baton» sluit met een verlies van f 10,641,86, welk verlies voor verre- eg het grootste gedeelte, ja bijna geheel wor veroorzaakt door den oii^unsligen loestar. waarin de landbouw in 1885 verkeerde. Dit verlies is echter gedekt en meer dan dat doer de buitengewone giften en_ legaten die niet minder bedroegen aan I li,519,91. In de voortdurende belangstelling van het Nederlandsche pobliek blijven wij de Maat* schappij van Weldadigheid warm aanbevelen. Zooals men weet staat de Maatschappij in geen «nkcl verband met de Rijksgestichten Otnmer- schans en Veenhuizen. Uit Vries wordt van 9 Sept. gemeld Gister werd oil een aantal van 16 zegge zestien sollicitanten benoemd lot lijdelijk onder wijzer te Ide de heer Gramberg te GroningeR. Niemand kan dunkt ons dit getal lezen zonder in eene onaangename stemming te geraken We denken onwillekeurig aan de zestien jonge man nen die gedurende eenige jarenvol schoone verwachtingenzich met volhardenden ijver op de stadie toelegdenoin het diploma te ver werven dat hen gelukkig zou maken Hunne vlijt werd beloondze verkregen al thans het bewijs hunner bekwaamheid en. helaas! in plaats van de natuurlijke vervulling hunner wemchenbaart de ervaring niets dan bittere teleurstelling. Na weken en maanden ie vergeefs gewacht te hebben op eene aanstelling tien ze zich genoodzaakt, onder groote con currentie te solliciteeren naar eene betrekking, die behalve dat ze weinig winstgevend nog de eigenschap heeftdat ze lijdelijk is. Schreef men dezer dagen uit Lutjegast als «ene bijzonderheiddat daar een weefgetouw was hetwelk dagtoekende van het jaar 1191 toch is er altijd baas boven baaswant bij de.1 landbouwer 3. Dokterte Peest (gein Norg) is «en b iktrog van hel jaar 1314, welk jaartal er van voren op is uitgesneden. Verder leest men -er op in ouderwetsch schrift: «Pauluslaat we ten die niet werkt die niet zal eten Genoemde baktrog wordt nog steeds door dien landbou wer gebruikt. In December 1885 werden de zegen visscherijen «Ie «Prins Hendrik" en «Oranje'' verpacht voor <lc som van f 105,000. In de eerste maanden van hel jaar was de vangst zeer slechtzoodal liet er voor de pachters niet zeer voordeelig uitzag de vangst is evenwel in de laatste maan •don zooveel verbeterddat door genoemde visscherijen. naar men verneemtdit jaar reeds pi. m. 3 ion bevischt is. Te Parijs bad Woensdagmiddag in de Rue Alhouy eene verschrikkelijke misdaad plaats Een souteneurBlanc geheeten die onlangs uit de gevangenis was ontslagen na een vonnis ondergaan te hebben wegens diefstal en slagen, toegebracht aan een meisjeLéa drong met geweld hare kamer binnen en sneed haar den hals ai. Hij hond vervolgens door middel der haren hel mes aan het hoofd van hel sla- htoffer vast. De buren en voorbijgangers vlogen op den moordenaar toedie zich toen door vier revol verschoten van kant maakte. Een man verslaafd aan petroleumdrinkenis te Nieuw-York ontdekt. Sedert langen tijd mist*» beren blik na niet omdat hem de gedachte hinderlijk was. dat de graaf de Chandreuil zich in Cornélies gezelschap bevondmaar wel. omdat hij duidelijk hierin haar plan door grondde om hem te grieven. Hij verzonk hoe langer hoe meer in zijne sombere overpein zingen. waaruil hij ten laatste ontwaakte door liet slaan der pendule. Hij herinnerde zich dal hij nog niets omtrent den toestand van mad. Lucini's kind vernomen had en besloot om haar een bezoek te brengen. En het scheen alsof dat voornemen alleen hem reeds een wei nig opgewekter stemde, want zijne trekken ontspanden zich en namen een minder bittere uitdrukking aan. Na nog een kwartiertje bij zijne kinderen vertoefd te hebben, vertiok hij en sloeg den weg naar de woning der zangeres in. Hij wilde liever te voet gaan omdat hij dan in geen enkel opzicht aan lijd gebonden was en ook omdat hij hel juist niet noodzakelijk achtte, dat zijne bedienden iels van dal bezoek wisten. In eene zenuwachtige spanning, waarvan hij ndl de oorzaak niet vinden kon schelde Ru- dolf aan het huis der