Maandag 10 Mei 1886. m 5496. Politieke Revue. FEUILLETON. 23) POLYKRATES. Uitgever H. VAN OLBEFF te Amersfoort. Uit hlad TeraehijDt Maanaj r» l>ilt.,irrdajmtd,laj A bnonemmit ft S «-«nadei f 1 frnnca ft puit/l.16. Adrertanti'a I -fl regal» 80 CU. alk* regel meer 10 Cu.grooU letter» naar plutirninite»oor randeu en andere eitra inrigtiag geeehiedt lioogera prijiberakeaiag. Legal* oflcieêle ea oataigaa Ad*, par regel 16 Cu. Reclame» per regel 36 Cu. Aft. mmmmtrt 10 Cu. Bureau MÜDHUÜIZEN boeit Korlo/raohtWijlt B 00. KenniHgeTitiKen. SCHUTTER IJ De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art 1 der wet op de Schutterijen van den 11. April 1827 (Staatsblad No. 17), bepalende dat ieder ingezeten van bet Rijk, die op den 1. Januari van elk jaar zijn 25ste jaar is ingetreden en zijn 34ste niet beeft voleindigd tot het uitoe fenen van den schutterlijken dienstingeval bij daartoe door hei lot geroepen wordt, verplicht is Gelet op de nadere reglementaire bepalingen zoo bij Zijner Majesteit* besluit van den 21. Maart 4 828 (Staatsblad No G)als anderszins tot in voering van voorzegde wel gemaakt. benevens bet koninklijk besluit van den 7. September 1828 (Staatsblad No. 55) brengen ter kennis van de belanghebbenden dal ter aangifte tol inschrijving voor de Schutterij verplicht zijn ingezetenen zonder onderscheid geboren in bet jaar 1861 waaronder niet alleen alle Nederlandersbinnen dit Rijk bun gewoon verblijf houdende zijn begrepen maar ook alle vreemdelingen welke, hetzij dooreene uitdruk kelijke verklaring of wel door bet werkelijk over- 1 brengen van den zetel huns vermogens en de hoofdmiddelen van bun bestaanhet voornemen om zich binnen deze gemeente te vestigen aan den dag hebben gelegd Dat wijders alle vreemdelingen alsook alle Nederlandersmitsgaders de ge pas por leerde mi litairen geboren in de jaren 185-2 tot en met 1800, welke sedert de in het vorig jaar gedane inschrijving vaste woonplaats alhier hebben ge vestigd of uithoofde van bel dooi ben alhier uit geoefend beroep of bedrijf, beschouwd moeten worden hier te wonen tot deze aangifte gehou den zijn al ware hel ook dat zij in hunne voor malige woonplaats zich reeds Ier inschrijving aan gegeven aan de loling voldaan, ol ookeennum- merverwissclaar gesteld hebben Dal diegenen welke in meer dan eene ge meente hun gewoon verblijl houden gehouden zijn zich ter inschrijving aantemeldendaèr waar eene dienstdoende Schutterij bestaat of daèr waar zij voor de belasting op het personeel zijn aangeslagen terwijl de studenten geëinplooi- eerden in huizen van negotie klerken van nota rissen, advocaten, enz., bedienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studie houden werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambtenaren en geëmplooieerden aan hel provinciaal Gouverne menten alle anderen al wmen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen; die buiten 's lands studeeren of werkzaam zijn inde gemeente hunner vorige woonplaatsde buitenlands-zeevarenden in de plaats waar zij hun wettig domicilie en de aan boord wonende schippers, in de gemeente alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats gehad heb ben of wel wegens personeelmobilair of hun vaartuig belasting hetalendcn daar waar zij voor de belasting zijn aangeskgen Dat door iederdie zich tot die inschrijving aanmeldteene geboorteacte of bij ontstentenis van dien eene acte van bekendheid of een ander wettig bewijs waaruit zijn juiste ouderdom kan blijken behoort te worden overlegd terwijl die genen welke van hunnen ouderdom geen vol doend bewijs kunnen overleggen door het Ge meentebestuur naar eigen oordeel worden inge schreven onverminderd het recht van den inge schrevene om van zijn juisten ouderdom nader te doen blijken Dat de registers ter inschrijving op Zaterdag, den 15 Mei aanstaande geopend en op Maaa dag den 31. dier maand gesloten worden ter wijl zijdie bevonden worden zich niet vóór den 1. Juni aanstaande te hebben doen inschrijven ambtshalve door hel Bestuur worden ingeschre ven door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezenen bijaldien blijkt dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen lot uilslui ting of vrijstelling van den dienst te hunnen aan zien bestonden zonder loting bij de Schutterij worden ingelijfd. Tol deze inschrijving wordt zitting gehouden ten raadhuize op Zaterdag den 15 en Woeas- dag den 19 Mei I8«6, telkens des voormiddags van 10 tot 1 uur Burgemeester en Wethouders voornoemd ver manen alle belanghebbenden den lol deze aan gifte vastgeslelden tijd zich ten nutte te maken en daardoor te voorkomen dal op hen de straften wegens het verzuim van inschrijving hij art 9 der wel op de Schutterijen vermeld worden toe gepast. Ten slotte worden alle personen welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen in liet afgeloopen jaar uit dien hoofde in de tweede klasse van de algem-ene rol der Schutterij zijn ge brachtdoch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouw ol kinderen de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te vei bhjwn »-n alzoo in de eerste kla se der voor dit jaar op te maken algemecne rol moeten gerangschikt wor den bij deze opgeroepen om van dusdanige ver andering van omstandigheden kennis te geven aan het Gemeentebestuur, ofwel zich daartoe ter Secretarie aantemelden vóór de aan te vangen in schrijving, van 's voormiddags lit lot I uur des namiddags, en