de dienstbode Maatje O in ongeoorloofde be trekking geraaktwaarvan de treurige gevolgen in de toekomst zich lieten wachten. Ten einde die te voorkomen had hij het plan opgevat met geweld ze te keer tc gaan. Doch toen M. O. zijn voorstel weigerde en bleef weigeren werd hij op eens woedendgreep haar aan bracht haar eenige messneden toe en sleepte haar bij de haren naar den watergang waarin hij haar hoopte te smoren. Met een koelbloedig heid die aan het ongeloolelijke grenstbood hij feilen tegenstand aan iedere pogingdie het meisje deed oin haar leven te behouden Eindelijk overtuigdomdat hij geene beweging meer in haar zagverwijderde hij zichinaar had juist daarmede buiten den waard gerekend want de moid begrijpende dal baar leven alleen gered zou kunnen worden door onbewegelijk stil te blijven liggen kroop uit bet water en behield haar leven. De verwondingen schijnen niet den dood tengevolge te zullen hebben. Zij is naar Middelburg vervoerd. De verdachte heelt in zijn angst het geval zelf aan hel hoofd der politie bekend gemaakt zonder zelf zijn naam te noemen. Hij isna een zeer langdurig verhoor te hebben ondergaans avonds laat door de justitie gevankelijk naar Middelburg gevoerd. Bij het verhoor bekende P. J., zijne woning verlaten te hebben met het doel Maatje G. tc vermoorden. Hij was cynisch kalm. Zijn slachtoffer schijnt door hem echter niet zoo ernstig mishandeld geweest te zijn als men vermoedde, Alleen aan neus en eene der handen werd zij verwondterwijl haar verder een blauw oog werd toegebracht. Het Bestuur der Liberale Unie heeft het volgende gepubliceerd »De Tweede Kamer is ontbonden. Het Besluit des Koniugs, waarbij voor de samenstelling der geheele Kamer een beroep op de Kiezers gedaan is, heeft «lezen gesteld voor «'.ene hoogst ern stige taak Mistroostig ziel hel volk d«-n ongezonden poli- tieken toestand waarin het Vaderland verkeert Door allen die naar eene frissche en vreedzame ontwikkeling van ons staalkundig leven uitzien wordt thans van de Kiezers genezing verwacht ja geëischt De behoefte aan «eene krachtige vertegen woordiging die besluiten en eene krachtige regeering die regeeren kan" dringt. De Kamer moet van het doode punt worden afgebracht. fin welke richting Op die vraag kan het antwoord niet twijfel achtig zijn. De kerkelijke partijen hebben zich zelve veroordeeld. Onverzoenlijk hebben zij de ernstigste en meest vrijgevige voorstellen van liberale zijde gedaan of gesteund om den polilieken vrede te bevor derenafgaslagen. Blijkbaar was bel er haar om te doenhet politieke wapenwaartoe de onderwijs-quaesliemet de grootste overdrijving en met behulp van «Ie meest sclieeve voorstel lingen. sints jaren gebruikt werd. niet te verliezen. liet beginselloos verbond van de anti-revolu tionaire en de clericaal katholieke partij is er op neergekomendat zijomdat op «V*n punt niet aan elk barer wenschen kon voldaan worden gezamenlijk aan dc geheele grondwetsherziening den voet hebben dwarsgeze.t. Deze onvaderlandslievende houding tegenover een zoo gewichtig en zoo noodzakelijk werk heeft terecht diepe verontwaardiging hij talioos ■.-•-Ion in den lande gewekt. Zulke partijen mogen geen meerderheid worden. Ook leert de geschiedenisdal de vrijheiil en de welvaart van den Staat er slechts hij kunnen verliezen wanneer kerkelijke partijen Penderel hielden gedurende den nacht zorgvuldig do wacht, in het huis Richard zelf, de anderen in het woud. Om vier uur kwam Hugh ademloos aange- loopen met de tijding «lat een troep soldaten het woud was binnengedrongen en waarschijnlijk ook naar den molen zon komen. «Mr. Wilmot," zeide Kichard Penderel. «wens onbezorgd! Ik zal u goed verbergen. Wij zullen parlements soldaten bij den neus nemen." Hij voerde liern honderd passen van bet huis naar een reusaehligen dichtbegroeider!ouden eik. Een ladd«:r werd tegen den hoorn geplaatst. Penderel klom er opde prins volgde hem. Boven was een gemakkelijke zitplaats op een in tweeën gespliisten zwaren Lak. Van onder was de schuilplaats op geen manier le ontdekken als men den boom niet beklom wat echter wegens de hoogte «;n dikte van den stam zonder ladder niet mogelijk was. Nadat liiï den koning zoo