Maandag- 28 ËËs December 1885. M 3437 0 hie nun Uitgever e.t I,lad «rcchijnt MaamUg en Dnmteraajmidda.j. Almnnmnftnt per 3 nuumlon /l.-. Franco pel bureau A. H. VAN CLEEPF Adrorte.ti*.. !--« rCgol. no UU elk. rrKel «eer 10 Cu.groote letter. nur M n n U U n 17 P M te Amersfoort pl^t.ru.mf „„de. andere iflniK chilli lum^re p,,,.(«rekening, LegeleMUUKHUIZEN AUiOIMIUOri. offieieéle ea onleigcu. Ad», per regel 16 Cu. Reclame. lier regel S?. CU. - A/s. nummert 10 CU. h06k KortOgraCllt Wijk B 00. Politieke Revue. «Vrede op aarde!" weerklonk schier overal. Met «rustenverbonden, vierden milliocnen aan milliocnen dit leest der eendracht en der liefde. Ook de politiek had vacantic. Die dame is dan ook altijd zóó in de weer dat zij ook wel nu en dan een paar dagen op haar lauweren mag lusten. De arme koningin-regentes van Spanje donna Christina begint nu reeds le gevoelenwat liet zegt hel land te regenen dat zich ook moeilijk regeeren laatverdeeld in tallooze partijschap pen onberekenbaar en heden omverwerpend wal hel gisteren heeft toegejuicht. Zij doet al j 't mogelijke om zich populair te maken. Zij heelt den waardig gedragen rouw zooveel moge lijk bekortom met ernst Ie moeilijke regee- ringstaak te behartigen. Zij woont de zittingen mui den ministerraad hij en ontvangt de gezan ten men zegt zelfsdat zij de revue van het garnizoen te Madrid in persoon zal inspecteeren. Maar zij moge doen wat zij kan en meer dan men van eene vorstin kan vorderenzij kou één verwijl niet voorkomenhet ergste in de oogen der Spanjaardenzij is geene Spaanschemaar eene Oostenrijksche. Was niet ook indertijd don Amedco een voortreffelijk vorst Deed hij niet het mogelijke cn bijna 't onmogelijke voor zijn aangenomen vaderland Hd haatte niethij was een Italiaan en daarom moest hij het veld ruimen voor de slechtste van alle republieken. Het volk in Servië weel op het oogenblik niet goed wat in de tweede helft van October geheurd is, Hol ongelukkige streven om on gunstige feiten te verbergen en te verschoonen heelt zijne natuurlijke vruchten gedragen. Een groot gedeelte der bevolking vervloekt de aanvoerdersdie in den ongolukkigen slag bij Slivnilza aan het hoofd stonden. Men beweertdat het leger met een ontoerei- kenden krijgsvoorraad te velde is getrokken. Men zegtdal de overste Renitzki in den rug der verschansingen bij Slivnilza aangekomen was zeven redoutes genomen bad en slechts door gebrek aan krijgsvoorraad tot den terug tocht gedwongen werd. Dat echter na den slag bij Pirotjuist tenge volge van dit gebrek aan krijgsvoorraad het Ser vische leger op den rand van den algrond stond en alleen door hel bij lijds tussclienbeide komen van Oostenrijk voor het verdere voorldringen van den vijand en voor een volkomen onder gang bewaard werddaar wil niemand van hooren. Neutrale ooggetuigen verzekeren nu beslist dat na de ontruiming v.<n Pirot niet twaalf maar slechts drie patronen voor eiken man der beschikbare Servische strijdkrachten nog voor handen waren. En toch houdt dal gedeelte van de bevolking van Belgrado, dat lezen en schrijven kandag bladen leest en aan politiek doelaan de ver klaring vastdat de Servische regeering alleen uit achting voorden wen.