verwachten, en gelukkig kan dit in het alge- taeen van allen worden getuigddie aan de kolonie zijn verbonden, terwijl het gedrag en de onderlinge verhouding der leerlingen dit bovendien schitterend staaft Nuttige en menschlievende instellingen kun nen slechts blijven bestaanwanneer schier algeineene belangstelling haar ten deel, voort durend ten deel valt. Dit is inzonderheid ook het geval met Ned. Mettray, hetwelk onder de philanlropische in richtingen eene waardige plaats inneemt, en deze hoopt te behoudenwaartoe een beroep wordt gedaan op den steun van alle rechtge aarde Nederlanders, die niet mogen achter blijven waar hun geliefde Koning hen daarin voorgaat. Op het einde van 1885 waren 128 iongens op ried. Mettraydie aldaar hunne opleiding onderwijs, enz. ontvingen, en die, evenals zoo vele hunner jeugdige voorgangers, nuttige en werkzame leden der Maatschappij beloven te worden. LezersMoet gij dit niet toejuichen Zult ge dit niet gelieven te steunen Wendt u dan daarvoor tot hel geachte Be stuur der Afdeeling Amersfoort van Ned. Mettrayzijnde de Heeren Mr. F. II. van Persijn, voorzitter, Mr. II. Croockewit Jr., secretaris, en Mr. J. van der Leeuw, penningmeester, die hoogst gaarne alle inlichtingen geven en het verslag ter hand stellen aan allendie zich daartoe bij hen zullen gelieven te vervoegen. NEDKRL\NDSCHE LANDBOUWBANK Door een groot getal gerenommeerde zaak- kundigen, enz. op landbouwgebied, ondertee kend is aan belanghebbenden bij en belang stellenden in den Ncderlandschen landbouw verzonden eene circulaire, waarin naar aanlei ding van het gehouden onderzoek betredende het landbouwcrediel in Nederland, medewer king wordt gevraagd voor het plan tol opr ch- ting eener Nederl. Landbou wbank, met filialen in de provinciën. Het kapitaalzes millioenwenschen de op richters in kleine aandeelen van f 200 te split sen om voor zeer velen deelneming gemak kelijk te maken. De werkkring der vennootschap bestaat in a. Het geven van voorschotten of openen van credieicn onder zakelijken of persoonlijken waar borg. b. Het opnemen van gelden a deposito met of zonder vergoeding van lente. c. liet bevorderen in de provinciën der op richting of het geldelijk steunen van maatschap pijen (naamlooze vennootschappen), coöpera tieve ve.-cenigingcn enz.trams of andere platte lands cominunica iemiddelen crediet- ol ver bruiksvereenigingen enz.welke zich ten doel stollen de landbouwbelangen in het bijzonder te bevorderen. d Het in consignatie ontvangen en verkoopen van landbouwproducten met of zonder voorschot ten. Het verschaffen van werkgelden aan soliede landbouwondernemingen onder behoorlijken waarborg en zoo r.oodig tegen consignatie van 't prodükt. e. Het aankoopen van landbouw-werktuigen, meststoffen zaaizaden enz. voor rekening en ten behoeve van soliede personen ol vereeni- gingen te plattelands f. Alle bank-en geldoperatiën in den ruimsten zin die kunnen strekken ter bevo dering van den landbouw in Nederland en tot vermeerdering van het daarvoor beschikbaar kapitaal g. Tijdelijke belegging ook op andere soliede «Gij kunt niet begrijpenhoezeer ik u be min. 0, «chenk mij nu ook eens een vrien delijken blik en haar naderende wilde de zichtbaar door den wijn opgewonden man hare hand vatten Zij stiet hern met eerie haastige beweging af, doch in plaats van daardoor tot bezinning te komen deed hij wederom eene schrede voorwaarts en beproefde den arm om bare slanke taille te leggen. Zij deinsde haastig achteruit en vluchtte ijlingsde portières op lichtende, snelde zij in de aangrenzende flauw verlichte kamerhet slaapvertrek van haar kind. Met schrik oniwaaroe de zangeres, dat de baron haar ook daar gevolgd was, en zich naast het ledikant van haren zoon stellende riep zij met eene van verontwaardiging trillende stem uit: «Durft gij mij zelfs tot aan het bed van mijn kind met uwen onedelcn hartstocht vervolgen Vertrek, baron of bij God! hier gebeurt een ongeluk." «Ik geel u niet prijs, schoone vrouw, laat er geschieden wat wil. ik dacht, dat een ieder bij u dezelfde rechten had als graaf hudolf Markstein, die gii toch steeds ontvangt. Waarom