Donderda» 7 October 1886. JU 5542. .g*«. Uitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blaA^nehijnt Maaudmg en DondtrduymdAag Abonnement ytr 3 manden f\.~. Kmuco pri Unman poet 1.16. Advertentiên 1-8 r.,.1. 80 (JU elk. regel meer 10 Cu.;groote lelier. nuLnr r, M pl:i»Urun..te»oor rnnden en andere extra inngting geicliiedr lioogere pnj.lierekening. Leg-le fflUÜKhUIZEN officieel* en onteigen. Ad*, per regel 16 CU Reclame, per repel 25 (JU. - Af,. nummer. 10 CU. hCOk KortOVraCht Wjjlt B 60 SPAARBANK Met bestuur /.al zijne eerstvolgende zitting houden op M A A N I) A(1 11 OCTO 15 E It e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des na middags van li lol 1 ure. A. J. BOSSecretaris. HULPBANK te AMERSFOORT. Tot liet geven van gelden tkii lkk.n zal eene Commissie uit liet bestuur op MAANDAG, den 11. OCTOBER aanslaande, 's namiddags van IIALPTWEK tot IIAI.KDMK zitting houden ill een der loealen van liet Raadhuisalwaar de bc- ianghebbenden zieb kunnen aanmeldenook voor bel teruggeven van gelden J. G. LEINWKBKK Secretaris. Politieke Revue. Kaulbars was reeds zeer barsrh. Maar bij wordt steeds barschcr. Ilij vertegenwoordigt perfect den Russisrhen bromt Met is voor 't Bulgaarscb ministerie eene bijna ontorsrhbare taak bij zoo'n brutalen booldageiit bel geduld niet te verliezen. Iedere andere Regeeringdie maar macht genoeg ol bondgenooten bad om Rusland te kunnen weerstaan zou reeds sedert lang zo.»'n groven afgezant over de grenzen hebben gejaagd Nadat een ministerraad gehouden wa- ging liet geheele ministerie naar Kaulbars om hein duidelijk te maken dat het ministerie zich op goede gronden in de onmogelijkheid bevond om een verschuiving der verkiezingen goed te beuren. Wat de vrijlating der ollieieren betreft, betuigde de regeering dal zij zieb niet kon mengen in de werkzaamheden der krijgsraden. Kaulbars hernam zeer harschdat de keizer de Rulgaarscbe wetten goed kern en dal dus liet voldoen aan de wenseben van den czaar niet onwettig kan zijn Ten slotte bewilligde von Kaulbars er in om den czaar per telegraaf be kend te maken met liet gevoelen der Rulgaarscbe regeering doch voegde daai bijdat de keizer zeker niets van zijn eischen zou laten vallen. Volgens .-en particulier bericht uit Warschau aan bel Berliner Tageblattwas de terugkomst van den Czaar en zijne gemalin te St. Petersburg F K II1 1.1. KT ON. NELLY. 30) Oorspronkelijke Novelle door S Ik was dit onbeduidende voorvalzeoals ik toenmaals meende geheel vergeten toen op zekeren dag twee beeren aan mijn zeer be scheiden woning schelden. In een hunner herkende ik den bloedverwant van moeder Thi- baud. De ander stelde zich aan mij voor als de directeur van een opera-gezelschap in een der grootste sleden van Duitschland. Hij bad door zijnen vriend zooveel van mijne stem ge hoord dal hijzoo zij aan zijne verwachting beantwoorddemij gaarne aan zijn gezelschap verbinden wilde. Ik zong en. het overige kunt gij wel vermoeden. Na lang aarzelen nam ik zijn aanbod aan hem te volgen daar hel mij niet alleen vele directe voordeelen piaar ook een waarborg voor de toekomst van mijn kind scheen te zijnwant hoe zou ik anders later zijn opvoeding kunnen bekostigen Ik liet mijn kindhoewel met een bloedend hartde eerste jaren bij moeder Thibaud ach ter want ik moest zooveel mogelijk vrij zijn om dalgene te wordenwat ik nu ben. En het is mij boven verwachting gelukt, ik viel in den smaak van bet publiek en wist mij op dc vaak glibberige baan van liet looneel staande te houden. Menig moeilijk oogenblik heb ik doorgebrachtliet hoofd duizelde mij van de vleierijenwaarmede men mij