Maandag1 13 September 1886. M 3534. .„St, IBOOEISCQ OUR. Oltqever l»lt Mai fWMMjat JtMHMU prr4a»*j«a f 1.-Krwwa r> HurfiAll A.H. VANCLEKFF r-t/M. Ai,.*...,*»r.„u cu s .n. «„i io c.itur. °u™u_ to Amersfoort ah*-™*! ïltf. ,.n^M ll00f,„ l^j. MUOKFiUIZEN Biuorfc. 0aCI,41, OBlalpi, Adf i$ lueiw p., W| as cu. - a/. 10 Cto. hoek KortegrachtWijk O 00. Politieke Revue. Prins Alexander van Battenberg verliet Bul garije.^ Ilet drama is afgespeeld en deze held in wiens lol de gehcele bevchaalde wereld helang stelde is afgetreden van het tooneel. Misschien eer de gordijn voor goed kan vallen verrassen ons de anderen die de ondergeschikte rollen veruld hehhen nog inel een naspel. Misschien komen de garnizoenendie den vorst trouw bleven in verzet tegen de nieuwe regeling van zaken. Maar lang zal dal veizet. gesteld dat hot zich voordoet, zeker niet duren Rusland, dal zoo forsch is opgetreden zal zijn werk vol tooien lot eiken prijs en er is niemand die, als het Bulgarije bedreigtden opgeheven arm wil tegenhouden. Het draina is bijna een treurspeldat daar in Bulgarije werd opgevoerd niettegenstaande de min of meercomische incidenten die trouwens meermalen in het treurspel voorkomen en den indruk van 't geheel versterken. Rusland heelt eene grooleoverwinning behaald. Toen Keizer Alexander III den troon besteeg werd van hem gezegd dat hijwal hem mocht ontbreken aan regeerlalent misschien zou vergoe den door eene soms lot hel uiterste gaarde vast houdendheid. Hoeveel die eigenschap waard is blijkt thans opnieuwkeizer Alexander heelt in de Afghaansrhe kwestie, enkel door op zijn stuk te staan Engeland lot den aftocht gedwongen en door to weten wat hij wilde en zijnen wfl door te drijven thans een tweede nog belangrijker succes behaald in Bulgarije. Niet alleen is Enge land thans zijn alle groote mogendheden voor zijnen wil teruggedeinsd De kleine Alexander is bezweken in den strijd tegen zijn grooten neef en naamgenoot. In Bul garije zal een satraap van den Russischen keizer gebieden en hel Bulgarenland dal door zijnen vorst tot zelfstandigheid zou worden opgeleid wordt een Russische voorpost. Als men het schouwspel aanzietzegt de Weser Ztg. van Donderdag hoe in onze dagen Rusland steeds n»eer den lang gewenschten buit aan den Gouden Hoorn naderthij elke nieuwe poging een eindje verder komend en nooit terugwijkend achter de te voren reeds verschanste liniedan herinnert men zich na tuurlijk dat dit spel reeds een tamelijk lange geschiedenis achter zich heelten men vindt er eene zekere aantrekkelijkheid inin gedachten de gebeurtenissen voor den geest te brengen die voor een, voor twee of voor drie menschen- leeltijden zich aan de zoogenaamde Oostersche quaestie geknoopt hebben. De Oostersche quaestie is in werkelijkheid de vraag ol Rusland Con- siantinopel hebben zal en (zoo ja) wanneer en hoe Maar zou hel bij Engeland niet zijnreculer pour nueux sautei 1 Men herinnere zich dat Rusland in zijn laat- sten oorlog met Turkije bijna voor de muren van Constantinopel stond en toch de stad niet durfde veroverenorndat de Engelsche en Fransche vloten verschenen waren, die dreigden de stad plat te schieten indien de Russen het waagden haar binnen te trekken Men kan er van verzekerd zijn dat Enge land. in de toekomst, evenals vroeger en des tijds nimmer zal toelaten dat de Russen Con stantinopel en de Dardanellen in bezit nemen. Zelden is Engeland overwonnen geworden. Want 't Engelsche goud doel grooier dienst dan het zwaard en kanon. Wat men ook van Bismarck zeggen moge zeker moet m»-n bekennen