Op het verzoek van Jeanne Loretteom haar straftijd in de gevangenis te 's Hage tc mogen ondergaanis thans mede afwijzend beschikt. Zij zal naar de gevangenis voor jeugdige vrou welijke veroordeeldentevens huis van verbe tering en opvoeding voor meisjes, te Montfoorl, worden overgebrachten dus niet naar den Bosch gaan. Anderen spreken dit bericWl tegen. Wegens werkelijke gezondheidsredenen heeft de heer van der BoesMinister van Buil Zaken eervol ontslag verzocht en verkregen. Zijn op volger de heer van Karnebeek is een jeugdig werkzaam en veelzijdig ontwikkeld man met een helder hoofd veel wilskracht en van hijzon der aangename vormeneen mandie on getwijfeld èn als hoofd van 'l departement in de kanier, èn als cliel der diplomatie in de salons een uitstekende figuur zal maken. De Tweede Kamer heeft thans een kort rccès een welverdiende lidaagsche rust genomen, •alvorens de berg van wetsontweipen die heden aan de orde zijn gesteldte gaan bekiimmen. De wijze waarop dit recès thans is verkregen, moet bepaald verrassend worden genoemd. Men aag in de kamer wel wal erg op legen den strijddie in een drie- a vierdaagsch debat {zoo was het berekend) over de onteigening voor de verlegging van den Maasmond naar den Amer, zou worden gestreden. Men wilde •eerst liever wat uitrusten maar de voorzitter had daarvoor geen ooren en stelde er blijkbaar prijs op eerst den Maasmond te hebben atgedaan alvorens de kamer rust te gunnen. Men besloot ook alzoo en 't ontwerp kwam in behande ling doch zietniemand vroeg 't woord on zonder één woord van debat werd het aan genomen. Wel zaten er leden met pakken stuk ken en ook aanteekeningen voor speechesdie vellen zouden beslaan maar, er was nu geen aandachtgeen lustgeen aanval en dus geen verdediging. Het is inderdaad verbazend hoe de kamer van overbespraakihcid plotseling tot de uiterste soberheid in 'l spreken is vervallen. DAGKLIJKSCIIK WATERSTANDEN van de Luntersche beek en de rivier de Eem. UtTVX Rooden Heek boven beucA O vu Lam BAL' CBS. POIH BELG. Grrri *TRi». Ltl- AARD DE bi 1885. M. M M SbOrt 5.12 4.8l 5.25 3.24 8,7!» 1,74 0.73 O.I( sa 5.33 i.ö2 5,23 3,23 2.85 1 76 0,76 0,25 «7 5.57 4,»7 5.42 3,40 3.2+ 4 30 0,95 O.C 5,41 4.93 5 «7 3.68 3.29 2.25 1,16 0 9( 29 - 6.30 5.19 5.71 3 99 3 56 2,36 1,05 095 30 - 5.SU 5.18 5,45 3,92 3,49 2.28 1,05 0 30 91 5.29 5.18 5,32 3.80 3.39 2,2+ 0,66 0.38 PROVINCIALE STATEN VAN UTRECHT. De wintervergadering der Piov Staten van Utrecht is Dinsdagmiddag door Zijne Exe. den Commissaris des Konings geopend met eene toepasselijke en kernachtige rede. De heer J. C. van Eelde is als lid toegelaten en namna aflegging der vereischte eeden zitting. De verschillende zaken die voor deze ver gadering aan de orde zijn weiden commisso riaal gemaakt. De rapporten van die commissiën zullen in eene aanst. Dinsdag te houden ver gadering aan de orde komen in volgorde van aen tiid waarin zij ter griffie zijn bezorgd. De neer Jbr. Mr. T. A. J. van Ascli van van Wijckburgemeester van Amersfoort wenschtedat aan de commissiedie belast is met het onderzoek van de voordracht orn f2000 beschikbaar te stellen voor het nader onderzoek betredende den watei afvoer in de Geldersche valleiook de processen-verbaal zouden worden overgelegd van de confcrenliën door de gecommitteerden uil Ged. Staten van Gelderland en Utrecht te Amersfoort gehouden met het gemeentebestuur van Amersfoorthet bestuur van 't heemraadschap de Ecm en be ken en de besturen van de exonereerendc lan den. Mocht daartegen bezwaar bestaan dan verzocht hijdat die processen-verbaal ter grilfie zouden nedergelegd worden ter inzage van de leden. Het kwam hem toch wenschelijk voor dal de Stalen bij de behandeling van deze voor dracht bekend zouden zijn mei de bezwaren die bij de tot dusver gehouden besprekingen tegen de ontworpen regelingen en plannen zijn aangevoerd -- De Voorzitter verklaarde zich dit was de eenige dans welke hem onaangenaam wasdoch hij wilde in geene verdere discussiën treden. En voor het overige leverde het gesprek tol aan het middagmaal weinig belangrijks op hel werd meestal gevoerd over onverschillige onderwerpen; toch gaf het meermolen aan Lizzydie er weinig aan deelnam gelegenheid om op te merkendal beide mannen zeer weinig