overlaaddeen het was niet altijd mijne stemdie haar onl- een dag uitgesteld om de volgende reden Telkens wanneer de Keizer op reis gaat wordt de geheele spoorweg niet slechts door militairen bezetmaar ook door ingenieurs en politie nauwkeurig nagezien. Toen nu de Keizer onlangs nair Polen reisde, orn de manoeuvres bij te wonenwas alles in orde bevonden doch bij bel onderzoek voor de terugreis ont dekte men in de nabijheid van bet station Luga, 130 wersten van St Petersburg dat er onder den spoorweg eene mijn was aangelegd. Onmid dellijk werden er verscheidene baan werkers in hechtenis genomen doch zonder dal men eenig spoor van den dader ontdekte. Een zeer verdacht persoondie zich een geruiinen tijd in de na bijheid van Luga bad opgehoudenwas inmid dels spoorloos verdwenen. Het royalistische spotblad Ie Triboulet heeft dezer dagen eene teekening van Clémenceau gegeven, waarin deze voorgesteld wordt als zich hebbende laten omkoopen bij eene aanbesteding van bet ministerie van oorlog. Clémenceau heeft daarop in zijn blad la Justice inet een aller- scherpst artikel tegen den baron Harden-Hickev, den verantwoordelijken directeur van Ie Tribou let geantwoord. Hardcn-Hickey heelt nn Clé menceau tol een tweegevecht uitgedaagd en reeds zijne getuigen gekozen. Tweehonderd anarchisten hebben te Parijs eene bijeenkomst gehouden, waarin Louise Michel, van wie dezer dagen ten onrechte gemeld is dal zij reeds gevangen zatbet woord heeft gevoerd. De tentoonstelling van 1889, zeide zij. waarvan men zoo hoog had opgegeven zou voor de werklieden enkel misleiding zijn en uilsluitend den patroons en kapitalisten ten bate komen. Zekere Briilé trok tegen de afgevaardigden Basly en Catnélinat als valsehe revolutionnairen en popularileilsjagers te velde. Een ander roemde hem daarentegen als «de commis-voyageurs der revolutie." Een derde wekle groote verontwaardiging vooral der aan wezige burgeressen" door de moordenaars van W'atrin bij losgebroken paarden te vergelijken. De krijgsraad heelt den generaal Villacampa, den luitenant Serrano en vijf onderofficieren, ter zake van het jongste oproer, ter dood veroordeeld. lokten. Enfinik heb met duizenden bezwa ren te worstelen gehad waarbij zich nog de herinnering aan het verledene voegde. Doch ik heb bereikt, wat ik mij voor oogen stelde ik heb mij eene onafhankelijke positie verschaft en de toekomst van mijn kind is verzekerd." «Maar, Nelly, duid mij ééne vraag niet ten kwadewaar hebt gij u die zekere beschaafd heid dat cachet. doch beleedig ik u ook soms met mijne woorden «Neen, stellig niet, mijn vriend antwoordde zij mei een mat lachje, «nu eerst weet ik wat mij ontbrak om u gelukkig te maken. Met mijne veranderde positiezag ik ook in dat ik veel te kort schoot om mij tot eene «lady" te doen behooren. Op allerlei wijzeno. a. door het lezen van degelijke werkendoor het les nemen in de vreemde talenmaakte ik mij dat alles eigen." «Welk eene inspanning moet u dat alles niet gekost hebben riep Rudoll bewonderend uit. «Nu verwondert het mij niet langer, dat ge zoo bleek zijt. En dat kuchjehoordaar is het weer. Ge moet rust nemenNelly dat is dringend noodig." «Uusl rust." mompelde zij treurig, «dat is onmogelijk. .Mijne hcrinncringe;. 