Maandag 28 September 1885. m 34-51. 1B0OOH G011R Uitgever Uit blad »*r»chljrit Maamluy en htindenltbjnuUlaj. Abonnement per 3 munition ft,—, franco pei Ibirnnil A. H. VAN CLEEFF r*/»;1»- l--0 regel. 0» Cu.; elk. regel meer 1» Cu.; Kr...,te letter. naar te Amersfoort pl»»t»ruiiiitevoor runden en andere o.tra inrigting geuliieilt Innigere prij.lmrekeiiiiig, Legale, Uit HUIZEN officieêle en onteigen. Adr. per revel ló Cu. lUmtume* oer revel 25 Cu. - Aft, mtmmurt 10 CU. hOOk KortOgractlt Wijk li 00. Politieke Revue. Wat het zwaarste ismoet het zwaarste wegen en daarom zinkt de Spaansch-Duilsche Carolinen- kwestie op den achtergrond terwijl de Orient- kwestit op den voorgrond is getredendoch zoo ingewikkeld, dat zij menig gewoon menschen- verstand te boven gaat. Zelfs de bekwaamste journalistieke politici zien geen kans om in beknopte eenvoudige schets de toestand daarginder voor hun publiek volkomen begrijpelijk uileentezetten. Er zijn in wonei's in het Balkan-schiereiland van zoo zonderling ontwikkelde en on-ontwik- kelde nationaliteiten. De Turksche Groote Heer heeft, niet dadelijk, bij het uitbreken dier revolutiegeest- en kriigskrachtig gehandeld. Indien hij dadelijk zijn troepen in Oost-Ru- melië had gezonden dan had hij spoedig meester van den toestand geweest. Zijn lijdelijkheid en dralen gaf den omwen- telings-gezinden vrij spel. Evenwel misschien wilde hij welmaar kon hij niet. Want het Turksche leger is omdat die Groote Heer weinig kasgeld heeft om zijn troepen behoorlijk te betalen en mobiel te brengen sterk verwaarloosd. Krijgsluidie slecht gekleedgevoed en be taald worden, zijn gewoonlijk slecht bruikbaar. Het eerste bewijs van leven dat de Porte gaf was natuurlijk een protest. Zij protesteerde per telegraaf bij de groote mogendheden tegen de schending van hare trouwens onbetwistbare rechten. Uit dat telegram blijkt dat de Bulgaarsche vorst Alexander getracht heeft met den sultan op goeden voet te blijvenzooveel mogelijk ten minste. Hij heeft hemin 't gedrang tusschen zijn troontje en de Groot-Bulgaarsche partij een forschen duw gegeven maar hij is gereed om den beleedigde zijne verontschuldigingen aan te bieden. In een bericht aan de Porte deelt hij mede, dat het volk van Oost-Rumelië hem tot vorst uitgeroepen en dringend verzocht heeft die waar digheid te aanvaarden. Om erger voor te komen is hij toen naar Philippopel gegaan en heefj FEUILLETON. 4) EENE Inkwartiering en hare gevolgen door S «Moeder," fluisterde de zieke, afgebroken, cis er nog geen brief?" «Neen, mijn kind, maar Kobus zal u niet geschreven hebben omdatomdat hij zelf misschien hier komt." «Hij komenen zij poogde zich op te richten doch zonk spoedig afgemat achterover «hij hier komen 1" «Hoe kan dat! Hoe weet gij het?" «Het regiment, waarbij lüj dient, wordt over een of twee dagen hier ingekwartierd kind. En nu zal hij u willen verrassen door onverwachts voor u te staan. Maar zeg kind waarom weent gij nu. ik meende juist, dat die tijding u wat opwekken zou." Anna zoo heette het meisje antwoordde niet doch zag met betraande oogen voor zichde moeder, die minder fijngevoelig was dan hare dochterkon niet hegrijpendat zich bij het wederzien tal van droevige treurige gedachten paarden. Hoe geheel anders had Anna zich dat voorgesteld hoeveel droomen voor de toekomst had zij daaraan vastgeknooptdat weerzien zou immers tegelijkertijd een afscheid zijn een afscheid voor eeuwig. En hijwat zou hij wel gevoelen, als hij haar, die hij alsccnc bloeiendevroolijkc maagd verlaten hadster vende wedervond? En heete tranen vloeiden