symphatiseerden en dat hen nog iets anders'dan juist de afstandwelke lusschen luitenant en kolonel bestaatscheidde. Wordt vtrwlgi. bereid dit verzoek over te brengen aan de ge committeerden voor de Geldersche valleidie daar 't eene zaak betreft waarin ook eene aan grenzende provincie betrokken ishierin gekend dienen te worden. Hij kon overigens niet met zekerheid zeggen of de schriftelijke bescheiden waarop de heer van Asch van Wijck doelde wel bestonden. In de vergadering van aanst. Dinsdag zal verder nog behandeld worden een voorstel van 8 ledenom eene wijziging te brengen in het besluit der Staten van 8 October 1850, met betrekking tot het gebedwaarmede de zittingen worden geopend. Dat voorstel zal in geheime zitting worden behandeld. Een nieuw Waterschap «De Geldersche Vallei." Omtrent het belangrijke voorstel van Ged. Staten van Gelderlandl't welk eerstdaags in Prov. Stalen zal worden Dehandeld) betreffende een Waterschap voor de Geldersche Valleiis nader vernomendat reeds twee punten aan gaande de verbetering der waterlossing door gecommitteerden uit de Ged. Staten van Utrecht en Gelderland zijn voorbereid, i. omdat de samenvloeiing der Luntersche en Barneveldsche beken in de oostelijke Singelgrac ht tc Amersfoort een opsluwing veroorzaaktnadeelig voor de loozing in de Geld. vallei en dit bezwaar kan opgeheven worden door de afleiding van dit water naar een punt van de Eem beneden Amersfoortzoo is van het departement van Oorlog de toezegging gevraagd en ontvangen dat in beginsel geen bezwaar bestaat om daartoe eventueel gebruik te maken van een gedeelte der gracht langs de Grebbelinie2. hebben ge committeerden gelijke toezegging ontvangen omtrent het eventueél aanleggen van een lus schen die dijken loopend afteidingskanaallangs de gracht van de Grebbelinie vanaf de Bruinen- burger sluis naar de Eem. Het bovenst, plaatsendezij nog daarbij ge voegd dat wij in een dertigjarig tijdvak telkens in ue Arnersf. Ct. in artikelen en mededeelingcn bel onderwerp der Geidersclie Vallei hebben behartigd en wie goed op de hoogte wil komen van hetgeen ineerendeels de Geldersche Vallei is. neme het ir. 1865 met eene Gouden Medaille en f 100.bekroonde uitvoerige opstel ter hand van den heer M. Uur logdie eene lange jarenreeks te Barneveld is gevestigdvoorko mende in het «Tijdschrift der Ned. Maatsch. ter Bevord. van Nijverheid" 1866. uitgegeven bij De Erven Loosjes te Haarlem, O waarin hij o. a. schrijft: «De afwatering der Geldersche Vallei bestaatzij behoeft slechts onderhouden en niet tegengewerkt tc wordenen bestond er slechts een Waterbestuuronafhankelijk van provinciën gemeenten of andere staatsrechter lijke indeelingendan konden die duizende bunders verzuurde gagelvelden in goede wei- of hooilanden veranderd worden." De Geld. Vallei is groot 97000 hectaren. Reeds sedert 700 jaren bestaat hel denkbeeld van een kanaal door de Geld. Vallei. Het «eerste" pro ject is in 1165opgemaakt. Het ware wenschelijkdat door de Commis sarissen des Konings en Ged. Staten van Gel derland en Utrecht ter zake van hel voorstel tot oprichting van een Waterschapals bedoeld het advies zou worden ingewonnen van den heer H. M. Ilartog die reedsin der tijd de onderscheiding genoot door den Minister Thor- becke te worden uitgenoodigd om den Minister mondelinge inlichtingen en advies te geven. liet ligt op ona bureau ter image ran eenieder. AMERSFOORT 5 November 1885. Z. M. heeft aan Dr. C. A. Engelbregt, directeur en leeraar aan 's Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht, f2334.sjaars pensioen verleend. De toestand van Roelof Willemsenwien Vrijdagavond jl. te Amersfoort op de Lange- straat een hevige messteek werd toegebracht was hedenochtend naar omstandigheden zeer gunstig. Hij heeft een en ander met smaak ge nuttigd en ondervindt hij de beste heel- en geneeskundige hulp eu verpleging. Zondag 8 November wordt de dienst in de Rcmonstrantsclie Kerk te A mer>foort geleid door Dr J. van den Berghpredikant te Zwolle. In de vergadering met dames van het depar tement Amersfoort der Maatschappij«Tot Nut van 't Algemeen" op hedenDonderdagavond in Amicitia, zal de spreek lie url worden vervuld door den heer Johan Gram. De Ie luit. C G. Prcuijt is bij 't 1e reg. veld