-ch dergroote mogend heden zich voor den wapenstilstand en den vrede bereid heeft verklaard. Zulke voorstellingen werden verbreidom ontstemming der massa te voorkomenen wan neer de massa hare eigen conclusies uit deze voorstellen trektgelooft men aan deze con clusies en wordt door eene stemming voortge stuwd die op valsche grondslagen berust. De partijgeest speelt daarbij eene groote rol. Heeds voor de eigenlijke veldslag ontbrand was keerden manschappen in alle deelen van het land naar hunne woonplaats terugdie wegens ziekte ontslagen waren. Dan kwamen gewonden zwaar- en lichtgewonden. De namen van gedooden en vermisten werden bekend. Men vernam van ongehoorde ontberingen en de landweer volgde de trommel onwillig genoeg. De Corrcspondencia meldtdat te Tarregone eene republikcinsche samenzweringofschoon van geen belangis ontdekten dat haar be staan algemeen wordt afgekeurd. Te Adrianopel werd de majoor Djemil Bey gearresteerd en geboeid naar Konstantinopel overgebracht, omdat hij in tegenwoordigheid van eenige officieren de Porte had gegisptom hare passieve houding in de Bulgaarsche quaestie. F E III l.LHTOy. 29) isfcNE Inkwartiering en kare gevolgen door S Lizzyhet dartele meisje sloeg hare armen om baars vaders hals, vleide haar hoofdje, als eene verschrikte duivetegen zijnen schouder en vraagde met een schelinsch lachje «Waart u bij mama'? O, gij goede papa, gij bezit volstrekt de gave nietom mij eene boetpredicatie te houdendat kan mama veel beter. Maar ik wil gaarne beproeven anders te zijn al was het slechts alleen om mijn goed vadertje genoegen te geven hoewel ik mij van. geene schuld bewust ben. Hoor, daar komt de kolonel aan ik ken reeds zijn zwaren voetstap u zult eens zien hoe goed ik mijn woord houd Even drukte zij hare kersroode lippen op de zijne om zich vervolgens haastig van zijne knie te laten glijden en zich vlug op een stoel neder te zetten. Juist had zij een album ter hand genomentoen de kolonel verscheen. Hartelijk was de begroeting tusschen de beide hecren aan Lizzy reikte hij eveneens de hand welke door deze aangenomen werd, terwijl zij op lieftalligen toon, zijne vraag, hoe zij gerust had na de vermoeienissen van den vcrloopen avond en nachtbeantwoordde. liet deed den heer vou Hanitz blijkbaar veel genoegen dat hij vader en dochter alleen aantrof en vooral dat de hoer von Eggenstein niet tegenwoordig was. Hij nam dicht in Lizzy s nabijheid plaats en begon een gesprek met haar over onbeduidende onderwerpen doch hij wist het door allerlei geestige opmerkingenzeer boeiend te maken. Lizzy bracht aldus pratende een alleraangenaamst half uurtje door en in haar hart moest zij bekennendat zij te voorbarig geoordeeld had door te meenen dat de kolonel een vervelend man was. Ook deze scheen behagen in de vroolijke antwoorden van Lizzy te vinden en niet zelden trof een cigenaardigen blik uit de staalgrijze oogen het nevens hem zittende meisjeeen blik welke wel onopgemerkt door Lizzy maar niet door haren vaacr gelaten werd die denkende aan de woorden zijner vrouw, den kolonel oplettend gadesloeg. Jahij vond nu hare be wering reeds niet meer zoo ongerijmd als voor een uur geleden en moest onwillekeurig toe stemmen dat zij misschien wel eens gelijk kon hebben als zij dacht aan eene nadere verbintenis met den vrijheer. Met voldoening herdacht hij zijne vermaningen van zooeven aan deze schreef hij Lizzy's beminnenswaardig heid jegens den heer von Stratum toe. 