ging van dezen maatregel aan. De Regentes keurde de plannen goed. Eene circulaiivan den minister van binnen- landsche zaken aan de prefecten beveelt lain aan vergaderingen en verenigingen toe te latenwelke eene wettelijke en vreedzame propaganda beoogenonverschillig over welke politieke denkbeelden het ook zijmaar ten strengste elke poging tot het plegen van wan ordelijkheden tc onderdrukken. li ii ii i s e v i n u, e n De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gezien artikel 41 der gemeentewet Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Baad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag, den 7. December aanstaande des na middags te twee uren in plaats van halllwee. Amersfoort, den 5. December 1885. De Burgemeester voornoemd T. A J VAN ASCII VAN WIJCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad n°. 95) Brengen Ier kennis van het publiek dat door ben aan NATHAN LEV1E en zijne rechtver krijgenden vergunning is verleend om eene Rundslachterij opteriehten in hel perceel alhier gelegen aan de Bloemendalschestraat wijk D, N.i. 2:19. kadastraal bekend onder sectie E No. 984. Amersfoort, den 7. December 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T A J. VAN ASCII VAN WIJCK De Secretaris. W. L. SCHKLTUS. AMERSFOORT, 7 December 1885. Z. M. heelt herbenoemd lot burgemeester van Breskens de heer J. G. Gerritsen. Gisteren geschiedde de verkiezing van een lid voor don Kerkeraad der Ned. Israël. Gemeente te Amersfoort, voor den tijd van drie jaren, ter vervulling der plaats van den overleden lieer Manuel Wolft' Mzn. Van de 62 kiezers kwa men 44 ter slembus op en was de uilslag dat de HeerS. van Embden is gekozen met 20stemmen; juist de volstrekte meerderheidzijnde verder uitgebracht op de Heeren J. Schulman 9H. van Gelder 8L. A. van Rees 1 en D. van Gelder 1 st.terwijl ft blanco en 2 onwaarde- biljetten waren ingeleverd. Eene van de vier reeds vroeger vermelde Tooneelvoorstellingen zalvan wege hei Bestuur der Sociëteit AmicitiaMaandag 14 Dec. e. k. plaats hebben, zullende van het resultaat daarvan afhangen of de drie andere zullen doorgaan. Dp voorstelling wordt gegeven door het Tooneelgezelschap der Nieuwe Rotlerd. Schouw- burgraaatsch.directeur de heer Alex. Faassen. Ter zitting der Prov. Stalen van Utrecht van Za terdag jl. is tot lid der Eerste Kamer gekozen Jhr. Mr. P. .1 Flout van Soelerwoude met 21 stemmen. Op Mr. W. J. Roijaards van den Ham zijn 14 en op Mr. H. Roijaards I st. uitgebrachtterw ijl er ft blanco biljetten en 2 leden afwezig waren. Een voorstel om f 25000.door de Pro vincie Utrecht te doen bijdragen in de kosten van een nieuw Universiteitsgebouw te Utrecht is aangenomen met ft4 tegen 5 stemmen terwijl zonder stemming f1000.werd toegestaan voor verlichting en versiering van het provin ciaal gouvernementsgebouw bij de viering van het 2o0jarig bestaan der Utr. Rijksuniversiteit in 1886. Door Ingenieurs belast met opnemingen in de Geldersche valleizijn in de onmiddellijke nabijheid dezer gemeente in de beken peilingen en stroomsnelheidmetingen gedaan met het oog op de verbetering van den waterstaatkun digen toestand der Geldersche vallei. «Zoo dan hebt ge verkeerde gevolgtrekkingen gemaakt hernam zij lachend«zieheer luitenantdaar wenkt mama onshet rijtuig wacht." Eu met eene bevallige bewegingwelke baar allerhelst kleeddelegde zij haren arm in den zijne. Von Eggenstein staarde zijne darne van ter zijde aan terwijl zij naast hem voort stapte en hij moest zichzell in stilte bekennen, dat hij weieens schooner, maar nooit bekoorlijker wezen had aangetroffen. Zij spraken geen woord en reeds wilde von Eggenstein toen hij me vrouw von Grader en Lizzy bij het instijgen behulpzaam was geweestzich terugtrekken daar hij meende dat de kolonel wel verschij nen zou toen mevrouwvriendelijker dan zij gewoon wastol hem sprak «Wilt u bn ons plaats nemen mijnheer vort Eggenstein Wordt vervolyd. Macht Tan het kleine; ontleedkundemicroekoop. Synthetiiche morphologic. Leerboek der Dierkunde. Een bloempje op