jtf 5540. Donderdag 30 September 1886. C5 Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad v«r»chiint Haanday r.n huHderdaymuUdj Aooxnomeat \*t 3 maxiide» f 1.—franco jwi liureail post 1.16. Adverteotita 1--# repel. (Ml Cis. elke repel meer 10 Cu. groote letters aaat ffiT IT FT I» IJ IT T7 P N plaatsruimte j roor randen en andere extra inripting geschiedt hoogere prijsberekeaing. Legal. U UKtlUlZEN officiedie on onteigen. Ads. per regel 16 CU. Keclame. per regel 26 CU. - Aft. nummer, 10 Cto. hOOk KortOBXactlt Wijk B 00 Politieke Revue. liet jongste Spaansche militaire oproer heeft nog interessante staartjes. Niettegenstaande de tusschcnkomst van ver schillende personen, heelt de instructie in de zaak bewezen dat de regeering het ernstig met de zaak meent. De bewegingdie in den laatsten tijd weder door Ruiz Zorilla op touw wordt gezet, moet groote afmetingen hebben dat de opstand zoo slecht gelukt is moetnaar men zegt 1 geweten worden aan de omstandigheid dat hij eenige dagen eerder uitbarstte dan de aanvoer ders bedoeld hadden. Deze onthullingen schijnen de regeering nog vaster te stemmen in haar voornemens om zonder genade tegen de op standelingen te handelen de aanvoerders van hel leger moeten van dezelfde meening zijn. De koningin laat de ministers in deze geheel vrij spel. De staat van beleg zal zoodra mogelijk dat is zoodra de krijgsraden het onderzoek hebben geëindigd - opgeheven worden en men meent, dal behalve tegen zes of zeven officieren en een burger die graaf Mirasol moet hebben ver moordgeene doodvonnissen zullen worden uitgesproken Dal isvoor Spaansche begrippen, eene zeer gematigde straf voor een opstand die hel leven gekost heeft, behalve aan graaf Mirasol, ook aan generaal Velardeterwijl zes olficieren en ongeveer twintig soldaten te Madrid en daar builen zijn gekwetst. Uit een telegram dat de Madridsche corres pondent der Indépendance uit Bayonne zond omdat de censuur in Spanje zoo sterk is blijktdat een sombere opgewondenheid in de provinciën heerschl ten voordeele van maat regelen van zachtheid ten opzichte van de op standelingen. Op de verontwaardiging van den eersten dag, is gevolgd een gevoel van mede lijden toen men zich herinnerde hoevele voor beelden van rebellie de aanvoerders van het leger zeil bi| verschillende gelegenheden ge geven hebben en welke aanvoerders toch nu nog hooge posten bekleeden. 28) FEUILLETON. N C L L Y. Oorspronkelijke Novelle door S Rudolf wist, dat hij van dat oogenblik een onverzoenlijke vijand in hem teldeeen vijand die zeer te vreezen wasdaar hij hem niet met open vizier, doch hem verraderlijk zou aanvallen. Echter daarover had hij nu geen tijd om na te peinzenevenmin dacht hij er aan om zich in het andere vertrek te vergewissen, dat de baron werkelijk vertrokken was. Had hij dal gedaan, dan had hij deze daarin nog ontwaard in eene luisterende houding. Rudolf vermoedde niet zooveel laagheid in hemeven min als mad. Lucinidie zich op een zachten kreet van haar kind over het knaapje heenboog. «Wat gebeurt hier, mama?" vraagde het ventje angstig op slaperigen toon. «Ik heb u zoo hard hooren praten." «Nietsmijn lievelingga nu maar weer rustig slapen. «Wie is daar, mama. Oom Rudolf 1 Toe, laat hij eens bij mij komen." Rudolf voldeed aan zijn verlangen. «Leg uw hoofdje nu rustig neerEddy kom, laat ik u toedekken Bij die beweging viel hem een hartvormig medaillon in 't oog waarop het lichtdat mad. Lucini hooger draaide scherp flikkerde. Rudolf