fondppndan is zij blijkbaar door deze huwe lijks-aankondiging tot inzicht gekomen dat mem haar thans te knap af geweest is. en zij met de duiten ook haar bruidegom en vader van haar kind kwijt is terwijl er zeker geeu nieuwe familie Woudhuijzen zal opstaanom baar op oen Vurcnsche erfenis f $50.000 voor te schieten. Iloetink was de bruidegom van Jannetje en is thans in het huwelijk getreden met de dochter van van Zutphcn. Itij de aanst. verkiezingen in Frankrijk wordt er ook onder vrouwen over gedacht om vrouwen als leden der Kamer atlevaardigen. De vrouwen zijn zooals men weetgeroepen om «heinelsehe rozen in 'taardsche leven" te strooien en dit vlijtig behartigen. In volkomen overeenstemming daarmede zorgt de «socialis tische vrouwenvereeniging" voor afwisseling en vroolijkheid in den ernstigen en over 't geheel niet zeer opwekkenden verkiezingsstrijd. In de afgeloopen week heelt zij groote vorderingen gemaakt. De door haar bij de heeren kiezers aanbevolen candidatinnen voor 't lidmaatschap der kamervan mevr. Edmond Adam tot mejuf frouw Louise Kopp hadden den slechten smaak om de zoo gracieusclijk aangeboden candidatuur te weigeren. En dat terwijl het vaderlandom zoo te sprekenaan den rand van den afgrond staatvolgens Cassagnac en de anderen De dames van de socialistische vereeniging vonden het niets minder dan eene verloochening van de waarde der vrouw. Maar eindelijk namen toch een paar dames, Mile Deraismes en Mad. Esquiron de candidatuur aan. Er was in de vergadering der dames een heer binnengedrongen die de driestheid had om te opperen dat mijnheer Esquiron niet zeer ingenomen was met de candidatuur zijner echt- genoote. Echter dadelijk sprong Mad. Esquiron trillende van verontwaardigingop en riep «Bewijzen! Ik tart u om dat te bewijzen!" Ue indringer, bevreesd voor verdere, meer krach tige ontboezemingen der met vlammende oogen op hem toetredende candidatezweeg wijselijk en verlietzoo spoedig hij konde zaalzells zonder haar een afscheidskus te presenteeren. Een dienstbode uit Sint-Maartensdijk begaf zich naar de kermis in het naburige Sint-Anna- land. Aan de zijde van haar kermis-cavalier die een vroegere minnaar van haar wasdoch welke verkeering later weer afgebroken is smaakte zij aanvankelijk veel genoegen Latei- in den avonddoor drank en dans eenigszins opgewondenbeging zij de onvoorzichtigheid van met een anderen jongman een glaasje te ledigenwaardoor haar beminde zoo in toorn ontstakdat hij een mes nam en haar een niet onbelangrijke wonde in de dij toebracht. De geneeskundige die de wonde heelt verbonden moet verklaard hebbendat ze nogal ernstig was. Naar wij vernemenis de zaak in handen van de justitie. Mademoiselle Croizettedie in het jaar 1872 in eene hoofdrol in het drama de Sphinx van Feuillet optradwas een der beroemde per soonlijkheden van den dag. ledereen sprak over hare nieuwste toiletten de wijze waarop zij woondehare paarden en natuurlijk ook over hare aanbidders. Men noemde drie personen en daaronder ook den tegenwoordigen gemaal der kunstenares den millionair Stern. Jaren geleden vertelde men reeds dat mejuffrouw Croizette spoedig mevrouw Stern zou heeten. Door het te spoedig bekend worden van dit plan leed het geprojecteerde huwelijk schip breuk alle maatregelen tot hel sluiten van een en bleek maar weinig minder verleidelijk dan altijd in de zijden kussens en zag met hare rootte, doordringende oogen, die reeds rnenigen iploinaat van zijn stuk hadden gebrachtliet meisje aan. «Slecht" eene zaak van groot belang kan uwe kornsl verontschuldigenwaardoor gij mij in inijne nachtrust stoortbegon Pompadour «want ik gevoel ruij zeer onwel." Het berichtdat ik breng zalhoop ik genezend werken zeide Adrienne kalm. «Ik hen in slaat de oorzaak van uwe ziekte wegtencinen." «En die is?" De satyrc die «Geen woord meer daarvan." «Zeker, madame. Het zou u veel waard zijn den schrijver te kennen. «Alles ter wereld," riep Pompadour heftig. «Welnu; ik verlang alleen, dat gij mij niet in deze zaak zult noemen." «Toegestaan." «En dat gij den ellendeling zult straffen?" eindigde Aanennc. «Daarop kunt gij rekenen hij zal zoo gestraft worden dat aan alle Fransche dichters dc lust om satyren te schrijven zal