het graf van Dr. pieter harting. Vrijwilliger Xdaagiche Veldtocht. Trauevsul. Russische Israëlieten. Album der Nutuur. Strijder tegen Sclioolvertuim. Donderdagavond jl. weerklonk alhier en elders de treurmare dat de alom hooggeachte Oud-Professor Dr. P. Harting het tijdelijke inel hel eeuwige had verwisseld. De Wetenschaphet Vaderland en de Wereld lijden zwaar verlies door het overlijden van dezen voortrellelijken geleerdestaats- en wereldburgerdie onmetelijk nut en leering op verschillend gebied heell gewrocht en verbreid. Maar vooral «Liefde voor de Menschbeid" doortintelde zijn hart en geest. Menschenminzooals deze in iiem zeteldegepaard aan bescheidenheid en zacht moedigheid wenschte «voor zich" geen belooning. Wantdeze beloonde zichzelf. Immerszij vond hare edelste tevens schoonste voldoening in de weldadige resultaten welke ontsproten uit zijn onbegrensd humaan streventerwijl zijne bezieling meesttijds ook het gemoed van talrijke anderenvoor hetgeen goeil en edel wasdeed ontvlammen. Veel Zelfkennis en door ervaring geijkte mensclienkennis waren tevens dikwert zijne onbedricgelijke factoren vereenigd met uitgebreide bekwaamheid talent en geleerdheid bij hetgeen hij ten nutte en ten beste van de algemeene belangen en voor zijnen evenmensch heeft, verricht. Hij zal niet meer kunnen worden ontmoet, de kundige, minzame, lieve Medeburger, zooals hij, steeds door eenieder eerbiedig gegroet, veeltijdsgenoegelijkwandeldevooral in en nabij het Amersfoortsche plantsoen en langs bekoorlijke dreven tc midden van pracht vol natuurschoon; hij. de geniale Natuurvoracher, om wiens begaafd hoofd en vriendelijk gelaat een rijke dos van weelderige, zilveren lokken zoo recht sierlijk zich kronkelde. Die aanblik verplaatste den denkenden voorbijganger, doordrongen van Darling's liooge waarde, naar de bloeiperiodes van het oude Griekenlandeen der bakermatten van geest- beschaving en kennis, van vrijheid en roemen spiegelde dien voorbijganger voor dat ook destijds de uilslekendste wijsgeeren soms tevens vergezeld van hunne leerlingen zich - zielsverheffend en enthnsiasbsch in de bekoorlijkheden der wonderschoone natuur verlustigden. De Nationale- en Wereldpers beschreef in 't jongste drietal dagen zijn leven en arbeiden. Met aandoening en diepe smart wegens zijn verarbeiden werden deze beschrijvingen waar voor ons bestek ter reproductie machteloos is gelezen Deze aandoeningdeze smart zijn met vooral zijn werken en daden, het waardigsteGedenkteeken 'twelkde nagedachtenis siert van den verheven Menschenvriend en Geleerdewiens zieltot algemeene droefenis gevloden is uit het thans verstijfde lichaam'twelk tezelfder ure waarop deze reminUrens lor winterreis van publiciteithet licht zietnaar deszelfs laatste rustplaats wordt overge bracht en daarin nederdaalt, omringd door eene van bieren eldersd&érvoor toegestroomde, aanzienlijke scharewaaronder zirli een groot getal zijner vrienden voornaamste Autori teiten en Vertegenwoordigers van Wetenschap en Kunst uit stad en lande bevinden. Zijn beslist verlangendal op den doodenakker geen uiting zal geschieden van het geen hij was en deed moet worden geëerbiedigd. Maar wal hij niet kon verlangen, en niet had kunnen worden ingewilligdis. dat zich aldaar terughoudt de traan der smart, uit 'toog ontweid, van zoo velen, die thans itn-t weemoed zijn gebeente in den schoot der aarde zien nederdalen zoodal weldra een kille aardkorst de bedekking zal zijn van dezen onvcrgetelijken Wereldwcldoener, die door zijne schoone werken en daden zal blijven voortleven in aller ongcknakle herinnering Amersfoort, 7 December 1885. A. II. v. C. Vrijdag jl werd in Amicitia te Amersfoort i de Vergadering gehouden van grondeigenarenI uilgenoodigd door de heeren Dr. M. G. Verboren I van Thernaat, Mr. J de Louter. Mr. J. van der Leeuw en M. van Beekter bespreking der schalen van schatting en de opgave van de als type geschatte eigendommen De bijeenkomstgepresideerd door den heer Verboren werd bijgewoond door ruim honderd grondeigenaren uit