Maandasr 2 Augustus 1886. m 55-2-2. Oitnever A. H. VAN CLEEF7 te Amersfoort. Uit bind venchijot Haanaaj ta ItuHJrrdajmMag. Abonnement pur 3 miwiidea 1.—Krunco pei poit/1.16. Adïertentitn 1—6 regal* 00 Cte.elke regel meer 10 Cte.groote lettere hum plaetiruiute»oor randen en andere extra inrigting getehiedt hoogere pnjxberekening. Legale officinale eu onteigen. Ad», per regel 15 Cta. Reclame, per repel 35 Cte. Aft. nmmturt 10 C'U. Bureau MUURHUIZEN hoek Kor teer achtWijk B QO- Politieke Revue. Is er een anti-socialistisch wereldbond? Neen. Waarom niet? Eveneens als de sociaal-democraten verbonden zijn zou immers een bond van wereldburgers die hunne verderfelijke stellingen verfoeien kunnen worden opgericht. Deelnemers aan dien wereldbond moeten dan worden aangenomen uil alle standen menschen ter goeder naam en faam bekend. De zedelijke kracht eener dusdanige wereld- vereeniging zou zeker aan wel en orde in alle landen een allcrkrachtigslcn steun geven. De sociaal-democratenalzóó met de pen en het woord zoomede door humanitaire daden bestreden wordende zouden alsdan allengskens minder ellende voor zichzeiven en voor anderen teweegbrengen. Door de Ftegeering van het Groothertogdom Hessen zal voortaan met kracht tegen de socia listen worden opgetreden. Zij heeft een geheime circulaire over die zaak aan de gemeentebe sturen gericht. Tot dien maatregel moet het gouvernement zijn overgegaan op verzoek van het Pruisisch itewind. Door het ministerie van oorlog worden leger- oefeningen op groote sehaal in Zuid-Hofland voorbereid tol bijwonning waai van de Keizer en de Keizerin legen het einde der volgende maand terug kecren. Die legeroefeningen hebben echter, naar ge loofwaardig.* berichtgeversniets onrustbarend* ten opzichte van het behoud van den vrede in Europa en Azië. Aan hei Wiener Ahendhlatt wordt uit Odessa geschrevendat een nieuwe vreeselijke sekte ontdekt is. Deze heeft tol leer zieken te worgen tomdat het zonden iseen inensch te laten lijden." Een boerwiens vrouw bijna het slachtoffer dezer harbaarschheid geworden was heeft de zaak aan hel licht gebracht. De vroegere volgelingen van den Mahdi zijn nu in afdeelingen gesplitst en voortdurend in krijg inct elkander. De groote massa der bevol- FE UI I LET ON. O) NELLY. Oorspronkelijke Novelle door S De graaf boog zich lol Nelly neer en drukte ontroerd een kus op hare handzeggende «Vertrouw op mij. mevrouw. Vergun mij, dal ik mij even verwijder om bevel te geven nu het rijtuig in te spannen." En zonder haar antwoord af te wachten verliet hij het vertrek. Nellv blcel eenige oogenhlikken in dezelfde houding slaan terwijl zij het oog droevig op Rudolf gericht hielddie 't hoofd op de borst had laten zinken. Eerst nu kwam het bij haar op welk een offer zij hem brachthet offer van een geheel menschenleven. Was het wonder dat de tranen ondanks haar zelvelangs hare wangen vloeiden Eindelijk vermande zij zich met geweld. Zij naderde hem met vaste schreden en fluisterde zijnen schouder even aanrakende «Wij moeten scheiden Rudolf." «Maar, Nelly, ik wil, ik kan u niet laten vertrekken antwoordde hij op harlstochteliiken toonterwijl hij haar op zijne knie deed plaats nemen en haar met zijnen arm omvatte. En zij de arme? Zij vleide voorliet laatst nog eenmaal haar hoofdje tegen zijne borstnog eenmaal wilde zij de weelde genieten om zijn hart tegen het hare te voelen kloppen. «Nelly kind, ik wil u niet opgeven klonk hel weer teedcr van zijne lippen«ge moogt niet gaan. Roem gelden aanzien hebben geene waarde voor mijals gij dal alles niet met mij