bukte zich en een kreet ontvlood zijnen mond. Verwonderd wendde raad. Lucini zich om en vraagde deelnemend «Wat deert u mijn vriend?" «Hoe komt dat portret in uw bezit Antwoord Dat is volkomen waar. D.it is zóó helder als de dag. Maar is Jan een oproermaker en verrader geweest, geeft dit dan aan Piet recht om onge straft oproer te inaken en verraad te plegen Het Brilsche Parlement is tot 11 November verdaagd. Men kan zich wederom^enig flauw denkbeeld vormen van den toestand van het oproerige Ierland wanneer men leest, dat er tnans in Kerry 145 particulieren zijndie onder de speciale hoede staan van 292 policieagenten. Len jaar geleden had men in Kerry 107 poli cieagenten noodig om 26 personen te vrijwaren voor geweld. In het laatste halfjaar alleen is het aantal agrarische misdaden van 65 toege nomen tot 135. De gevallen van boycotten die over geheel Ierland in den laatsten tijd zijn afgenomenwijzen nu een tegenovergesteld verschijnsel aan in Kerry en Clare. Men meldtdat lord Iddesleighminister van builenlandsche zaken pogingen aanwendt om eene nieuwe gemeenschap lusschen Servië, Bulgarije, Griekenland, Turkije en Spanje tot stand te brengen. Oostenrijk zou gunstig ge stemd zijn ten opzichte van dergelijke combi natie. Men gelooftdal de dringende noodza kelijkheid om maatregelen tegen den gemeen- schappelijken indringer te nemen een verbond lusschen die staten mogelijk zou makenof schoon van Griekenlands zijde groote bezwaren worden verwachL Uit hetgeen in de troonrede over Bulgarije wordt gezegd maakt de Times opdat geene mogendheid zal tusschenbeide komen om het Russisch maken van Bulgarije te verhinderen. Daar Turkije voortdurend heeft geweigerd de Balkanstalen te organiseerenheeft thans Rus land die taak op zich genomennatuurlijk in zijn eigen voordeel. Voor andere staten is het uiterst moeielijkzich daarmede te bemoeien zelfs indien zij hel wenschten te doen. De Parijsche revolutionnairen hebben Zaterdag (wel niet op den juisten datum, maar de Zater dag schijnt hun het best te schikken) de pro clamatie van de eerste republiek, in 1792, ge vierd. In de Salie du Cadran zou Louise Michel spreken maar zij kwam niet en men behielp zich nu met burger Clément. Hier werd veel gepolitiseerd en men nam hel besluitom op eene amnestie aan te dringen. In de Rocher Suisse daarentegen werd eene meer huiselijke en feestelijke vergadering gehouden met voor drachten liedjes en eene tombola alles besloten met een merkwaardig lied ter eere van de commune. Te Carcassonne is een standbeeld van Barbès onthulden te Arlès zal dezelfde eer aan Mireille te beurt vallen. De heer van Schermbeek officier der genie bij het Ned. leger die eenigen tijd in Japan vertoefdeheeft aan iemanddie hem een be zoek brachthet volgende medegedeeld «Een machtige partij wil in Japan het Chris tendom invoeren als drager der beschaving maar eene groote partij aan den ouden Sijnto-godsdienst verkleefd protesteert daar tegen Het Japansche gouvernement is er op uit zoo spoedig mogelijk de uitheemsche leer meesters te ontslaan en alles door Japanners zeiven te laten doen. Het handelt in dit op zicht dikwijls te voorbarigzoodat het dan later opnieuw aan het leenen moet van bui- tenlandsche specialiteiten. De tegenwoordige eerste minister Ito is een begunstiger der Duitschersdie dan ook in Japan een groote rol spelen. De Japansche koopman staat in eerlijkheid ver achter bij zijn Chineeschen confrater. Nederlands invloed is teniet. In al