dat hij glad en slim is. En zijn knapste productiezijn mooiste kunst stuk is Duitschlands «eenheid." Wederom heeft die eenheid een triomf be haald met hoofddeksels Namelijk het Beiersche leger komt onder de «Pickelhaube." Zooals men weel is de Pickelhaube het Pruisi sche hoofddeksel'twelk de Beiersche soldaten nu zullen gaan dragen met het Beiersche wapen daarin. Tot dusver waren de Beiersche soldaten ge kapt met den «Raupenhelmdie niet precies gelijkt op de schoorsteenornamenten met punten der Amsterdamsche Rotterdamsche en vele an dere politieagenten. De wet op de verplichte koepokinenting heeft gedurende een reeks van jaren haar weldadige werking in het kanton Zurich geoefend. Van 1881 tot 1884 was geen enkel sterfgeval aan FE UIL LET ON. NELLY. 23) Oorspronkelijke Novelle door S «Ik zal de laatste zijn, mevrouw, om u dat te belettenslechts dan alleen zal ik mij op uwen weg vertoonenwanneer gij mijnen naam openlijk schandvlekt Gij zijl, evenals madame Lucinimoeder doch ik betwijfel het zeer of dergelijke gedachten ooit in den geest van de laatste oprijzen zullendaarvoor staat zij op een te hoog zedelijk standpunt. Wanneer ik aan haar denkdan is het steeds met al de achting en eerbiedwaarop eene vrouw zoo rein en goed als zijaanspraak kan maken." «Zij schijnt tenminste uitmuntend de kunst te verstaan om in weinige oogenblikkcn lijds de koelste aller mannen in een vereerder vol enthousiasme te veranderen. Niet ieder kan zich daarop beroemen." «Dat is waar, Cornéliedaar de meeste menschen hiertoe de gaven missen. Doch ver gun mij u te doen opmerkendat ge een verkeerd woord gebruikt hebtik ben voor haar geen vereerdermaar hoop wel voor haar te worden een trouw vrienddie haar met raad en daad wil bijstaan." «Zoodus iets bovenaards zal de verhouding tusschcn u beiden waarschijnlijk verkrijgen geloove wie het wil. Pas maar opdat uwe engel niet op een goeden dag gebruik maakt van hare vleugels otn van omgeving te veran deren. Dat is echter uwe zaak. Doch nu zijl gij het zeker volkomen met mij eens om ons gesprek te eindigen. Ik ben vermoeid na de beslommeringen van dezen avond. Goeden nachten met de houding eener koningin die zich bewust is van hare machtwelke zij geloofde in hare schoonheid te bezitten, verliet zijzonder hem een groet waardig te keuren het vertrek. De deur viel achter haar toe man en vrouw waren voortaan verder van elkaar gescheidendan wanneer de zee tus- schen hen lag. 111 DE TWEESTRIJD. Reeds vroegtijdig den volgdendcn morgen was Rudolf weer aan den arbeid. Zijn bleek gelaat toonde duidelijk dat hij het grootste deel van den nacht slapeloos had doorgebracht, hetgeen ook geen wonder was na de scène met zijne vrouw. Zij had hem dieper gegriefd met haie woorden, dan hij zich zelf wel be kennen wilde. Daarbij was het hem bij eenig kalm nadenken duidelijk geworden dat hij ook niet geheel van schuld vrij te pleiten was, welk bewustzijn hem juist niet zachter stemde. Doch in zijnen arbeiddie al zijne scherpzin nigheid cischte, vergat hij alles voor eene wijle en het was reeds één uur, voordal hij er aan dacht om zich eenige verpoozing te gunnen Hij had bevel gegeven, dat hij niet gestoord wilde wordenzoodat de bediende het niet gewaagd had om hem om twaalf uur te zeggendat mevrouw de gravin zich aan de koffietafel bevond. Z(jne afwezigheid was dus geheel onwillekeurighetgeen aoor Cor nélie natuurlijk niet als zoodanig werd opge- pokziekte voorgekomen in het gansche kanton. Daar verheft zich een storm onder het opper machtige stemhebbende deel van Zurich. «Die