zangeres. Een net ge kleed* dienstbode geleidde hem naar een groot vertrek, om daarna hare meesteres zijn bezoek te melden Het duurde ceruirnen tijd voordat zij verscheen zoodal Rudolf ruimschoots in de gelegenheid was om de karnerwaarin hij zich bevondop te nemen. Word'i vfivolgi. men dagelijks in een huis aan ïïo Tfrste straat een zekere hoeveelheid van de petroleumwaar mede de lampen moesten gevuld worden. Men kon maar niet uitvinden waar die petroleum bleef, tot op i 'keren dag iemand een groolen neger zagdie met smaak den petroleuinkan in zijn maag ledigde. De inan verklaarde aan petroleum verslaaft! te zijn en dezen drank liever tc gebruiken dan alle anderen. Het volgende middel tegen cholera geeft de «Riforraa." Men mengt het wit van een ei met een theelepel vol zwarte peper en neemt van dit mengsel alle 10 minuten ol meer een theelepel tje vol. Een Amsterdammer laat iemand «den hond der teleurstelling in den pot zijner illusiën vinden." Deze beeldspraak wordt nog overtroffen door die van een inzender in de Zwolsche Ct.die plechtig gewaagt van den «troffel der liefde." Onze taal dreigt weldra verrijkt te worden met allegorische uitdrukkingen als deze «de aschschop der sympathie"«de tang der be leefdheid enz. In de. staatsdrukkerij te Washington is men begonnen met de uitgifte van eene geschiedenis van den Amerikaansclien burgeroorlog. De om vang van dit werk zal ongeveer tachtig deelen elk van duizend bladzijdtfti bedragen. Tol het schrijven van dit werk zijn dertig personen aangewezen en jaarlijks zullen er zes deelen verschijnen. Wie dit boek moeten lezen, staat er niet bij. Te Si. Gingolph, in Opper Savove is eene vrouw Richard gestorven, die in 1760 le Bazel geboren was. In I78i was zij getrouwd en in 1739 viel haar derde man, Rieliaid in den slag Nog in haar 109.1e jaar las zij zonder tuil. Gedurende de laatste tien jaar van haai leven sliep zij bijna altijd. Uit het Quartier Latin te Parijs is verdwenen een jonginenschburggraaf de B. die daar dikwijls de door vrouwen bediende koffiehuizen bezocht. Hij schijnt vergiftigd te zijn geworden door een dier vrouwen die het lijk zou hebben doen verwijderen. In de Langstraat maken de veehouders dit jaar met hun vee goede zaken. De in hel najaar van 1885 aangekochte koeien brengen van I 40 lot f lnO voeder- en weidegeld oponverminderd de opbrengst van melk en boter gedurende den afgeloopen winter. In de W es tra Fyirth, aan de kust van Schot land bemerkte onlangs de stuurman der vis- scherspink Osprey eene school walvisschen. Men begon onmiddellijk de jacht en verscheidene andere booten sloten zich bij de Osprey aan. Door schieten, hommeienschieeuwen enz. werden de monsters landwaarts gedreven. Eeni- gen van hen door de kogels gewondzwom men af dadelijk de baai van Garth Westray binnen en raakten daar aan den grond an deren volgden en ten slotte was de geheele school van 13«< groote walvisschen. allen meer dan 20 voel langin de val. Met messen bijlen en wat verder aan snijwerktuigen voor handen mocht zijn werden de dieren afgemaakt. Zondagavond had tc Eigelshoven een vecht- arlij plaats De maréchaussees van Kerkrade wamen tusschenbeidewaai hij de belhamels een der maréchaussees zoo zwaar verwondden, dat men voor het ergste vreest. Woensdag 1.1. is te Parijs zekere Gauckler in hechtenis genomen beambte van een bankiers huis te Neurenberg die zich met eene som van f50 000 aan effecten en f 400 aan goud uit de voeten had gemaakt. Hij had de f 400 verteerd en slaagde er maar niet in de effecten te gelde te maken zoodat hijmet een halve ton in den zak, toen hij gevat werd, in geen twee dagen iets gegeten had. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de lc helft der maand Juli. 1 A. PostAmsterdam 2. G F. P. Berkhout 8. W. Kuk 4. Treurniet 5. Mej. A. Spaaij Utrecht. Hulppostkantoor Leusden. 6 De BoerGouda. Hulppostkantoor Socsterberg. 7. B. KoenenAmersfoort. 8. Antje van Rekum Utrecht. Rechthebbenden vervoegen zich (en Postkantore. 