EXTRA-NUMMER. Dinsdag 16 November 1886. m 5m. - AMKRSFQOETSCHE COURANT. DiUever: mm H A H. V AN CLEEFF «—w., l-« mU m cu.1.. l0 ouk*.„ te Amersfoort 1 'm i—niwi b^, l,„i. MU0KHUIZEN ont*'»*» p" is cu. HmiAM* Mrmni 9» cu. Aft. mummer* io Ou. hook KortograohtWijk II 60 Politieke Revue. De Sobranje heeltna lange besluiteloosheid prins Waldemar van Denemarken tot vorst ge kozen. Daar erhter de czaar de wettigheid van de vergadering ontkent en Waldemar waar schijnlijk zou bedanken, raakt de arme Sobranje van Bulgarije in groote verlegenheid. Dat «Ie Russische regeeringterwijl hare agenten in Bulgarije ongeregeldheden verwek ken tevens den schijn tracht aan te nemen van te gelooven dat het meerendeel der Bul gaarsche bevolking op hare hand isblijkt uit eene circulaire die van wege generaal Kaulbars zooveel mogelijk onder de Bulgaren verspreid wotdl, waarin namens den czaar diens hooge tevredenheid betuigd wordt over de vele blijken van gehechtheid die hij van de Bulgaren heelt ontvangenen over de goede ontvangstdie generaal Kaulbars genoten heelt. Met het oog op de verkiezing van prins Wal demar tot vorst van Bulgarije las men in het blad Avissen in een naar het schijntolficieus artikel over Bulgarije -o. a. het volgende «De troon, dien de Bulgaarsche Sobranje prins Waldemar kon aanbieden, aan te nemen, is beneden de waardigheid van een Deenschen konings/oon De positie van een Russisch-Turksch leenvorst van Bulgarije en van gouverneur- generaal des sultans in Oost Rumelie zal geen Deenschen Prins in verzoeking brengen. Zelfs de evenluëele koningskroon van het vereenigd Bulgarije, in geval die, wat zeer onwaarschijn lijk is. door de mogendheden werd toegestaan, zou voor den broeder der keizerin van Husland en des konings van Griekenland weinig aan lokkelijks hebben Juist die verwantschap zou zijne positie ten hoogste bemoeielijken en in korten tijd onmogelijk maken.» De Koning van Denemarken heelt den Bul gaarse hen troon voor zijn zoon van de hand gewezen Na ontvangst van het antwoord des Koningt van Denemarken is onmiddellijk eene vergadering van het regentschap gehouden. Het was van gevoelen niet te moeten altredenmaar aan het bewind te moeten blijven totdat het voor dwang zou moeten wijken KaravelofT zal ver vangen woi-den door Jenkoif. Uit Weenen wordt berichtdat de Russische regeering als candidaat voor den Bulgaarschen troon haren steun verleent aan den dertig-jarigen prins Blaze Pelrovicszijnde een nee! van den regeerenden vorst van Montenegro en een broeder van den voorzitter van den Montenegrijnschen senaat. De lord-mayorsdag is rustig afgeloopen, van de gevreesde ongeregeldheden is niets gekomen dan een paar kleine kloppartijtjes, die nu een maal bij volksf esten moeten bestaan. Misschien was ook het weer niet zonder in vloed. De lucht was bewolkt en ten laatste viel een koude Novemberregen. Zulk weer, het is bekend, is uiterst ongunstig voor eene volksbeweging. Als de zon schijnt, als men met iedeie ademhaling moed en hartstocht schijnt te drinken, dan is het barriradenweer een koude regen dooft het vuur van de geest drift en zelfs van de ordinaire vechtlust. Tegen den middag beproefde een groep van ongeveer negenhonderd socialisten stand te houden op Trafalgar Square maar in minder dan geen tijd waren de manifestanten uiteen gedreven. Nadat de optocht van den lord- mayor voorbij was, omringde, zegt inen, plotseling eene vrij sterke menigte de zuil van Nelson er weraen roode lappen gezwaaid, bij wijze van vlaggen, maar het gewone lokaas had geen invloed; de visch wilde toch niet bijten. Toen hielden nog een paar heeren redevoerin gen, om zich en hunne geestverwanten te ver aterken in 't geloof aan de betere wereld van 't socialisme.En dat was nagenoeg alles. Veel leven om niets. Te Frankfort heeft de politie in den avond een geheime vergadering van sociaal-democraten overvallen en er 25 van gevangen genomen. Men meende eerstdat het anarchisten waren doch dit bleek niet het geval te zijn. Men vond namelijk niet hel blad Die Freiheil maar Der Socialdemokral als hun orgaan. De vergadering i werd gehouden bij een herbergierHeinrich1 Prinzdie als een der ijverigste socialisten j bekend is en thans ook in hechtenis genomen i werd. Wegens plaatsgebrek in het nummer van gisteren wordt heden dit Extra-nummer uitge geven. Kennisgeving De BURGEMEESTER van AMERSFOORT geeft den ingezeh-nen in overweging den zoogenaamden SINT-NICOLA tSAVONDinval lende op Zondag den 5. December e. kdit jaar te houden op Maandag, den 6. December. Amersfoort, den 15. November 1886. De Burgemeester