vergaanzeide de geheim huwelijk waren genomentoen de on- bescheidendheid van een dagblad de aandacht van de familie van den bruidegom op het feit vestigde. De bankier de man die tienmaal millionair was en die de genietingen van liet leven volop wist te genieten was een trouw en liefhebbend zoon. Zijne oude moeder wist de belofte van hem te verkrijgen dat gedurende haar leven de niésaillance gelijk zij een huwelijk inel eene actrice noemdeniet tot stand zou komen. Stern heeft woord gehoudenverleden jaar stierf echter zijne oude moeder en toen achtte hij zich geheel vrij oni te handelen zijn thans plaats gehad hebbend huwelijk niet mejuffrouw Croizette heeft dan ook niemand die met de omstandigheden hekend wasverwonderd. Een voermansknecht te Leeuwardendie sedert «Ie gepasseerde kermis een groote overjas uit den stal vermistezag dezelve later hij een uitdrager hangen en gaf toen de politie kennisdie er al spoedig in slaagdeden ver- mocdelijken dader tc llarlingcn op te sporen en te stellen ter beschikking van de justitie. Te Dordrecht ontstond tusschen een liefheb bend echtpaarin de Bakstraatdes nachts een zoo hevige ruziedal de vrouw op straat gezet werd. Deze hierdoor in drift ontstoken begon een belegering tegen liet huis en sloeg alle ruiten stuk. De lusschenkomst der politie maakte een einde aan den strijd. De zaak van NeeltjeF. te 'sllagc, die zich in cassatie voorzien heeft tegen een vonnis van den kantonrechterin zake overtreding van de verordening op de prostitutie zal den 22en September e. k. worden behandeld voor den Hoogen Raad der Nederlanden. De peidooicn zullen gehouden worden door Mr. Th. Heems kerk. advocaat en procureur bij het gerechtshof van Amsterdam. Met verwijzing naar nevensst. adv. omtrent het onderteekeneu van het onderwerpelijk adres volgt het onderstaande bericht Aan de Vrouwen mn Nederland. ZUSTERS! Daar zijn jeugdige zusters in ons midden Fransche .Duitsche Fngelsehe Belgische, die in de holen der zonde leven. Daar zijn Neder- landsche jonge dochtersdie in vreemde landen van de ontucht haar bedrijf maken. Hoe kwamen die allen daarver van haar oudershaar kerkhaar vaderland Ach ze waren onervaren en onbedachtof ze wilden wel wat van de wereld zien. Ze vielen in han den van looze bedriegersdie er hun kost winning van makenjonge meisjes met een goed uiterlijk aan de huizen der ongerechtig heid af te leveren. Zij meenden in een goede betrekking te komenen ontdekten te laat het bedrog aan haar gepleegd. Zij werden als koop waar verhandeld van land tot landvan liet eene huis naar het andere. Onbekend met de taal met den wegmet dc wetten van het landdie niet zelden in haar voordeel waren bevonden zij zich in de macht van baar ver raders en raakten ook wel gewend aan de genietingen van het zondige leven dat haar weelde en gemak aanbood. Mag dat zoo blijvenl> Die meisjes die vrouwen, ze waren eens kinderen als wij bet geweest zijn met schuldeloos oog en blijden lach. Dieven en smokkelaars worden achterhaald om een paar ellen kant, orn een liter spiritus. De regee ringen van naburige landen ondersteunen elkan der in het straffen der overtreders. Zouden deze markiezin, terwijl hare oogen fonkelden van toorn. «Ik heb dus uw woord, madame?" «Mijn woord." «Hier is liet manuscript." De markiezin zag het even in. «En de naam van den schrijver?" Desforges.' «Is dit zijn schrift?" «Ja." «Hoe zal ik u heloonen mijn kind?" riep de Pompadour zeer opgewonden, «Door Desforges te straffen. Aan zijne straf zal ik zien hoe hoog de prijs isdien gij op mijne dienst stelt." «Nu, gii zult ruim beloond worden," zeide de Pompadour lachend en met eene trolsche handbeweging liet zij de freule vertrekken. Nog denzellilen nacht werd Desforges gevangen genomen en naar de Bastille overgebracht. Dc markiezin dc Pompadour dacht gedurende een paar dagen aan niets anders dan aan de straf, waarmede zij den ongelukkigen dichter zou doen boeten. Eindelijk had zij een inval en zij narn maatregelenom dadelijk net heraam- de plan uillevoeren. Wordt vervolyd. misdadigers ontkomen? Zusters, wij hebben te lang in stilte toegezien of liever, wij hebben niet willen zienwij hebben den blik slgewend en de booze lieell vrij spel gehad. Laat het