deelen wilt. Neen ik volg u." king heeft van de geheele zaak genoegen zou gaarne de Egyptische souvereiniteil hersteld zien. Khartoem zegt Wassif Bev ismet uilzon dering van een paar Europeesche huizen naar den grond gehaald Omdurinan aan de andere zijde der rivierdat thans eene groote stad is gewordenheeft zijne plaats ingenomen. Er wonen daar verscheidene Europeanenwelke trachten met het binnenland zaken te doen in lakens. Wassif geeft ten slotte als zijne overtuiging te kennen dat een legerdaarheen trekkende om hel gezag van den khedive te herstellen eer verwelkomd dan tegengewerkt zou worden. De Pruisische Kegeering heeft tot uitvoering van de Polenwetten een circulaire gericht tot de besturen der steden in Posen waarin wordt gevraagd of zij ook willen beweldadigd worden met hoogere burgerscholen voor meisjes. Zoo ja dan zal de Regiering een subsidie verstrekken. De meeste steden bedanken plechtig voor de eer en 't voorrecht, en verklaren van oordeel te wezen dal de particuliere scholen uitstekend in de behoeften aart onderwijs voor de meisjes voorzien. De grijze keizer van het Duilsche rijk is verl. week na den kerkgang ongesteld geworden waai door luj zijn gewonen namiddagtoer niet heeft kunnen doen en vroeg naar bed moest gaan Maandag nain hij zijn bad nietmaar was legen den avond in zooverre hersteld dat hij kon uitrijden Nu de ongesteldheid geweken is houdt echter het weder hem thuis Dinsdag middag bleef door een hevige onweersbui ae rijtoer achterwege en Woensdagmorgen waren de !>ergen in den omtrek van Gastein tol ver naar beneden met versche sneeuw bedekt. Aan de Parijsche bcuis liep spoedig het gerucht, dal hij overleden zou zijn Waarschijnlijk zijn specu lanten op daling de uitvinders van dit dadelijk tegengesproken nieuws. Later vertelden zij weer, dat Jules Grévy overleden was en werden op nieuw gelogenstraft. In het Britsche kabinet Salisbury is benoemd de heer Henry Matthews tot minister van bin- nenlandsche zaken lord John Manners tot kan selier van het hertogdom Lancaster met zetel in «Rudolf, de hartstocht doet u aldus spreken laten wij nu dit punt laten rusten. Uit uwe re deneering blijkt alweer dat iels eerst dan recht op prijs gesteld wordt, als men het missen moet. Maak mij het scheiden niet zoo zwaar. Belooft gij mijdat ge uwe Nelly nog eens in een verloren oogcnblikje gedenken zultuwe kleine Nellydieal heeft zij u niet altijd kunnen begrijpen toch waarlijk niets dan uw geluk beoogde. God geve echter steedsRudolf, dat ge nooit naar het verledene terugwenschen zult. God zij met uRudolf." Hij kon geen woord uitendoch drukte haar zoo mogelijk nog vaster aan zijne borst. Voor de laatste maal zochten en vonden hunne lippen elkander in een langen langen kus nog eenmaal blikten zij elkèar in de oogentoen maakte zij zich zacht uit zijne omhelzing losterwijl Rudolf zijn gelaat met de handen bedekte. Nelly be roerde nog eens zegenend zijn blondgelokt hoofd, met een enkelen blik scheen zij zijn beeld on- uitwischbaar in hare ziel te willen prenten daarna wendde zij zich langzaam af.en verwijderde zich onhoorbaarde nederval- lende portidres scheidden haar voor altijd van hemiu wiens hand zij nauwelijks een jaar geleden vol vertrouwen haar geluk haar toe komst had gelegd. Graaf Heimersberg trof Rudolf nog steeds in dezelfde houding aan toen hij weinige minuten later terugkeerde na eene kleine pauze waarin hij het door Nelly onderteekende stuk zorgvuldig in eene lade zijner schrijllalel sloot, zeide hij tot hein op weiwillenden toon «Kom, Rudolf, verman u. Wat