Donderdag 1 Hfig October 1885. ■lm com. Uitgever Uit blad ™™«hijnt Maandag «n Donder,lagmuldtg. A lionncmunt prr 3 inimiidcii f\.~. Franco pei HlirPA.il A. H. VAN CLEEPF P"»/';16" 1-0 re*e|. 00 Cu. elk. regel meer 10 Cu. gnote letter, nw M ZS to Amfirflfnnrt plaatsruimtevoor randen on andere extra inrigting geschiedt hoogere prij.berekciiing. Lcgide, UK HUIZEN U l' officiéél, en onteigen. Adv. per regel 1B Cu. Iloelumc. nor regel 35 Cu. - A/z. nnmmrr, 10 Cu, hOOk Kor tOÊtraCht Wijk B 00. des le miserabeler wordt de laak der conferentie, i Het «vuur' in de Bulgarijsche-Rumelische kwestie'twelk rncn bijtijds met ettelijke em mers water had kunnen meester worden eischt later cene weltoegerusle brandweer. En dan nog zal deze wellicht te kort schieten in de middelen om den Oosterschen brand te blusschen. En nu een woordje over de «afkomst" van Vorst Alexanderbij wie hij een «blauwtje" liep en bij wie hij weder een «blauwtje" kan loopen. De overgrootvader van vorst Alexander van Bulgarije die thans zooveel van zich doel spre ken was zestig jaren geleden klerk bij graaf Bruhlop diens landgoed Seilersdorfhij Saksen. Die klerkIlauck genaamd ging later naar Warschau. Hij verwierf zich daar de gunst van den stadhouder, grootvorst Constanlijn. De prins bezorgde Ilauck's volwassen zoon eene plaats in het leger, en de jonkman verwierf zich daar zeer snel den rang van kolonel en den titel van graaf. Bij den Poolschen opstand van 1830 werd de graaf doodgeschotenen liet men zijne dochterop staatskostenin een gesticht voor adellijke jonge dames te St. Petersburg opvoeden. Daar maakte het schoone meisje kennis met den broeder der overleden keizerin van Busland prins Alexander van Hessen die haar huwde en wegens die echtverbintenis Busland moest verlaten om naar Hessen terug te keeren. Te Darmstadt werd aan deze dame de titel van vorstin van Kallenberg verleend. Zij kreeg drie zonen. De oudste hunner Alexander is nu vorst van Noord- en Zuid Bulgarijede tweede is de schoonzoon der koningin van Engeland en de derde is gehuwd met een dochter van den groothertog van Hessen. Vorst Alexander is gunsteling van zijns broe ders schoonmoeder, keizerin-koningin Victoria. Die oude dame moet alle moeite doenom hem eene waardige levensgezellin te bezorgen. Hare poging om de hand van hare kleindochter Victoria van Pruisende tweede dochter van den Duitschen kroonprinsvoor hem te ver werven mislukte. Maar nu heeft zij naar men berichteene andere harer kleindochtersprinses Irene van Hessen, voor hem op het oog. Vorst Bismarck die zeker met meer recht dan wijlen den Oostenrijkschen premier, vorst Kaunitzzich den koetsier van den Europeeschen staatswagen zou mogen noemen heelt netjes en geniaal nopens de Carolinenkwestie gema noeuvreerd zoodat er alle vooruitzicht bestaat dut dit geschil zoowel ten genoege van Spanje als van Duitschland wordt bijgelegd. Natuurlijk is dat zeer tot teleurstelling der Spaansche revolutionnairendie meenden in dat troebel water te kunnen visschen. De Maandag jl. ook door hel hof tol een jaar celstraf veroordeelde van Ommeren (hij heeft cassatie aangeteekend) werd bij het verlaten van het paleis van justitie door eene groote menigte opgewachten naar hel telegraafkantoor geleid. In de Leidschestraat werd een rood doek ontplooid als vlagen kwamen eenige groene kransen voorden dag om van Ommeren te tooien. Op den Dam werden nog drie roode doeken als vlaggen aan stokken bevestigden nam van Ommeren met kransen om zijn hoed verge zeld van drie vrouwen en twee mannen met kransen in de hand in een rijtuig plaatswaar mee men hemgevolgd