verborgen had daalde Penderel spoedig weer naar beneden en verwijderde dc ladder. Wordt vervotyd. hel roer von slant in handen hebben. Versterking van de liberale partij is daarom de cisch van het oogenblik. Maar versterking zóó, dat zij eene actieve meerderheid worde. Immersgrondwetsherziening blijft onmisbaar en spoedeischend. Eene onbekrompen uitbreiding der kiesbe voegdheid is noodzakelijk de grenzen door «le tegenwoordige Grondwet gesteldzijn on houdbaar. Gewichtige vraagstukken de financieele- sociale-staatkundige- cn koloniale belangen rakende moeten worden aangevat en afgedaan. Zal het op dien weg tol daden kunnen komen dan moet de liberale partij thans afdoende worden versterkt Hel kan niet genoeg zijn dat zij enkele, neen, zij moet vele plaatsen in de Tweede Kamer winnen of herwinnen. Daarom dringen wij er met den meeslen nadruk op aandat bij de stembus van 15 Juni a. s.tot dal doel eendrachtig worde saamgewerkl dat ieder inel kracht en üver met ernst en toewijding strijde en anueren aanspore om hetzelfde te doen. Iedere slem kan beslissend zijn. Onthouding kan gevaar brengen. Onverschil ligheid op een zoo gewichtig tijdstip ware onvergeel'elijk. leder gevoele de plichten die hem de vader landsliefde heeft op le leggen." Het plan der 322e Ned. Staatsloterijvan een inillioen zes en dertig duizend gulden is openbaar gemaakt. Deze loterij bestaat uit UI,000 loten, uit 10.500 prijzen en "2 premiën. Van dc loten worden de nommers 4 tot en met 10.5(111 voor alle klassen, en de nommers 10.501 tot en met 21,000 van klasse tot klasse uitgegeven. Voor de loten geldig voor alle klassen en voor de lo'.en geldig voor de eerste klasse wordt de collecte geopend den 30 Juni en gesloten den 1(1 Juli a. s De trekking van de le klasse heeft plaats op 20, 27 28 en 20 Juli 1886. In een ««brief uit de Hofstad" aan de Arnh. Ct. leest men «Een liefhebber van statistiek, vernomen hebbende dat gedurende de acht kermisavonden én liet Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen èn het circus Cam-èn de Koninklijke Schouw burg, én de drie andere schouwburgtenten, dus «le plaatsen van het hooger kermisgenot slag <q> slag propvol warenzoodat honderden moesten afgewezen wordenen in liet bezit \an «le opgave der in al die gelegenheden be schikbare ruimte, kwam lot het resultaat, dat eiken avond 6700 personen van dit kermisver maak gebruik maakten over de acht dagen manki dit 53,600. Ilij steldeen overdreef daarbij nietdal elk bezoeker aan entreegeld aan verlering in en na het «genot" fl.50 bad uitgegevenen meende alzoo te mogen con- slatecren «lat alleen in «ie genoemde zes tempels van kermisvermaak een sommetje van f 80.460 was geofferd." En hoeveel in de tempels der liefde Naar aanleiding van de uitstekende resultaten die men te Woods Hall met de kunstmatige teelt van kabeljauw heeft verkregen, zal prof. Build nu op groote schaal dc proef nemen om dien visch ook in Mexicaanse he wateren over te brengen. Zoodra het weer het transport uit Schotland toeliet zou een millioen jonge kabcl- jauwtjifs naar l'ensacola in Florida worden over gebracht om daar in zee te worden gelaten. Een nieuw middel tegen de pijnigingwelke het voortdurend hooren spelen op de piano inoet veroorzakenis te Parijs met succes aan gewend. Op den Boulevard Seba-topol bevindt zich eene woning welke vooral door schilders en jeugdige tooneelspelers bevolkt is. Eene leerlinge van het Conservatoire had ook haren intrek in hetzelfde huis genomen en vergastte <l«: huisgenooten dagelijks op haar pianospel dat run 8 uur des morgens aanvingterwijl het om 10 uur des avonds eindigde. Op de smeekbeden der martelaars werd door de jeug dige schoone geen acht geslagenwaarom be sloten werd eene schitterende wraak te nemen. Toen run 8 uur des morgens dc eerste lonen der piano gehoord werdenb«-gon plotseling: een zuigeling in de onmiddellijke nabijheid te schreeuwen, welk goed voorbeeld spoedig door een negental collega's werd gevolgd. Dit concert vond dagelijks plaats cn had ten gevolgedal de pianiste reeds den derden dag hei veld ruimde. Den daaroiivolgenden dag vertrokken ook een tiental bedelaressen met hare zuige lingen die men tegen 4 francs per