gebeurd is. kan niet meer ongeschied gemaakt worden. het kabinet; de heer Arthur Balfour is benoemd tot secretaris voor Schotland en de heer Cecil Raikes tot posmastergenera!beiden zonder zetel in bet kabinet. Hel bericht der benoeming van kolonel Stanley tot minister voor Indië is voorbarig. Volgens een dépêche aan de Indép. beige heeft het demissionair kabinet-Gladstone Vrijdag een ministerraad gehouden. Natuurlijk heeft dil ongewone verschijnsel aller aandacht gaande gemaakt. Volgens verkregen inlichtingen heeft deze vergadering enkel ten duel gehad van ge dachten te wisselen omtrent de houding tegen over het kabinet-Salisbury in de Iersche quae>tie aan te nemen. Besloten werdevenals op de vergaderiug ten huize van Granville, de troon rede der koningin bij de opening van het nieuwe Parlement op 5 Augustus af te wachten alvorens een besluit te nemen. De arrestatiewelke het meest de aandacht trektis die van den overbekenden socialist J. A Fortuvnvroeger kantoorbedi -nde op een notariskantoor te Amsterdam sedert een paar jaren bockhandelaar in de Tuinstraat aldaar. Als zoodanig dreef hij in hoofdzaak handel in allerhande socialistische geschriften. Hij is een boezemvriend van Do me la Nieuwenhuis. In Februari IBM werd een meeting voor Algemeen Stemrecht gehouden waarbij behalve P. C. F. Frowein ook Domela Nieuwenhuis en Fortuvn als sprekers optraden. Bij die gelegen heid 'reeds veroorloofde zich Fortuvn zulke smadelijke uitdrukkingen betrekkelijk het Ko ningsschap dat zijn ruwe taal een protest uit lokte van Frowein terwijl een groot deel van de aanwezige hoorders zich verwonderdedat de politie aen spreker het woord niet ontnam. In heftigheid van ruwe taal heeft Fortuvn zijn weerga in ons land niet. Hij is een van die mannen die door heftigheid van gebaren en een onbeschaamdheid in uitdrukkingenwelke met elke ernstige behandeling van zaken den spot drijft, bij de volgzame, onnadenkende menigte de hartstochten hel meest in beweging brengen. Of Fortuvn schuldig zal bevonden worden is een zaak die de rechter heeft uil te maken. Naar beweerd wordtheeft Fortuvn bekend Uwe vrouw is te flinkte energiekom niet haren weg te vinden. Gij moest iels opofferen om datgene te verkrijgenwaarnaar ge reeds zooveel jaren verlangd hebt. Wees daarom ver standig en neem de omstandigheden zooals zij zijn." 't Zij zoo, graaf, doch laat mij dezen avond nog voor hel verledenemorgen behoort aan de toekomst en.uwe wenschen." «Dal is een billijke voorslagRudolf. Dus voor heden neem ik afscheid van u om morgen met u over zaken te sprekenwant er valt nog veel te beraadslagen n. I. over uwe naams verandering scheiding enz." «'t Hoofd duizelt mij nu reedsals ik aan dat alles denk. Goeden nachtgraaf." En mei een handdruk scheidden beide mannendoor ge meenschappelijke belangen te zamen gebracht. Inmiddels stoomde de treinwaarin Nellv gezeten was in de duisternis voort. Zij bevona zich alleen in de coupé alleen met hare ge dachten alleenzooals in het vervolg haar leven zou zijn. Inden morgen had zij zich ook wel verlaten gevoeld maar hij was ten minste nog haar... en nu was hij onherroepelijk voor haar verloren. En in haren overprikkelden toestand ging zij zoo ver oin zich zelve te beschuldigen als zijnde de oorzaak van liet gebeurde. Zij had hem niet begrepenzij had zich te veel bezig gehouden met ue allerlaagst he beslommeringen terwijl zij had moeten begrijpendat een man zich op een ander gebied beweegt. Maar 1 kon zij liet helpendat zij hem niet volgen

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1