door eene steeds dun ner wordende menigtenaar het Volkspark reed om te vergaderen. De menigte was vooraf door een strooibiljet gewaarschuwddal daar eene vergadering zou worden gehouden waarin de socialisten-ver- volging" zou worden ter sprake gebracht. Tegen twaalf uur was de zaal propvol met mannen en vrouwen. Roode lappen van allerlei aard werden aan reepen gescheurd en elk looide zich mei een stukje er van. Toen van Ommeren binnenkwam ging een gejuich op. Er was een verbazend rumoer en er waren zoo veel men- schen dat een deel in den tuin vergaderde. Na afloop van deze bijeenkomst wilde men in optocht oen optocht zonder voorafgaande toeslemming des burgemeesters met van Ommeren en de mannen en vrouwen van straks in een rijtuigal zingende naar het vergader lokaal op hel Walerlooplein. Langs een groot deel van den weg werden de manifestantengroolendeels jeudige perso nen door de politie met rust gelaten. Komende van het Volkspark over den Dam Politieke Revue. 't Ziet er omtrent de «Bulgaarsche-Rumelische" kwestie thans niet zoozeer meer «Oostersche" kwestiein de laatste dagen veel heter uit. De Turksche regeering is bezadigd en de Europeesche grootmachten volgen dat voorbeeld. Het Journal de St. Pelersbourg meldtdal vertrouwelijke en loyale onderhandt lingen tus- schen de mogendheden gevoerd worden over de Bulgaarsche zakenten einde gezamenlijk in vredelievenden zin op te treden. Volgens l'Agence llavas verzekert men dat alle mogendheden het voorstel van Busland hebben aangenomenom eene conferentie te houden te Konstaniinopel. Volgens een besluit van den ministerraad is het vermeerderd gestreng politietoezicht dat op eenige plaatsen van Rusland toegepast werdvoor een jaar verlengd. Uit alles blijkt dus dat de Beheerscher van het Rijk der Halve Maan langs vreedzamen weg in die netelige kwestie tracht tol eene schikking te komen. Dat zou verstandig zijn. Beter eene «magere" schikkingdan een «vette" oorlog. Toch hebben de groote Mogendheden nog aan de Porte den goeden raad gegevenom krachtige maatregelen te nemen ter handhaving der orde in de provinciëndie aan Rumelië grenzen. Immers de opstanddie de oorzaak is der kwestiezou allicht naar bedoelde «naburige" provinciën kunnen overslaan. En indien de Turksche Groote Heer zijn ge zag aldaar niet krachtig deed eerbiedigen zou men van hem kunnen zeggenal te goedis buunnans gek. Er komt derhalve cene «conferentie" Alzoo cene «beraadslaging." 't Is een «consult van de artsen." Zij moeten den «zieken man" zoolang mo- k in 't leven houden. aar dan dienen zij niet «lang" te consul- tecren. Zij moeten «buitengewoon diligent" zijn. Hoe langer de «onzekerheidstoestand" duurt, FEUILLETON. 5) EENE Inkwartiering en hare gevolgen door S Voor wc echter verder gaan en den intocht der verwachte gasten beschrijven moeten we eerst een kijk|e nemen bij de familie von Grader. Mel de dochter, freule Lizzy, dezelfde van wie de vader der kranke maagd ons iets verhaalde, hebben wij reeds kennis gemaakt en we begroeten haar dan ook als eene bekende in de woning harer ouders. Mevrouw von Grader was eene statige vrouw op bet eerste gezicht meende men in haar eene vrouw le ziendie gewoon was in de hoogste kringen te verkeeren. Doch als men nader met haar in aanraking kwam werd incn dra zijne dwaling gewaar en ver anderde men spoedig van meening. Mevrouw von Grader, wier echtgenoot, zooals reeds ge zegd iseerst onlangs lot den adelstand ver heven werdwas eene dier vrouwen (lie hel gemis van eene fijne opvoedingwelke zich ten doel steil om zich in de hoogste kringen gemak kelijk te bewegendoor