"bondgenooten het best met elkander kunnen schikken omtrent het regeringsbeleid. Maar allengskens zullen zij onder elkander gaan vechten De Natie zal er weldra van walgen en dan is er groole kans voor eene flinke ge matigde goed werkende «conciliante" meer derheid in de beide Kamerswaardoor een Ministerie kan optreden dal mede ferm in «dien geest" de bewindtcugels voert. Hel is echter niet onmogelijk dat de liberalen bij de verkiezing der Nieuwe Tweede Kamer eene kleine meerderheid verkrijgen zoodat als dan een liberaal kabinet kan optreden. Uit welke elementen liet zou moeten worden gevormd en of het zich lang zal kunnen staande houdenis dan tevens een raadsel. En nu kiezerste wapen ten strijde Zijt trouw op uw post. Welke verhindering er moge opkomentenzij deze onoverkomelijk is, verzuimt uwe visite naar de stembus niet. Kik kiezer doe zijn plicht. Hij besefte dat het welzijn van het dierbare Vaderland ook liern ter harte moet gaan en hij alzoo verplicht is mannen tot Volksvertegen woordigers te kiezen die in staat zijn dat wel zijn te bevorderen Daarom late hij zich niet leidenniet ver leiden door andtien in het uitbrengen zijner stem op candiduten, die liern «voorgeschreven" worden. Kiezersverlaagt u niet tot stem- machines. Kiezerskiest zelf. Zoo gaarne zouden hier u aanbevolen wor den vertegenwoordigers in «beslist concilianten geest." Evenwel daarvoor is de tijd nog niet rijp. Daarvoor is thans de publieke opinie nog niet genoeg opgewekt en omdal de strijdleus zich thans zich eeniglijk oplost in «liberaal" of «anti liberaal." Moge derhalve Dinsdag aanst. bewezen wor den door talrijkste opkomstdat de kiezers het kiesrecht getrouwelijk uitoefenen Men dient daarbij te letten op het resultaat der laatste verkiezingen voor de Provinciale Staten en het twijfelachtig liberalisme van vele zoogenaamde leden der Provinciale Staten in schier alle provinciën. AMERSFOORT10 Juni 1880. Het onderst, adresbevattende reeds vele onderteekeninpen van administr. en inleggers, ligt ter onderleekening van inleggers bij den heer II F, VAN SWEDEN, groole Spui, enten dringendste drukken wij inleggers, zoowel mannen als vrouwenwerklieden dienstboden enz.die gelden in deze Spaarbank hebben liggen op hel gemoed om dit adres ten zijnen huize te komen onderteekenen. De heer VAN SWEDEN verdient hoogen lof en dank voor zijne krachtige pogingen die hij met opoffering van tijdmoeite en kosten aanwendt voor het blijven voortbestaan der Amersf. Spaaibank. zoo nuttig voor Amersfoorls ingezetenen. lieven met de meeste bescheidenheid te ken nen de ondergetekendenallen of voor zich zeiven ol in hoedanigheid van administrateuren etc. inleggers bij de van vvege l'w Departement mij niet kwalijk sir!" Daarmede sl(»ot hij het venster. D'-ze poping was dus mislukt. Haastig verlieten dc prins en Penderel Lyme Regis. Thans begaven zij zich naar llealo bij Salisbury, waar Karei Stuart zich vijf dagen hij eene roya listisch gezinde dame verborgen hield. Iniusschen ind Penderel met een koopman Manselldien hij vertrouwen mocht in onderhandeling. Door Iwmiddeling van dezen man werd de schipper van een kolen-loep aangeworven die hij Shore- ham lag De pi ins begaf zich derwaarts. De schipper was een vermetelevroolijke knaap en heette Tatiershall Men bad hem gezegd dat hij een door hardvochtige schuldeischers vervolg den heer naar Frankrijk brengen zoudetoch raadde de zeeman terstonde ware toedracht. lu de achterkamer van het logement te Shore- harn waar hij met zijn passagier samenkwam boog hij eerbic lig voor den gewaanden koopman, kuil»; hem de hand en fluisterde: «Ik hoop be paald als ik in hel leven blijf, dan zal ik eens een lord zijn en mijne vrouw eene lady De prins lachte Heimelijk begaf hij zich dan aan boord van bet kleine vaartuig, waar de trouwe Penderel afscheid van hem nam. Tol aandenken aan de gemeenschappelijk gemaakte zeldzame avonturenschonk Karei hem een kostbaren ring. Het schip ging vervolgens onder zeil en voer eerst, om de strand wadi en te misleiden langs de kustals ware het naar Deal bestemd. Maar opgerichte Spaarbank dat zij vei nomen hebben dat Uw Bestuur van voornemen is den leden van het Departement voot testellen om overtcgaan lot ophelfing van genoemde Instelling voor hel behoud waarvan sedert allerwege Postspaarbanken van vvege bet Rijk geopend zijnge.