dus vóór den 15 Mat aanstaande, zullende bij verzuim dezer aangitle de belang hebbend.' ingeval i ij dientengevolge niet op de bijzondere rol mocht zijn overgenomen dadelijk bij art. 1 van het koninklijk besluit van den 7. September 1828 (Staatsblad No. 55) bij de Schut terij worden ingelijtd tegen ontslag van hem die in zijne p aals is opgeroepen alles onverminderd de toepassing van de straipaling bij art. 1 der wet van 6 Maart 1818 (Staatsblad No 12). bedt eigende eene geldboete van hoogstens f50 en eene gevan- genisslraf van hoogstens drie dagen, hetzij al'zon- zerlijk of samen genomen. En opdat niemand hiervan onwetendheid voor wende zal deze worden gedrukt en aangeplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. Amersfoortden 4 Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Bui-gemeesler, T. A. J VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien eene missieve van de Districts-com- missie van hel fonds tot aanmoediging en onder steuning van den ge wapenden dienst in de Neder landen d d. 5. Mei 1886 Doen te welen dat de gewone jaarlijksche collecte aan de huizen der ingezetenen ten be hoeve van voormeld fonds zal plaats hebben op Maandag, den 17. Mei aanslaandedes namiddags te 5 uren. Burgemeester en Wethouders meenen de ingezetenen te moeten herinneren dat hel doel der instelling niet alleen is om hulp en bijstand te verleenen aan de verminkten en innemen van Waterloo dot h ook om jaarlijksche grati ficatiën ie verstrekken aan Nederlandsehe mili tairen die werkelijk in en door den dienst infirm zijn geworden alsmede aan Veteranen van veertigjarigen diensten hen tevens te moeten opwekken om evenals in vorige jaren medelewerken lot bevordering van deze vader landslievende instellingwelke alleen door milde gitten en ruime bijdragen voortdurend aan liau nuttig doel zal kunnen blijven be antwoorden. Amersfoort, den 10. Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W L. SCHELTUS. Het bestuur van de National liberal federation heeft te Londen een vergadering gehouden om te beraadslagen over het wetsvoorstel der regee rt betreffende Ierland. Na een langdurig en heftig debat werd het voorstel waarbij de noodzakelijkheid van een oplossing dor lersche quaestie op den voorgrond werd gesteld en Gladstone werd verzocht om door de lersche volksvertegenwoordigers in het koninklijk Parlement te behouden, een zoodanige wijziging te brengen in de ler-che hoine-rule-wet, dal de vereeniging van alle werkelijke liberalen daardoor niet zou worden verhinderd verwor- i pen. Daarentegen werd met aanzienlijke meerder heid een tegenvoorstel aangenomen waarbij de hoine-rule-wet der regeering wordt aangeduid als een middel tol de leilelijke oplossing van het lersche vraagstuken tevens het onverminderd vertrouwen op de regeering wordt uitgesproken. Er is bericht ontvangen dat de toestand in Birmah elk oogenblik verergert. De Dacoïts gaan voort met plunderen en verbranden. Zij hebben te Mündalay opnieuw brand gesticht Meer dan 4000 woningende Chineesche en Siameesche bazars daaronder begrepenzijn een prooi der vlammen geworden. Hel Engelsche leger is builen machte om het vuur te sluiten. Indien niet spoedig versterkingstroepen aan komenwjrdt de toestand criliek. Vrij gevolgd naar het Duitsch door S 't Was de volgende dagen regenachtig weder hetgeen niemand prettig vonddus ook stellig niet het jonge meisie dat in een hoek der coupé geleund droomend in den donkeren nacht door het raampje naar builen staarde. Over haar was een heer gezetendie nu en dan half droef geestige, half verwonderde blikken op haar wierpwelke zij echter scheen te vermijden. Hij deed echter geene enkele poging om een gesprek met haar aan te knoopen hoewel het blijkbaar was dat zij eikaar kenden. Ruth want zij was de jonge damehad hare voile beschermend over haar gelaal beves tigd als was zij bevreesddal haar reisgenoot iets van hare wezenstrekken ontdekken zou. Faurach bemerkende en begrijpende dat zijne tegenwoordigheid h ar zeer pijnlijk moest zijn had bij zich zelf besloten om hij het eerstvolgend slation de coupé te verlatenmaar hij zou zijn plan niet ten uitvoer brengen Plotseling werd er een eigenaardig geluid vernomen dat allen verschrikten. 'I Was een knarsen, een kraken... eene seconde stilstand... daarna was het alsof de trein in de diepte stortte. De reizigers hadden de oogen gesloten het scheen afsof zij verlamd waren plotseling hoorde men van allle kanten gejammer en angstgeschrei. Toen Faurach na eene korte bedwelming tot zich zeil kwam was zijne eerste gedachte aan Ruth gewijd. Hij riep luide haren naam en een last scheen van zijne ziel genomen te zijn toen hij hare stem vernam. «Den hemel zij dank, Ruth, gij leeft! Zijt gij gekwetst «Zeer onbeduidend, en gij, heer von Faurach Deze beproefde het portier ie openen en werkelijk gelukie het hem na eenige pogingen. Hij sleeg uil en was Ruth ook daarbij behulpzaam. «Misschien kan uwe hulp anderen nuttig zijn hernam Rifth«gij kunt mij gerust aan mij zelve overlaten «Dal was ook mijn voornemen juistjuffrouw Heldingantwoordde hij koel, want hij begreep haar verlangen oin bevrijd te worden van zijne nabijheid «doch ik verzoek u oin in de nabijheid van dezen boom te blijven opdat ik ondanks de duisternis u weer kan vinden." Hij ijlde heen en nauwelijks was hij gegaan ol zij viel bewusteloos op den grond neder,

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1