dien tijddat de heer Schermbeek in Japan geweest washad hij niet één Vader- landsch koopschip en maar eens één Neder- landsch oorlogschip gezien. Hel ergste van het geval isdat die ondergang van onzen Vader- landschen invloed dairalleen te wijten is aan gebrek aan geestkracht. Zwitserland de kleine Europeesche bergstaatzonder een enkel eigen koopvaardijschipvoert jaarlijks voor millioenen in Japan in Nederlandmet zijn kostelijke Indische bezittingen betrekkelijk op zoo korten afstand van Japanniets. mij dan toch?" «Dat portret.geef hier.hernam de ionge vrouwterwijl zij hem naderde«het behoort mij? Waarom wilt ge het mij ontnemen «Datis volstrekt mijn oogmerk nietik verzoek u slechts om mij te antwoorden in welke be trekking gij tot hem staat, wiens beeltenis in dat medaillon gevat is." «Welhij is de vader van mijn kind.mijn echtgenoot." «Uw echtgenoot... Groote God uw echtgenoot. Leeft hij nogof is hij dood vervolgde hij oogenschijnlijk bedaard. Mad. Lucini knielde bij het bedje van haar kind en verborg het hoofd in de aekens. «Waarom zwijgt gij, mevrouw?" «Welk recht hebt gij om mij te ondervragen «Het recht van iemand, die op het punt staat eene gewichtige ontdekking te doen. Dus, nogmaalsis uw echtgenoot dood «Ja voor mij weldoch niet voor de wereld. Wij zijn .wettelijk geschei den," voegde zij er, met moeite ademhalend, bij. «Nu kent gij mijn geheim, en berouwt het u misschien om mij tegen baron de Chau- dreuil in bescherming te hebben genomen. Wellicht meent gij nu ook het recht te hebben, om mii op dezelfde wijze te naderen? Maar, bij Goden zij stond op en wierp het hoofd irotsch omhoog, «gij zult dat niet doen. Ga, verlaat mij." «Neen, ik verlaat u niet. Het toeval heeft onze wegen doen kruisen Nelly vrouw, herkent gij mij niet meer?" Er heerschte eene onheilspellende stilte na deze woorden in het vertrek. Eddy had de oogjes weer gesloten, en niats werd er in de eerste minuten gehoord dan zijne rustige adem haling Als wezenloos staarde mad. Lucini Rudolf aan. Zij kon geen klank uiten. «Ik ben uw echtgenoot, Nelly, hebt gii niets tot den vader van uw kind te zeggen?' En hij raakte zacht haren arm aan. Zij trok dien terug, als had een giftige adder haar beroerd. «De vader van mijn kindherhaalde zij ongeloovig, «neen 't kan niet zijn. Dat zou te wreed zijn." «Herinnert gij u nog, hoe ge mij altijd plaagdet met een lidteekendat den wijsvinger van mijne linkerhand ontsierde? Overtuig u zelve," en hij hield haar zijne hand onder 't oogdie zij opmerkzaam beschouwde. «Jamompelde zij, ondanks zich zelve, overtuigd«ik moet het nu gelooven. Zijt gij Rudolf f O, God, moet ik dan den laatsten druppel uit den lijdenskelk ledigen," vervolgde zij hartstochtelijk. «Heb ik nog niet genoeg ondervonden Is het niet voldoendedat ik op nog geen twintigjarigen leeftijd van mijn. geluk afstand, dat in één half uur de flluaen van jaren vernietigd werden Is het niet voldoendedat ikjonge vrouwden strijd met het leven voor mij en mijn schuldeloos kind opnamdat ik vaak geworsteld heb tegen bijna onoverkomelijke hinderpalendie mijne gezondheid geknakt hebben En altijd was ik alleenalleen met mijn verledenalleen met mijne herinneringenalleensteeds alleen. En nu ik eindelijk overwonnen hebnu ik mii eene positie in de maatschappij veroverd heb, nu eindelijk vrede en rust de wonde beginnen te helenwelke slechts eene geringe aanraking behoeft om te worden opengereten.

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1