Amersfoort en naburige ge meenten. Nadat de Voorzitter omtrent de talrijke opkomst zijne ingenomenheid betuigd en op liet belang rijke der zaak gewezen hadmet het oog op de toekomst voor grondeigenarenwerd door hem de zaak der schatting in het breede be sproken. Voor zoover hij had kunnen nagaan en van anderen had vernomenbestond er nogal ongelijkheid in d(r geschatte huurwaarde. De tijd tot onderzoek en tot hel inbrengen van bezwaren was evenwel te kortom vergelijkingen rnet andere gemeenten en vooral met andere provinciën te kunnen maken. Daarom zou hij er zeer voor zijn om eene poging te doen tol hel verkrijgen van verlenging van dien termijn. Hij had afschriften genomen van eenige lijsten van als type geschatte perceelen. waarvan nopens sommige inededeeling werd gedaan Hel groole verschil van huurwaardein dezelfde landstreek, vonden de aanwezigen nogal opvallend. De Voorzitter meende ook de aandacht te moeten vestigen op een paar dwalingen waarin sommige eigenaars verkeerden. Vooreerst had hij vernomendat rnen in de meening verkeerde dat dezelfde huurwaarde der per ceelen die nu als type waren geschatook zou worden toegepast op de bijliggende perceelen die thans niet waren geschat. Hij kon daarom trent verzekeren dat later elk perceel op zich zelf zou worden geschattot eene waarae naar gelang van het perceeldal de typen vooraf waren genomen om de eigenaars en ook ieder ander in de gelegenheid te stellen aanmerkingen en bezwaren daartegen intcbrengcnwaarop dan bij de algemeene schatting zou worden acht geslagen. De tweede dwaling bestond hierin dat som migen in de meening verkeerdendat zij naar gelang van de hoogere huurwaarde, die nu in verhouding tot de bestaande aan de porceelen werd toegekendook zooveel hooger belasting zouden moeten betalen Hij weersprak mede deze meening Teneinde liet groole verschil tusschen de bestaande huurwaarde en die welke nu bij de typc-srhatling is aangegeven, te vergelijken wen! door den Voorzitter ter tafel gebracht eene lij-twaarop van een 20lal perceelen de bestaande en de thans geschatte huurwaarde voorkwamen Hel grootste verschil was. dal een perceel vroeger op f 1,50thans op f20.- was geschat. Al de perceelen bijeen vroeger op I ftOO.waren thans op ruim f 800 - geschut; aldus een verschil van 1500— Onder de als type geschattekwamen Voor twee per ceelen bosch waarvan het een op f8 noch het ander op f80. was gesteld terwijl de zuivere opbrengst van hel eerste nog iels hooger dan die van het laatste kondc worden geacht. Dit zou wel aan vergissing te wijten zijn. De Voorzitter besprak ook nog de schatting voor df! terreinen van vermaak. Ilij kon zich geen begrip vormen van hetgeen op het platte land moest worden verstaan door de «kom van de gemeente." Volgens zijn oordeel moesten alle landendie in de kom van de gemeente zijn gelegen als terrein van vermaak worden geschat, indien de wet juist zou worden toe gepast en dit zou zeker de bedoeling niet zijn. Daarna werd nopens het hiervoren vermelde door eenige aanwezigen het woord gevoerd en door Mr. J. van der Leeuw als motie van orde voorgesteld«dat de Vergadering zich tot de Hooge Regeering zou wenden met hel verzoek orn den termijn voor onderzoek en reclame tc verlengen terwijl elk belanghebbende, indivu- dueel, schriftelijk zijne bezwaren vóór 14 Der. bij de verschillende gem.-besturen kon inbrengen. Aan de Heerendie het gemelde bestuur erzoek aan vormden werd bij acclamatie opgedragen om namens de Vergadering voormeld ver de Hooge Regecring te doen Ten slotte werd door Mr. J. de Louter den aanwezigen herinnerd datalhoewel het be stuur dit algemeen verzoek aan de Regee.rmg zou doen echter elk belanghebbende den ter mijn van 14 Dee. niet moest laten voorbijgaan zonder de bezwaren kenbaar te maken en vooral het verschil van de tegenwoordige huur prijzen mot die van voor eenige jaren toen de types geschat zijn daarbij niet te vergelen. Daarna ging de vergadering die ruim twee uren bad geduurd uiteen.

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2