hem niet langer toe. De gelegenheid om te handelen biedt zich op dit oogenblik aan. De handel in meisjes is den vorigen winter in de Tweede Kamer ter sprake gebracht. De mi nister van Justitie heeft beloofd de zaak te on derzoeken. Eerlang komen onze vertegenwoor digers wederom bij elkander. Tegen dien tijd wenscht de Nederlttnd.se/ic Vrouwenbond tot Ver- Itootjiny van het Zedelijk Bewustzijn zich bij adres tot de Tweede Kamer te wenden, opdat mid delen beraamd worden tegen dezen gruwelijken ongeoorloofde» handel, liet Bestuur van dien Bond roept alle Nederlandsche vrouwen op dal adres mede te teekenen. Hel zal daartoe ui al uwe steden neergelegd worden. Doch de tijd is kort. Wacht niet totdat men tot u kome. Stelt u op dc hoogtedoet er navraag naar opdat de gelegenheid u niet voorbijga. Een Engelseh blad The Pall Malt (inzette heeft ontzetting in gansch Europa gebracht', door den toestand dien zij van Londen aaii'het licht brengt. Meent niet dat Londen hierin alleen staatdat wij het ons niet hebben aan te trekken. Daar gebeuren feiten in ons midden die niet te beschrijven zijn. En de zonde neemt toe de vloed stijgt en zal ten slotte niemand sparen. Geeft dan uw steun teekent uwen naam en God zal het ons doen gelukken. De COMMISSARIS des KONINGS in de pro vincie UTRECHT, Brengtten vervolge op zijne aankondiging van 48 Augustus I.I., ter kennis van belangheb benden dat de schietproeven uit het fort «de Harssens" zijn geëindigd en mitsdien de bij bedoelde aankondiging aangewezen vaar wegen wederom veilig zijn te bevaren. Dc vaartuigen zijn binnengehaald en de anker- boeivormigc tonnenrood en witopgenomen. Utrecht, 5 September 1885. De Commissaris des Konings voornoemd s'JACOB. Uit 's Gravenliage wordt gemeld De groote meeting en optocht voor het alge meen stemrecht zal Zonuag 20 Sept. alhier plaats hebben. Onze hoofdcommissaris van po litie van Schermbeek heeft zich voor de hand having der orde borg gesteldmits men hem vrij late in de te nemen maatregelen. Te 12 uren zullen zich de «optochlers" op het Buitenhof vcreenigen en zonder muziek doch wel met vaandels en banieren door de stad trekken. Werkzame werklieden al zijn er velen thans zonder werkof met weinig werk zullen niet of ten minste zeer weinigen aan dien optocht deelnemen. De goedgezinde arbeidzame klasse, laat zich niet verleiden door ontevreden balie kluivers, straatslijpers, ontslagen kolonisten en luiaards van beroep. «Van die soosjclislen mot ik niks hebbenen «dankjewel voor die soos- jaaldimmecrate" hoort men sBerwege onder «Ie goedaardigewerkelijk arbeidzame klasse die zeer goed weet dat rondloopenschreeuwen en spektakel maken geen cent voor vrouw en kinderen inbrengen. Jeanne Lorette is zeer zwak en hoogst zenuw achtig met angst ziel zij hare terechtstelling tegemoet. Zij bekent hare misdaad volledig betwist erhter de voorbedachten rade en geleider lage en wenscht niets liever dan de zwaarste straf, opdat zijlevensmoede spoedig moge sterven. Wat bedoelt zij met dc zwaarste straf? De romantische verhaaltrant der acte van beschuldiging heeft hij het publiek heel wat critiek doorgestaan vooral ook verwondert men zich dat daarin de rechtsregel uit het oog is verloren «dat hel onderzoek naar het vader schap is verboden." AMERSFOORT 7 September 1885. Rij besluit van de Staten «Ier prov. Utrecht is aan den provincialen Ingenieur in dal gewest den heer K. van Rijn den titel toegekend van lloofd-Ingenictir van den provincialen waterstaat. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. is in de kapitale hoerenhofslede «de Heigraaf' in dc gemeente Woudenbergbewoond door den eigenaar G. van de Lagcrnaatbrand ontstaan waardoor het woonhuismet achterhuis en stal ling henevens het aangrenzend karnhuis met karnmolen totaal zijn verbrand. Dc bewoners konden zich niet dan met moeite en bijna on gekleed redden. Van den inboedel is niets be houden alleen de levend»! have is gespaard. De gebouwen waren alle tegen brandschade verzekerd hij de Assurantiemaatsehapnij der hoeren De Jung Sc Go. te Amsterdam. Van de losse goederenmeubelen oi -n koren was niets verzekerd. De burgcmeeslc was weldra ter plaatse aan-

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2