wet is zondig en mag in een Christenland niet worden geduld." De bevooroordeelde menigte wordt door drijvers opgezweept en in spijl van de lessen der ervaring die hun voor oogen worden gehouden wordt de wet op de ver plichte inenting ingetrokken. In de eerste 3 maanden van 1885 vertoonden zich reeds de gevolgen van den «verbeterden" toestand. Verscheidene pokzieken werden hier en elders in hel kanton aangetroffen en 6 lijders per 1000 sterfgevallen bezweken er aan. In de tweede 3 maanden daaraanvolgendezoomede in hel 3de vierendeel des jaars was hel getal sterfgevallen geklommen tot 14, dus een totaal vin 28 en in het laatste vierendeel van dat jaars tol 85 per 1000 sterfgevallen Aan duide lijkheid laat zulk een les niets te wenschen over. Wij ontleenen het volgende aan het thans verschenen verslag der «Maatschappij van Wel dadigheid" en van het verhandelde op het alge- meeoe vergadering van afgevaardigden dier maatschappijgehouden te Amsterdam op 1 Juni 1886. Op 1 Januari 1886 bestond dc bevolking uit 1736 zielen. In hel afgeloopen jaar werden 3 bestcdelingen opgenomen waaronder 20 kinderen beneden de 16 jaren, terwijl er 21 vertrokken. Aan de verpleging van jeugdige bestedelingen in de huisgezinnen is in hel afgeloopen jaar weder eenige uitbreiding gegeven Het Bur gerlijk Armbestuur te Rotterdam levert daartoe het grootste contingent. Op ulL December 1885 toch waren er alleen door dat beduur 56 weezen en bestedelingen te Frederiksoord uitbesteed. Ook andere corporatie's en particulieren volgden dit voorbeeldzoodat tegenwoordig p. m. 100 kinderen op die wijze in de Maatschappij een veilig toevluchtsoord vinden Aan contributies werd ontvangen een bedrag van f17306.— legen 115537.— in 1884. Hierbij moet echter in het oog worden gehoudendat onder het overgemaakt bedrag aan contributies zijn begrepen giften gedaan aan de Afdeelings- besturen Breda en Utrecht respectively van f500 - en f116 vat. Zij beschouwde het als met opzet geschied» hetgeen haar inwendig nog meer verbitterde, hoewel zij zich de zich op tafel bevindende lekkernijen niet minder goed liet smaken. Toen Rudolf een uur later in de eetkamer trad met eeue verontschuldiging op de lippen, vond hij deze tegen zijne verwachting ledig. Cornélie was dus heden van hare gewoonte afgeweken om lang te déjeuneeren en hij van zijne zijde zag daarin haar verlangen om hem niet te ontmoeten Een half uur laterterwijl hij uit het venster op straat keek ontwaarde hij zijn equipage, die blijkbaar op Cornélie wachtte Zii verscheen dan ook weldra prach tig gekleed. Zij had zich juist in de kus eus neergevleid met al de bevallige nonchalance die dames eigen iswelke dagelijks in een equipage rijden en had den groom medege deeld welken weg de koetsier nemen moest toen een ruiter in galop kwam aandraven. Het was Emil do Chanareuil, die te paard vooral een goed figuur maakte. Hij belette den koetsier om de zweep over de vurige rossen te leggen door de gravin aan te sprekendie hem allerminzaamst ontving. Met een ziide- lingschen blik naar de bovenvensters had zij Rudolfs bleek gelaat ontdekt en do komst van den graaf verheugde haar daarom zeer. Zij luis terde met een glimlachje naar de verzekerin gen van den jongen mandat hij haar uiter lijk geen bijna doorwaakten nacht zou toe schrijven ja zij stond hem zelfs toe om haar een eind weegs te begeleidendaar de paar den trappelden van ongeduld en zij den graaf nog iels te vragen had. Rudolf staarde het rijtuig met eenen som-

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1