beeft hij het recht om u te bezoeken?" wijze der eventueel beschikbare fondsen. Dc werkzaamheden worden gesplitst in twee afdeelingen 1, de Bank-afdeeling voor hetgeen onder de letters a bc 1en g is vermeld 2 de llandels aldeeling voor de lettels d en e. Iedere afdeeling staat onder het beheer van een afzonderlijken deskundigen directeur. Dat het der Nederlandsche Landbouwbank geenszins aan steun ontbreken zal, is zeker. De revolver speelt hoe langer zoo meer eene rol in hel Franscheen vooral in het Parijsche leven. Voor vijf dagen zat een man Jules Se- vadon geheeten 's avonds met zijne mailresse, eene vrouw van 20 jarenhet middagmaal te gebruiken in eene restauratie toen plotseling, terwijl vele personen in de zaal aanwezig waren, de echtgenoole van Sevadon eene vrouw van 39 jarenbinnenstormde met een revolver in de hand. Zij vuurde op de mailressedie in den rug getroffen werd envreeselijke kreten uilstoolende op den grond viel. üc vrouw richtte daarna de revolver op haren man die zijn heil zocht in de vlucht en dien zij op straal ver volgde waar zij echter gevat werd door dc pohcie welke haar het wapen uit de hand rukte. Voor den commissaris van policie gebracht verklaarde zij dat haar man reeds sedert twee jaren eene maitresse er op nahield en den 20en Augustus haar had verlaten om met zijne bijzit te leven. Terwijl men te 's Hertogenbosch bezig was met het afbreken van een tent. brak uit een der tenten een aap los. Hij loopt door het volk en bijt een jongen in zijn been en op diens hulpgeroep schiet een knecht van het theater toe rukt den aap met geweld los en drukt hem tegen den grondom het ontvluchten te voor komen De aap laat zich dit niet welgevallenbreekt los en werpt zich op denzelfden jongenwien hij nu een wonde in den arm toebrengt. De wonde was van zoo ernstigen aard dal genees kundige hulp moest ingeroepen worden. Naar men zegt zou de jongen het dier in zijn hok geplaagd hebben waarna het losbrak en wraak nam. Een goede les voor dierenplagers Te Chrisliania is onlangs overleden de advo caat Nicolson, die zijn geheele vermogen na gelalen heeft tot aanschaffing van bicycles voor de schooljeugd. Een gedeelte van het kapitaal moet vastgezet worden en met de rente leera ren betaald die de kinderen in het wielrijden onderrichten. De kinderen van den erflater weigeren dit zonderling testament te erkennen. Zekere Giovanna Fiorcvan Milaan, woonde eene opvoering bij van «Lucie". ten voordeele van de zangeres Elvira Brambilla gegeven. Na elk nummer dat zij zongapplaudiseerde hij als een razende en hij wierp drie kostbare bouqucllen op het looueelaan elk waarvan een fraaie ring was vastgemaakt. Toen de voorstelling was afgeloopen liet hij zich in de loge van Brambilla aan haar voorsteller., en nadat hij eenige oogenblikken met haar had gepraat, riep hij: «Ik heb la Brambilla gezien en gehooid, het doel van mijn leven is be reikt." Dit zeggende nam hij een revolver uit den zakschool zich daarmede door het hoofd en viel dood neer voorde voeten der prima donna. Als voorbehoedmiddel tegen de gevreesde varkensziekte, welke tegenwoordig in Friesland en Drente zoovele offers eischl, is zeer aanbe- «Zwijg, nielswaaidige!" klonk hel eensklaps op donderenden toon achter den heer de Chau- dreuil, die zich onthutst omwendde. Daar, met de opgeheven portière ic de hand. stond de zooeven genoemde, terwijl zijn doodsbleek gelaat eene onheilspellende uitdrukking ver toonde Onwillekeurig deinsde baron de Chau- dreuil achteruit, toen Rudolf de ontstelde kun stenares naderde en zeide «Verontrust u niet verder, mevrouw, ik zal u beschermen tegen de laaghartige handelwijze van dien heer. Baron vervolgae hii ironisch tot dezen, «ik wist wel, dat ge het devies van elk edelman «Noblesse oblige" dikwijls met voeten vertradt, maar het was mij tot heden toe onbekend, dat ge eene weerlooze vrouw durft te vervolgen op eene wijzedie den man van opvoeding al zeer weinig kenmerkt. Het zal u zeker niet verwonderen, als ik u nu verzoek om mij in het vervolg van de eer uwer bezoeken te verschoonen, en dank het alleen aan mijnen wil en mijnen plicht om den naam van mad. Lucini niet noodeloos in op spraak te brengendat ik het voorgevallene niet ruchtbaar zal maken." «Maar uwe woorden zijn eene beleediging ,ji«tisweanfig schrijft _m«n, op grond ven ondervinding aan de jonge varkens zuiver bloed te geven, alkonistig van slagerijen of wel afval vau gezouten visch door het voeder te mengen. Politieke Revue. 