'aten mij geen rust. En danhet zou te laat zijn." «Te laat! Om Godswil, Nell^waarom te laat Laat mij u verzorgen. «Met welk recht, mijn vriend? Zie. ge zwijgtgij hebt geen recht op mij en ik even min op u. Ik b"hoor mijn kind en de kunst, gij aan uwe familie en aan uwen werkkring. Laten wij beiden, in hetgeen ons geschonken isons geluk zooken en zoo mogelijk vinden. In gewone tijden hebben de veroordeelden het recht orn binnen 24 uren in hooger beroep te komen doch wegens den staat van beleg die uitgesproken iszijn zij thans van dit redmiddel verstoken en kunnen zij alleen een beroep doen op de koningin. De ministerraad heeft zich on middellijk bezig gehouden met de vraag of aan de koningin aangeraden zou worden den veroor deelden gratie te verieenen doch ondanks den aandrang van buiten heeft hel kabinet besloten in de clementie der koningin alle veroordeelden aan te bevelen behalve generaal Villacampa de officieren en de vijl onderofficieren die de bewe ging hebben geleid. De doodstraf moest onver biddelijk op hen worden toegepasL In den «Maas- en Scheldebode" komt een ingezonden stuk voor, waarin aan F. Domela Nieuwenhuis gevraagd wordt wat hij met zijn onlangs verworven vermogen heeft gedaan. Gelijk men weel. zegt de schrijver, is van alles, wat deze sociaal-democraat schrijft en spreektscheering en inslag dat het kapitaal en het erlrecht moeten worden opgeruimd en dat dit binnen niet langen tijd zal worden tot stand gebracht door middel van de bloedigste omwentelingdie de wereld ooit heeft aan schouwd tenzij de kapitalisten nog bij lijds mochten besluitenvrijwillig van het hunne alstand te doen en dit te stellen '.er beschikking van de aanstaande socialistische maatschappij. Tot dusver is er niets van verluid dat Do mela Nieuwenhuis inet dc door hem geërfde kapitalen heelt gehandeld, zooals hij eischtdat zal worden gehandeld door de kapitalistendie hij bestrijdt en die hij met de bloedige wraak oefeningen zijner volgelingen bedreigt. Integen deel wordt verhaalddat hij zijn vermogen op zeer voorzichtige wijze belegd en in veiligheid gebracht heeft. Indien dit waar mocht zijn dan is daarmede uitgemaakt dat Domela Nieuwenhuis zijn volgelingen misleidt en alle aanspraak op vertrouwen alle aanspraak zelfs op den naam van eerlijk man heeft verbeurd. Mitsdien noodigt het blad den leider der so ciaal-democraten uitom eens bekend te maken wat hij zelf met zijn kapitaal heeft uitgevoerd. Gelijk te verwachten is heelt Domela Nieuwen huis zich er met een Jantje van Leiden afge maakt. Merkwaardig is, dat hij zijn voormalig En numijn vriendvaarwelvoor eeuwig vaarweldat God u en de uwen zegene." «Wat, voor eeuwig, Nelly, mag ik u dan niet meer bezoeken Ontneemt gij mij nu het eenige, wat mij ter wereld nog eenige vreugde verschaft. Neenzoo wreed zult gij niet zijn." «'t Is beter voor ons beidendat wij elkaar niet meer ontmoeten, Rudolf," hernam zij ernstig, schier droevig. «Eene andere vrouw had u misschien reeds bij de eerste woorden trotsch terug gewezenwellicht ware hel ook beter geweest, maar ik kon niet, daarvoor heb ik u te zeer bemind. Do« h namijn vriend moeten wij scheiden, laat het in vrede zijn opdat wij beiden kalm aan dit uur kunnen terugdenken." «Dat is onmogelijk, Nelly," riep hij hart stochtelijk uit, opnieuw hare hand vatler.de, «ik kanik wil u niet opgeven «En loch moet het. Rudolf," hernam zij met een smartelijk lachje, «vergeet ge dan ge heel en al. dal uwe vrouw en kindereu u tot heilige plichten roepen." «Ik heb geen plicht te vervullen tegenover de vrouwdie wel mijnen naam draagtdoch mij vreemd is «Nu, jegens uwe kinderen dan. En, wat misschien het zwaarste bij u wegen zal, ge wilt toch mijn naam niet in opspraak brengen door mij voortdurend te bezoeken. Gij verboodt straks den baron om mijnen drempel te over schrijden; zal de wereld verschil maken tus- schen hem en u'f" «Ik was toch uw echtgenoot," bracht Rudoll er aarzelend tegen in.

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1