artillerie verplaatst van Utrecht naar Amersfoort. Behalve de beer de Cocq van Delwijnen is nog lot onderwijzer aan de R. C. Scholen te Amersfoort benoemd de heer II. W. Spijker. De wedstrijd in het springen enz. door d« Stichtsche Vereeniging tot beoelening van jacht en terreinrijden heeft Zondag wegens het on gunstige weder niet plaats gehad en is tot nader uitgesteld. Voor den volledigen cursus te Amersfoort tot opleiding voor de ach- van hoofdonderwijzer hebben zich negen onderwijzers aangemeld terwijl zes een of meer afzonderlijke vakken wensclien te volgen. De Schoolopziener in 'l Arr. Amersfoortde heer K. W. van Gorkomheeft benoemd tot leden der Commissie in zake liet beheer der Arrondissemenls-Bibliotheekde heeren H. W. de Heus, G. J. Ribberink, J. van der Horst en G. Grüneveld, die de benoeming hebben aangenomen. Door de Regeering is thans een afzonderlijk wetsontwerp ingediend tot wijziging van Hoofd stuk X der Grondwet, om de tweede en derde zinsnede van art. 194 der Grondwet te vervan gen door deze bepalingen «De inrichting van het openbaar onderwijs wordt door de wet geregeld. «De openbare scholen zijn toegankelijk voor leerlingen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid. «In of voor elke gemeente wordt lager onder wijs gegevenvoldoende aan de behoefte der bevolking. Het wordtvoor zooveel daarin niet op andere wijze is voorzienvan overheidswege verstrekt in openbare scholenaldaar wordt het aan onvermogenden kosteloos gegeven." Het gerechtshof te Arnhem heeft zich niet vereenigd met de zienswijze van de rechtbank te Zullen in zake de Apeldoornsche kinderont voering. Het heeft overeenkomstig den eisch van den procureur-generaal alsnog rechtsingang ver leend met bevel lol dagvaarding in persoon tegen mej. S., ter zake van de feiten die bekend zijn en de zaak tegen mevr. B. cn K. terugge wezen naar de rechtbank, opdat, na afloop der instructie tegen mej. 8.door den officier van justitie zoodanig requisitoir genomen kunne worden als gepast zal worden bevonden. Vier jaren geleden werd in een Belgisch plaatsje een jachtopziener vermoord en een met selaar Steenackers genaamd als de vermoede lijke moordenaar tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Thans moet gebleken zijn dat de ongelukkige onschuldig is veroordeeld geworden, en zou de zaak opnieuw in behandeling ge nomen worden. Ferdinand Ward (van de firma Grant en Ward) is schuldig bevonden de Marine-Na'ionale- Bank bedrogen te hebben en is dientengevolge tot tien jaren gevangenisstraf veroordeeld. Meer dan een millioen van het verduisterde geld heeft Ward in Engeland belegd. Men zal trachten die som ten voordeele van de schuldeischers van Grant en Ward te redden. De zesentwintigste lijst van de zevende jaar collecte voor de Scholen met den Bijhei wijst een totaal aan van f 108,803,98 als opbrengst van 650 locale comite's. Een «modderregen" is onlangs te Livorno ge vallen. Het was dien dag plotseling veel warmer geworden dan de vorige dagen en er woei een hevige sirocco. De lucht, welke eerst blauw grijs was nam langzamerhand eene loodkleur aan en werd toen opeens roodachtig geel. Niet lang daarna negon het tc stortregenen. Doch wat er viel was geen watermaar eene troebele geelachtige vloeistofeen soort van slijk. Die regen duurde met korte tusschenpoozen van 2 uren tot 7 uren 's namiddags. Te 8 uren hield de wind op en den volgenden morgen was de lucht weer helder. Eerlijkheid in de Parijsehe Halles. Ver leden Zaterdag zag eene mme R. in de Halles te Parijsdie er o. a. boterhammen verkocht bestaande uit twee op elkander gelegde sneden brood met vet, haar man beschonken aanko men. Vreezendedat hij haar het geld zou af nemen legde zij 16 stukken van fres.welke zij verdiend had tusschcn hare boterhammen. De man zeide haardat hun dochlerlie ziek geworden was. Zij ijlde naar huiszonder ver der aan haar geld tc denken. Toen zij terug kwam had de man al de boterhammen ver kocht. Intusschen zijn al de geldstukken op éën na sedert door de koopers van het brood teruggebracht. Het ëóne tweefrancsluktroost zich mme R.'is zeker in handen gekomen van een uitgehongerd schepseldie het later wel zal teruggeven.

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2