-n genoegzame reden meer zou bestaan dat hel er ver van daan is dat adressanten die opheffing met onverschilligheid zouden be groeten maar zij die integendeel zeer zouden betreuren. Om aan te tootien dat het behoud van de Deparlements-Spaa' bank naar hunne ineening nog zeer gewenscht te noemen isveroorloven zij zich Uwe aandacht te vestigen op hel feit dal het ledental dier Instelling niettegenstaande he' beslaan der Postspaarbanken reeds sedert 1880, en hoe goed deze ook mogen ingericht zijn steeds toenemend is gebleven en thans het aanzienlijk getal van ruim 900 bedraagt. Adressanten erkennen dat, waar dit getal deelnemers de voorkeur geeft aan de plaatselijke Bank boven de Postspaarbankenzij dit zeker ook daarom doen dat hun bij eerstbedoelde Instelling meer interent wordt toegekendmaar zij verklaren tegelijk er zeer stellig van over tuigd te zijn dalbuitendientoch velen zoo niet allen liever zouden voortgaan met inleggen ol terugontvangen van hunne spaarpenningen op de wijze als zij gewoon zijn n.l. ter zittingen of door tusschenkomst van dc Bestuursleden der plaatselijke Bank welke Bestuursleden hier in liet voorbijgaan voor hunne welwillendheid allen lof wordt gebracht dan zich daar toe ten postkanlore aan te melden. Na vooral dit te hebben doen uitkomen wenden de ondergetekenden zich met eerbied tol Uden wensch uitsprekendedat Uw Be stuur alsnog op zijn voornemen waarvan ten deze sprake is moge terugkomen en alzoo van de Instelling in questiedie zij zoo nuttig achten en door zoo velen hoog gewaardeerd wordtvoor liet tegenwoordige het beslaan verzekerd blijve. 'tWelk doende. Amersfoort, 5 Juni 1886. Aan Het Bestuur van het departement Amersfoort der Maatschappij Tol Nut van 't Algemeen. De heer C. E. Graswinckeloud-leerling der 11 B. S. alhierheeft aan de Universiteit te Utrecht inelgoed gevolg het eerste natuurkundig examen afgelegd. Ten postkantore alhier is aangesteld de heer G. Beinster vervanging van den heer A. M. Lagcrweycommies der posterijen 4e klasse die als zoodanig naar Arnhem is verplaatst. De heeren R. W. F. Kyftenbelt en W Zijlstra oud-leerlingen aan het Gymnasium alhier, heb ben de eerste te Utrechtde tweede te Leiden met goed gevolg het examen in de Hebreewsche taal en oudheden afgelegd. Ingevolge. nevenssL adv. geeft de Konings- bergsche Kapel aanst. Zaterdagavond een zomer- concertvolgens zeer aantrekkelijk ingericht programma in den onlangs verfraaiden en uit- geslrekten tuin van den beer J. van der Wilde zoodal daardoor een groot genoegen wordt verschaft aan tal van ingezetenen en environs- toen het donker was geworden werd de koers veranderd. De sloep stevende naar Frankrijks kust en zette den ongelukkigen passagier bij Fëcamp in Nnrmandië gelukkig aan land. Karei Stuart was gered Richard Penderel keerde naar zijne familie terug. Hij trouwde spoedig daarna met zijne Aphra, en het jonge paar leefde zeer gelukkig. Negen jaar later had er opnieuw een groote politieke ommekeer in Engeland plaats. De machtige lord-protector Olivier Cromwell was gestorven de natie het droefgeestige, duistere Purileinendom moedehaakte naar de verge noegde dagen van het «vroolijke Oud-Engeland." Generaal Monk had de militaire macht. Hij begreep den tijdgeest en deed een koenen 'succesvoller! coup d'élatterwijl hij den zoon en eifgérlaam van deri onthoofden Stuart te- •'■Ftigrlep. Onder het gejuich van bet volk besteeg de vroegere verbannen en vervolgde vluchteling als Karei II den Engelscben koningstroon. Nu be loonde hij zijnen redder vorstelijk. Richard Pen derel kreeg een prachtig landgoed in Stafford shire en een som gelds van tienduizend pond