dag ge buurd had. De afd. Zaanstreek van den Bond voor «Alge meen Stemrecht" heeft D unela Nieuweuhuis en Croll candidaten gesteld. i Bepaald grappig I Er heeft op de heuvels bij Samarang een duel plaats gehad tussclien twee ofliciei en aan leiding een socieleitsquaeslie IEen der combat tanten is aan een der beenen verwond. De betrokkenen zijn in arrest gesteld. Zondagvoormiddag is te Lent door zekeren L. A.oud 22 jaar, tuinknecht bij den warmoe- zier E. Leenders een moordaanslag gepleegd op diens 23-jarige zuster Minadie inel baren broeder te zamen woont. Terwijl E. Leenders naar de kerk was en L. A. met de jongedochter alleen thuis was gebleven wist de/.e haar onder een voorwendselmet slechte oogmerken in eene kamer te lokken. Toen hij evenwel op den krachtigen tegenstand van het meisje stuitte en dus zijn doel niet goedschiks kon bereiken heelt hij een aanslag op haar leven gepleegd. De daderdie aanvankelijk voortvluchtig was is ten huize van zijne familie le lluisen in hechtenis genomen. Het hoog militair gerechtshof in Ned. Indië heeft den len luitenant-kwartiermeester J. W. 11. te Soerabaia schuldig verklaard aan diefstal enna vervallen verklaring van den militairen stand, veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. Een hevige brand heeft bij Berlijn gewoed. Dc brand ontstond in de fabriek van de hoeren Oil© en Bullner en verspreidde zich zoo spoedig dat in een oogenblik verscheidene belendende perceelen in brand stonden. Twee vrouwen zijn verbrand terwijl zeven brandweermannen ge wond werden waarvan sommigen zeer ernstig De schade beloopt van 3 tol 5 millioen mark. Eergisteren verscheen voor liet bof van assises te Brussel de bekende advocaat Van der Smissen, beschuldigd van moord gepleegd op zijn vrouw. Heeds om drie uur in «len vroegen morgen waren nieuwsgierigen nabij het gerechtshof aan wezig, terwijl om hallaclit de politie lusschen- beide moest treden om de menigte liet opdringen in het gebouw te verhinderen. Dc tribunes waren geheel bezet. Van der Smissen was zeer bleek en ontroerd zijn kleeding was zwart, en hij droeg een roode porteleuillc onder den arm. Na de voorlezing der acte van beschuldiging werd de beschuldigde ondervraagd Op do vraag van den piesident om te vertellen hoe de misdaad zich toegedragen had, gaf de beschuldigde een ander antwoord dan hij de instructie Ilij ontkende inel voorbe dachten rade gehandeld te hebben Ilij zeide dat tiet duidelijk uit de tussclien hem en zijn vrouw gevoerde briefwisseling bliiktdat hij niet liet voornemen had baar tc vermoorden. Dat hij echter in eene courantla Nation moest lezen dal hij na de voorgenomen schei ding toch weer nwrt zijn vrouw verzoend was en met haar leefde dat maakte hem woedend. Ilij had toen de revolver bij zich die hij in den laalsten tijd droeg en ging daarmede naar het huis zijner vrouw. Wat er daar voorgevallen is zegt de beschuldigde zich niet juist meer te herinneren. Overigens brachten de getuigenverhooren weinig nieuws aan hel licht. Er moeten gehoord worden 12 getuigen -a charge en 34 a decharge. De bekende Bierbrouwerij «DE GEKROONDE VALK' van de II II VAN VOLLENHOVEN k Co. le Ainstor- damheelt eene aanzienlijke uitbreiding onder gaan en brouwt thans behalve Stout en Princesse Bioronook BEIERSCHE BIEREN, bekend onder de namen Beiersoh, Pil8eaer en Lagorbier. Tot dit doel is in den afgeloopen winter door genoemde Hoeren eene geheel nieuwe inrichting gebouwd met groote IJs-Machino en flinke Ijskelders. De prijzen zijn zeer billijk gesteld terwijl de goede naam der firma voldoenden waarborg biedt voor dc kwaliteit. Verbetering. In de achterstaande adv. «Verhuring van bovenvertrekken" staattegen half Julidit moet zijntegen 1 Juli. AMERSFOORT, 2 Juni 1880. De vergadering der Afdceling Amersfoort van «Volksonderwijsgisterenavond in Amicitiu ge houden was zeer slecht bezocht. Als afgevaardigde naar de alg. vergadering werd gekozen de heer Scheltemu en tol. plaals- vcrvangei de heer van der Horst. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de alg. vergadering leverden slechts enkele punten stof lot. bespreking en werd «len afge-

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2