allerlei dwaze overdrij vingen op het punt van etiquette zocht tc vergoe den Mocht haar zulks in de cerate oogenhlikkcn ecner kennismaking ook gelukken spoedig vond men haar belachelijk ja dikwijls zelfs onuitstaan baar. De heer des huizes kon zich slechts ten deele met het gedrag zijner vrouw vereenigen. Hij was ook gesteld op de vormenmaar in zijne huiskamer deed hij wel eens gaarne een oog dicht voor haar despotisme. Want eene despotc in den waren zin des woords is de etiquette en hoezeer we ook trachten ons aan haren invloed te ontrukken het blijkt onmoge lijk te zijn om ons aan haar te onttrekken. En wat de wcnschen onzer familiewat de slenunen van ons verstand en ons geweten dikwijls niet vermogen te verkrijgenwordt in de meeste gevallen bewerkstelligd door de etiquette, liet «watzal men zeggen," «wat zal de wereld daarvan denken bestuurt menigmaal onze handelingen draagt, niet zelden schuld aan onzen ondergang zoowel maatschappelijk als zedelijk. Of de heer von Grader daarom de regelen der etiquette soms wat drukkend vondlaten wij in het midden we gelooven liever, dat den goeden man de gewoontendie er vroeger in zijn huis beerschtenaangenamer waren Jan de tegen woordige, maar hij ffcocst zwichten voor de welsprekende redeneeringen zijner echtgenoote. Lizzy het vroolijke achttienjarige kind had het soms zwaar te verantwoorden bij hare gestrenge mama die geen middel onbeproefd liet om hare dochter le doen inziendal haar gedrag niet passend voor eene adellijke jonge dame was. Gewoonlijk luisterde het meisje met ernstig gelaat naar mama's vermaningen, beloofde plechtig beterschap doch. voor niet langer dan een halve dag want het was haar onmogelijk om zich stijf en bedaard te houden om de oude getrouwe Marthadie haar had zien ge boren worden, afgemeten toe te spreken, /ij bewonderde de jonge dames, die zich uren lang in tegenwoordigheid harer moeder met een handwerkje konden bezighoudenen met eene zekere minachting nederzagen op haarwelke zich ongedwongen bewogen. Zij kon haar voor beeld niet volgen als de lieve zon zoo vriende lijk en uitlokkend door de hooge vensters in het vertrek speeldeals de vogels hun liefelijk lied uitgalmden dan was hel haar onmogelijk om stil le blijven dan moest zij naar builen naar den tuin om in de vrije natuur al de vroolijkheidal de vreugdewelke er in haar jong hartje woondenuit. te storten. Verdriet had zij nog niet in haar jeugdig bestaan gekend haar leven was tol nu toe enkel zonneschijn en geluk. Is het wonder, dat zij veel schoon noemdedat zij zich niet bekommerdewat de toekomst haar baren zou. Zij kon ecliter alles van hare moeder gedaan krijgen, als zij zich slechts naar de vormen gedroeg en indien zij deze overschreeden dat gebeurde nog al dikwijlsdan schaarde papa zich gewoonlijk aan hare zijdewant hij zag niet gaarnedat zijn dochtertje beknord werddat hel lachje om den frisschen mond vervangen werd door eer. traan in het helder oog. «Mama," zeidc Lizzy den volgenden morgen aan het ontbijt, «wat zegt u wel van de in kwartiering?" «Welkind antwoordde de aangesprokene tusschen de toppen harer vingers het kleine stukje brood nemende, «niets bijzonders, 'lis wel onaangenaam om die in de stad le krijgen maar men kan ontmoeting met militairen ver mijden door zoo weinig mogelijk tijdens hun verblijf op straat te verschijnen. Dat is mijn voornemen tenminsteen ik hoopof neen ik verwacht stellig dat gij dit volgen zulteindigde zij ernstig naar Lizzy blikkende wier vroolijk gelaat hij die woorden met een wolkje overtogen werd.

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1