322*te Staats-Lotorij. VIERDE KLASSE. Trekking vim 9. Sept. (100 loten Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van f200 op No 17246. Prijzen van f65. 3087 3256 en '11835. De volgende trekkingen geschieden 2023 28-30 Sept.I 5—8, 12—16 Oct. Loten zijn nog verkrijgbaar. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Thans blijkt met zekerheiddat Z. M. de koningdie zijn aanvankelijk verblijf op het lustslot Soestdijklot 15 September, met 14 dagen heelt verlengd en die derhalve eerst 1 OcL naar het Loo vertrektniet in persoon de nieuwe zitting der kamers zal openen. Wij krijgen dus geen troonrede en dientengevolge ook geen adresdeh.it. Nog in den namiddag van den dag der plechtige opening van de zitting Maandag 20 Sept. door den Minister van binnenl. zaken zal de Tweede Kamer vergaderen om den heer Cremers tot eersten candidaat voor het presidentschap te verkiezen. Een paar dagen daarna zal de arbeid geregeld kunnen worden hervat. Er wordt heel wat geld bijeengebracht voor de leden van Mannstadt's orkest en voor hel badhuispersoneeldal bij den brand alles ver loor. Eiken avond kan men in de dagbladen behalve lange ingezonden stukken met aanmer kingen en wenken voor den evcnlueelen her bouw van 't Kurhaus, ook lange lijsten vinden van ingekomen giften. En nu komen du lief dadigheids concerten nogo a. een onder hel fiaironuat van jhr. de Casembrool en mevr. lessde echtgenoole van den baddoklcr. De zangverecniging «Melosophn" zal daarbij ook medewerken en misschien (reedt ook mej Me» de bevallige en talentvolle dochter van dr. Mess eene uitnemend violiste daar op. «Iemand, die uit ondervinding spreekt", geeft in het Dagblad den raad oin hij brand als men voor zich en anderen nuttig wil werkzaam zijn niet overeind te blijven slaan maar op handen cn knieën langs den grond te kruipen damp en gloed gaan dan over het lichaam heen en de zuiging langs den grond verlicht de adem haling het gehoor blijll helder en het gezicht niet te sterk beneveld. Laag bij den grond dus bij brand cn men kan zich zeil en anderen helpen. Bij de verkiezing miste ik den beer Patijn onzen burgemeesterin het stembureau Toch schijnt hijna den Kui hausbrandie hebben algezien van zijn plan om zich voor l i dagen op reis te begeven; ik zag hem althans op den verkiezingsdag nog hier en ik hoor ook dat hij druk met de directie van hel Kurhaus con fereert over den herbouw van het afgebrande badhuis. Keiinisger ing. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien art. 41 der gemeentewet Brengt ter kennis van de ingezetenendat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdag, den 16. September aanstaande des namiddags te een uur. Ainersloorlden 13. September 1886. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. AMERSFOORT 13 September 1886. Gisterenavond bevond zich een talrijk pu bliek in de groote zaal van Amicitia te Amers foort om het aangekoudigde groot Hongaarsch nationaal concert bijlewonen. Wat er voorgedragen werd voldeed zeer en rechtvaardigde hetgeen in oi s vorig nummer uit de Kieler Zeitung omtrent de daarin bespro ken uitvoering is vermeld. In 't bijzonder noemen wij de Tegern lake song van Ernesti en «Zsigany élet" potpourri. In de solo voor Tafelviool was men ruim schoots in de gelegenheid om het kunstvaar dig spel der vijftienjarige artiste Früulein He- wan na Urban te bewonderen. Luid en herhaald applaudissemcnt bewees genoegzaam dat hel publiek zeer tevreden was en derhalve dit gezelschap waar het ral optreden, mag aanspraak miken op groote opkomst van het publiek. Het Utr. Dagbl. van gisteren behelst Te rekenen van 1 Ucl. ek. wordt do Ie luit. voor speciale diensten J. L van lleukolom, van het 1c reg. veldartillerie te Amersfoort, voor onbepaalden tijd gedetacheerd bij de in- instructie-balierijter vervanging van den Ie luit. Oolgaardt van hel 2e reg. veld art.die op gemelden datum bij dc 2c aftl. der krijgs school wordt gedetacheerd.

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2