m 5468. Maandag 1 Februari 1886. Uitgever A. H. VAN CLEEPF te Amersfoort. Dit blad varaehijnt Manndnj en lltmderilaymuMtiij poit /1.15. Adeertanti^n 1A regala Ad Du. Hl plaatiruimta voor randen en andere eiln inriirtiint officie*!» en onteigen. Adv. per regel IK Cl» Hnlum Bureau HUURHUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. Politieke Revue. In Groot-Brittannië amuseert men zich met eene kabinetscrisis. Bij den aanvang der zitting van het Britsche Lagerhuis deelde de kanselier van de schatkist sir Ilicks-Beachofficieel mede dat de regeering reeds haar ontwerp betredende Ierland zou in dienen, waarbij maatregelen zouden worden voor gesteld tot onderdrukking der nationale liga en andere gevaarlijke verecnigingen in Ierland. De minister voegde er hijdat de regeering voor dit ontwerp urgentie zou vragen en bij aan neming onmiddellijk een tweede ontwerp be tredende Ierland zou indienen waarbij de bestaande wet op den aankoop van lersche pachtgoederen zou worden uitgebreid. De conservatieven juichten den minister met geestdrid toe maar de liberalen hielden zich stil en de Patnellisten lachten, lachten zelfs tergend luideWant de Ieren zouden met de liberalen stemmen. Hel Ministerie nam zijn ontslag naar aanleiding van een amendementingediend door Colling en aangenomen met ."I2'J legen 250 stemmen strekkende lot het verleenen van kleine stukken grond aan de landbouwers in Ierland. Salishurry heeft niet lang pleizier van zijn premierschap" gehad Vooral echter kan de vreugde over de over winning hij de Britsche liberalen niet overwegend zijn omdat zij te danken is aan de Parnellisten. Zij hebben indertijd Gladstone doen vallen zij hellen hem thans weer op hel schild. Dat teekent hun invloedeen invloed waaraan Gladstone zich niet zal kunnen onttrekken. Hij zalwordt bij tot de regeering geroepen, de oplossing van het lersche vraagstuk moeten terhand nemen. Zal dat een werk van Penelopeof een afgrond worden Goed pacifiek nieuws. Het is thans zeker, dat de vredesonderhan delingen tusschen Servië en Bulgarije te Bucha rest zullen worden gevoerd. Het overleg achter de schermen tusschen de groote heeren gevoerddoel vermoedendat de vrede als gesloten beschouwd kan worden. FKU1 LLKTON. PSYCHE. 1) Wij waren een zeer vroolijk gezelschap. Vroo- lijk zalen wij bij elkaar praatten over vervlogen tijden en dronken den fonkelenden wijn die zoo verleidelijk in de roemers tintelde. Lustige makken waren wij met oude hoofden en jonge harten. Daar wij vermoeddendat het de laatste maal wasdat de stroom van den tijd ons bijeen had gebracht, waren wij nog opge ruimder dan andersmaar vierden wij tegelijk ook alscheid voor altijd. Te M. was de eerste internationale kunstten toonstelling geopend. Ik was naar M. gekomen om aan de tentoonstelling een bezoek af te leggen, daar ik zelf een tamelijk groot werk ingezonden had. Evenals onshad de tentoonstelling menig «nder van mijne vrienden van de studie en uit mijne jeugd tot zich geloktzoodat wij ons in de dagen der zorgelooze jeugd verplaatst dachten, toen wij in vroolijken kring verzameld waren. Maar te midden van de rumoerige vreugde kwam op eens eene ernstige herinnering bij mii op. Uit de met rook bezwangerde atmosfeer in het vertrek rees plotseling, in bijna tastbare omtrekken een prachtig jongclingsge/icht voor mij op; een ware Antinoüskopwien de bruine lokken wild geniaal om liet voorhoofd (ladderden en de oogen vurig schitterden. Hij is het, dien ik lieden voor allen smartelijk mishij is hetdie mijn dierbaarste vriend die de ineest begaulde van ons allen wasEliinar Naar het schijntheeft zich in liet Griekse lie Ministerie verb week eene plotselinge verande ring van meening geopenbaard. Het miniserie zounaar men verzekertbesloten hebben zich naar den wil van Europa te schikken. De commissie van den Duitschen Rijksdag voor het Noord-Oostzeekanaal heeft het ont werp in zijn geheel mot eenparige stemmen aangenomen. De Kroonprins van Duilschland vierde zijn 25-jarig jubilé als stadhouder van Pommeren. Prins von Bismarck moet weder lijdende zijn. Op last van zijn geneesheer zou hij zirh zeer ontzien. In de meeste bladen wordt de wensch geuitdat zijn ongesteldheid spoedig moge overwonnen wonnen. De minister van marine in Frankrijk heeft aan zijn ambtgenoot voor landbouw medegedeeld, dat hij last heeft gegeven oin bij de aanbeste dingen van granen voor zijn departementde voorwaarde te stellendat alleen graan van Franschen oorsprong mag geleverd worden. De ministers van huilenlandsrhe zaken van hinnenlandsche zaken en van justitie werden door de amnestie-commissie gehoord. Men ver- zekert, dat de regeering besloten heelt de houding, die zij tegenover het amnestie-voorstel bij de discussie betredende de urgentie heefi aangeno men zal handhaven. De Daily News verneemt uit St. Petersburg dat de Russische regeering besloten heeft de vloot in de Zwarte Zee te versterken door een groot kusleskader te vormen De Russische regeering laat tevens talrijke nieuwe transport schepen bouwen. Mexicaansche troepen schoten op eene afdeeling Amerikaansche soldalen welke eene bende Apa- schen