sterling. Ook de overige redders werden rijkelijk beloond. Want hoe mer.ige schaduwzijde zich ook in den levenslustigen Karei openbaarde ondank baar was bij niet. Nog heden bloeit het geslacht van den moedi gen redder des konings. bewoners, die zeker gaarne aldaar in groot getal zullen wenschen aanwezig te zijn. Een kloeke vrouw. Trdens een hevig onweder sloeg te Kloosterhaar de bliksem in een arbeiders woning. De man viel bedwelmd neder. De vrouw behield tegenwoordigheid van geest genoeg, om eerst baar man uil hel brandende huis te sh epen daarna de vier kinderen ie redden en vervolgens nog een koe er uit te halen Van huis en inboedel was verder niets te redden. Zelfs de burealiston der schouwburgen Ie San Francisco moeten met revolvers gewapend zijn. Op een van ben is reeds driemaal gescholen toen hij iemand een enlréebiljel weigerde. Hij liet zich naluuilijk niet onbetuigd en schooi terug. In Havana staat Illinois leeft eene vrouw in het gelukkige bezit van haar negenden wet tigen echtgenoot. Onlangs werd een onfeilbaar middel tegen snorken aangeprezentegen toezending van 11,50 zou 't worden meegedeeld. Iemanddie er een daalder voor over had schreef er op en kreeg per omgaande ten ant woord «niet gaan slapen." In het land van Waes stierf dezer dagen een 86jarige man, die zijn geheel»: vermogen, 2j millioen francsaan zijne diensibodc ver maakt heeft. In een kolenmijn te St. Elienne is een der mandenwaarin negen mijnwerkers zich be vonden door een verandering van richting tegen den muur der put geslagen waardoor zes der mannen gedood en drie zwaar gewond werden. In de Hongaarsrhe gemeente Rote in het Torontaler comiiaal brak een brand uitwelke meer dan 300 huizen in de a-cli legde Ken vrouw die om een kleinigheid in haar bi a dend huis ging, werd door een b.i.k getroffen en gedood Een 8-jarig mei-je dat met hel io-zicht over haar 4jarig zusje, was belast, vond met hel kleine wicht ook den dood in devltmmen. Een vrouw is van schrik waanzinning gewoiden. De gemeenteraad van Homburgzich beroe pende op de beslissingen van liet gezondheids- congres verleden jaar te Parijs gehouden, heeft besloten in de raadzaal een doos met snuit lor beschikking van de raadsleden te plaatsen De. snuitaldus wordt in het besluit van den raad gezegd bezit de eigenschap den geest te ver lichten en de lijd dien men aanwendt lol het opsnuiven gaal niet verloren daar men dan kan nadenken over de kwestie welke wordt besproken en over de stemdie men moet uit brengen. Door het kantongerecht te Nijmegen zijn zes boterverkoopsters uil Westervoort m Zevenaar veroordeeld ieder tol een geldboete van flO of 3 dagen gevangenisstraf, wegens liet te ko»»p stellen van een mengsel van kunstboter vet, zeer weinig natuur oler en andere be-tand- deelenop eene marktplaats te Nijmegen welke alleen is aangewezen voor den verkoop van zuivere of onvermengde roomboter. DAüELIJKbCIIK WATERSTANDEN van de LanterBObe beek en de rivier de Eera. Uatvh ttoouit.i bo*ee Haan beard. OVK* «cm Lam «al Po rn- «no •rci.i LUI a amd im. M M M M M m 30 Mei 6.34 6.31 6.33 3,44 3.87 1.00 0,46 OIO 31 6,33 +.97 6.18 3,-8 5,85 1,88 0.83 -0.15 1 Jani 6.31 +.97 6,10 3,30 3,90 2,iO 0.80 -0.10 s - 6.33 4.98 6.IO 3.31 3.- 3.33 0,70 0.05 3 6,8! 4.93 5.06 3.31 3.88 2,19 0.50 o.os 4 6,3! 4.97 6,03 3 53 2.74 3.17 0,70 0,10 5 6,3! 4.98 6.01 3,19 2.71 3,10 0,86 0.05 Hrt t«ak«s u beurden AP \EDRIIL CENTRA IL POOK WEG M \ATSCII IPPIJ Opbrengst over de maand Mei 1886 Reizigers41533 I 349*20.94 Bagage97 1150 64 Restelgoederen253 3310 20 Koopmansgoederen 7691 *10877 83 Vee. paarden en rijtuigen 7345 12 Diversen2228 63 Totaal f59833 36 Per dag en per kilometer 18.92 Opbrengst van 1 Januari af' 1295 090 8*2. Per dag en per kilometer 19,16. Burgerlijke SIhihI van AuierKl'oort. GEBOREN 2.luni, Gcrritje d. van Johannes Mulder en Alijda van Plaleringen Elliel Lily Jacqueline d. van Lucas Rrunner en Adèle Rrouwer. 3 JuniGerard us Antonius

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2