't Spookte weer in Spenje't klassieke land der «militaire" revoluties. Een aantal cavaleristen en artilleristen zijn te Madrid aan hel muilen geslagen. Zij wilden andere militairen meesleepen, maar zij werden door de troepen geattaqueerd en uiteengejaagd. Uit Madrid gevlucht, werden velen hunner gevangen genomen. Aldaar en in de provinciën is het nu rustig. De militaire rechtbanken zullen de oproer makers gestreng vonnissen. Dat is om er de schrik voor het vervolg in te brengen. De bekende Duitsche socialist Liebknecht en eene mevr. Aveling hebben te New-York eene bijeenkomst belegd, waai aan door 5000 personen werd deelgenomen. Eerstgenoemde hield daarbij eene rede waarin hij beweerde dat de te Chi cago veroordeelde socialisten onschuldig waren verklarende pogingen te zullen aanwenden om eene herziening van het vonnis te verkrijgen. Wij strijden zeide hij legen hel ruwe stelsel van bloed en ijzeringewijd door den heer von Bismaick. Mevr. Aveling daarentegen hield eene rede volgens welke het socialisme een werktuig des doods en der verschrikking worden inoe>lin plaats dat men zich rustig eu vreedzaam hield De vergadering besloot mei gelukwenschen te zenden aan de socialisten m Duihctiland en Engeland. HUGO DE GROOT Te Delft, de Zaterdag gioolendeels versierde Pi insenstad werdbijgewoond door duizenden het standbeeld van dendoor de gansche be- schaalde wereld gehuldigden, beroemden, groo ien Nederlander «Hugo de Groot' plechtig onthuldna het houden eener feestrede door Mr. W. II. de Beaufort, welke uitmuntte door degelijkheid en door juiste waardeering van Hugo de Groot's in lal van opzichten onover troffen verdiensten Deze schoone rede alge meen hoogelijk geroemd, is verkrijgbaar hij M J Couvée te Delft. Daarna hadden verschillende feestelijkheden plaats. Tot de plechtigheid enz. waren uilgenoodigd de nazaten van Hugo de Groot, waaronder zich bevond de heer D. P. M. Graswinckel predikant te Amersloort. Achtereenvolgens staal de verbeelding stil hii den wonderknaap«lie op acht jarigen leeftijd Latijnsche verzen maakt, en op den ouderdom waarop de besten onzer pas beginnen te denken, de Leidsche Academie na schitterende verdedi ging van stellingen op het gebied van rechts geleerdheid wiskunde en wijsbegeerte verlaat, daarop met een ambassade, aan liet hoold waar van Uldenbarneveld stond, naar Frankrijk ver bekt, om, aan het hof van Hendrik IV voorge steld door dezen vorst met een gouden keten vereerd te worden en tegelijkertijd te Orleans in de rechten te promoveeren. Wal Hugo de Groot doet schitteren als een ster van de eerste grootte, en zijn aanspraak op hel eerbied.-betoon onzer natie onbetwisibaar maaktis zijn ongemeene verdienste als rechts voor mijriep de baron uitdie de niets waardige.rolwelke hij speelde onder brutali teit wilde verbergen, «en kunnen slechts door bloed uitgewischl worden. Ik eisch satisfactie van u!" «En die weiger ik u te geven, op grond van dezelfde beweegreden, die mij noopt om uw gedrag geheim te houden. Ik verzoek u verder om ons van uwe tegenwoordigheid te bevrijden die mijzoowel als mevrouw Lucini hoogst onaangenaam is, zooais ge trouwens, indien gij eenig gevoel van schaamte bezit, wel kondet begrijpen." «Gij zijl «Geene beledigingen.onderbrak Rudolf hem met waardigheid. «Ga, of ik schel de be dienden om u met geweld hel huis te doen verlaten. Kies du»" «Ditmaal zijt gij de winnende partij, graaf Markstein, maar niet altijd zal ik het onderspit moeten delvendat zal de toekomst u leeren. En nuvaarwelgij ridder zonder smet of blaam, ontvang van uwe Dulcinea het loon voor uw moedig gedrag," en met eene spot achtige buiging verdween hij achter de porlières. WortU wi volyd-

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2