op Mexicaansch grondgebied vervolgden. De kapitein der Amerikaansche afdeeling werd gedood en vier andere soldaten werden gewond. De Mexicanen verklaren, dal zij de Amerikaansche troepen hij vergissing aanzagen voor Indianen. De Spaansche krijgsraad heeft den hertog van Sevilla van de ranglijst van het leger ge schrapt en hem bovendien tot acht jaar gevan genisstraf veroordeeld. Holm. Wat is van hem geworden Vertoeft hij mis schien in verre landendaar den roem der Duitsche kunst verkondigend of de gedachte stemde mij treurig is hij in den stroom des levens ondergegaan verdorvengestorven Plotseling werd ik uil mijne mijmeringen opge schrikt door een donderend «hoch maar het is het laatste «hoch" van den vroolijken nacht. Ons banket was geëindigd. Met een zwaar hoofd en lichte geldbeurs gaat men huiswaarts. Eene groote. schare begeleidde mij in het begin maar bij den hoek van elke straat wordt de menigte dunner, totdat eindelijk de laatste van mij afscheid genomen heeft. Ik had mijn intrek in een in de voorstad gelegen hótel genomendaar mij het woelige leven in do eigenlijke stad niet beviel. Zoo liep ik dan langs de door de maan besche nen 9tralen. Het was een overheerlijke Augustus nacht ik zou wel tot den morgen hebben willen wandelen. Daar word ik plotseling in mijne wandeling door een menschengroep tegengehouden. Nu komt een nachtwacht er bij en baant zich door de menigte een doortocht. Ik heb nooit tot de nieuwsgierigen behoord en de nachtelijke scènes die in elke groote stad plaats hebben konden mij nooit interesseeren. Reeds wild» ik verder gaan toen ik den nacht wacht hoorde zeggen; «Ah, de krankzinnige schilder! Hij schijnt weer eens te diep in het glaasje gekeken te hebben Ik blijf staan en zie rond. Daar ligt een man op den grond zijn hoed naast hein het hoold door lange grijze lokken omkransd het gezicht HET AMERSPOORTSCHE INKOMSTEN BEL ASTIN G-PRO J EC T. Reeds in 1885 de vereischte aandacht ge schonken en ten gerieve der ingezetenen de publiciteit bevorderd hebbende van het Amers- foortsche Inkomslenbelaslingprojectzoo werd bedoeld om ter zijner «geschikten" tijd dit onderwerp in dit blad zakelijk mogelijk te be handelen terwijl totnogtoe zelfs geen enkel ingezonden stuk daarover aan 't bureau van dit blad bezorgd is. Deze goede bedoeling werd echter door ander- zijdsche voorbarigheid verijdeld en daarom lag dan ook deels ter plaatsing gereed «sedert langer dan eene week" het onderstaande. Doch dit is «voorbedachtelijk" niet Donderdag jl. ge publiceerd teneinde zelfs den «schijn" te ver mijden van toegeven aan anderzijdsche publici- ieitspressie Woensdag jl. geschied. Wie pressie in welke zaken of gevallen dan ook wil toepassen behoort dit bescheiden en humaan te doenanders wekt zij bij be zadigde en weldenkende menschenom geen sterker woorden te gebruiken afkeur en afkeer. Hier volgt watals hierbovenis bedoeld Ofschoon wel ruim elf maanden verwijderd van primo Januari 1887 op welken datum voorstanders der inkomstenbelasting hare in voering te Amersfoort beoogen zoo wordt echter reeds anderzijds getracht door begonnen voorbarige polemiek de gemoederen der inge zetenen nopens deze geprojecteerde inkomsten belasting optez weepen. Het zou zeker tijdig genoeg en verstandig geweest zijn in het belang van Amersfoort en van met «eigen" zaken bezwaarde en vele andere ingezetenenindienzooals in dit blad werd bedoeld men tot de hondsdagen en komkom mertijd had gewacht met rourantenpolemiek nopens het project en het «drijven" tot eene meeting. Vooral ook is deze voorbarigheid niet in het belang van grondeigenarendie hunne knappe huizen en villa's thans of in den loop der lente bedoelen te verhuren of te verkoopen want vermogende inclineerende huurders of naar den grond gericht. De nachtwacht pakt hem nu onzacht bij den schouder. De man op den grond stoot een gorgelenden toon uithij richt het hoofd ophet maanlicht valt op zijn gezichtik word als door een eleclrischen schok getroffen zie ik dan goed kan het waar zijn de beschonkene op den grond is Elimar Holm. En ofschoon hij thans zijne menschelijke natuur vernederend zich in het vuil der straten roltherken ik hem. Vlugbijna onstuimig dring ik mij door de mij verwonderd aanstarende menigte en bevind mij in het volgende oogenblik aan Elimars zijde. «Laat dezen man aan mij over." verzocht ik den beambte«ik kende hem eens in betere omstandigheden." De nachtwacht scheen een oogenblik beslui teloos «Mijnentwege," zeide hij dan. «Maar gij moet geen dank van dien hij wees met den vinger op Elimar «verwachten die is nu eenmaal onverbeterlijk." Ik hoorde niet verder naar hemriep een juist voorbijrijdenden huurkoetsier en droeg met behulp van dozen den beklagenswaardige in het rijtuig. Op mijne kamer ontwaakte de ongelukkige uit zijn roes. Zijne bolleverwilderde oogen herkenden mii lanpaam. Toen hij tol bewuat- dat bij zich tegenover een ouden vriend bevondopenbaarde zich al de ellende van dit verdorven leven. «Ewald Wolfram I" zuchtte hij zachL lk trad op hem toe en legde mijne hand op sijn schouder.

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1