over hare ingevallen wangen bij de gedachte daaraan. het bestuur van de zelfstandige provincie op zich genomen Maar hij heeft den sultan niet onaangenaam willen zijnintegendeel, hij erkent de souve- reinijeit der Porte over Bulgarije en Oosl-Ru- melië en verzoekt Z. M. den gedanen stap goed te keuren en daardoor een nieuw bewijs te geven van zijne verhevene welwillendheid tegen over de Bulgaren. Dat is nog al naif en niets minder dan on beschaamd Een bij onze vaderen zeer geliefkoosde kunst vorm was de tragi-koinedie 't blij-eindigende treurspel. De held en de heldin werden door allerlei perikelen en conflicten gevoerdom toch ten slotte «elkander te krijgen" en de toe schouwers naar huis te doen gaanonder den voor een menschlievend gemoed aangenomen indruk van eene warme omhelzing. Mede in het dagelijksch leven en in de his torie van den dag vindt de tragi-komedieook soms de komedie-tragedie hare volkomen recht vaardiging. En zoo is 't dan ook dat de revolutiedie van groote gevolgen kan zijn voor de betrokken landen voor hel geheele Balkan-schiereiland en misschien geheel Europa begon als eene Posse van Moser en Schönthanot als eene operette van wie is ook het meest in de mode van de kleine componisten? laten wij zeggen van Millöcker, den schepper van Der Betlel- student. Zie hier de politieke Posse-introductie De gouverneur-generaal van Oost-Rumelië Gavril-paclia zit op zekeren morgen, als een rustig Bulgaar en een getrouw onderdaan der Portekalm aan zijn ontbijt Het was in den laatsien tijd een weinig on rustig geweest in Oost-Rumelië en in de lioold- stad Philippopelmaar Gavril-pacha die een jaar geleden Aleko verving en in dat jaar al vrij wat beleefdebezit zijne ziel in bedaardheid. Hij is pas van Konstantinopel teruggekeerd waar hij den sultan bericht heefluat alles goed gaat in de «zelfstandige provincie"die door het congres te Berlijn zoo wreed van het vorstendom Bulgarije is gescheiden. Nu heelt Gavril-pacha bedaard ontbeten rookt en hij schelt een bediende, om den boel op «Kind sprak de grootmoeder na eene pauze terwijl zij hare hand op het hoofd barer klein dochter lag, «kind, wees kalm Ik kan mij voor stellen wat er in uw hart omgaatdoch wan hoop niet. Wees liever dankbaardal ge hem weaerzieldat ge al de uwen rondom u geschaard zietkortom dat ge alles hebtwat ge nootlig hebt. Wie weethoe alles zich nog ten goede keert." «O, grootmoe," snikte Anna, «vlei mij niet met hoopik moet stervendat gevoel ik lieden meer dan ooit Maar u hebt gelijk ik DM niet morrenwaar mij zooveel gegeven is. Ik zal trachten zeer kalm. te zijnen mij verheugen op het wederzien." En moedig drong zij de tranen terugdie in hare oogen welden. «Braaf, liefmeiske," zoo sprak de vaderter wijl zijn blik liefdevol op haar rustte, «ge zijl zoo goed en geduldigterwijl wij zoo weinig tot verlichting uwer smarten kunnen doen. God alleen weethoe gaarne ik u eenige verkwik king zou bezorgen maar ik heb geen geld. Van middag was ik bij den heer von Grader ik moest liet slot aan een kastje van de freule maken. Zij zelve was ook op de kamer en sprak mij vriendelijk toe. Zij zal zoowat even oud zijn als gijdenk iken toen trof mij liet verschil van voorkomen zoozeerdat de tranon mij langs de wangen rolden. Ik benijdde haar niet haren rijkdom niet haren edelen naam maar wel hare gezondheid. Ik veegde met mijn mouw mijne tranen weg, zoo ik meende, onopgemerktdoch de freule had het gezien cn vraagde mij dadelijkwaarom ik schreide. Ik wilde haar eerst de reden niet mcdedeclen maar zij drong zoo sterk bij mij aan dat ik haar