't Was geen vriendelijke blikwelke Lizzy op den heer von Eggenstein wierp toen hij na een kwarlieruurs binnentrad. Zij vond het een verzuimja zelfs eene onbeleefdheid van de zijde des jongen mans om zoo laat te ver schijnen hel was tenminste vond zijgeen bewijs dat hij verlangde om haar te ontmoeten. En terwijl zij zich levendig met den kolonel onderhield richtte zij nu en dan het oog naar den luitenantdie niet zonder eenige verlegen heid bij Lizzy's koele bejegening zich tot Kitty gewend had. Deze jonge dame was zulks niet onaangenaam en incl veel slimheid wist zij den De dynastie van het Huis Vanderbiltzegt een Amerikaansch blad stelt zich voor vooreerst niet uit te sterven. In het nieuwe graf, voor de leden dezer familie gebouwd, is phats voor 72 lijken. De Vanderbilt-graf kelder moet 250,000 dollars hebben gekost. Te Hannover is iemand tot 4 maanden gevan genisstraf veroordeeld omdat hij in een aldaar verschijnend dagblad eene verdichte verlovings advertentie van een paar stadgenooten bad laten plaatsen. Door den directeur der stadsreiniging werd in de Kalverstraal een proef genomen met een vegerzooals bij de Kon. Ned. Marine gebruikt wordt. De veger bestaat uil een dweil van gutta perchadie een dikte heell van 3/+ centimeter en voorwaarts geduwd wordt. Amst. Ct. In vier dagen zijn verleden week te Kloetinge door den heer Patijn van Kloetinge met zijne vrienden 501 hazen geschoten. Zaterdagavond kwam eene dame bij een wapenmaker te Charleroi om een revolver le koopen. Op het oogenblik dat de verkooper haar de behandeling van het wapen wilde leeren ging het schot af en de kogel trof eene jonge koopvrouw in het hoofd. De kogel kon nog niet uit de wond gehaald worden. Het meisje is de eenige steun van hare oude moeder. Uit Leuven wordt gemeld dat de beruchte 't Kint de Roodenbeke de gevangenis heeft ver laten. Hij is echter nog niet op vrije voeten gesteldmaar naar het huis van arrest over gebracht om de 6 maanden straf te ondergaan waarmede hij de 45,000 fr. proceskosten en boeten moet effen maken. 45,000 fr. in zes maanden Een eerlijk mcnsch kan ze in dien tijd niet verdienen. Te Scherpenzeel is door de Echtgenoole van den heer Mr. H. Roijaards van Scherpenzeel lid der Gedeputeerde Staten van Utrecntaan i8 behoeftige kinderen aldaarieder een warm winterpak ten geschenke gegeven. jongen officier in een vroolijk, boeiend onderhoud te wikkelenterwijl hare geestige opmerkingen niet zelden een hartelijk gelach te voorschijn deden roepen. «Het militaire leven schijnt u goed te bevallen?" vraagde zij hem in den loop van het gesprek. «Jastelligfreule hoewel het bij vele lichtzijden ook menige schaduwzijde bezit." «Waar vindt gij dat niet, luitenant? Tot de laatste rekent u zeker wel. «Den lastdien we zoo nu en dan de eerzame burgers eener stad veroorzakenwanneer we hen aan het hoofd onzer soldaten voor eenige dagen huisvesting en onderhoud komen vragen." «Meent ge dat?" «Ja, zeker, freule. Denkt u niet dat we niet begrijpendat het velenof liever alle burgers onaangenaam is om on» te ontvangen. Maar wat kunnen wij er aan doenwij volgen de bevelen opwelke ons van hooger hand ge geven worden." «Waart u verleden jaar ook op marscti," onderzocht de aardige spreekster schijnbaar achteloos verderhoewel het schitteren van haar oog van belangstelling scheen te getuigen. «Jafreuleklonk het korteeenigszins ontevreden antwoord. «In welke stad waart ge toen ingekwartierd «Dat kan ik mij niet juist herinnerenfreule hernam von Eggenstein bijna scherp, terwijl een lichte blos zijne wangen even kleurde. «Oik dachtvervolgde de onbarmhartige vraagster«dat u te Din kwartier waart Een kennis van mij vertelde mij dat, meen ik, maar ik heb zeker den naam verkeerd verstaan."

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1