: Wat de nieuwe Minister van Marine betreft men verzekertdat hij een man is van groote onafhankelijkheid wars van alle vriendschappe lijke invloeden van buitenzonder voorliefde voor enkele bijzondere inrichtingenniet ge bonden door persoonlijke zedelijke verplichtingen. Dit zegt zeer veel bij 't departement van marine dathet is een publiek geheim in de laatste jaren al te veel van buiten het departe ment werd bestuurd. Er bestaat alle reden om te verwachtendat de heer Gericke zonder overdreven eischentoch zal voorstellen in de dringendste behoeften onzer al Ie zeer verwaar- «Ga binnen tien minuten ben ik gereed." En meer tijd was er niet varloopen toen Camilla zich tegenover haar echtgenoot in het rijtuig zette. Geen van beiden sprak gedurende het ndje een enkel woordCamilla staarde met brandende oogen naar den grond terwijl Mor timer voortdurend den blik op het schoone doodshleeke gelaat zijner vrouw gericht hield. XVII. Bij hunne aankomst op het kasteel kwam tante Lotje de echtgenooten met een ontsteld gelaat tegemoet. «Leeft zij nog?" vraagde Camilla dadelijk. «Jadoch de dood is nabijwas het som bere antwoord. Zonder zich van mantel en hoed te ontdoen snelde Cainillla naar de kamer barer groot moeder. De oude dame lag onbewegelijk op bet bed uitgestrektzij hield nare oogen steeds op ccn punt gevestigd en door niets gaf zij blijk dat zij Camilla herkende. Hans von Trcuen knielde aan hare zijde en kuste diep ontroerd hare reeds verstijvende hand. Zoodra toen hij Camilla bemerktestond hij op en trad met ecne haastige beweging achterwaarts. De jonge vrouw sloeg in alles vergetende smart hare armen om zijnen halsterwijl zij smartelijk uitriep: «G, Hans, onze lieve grootmama Mortimer aanschouwde met samengeperste lippen dit tooneelon alleen de plechtigheid van hel oogen blik deed hem zijnen toorn bedwingen. Weinige oogenblikken later sloeg dc stervende de oogen op.zij koek angstig rond.zij loosde marine le voorzienen dot de eerste en meeste zorg zal worden besleed aan ecne betere regeling van het opleidings-stelsel bij onze zeemachtwaarvan de titularis veel studie gemaakt heeft. Hij toch was de ontwerper \an de voorstellendie de minister Geerling op dit punt deed en die hij in een zwak oogenblik in de eerste kamer loslietom zich het. roer i niet uil de handen te zien wringen. Niet on- I waarschijnlijk is hetdal de minister op die vroegere voorstellen spoedig zal terugkomen. Indien de Hagenaars werkelijk hadden kunnen j gissen hoeveel genot hun dit jaar in het Kur- I ha us zou worden verschaft zij zouden mis- I schien afgescheiden van enkele grieven tegen de gansche badhuis-exploitatie geen zoo I sterke oppositie tegen den kurtax van f 15 heb- I iien gevoerd. We hebben gedurende de laatste week rein kunstgenot gesmaakt bij de matinees j musicales en de avondconcerten in zaal of op terrasdoor het prachtig orkest van Manstadt uit Berlijn, gegeven. Dit. orkest volgt als 't ware de beroemde kapel van Bilse op en behoeft voor dit eerste Duitsche orkest niet onder te doen. Tc bejammeren is het evenweldat het publiek liet beschaafde en kunstminnende Haagsche publiek zoe ontzaglijk weinig eerbied en smaak voor de kunst toont. Meermalen heelt de dirigent deze week en terecht op het punt gestaan in 't midden van een orkeststuk de uitvoering te staken totdat de dames hunne toilet of keukenpraatjes de heeren hunne ga lante of ongalante opmerkingen hadden gestaakt, liet is met de Hagenaars zoover gekomendat men aan den üigung van de concertzaal ver zocht wordt zich gedurende de uitvoeringen be hoorlijk te gedragenzooals aldaar gedrukt staat. In een brief van een ooggetuige wordt het volgende omtrent het sneuvelen van den presi dent van Guatemala (Zuid-Amerika) den held- haftigen Barrios gemeld Ik had den merkwaardigen mandie zijne geheele omgeving zoo verwonderlijk wist te boeiente velde vergezeldik had hem zien jubelentoen zijn leger de eene overwinning na de andere behaaldetoen in de eerste dagen van April de voorspoedige gevechten van Santa Teda enz geleverd werden ik had hem in den ochtend van den onheilsdag ernstig en daarna wilde zich oprichtendoch machteloos zonk zij neder. Een zucht.en de ziel was het lichaam ontvloden om naar een hooger en beter oord terug te keeren. Innig bedroefd was Camilla over den plotse- lingen dood harer grootmoederdie zij hartelijk had liefgehad. Eerst op den dag der begrafenis verliet zij hare kamer; gedurende dien tijd had zij hel bijzijn harer bloedverwanten verineden. Nog strakker en onverschilliger dan vroeger was haar blik nog bleeker hare gelaatstrekken. Ondanks zich zelf moest Mortimer erkennen dat er geen spoor van eenige zachtere aan doening bij haar waar te nemen was en zuch tend sloeg hij haar gade. Het prachtige slot viel Hans von Treuen als naaste bloedverwant in de mannelijke linie ten deel. Hij nam het dadelijk in bezit, doch ver zocht tante Lotje om zich met liet bestuur der buishouding te belastenhetgeen deze gaarne op zich nam. Gewoonlijk bezocht Camilla hare vroegere opvoedster dagelijks met wie zij altijd over de overledene sprak. Eenige weken na het treurige ongeval betrad Mortimer voor de eerste maal hel atelier zijner vrouw. Deze ontving hem zeer koel en na eenige woorden met hem gewisseld te hebben voegde zij daarbij «Gij staat mij zeker wel toe om mij voor een riclje te paard te kleedenwan! liet was juist mijn voornemen toen gij hier kwaamtom te gaan rijden ..Janatuurlijkantwoordde Mortimer bitier terwijl hij zich rau ecno- schilderijdie eeue

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1