te ruimen. De deur wordt geopend het is de bediende Neen, het is de overste Sedlawitsjmet zes stevige soldatendie den gouverneur-generaal mededeeltdat hij zijn gevangene is. Gavril-pacha ziet naar den overate, ziet naar de soldalen ziet door 't raam cn ontdektdat zijn tuin van soldaten wemelt. Allah is groot en met Oostersche kalmte ant woordt de gouverneur: «Wel, dal verrast mij. Ik zal genoodzaakt zijn u een schriftelijk protest ter hand te stellen." Zou men niet wanen het eerste bedrijf van eene Posse of van den tekst eener operette voor zich te hebben En toch is dii builcngewoncn verbaal geschiedenisen hebben alzoo de zaken zich toegedragen bij de vreedzame ruvolulie te Philippopel in 't paleis van den blijkbaar niet zeer schcrpzinnigenmaar uiterst gemoedelijken gouverneur-generaal. En toch was dat de possedie de introductie was van eene revolutiewelke de zoo teeder ekoesterde «rust van Europa" in gevaar «kan" rengen. De Porte heeft een tweede rondschrijven aan de mogendheden verzonden. Eenige honderdtallen soldaten zijn naar Adria- nopel vertrokken ter aanvulling van de kaders. De Regeering heeft met kracht geprotesteerd tegen de stelselmatige vervolging van Turksche onderdanen in Zuid-Rusland hier en daar wer den zelfs daden van geweld gepleegd. De Duitschc Rijkskanselier heeft eene be schikking uitgevaardigd waarin alle ambtenaren gelast wordenhunne handteekening onder stukken zoodanig te stellendat zij niet alleen ontcijferdmaar op het eerste gezicht gemak kelijk kan gelezen worden. Een duidelijke onder- teckening tochisnaar hel gevoelen van Bis marck niet alleen een eiseh van de ambtsplicht maar ook van de gewone burgerlijke beleefdheid. Iederwie bet ook zijdie een olliciöel stuk ontvangtmoet in de gelegenheid zijn om den naam van den onderteckenaarook zonder hulp van den Staatsalmanakgemakkelijk te constatecrcn. Het is to vvenschendal eenieder door de geheele wereld brieven duidelijk onderteckent. eindelijk vertelde, dat ik een zieke dochter van twintig jaar had die hier slokte de man en wendde het gelaal afhij kon zijn vreeselijk vermoeden niet onder woorden brengenbet was hem onmogelijk. «Die u weldra verlaten gaat, vader," vulde de zieke met een lichte trilling in bare slein aan. «Gewen u aan dat denkbeeld dan zal u de slag minder hard trefft-n als Inj valt. 't Doet me toch goed te welen dal mijn heengaan eene leegte in uwe harten zal achterlaten... 't is zoo heerlijk om de zekerheid te hebben dat men bemind wordt. Maar verhaal mij verder uw wedervaren vadervei volgde zij kalmer. «Nu dan, kind, de freule beklaagde u diepja ik meen zelfsdut er tranen in hare heldere kijkers blonkenwant ze blikte inii niet meer zoo vroolijk aan als te voren. Zij beloofde mij stelligdat zij u bezoeken zou en gaf mij eenig geld om de noodigc verster kende middelen die de dokter u voorgeschre ven heeft, te koopen. Ik geloof echter nietdat zij hare belofte houden zalzij deed deze in eene opwelling van haar goed hart, maar och, die rijke lui bewegen zich in eenen geheel anderen kring waar alle gedachten aan ziekte en armoede verbannen worden. Zij hebben wel goede voornemens maar deze worden gewoon lijk uit nalatigheid niet ten uitvoer gebracht." «Foei, vader," vermaande Anna «wees niet zoo bitter, 't Was dunkt me al lief genoeg van zulk eene rijke jonge datne om zooveel belangstelling voor een onnekendarmziek schepseltje te tonnen. Mogen wij het haar wel ten kwade duidendat zij mij spoedig vergeten zalzijdio zich geen denkbeeld kan vormen j

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1