voornoemd T. A. J VAN ASCH VAN WMCK. AMERSFOORT, 16 November 1886. Den 24en dezer zullen de drie afdeelingen van de Staatscommissie voor het onderzoek van de landbouwtoestanden te 's Hage bijeenkomen. Na afloop dezer afzonderlijke bijeenkomsten zal de commissie een algemeene vergadering houden. Van de onderwijzen, die in 't najaar van 1885 zijn toegelaten, alsmede van de toege- latene in 1886 zijn nog slechts weinige ge plaatst. In 1885 zijn er ruim 1250 in hun examen geslaagden indien men nu een gelijk getal voor dit jaar stelt, dan komt men tot het verbazend getal van 2500 in de 2 jaren. Hoogstens werden daarvan 500 geplaatst, zoodat er 2000 onderwijzers ongeplaatst zijn. In het Centraal Blad voor Israëlieten wordt in een ingezonden opstel aangetoond hoe on rechtvaardig de Zondagswet is voor den Israëliet in 't algemeen en den Ainslerdam^chen Israëliet in 'I bijzonder. Zoo zullen de duizenden diamant slijpers des Zondags het werk moeten staken want zij kunnen hun arbeid onmogelijk onzicht- baar en onhoorbaar verrichten. Hun zullen slechts 4J werkdagen per week overblijven en zij zullen willen zij zich financieel hiervoor schadeloos stellen, eiken dag minstens 15 uur in plaats van 12 uur moeten werken. Wal dit beteekent, vooral in de heete zomerdagenwanneer de thermometer op een diamantslijperslabriek meer malen 90" Fahrenheit teekent, is licht te begrijpen. Een treurig ongeluk had dezer dagen plaats in een danslokaal te Hamburg. Daar geraakten de klcederen van eene der dansenden in brand; de vlammen deelden zich aan anderen mede en vier personen kwamen er om het leven. De Noordwijker boot moest op de terugreis naar Zaandam te Aalsmeer blijven liggen omdat de machinist in dronkenschap den kapitein en stuurman wilde vermoorden en deswege in hechteuis werd genomen. Te Hanweilerbij Saarbrückenis een goe derentrein ontspoord. Een stoker werd gedood. De locomotiet en tien wagens zijn zwaar be schadigd. Te Hamburgin Hannoverzijn door het instorten der brandende puinhoopen van een danshuisvier personen gedood. Een der zonen van baron Dufour, lid der Fransche kamer, wiens buitensporigheden hem in onmin hadden gebracht met zijne familie, heelt vóór eenigen tijd een minder navolgens waardig middel te baat genomen om aan geld te komen. Door de lusschenkomst van Cber- bonnier, die zich voor geneesheer uitgaf, stelde hij zich in betrekking met een juweelenhande laar, Kusel genaamd. Cherbonnier verhaalde dezen, dat zijn vriend Paul Dufour op het punt stond van een rijk huwelijk te doenmaar eerst wilde «afrekenen" met zijne maitresse. Daartoe had hij voor 20,000 fr. aan juw elen noodig. Kusel verklaarde zich bereiddie te leverenonder bedingdat hem ook de leve ring van de «bruidskorf' werd opgedragen. Dit werd afgesproken. Om de zaak te bespoe digen, liet Cherbonnier eenige dagen later Kusel een bericht in de dagbladen zien, betref fende «het bestaand huwelijk van den zoon van baron Dufour, afgevaardigde van het depar tement Lot, met eene rijke erfdochter." Kusel leverde een doekspeld en diamanten oorbellen en ontving vijf schuldbekentenissen van 4000 frs. Spoedig daarna hoorde hij van baron Dufour zeildat geenszins zijn zoon Paulmaar Joseph ging trouwen. De zaak kwam voor den rechter en Paul Dufour die zich intusschen uit de voelen gemaakt heeft is evenals~Cherbonnier tot een half jaar gevangenisstraf, 1000 fres. boete en restitutie van het afhandig gemaakte bedrag veroordeeld. De Amsterdamsche Courant behelst Er worden zonderlinge verhoudingen in de maatschappij gevonden Alles schijnt te veran deren. ftiet alleen wënschen de vrouwen de rechten der mannen voor zich, maar dit is niet alles, zij bleven daarbij niet meer vrouwelijk. Sommigen schijnen niet tevreden en willen in alles gelijk zijn. Zij drinken hun borreltje zoo goed als de man. Weldra zullen er dan ook wel afzonderlijke cafés voor komen. Het misbruik maken van een borrel kwam tot dusver slechts met een enkele uitzondering bij de vrouwen voor. In den laatsten tijd ont vangen wij echter herhaaldelijk berichten van dronken «engelen». Zaterdagavond kwam weer zoo'n vronwtje. dat nog al bevriend was met politie en justitie, dronken thuis. Er ontstond twist in de echtelijke woning, in de Jonkerstraat, die zoo hoog liep dat de man een poging tot zelfmoord waagde en in de Nieuwe Vaart sprong. Hij werd daarin echter verhinderd en spoedig uit het water gehaald. Een hervorming, welke vooral voor vreemden die de Berlijnsche theaters bezoeken, van be lang is, draagt «ie nieuwe theater-regent in zijn brein vond. Hij wil het te laat komen, dat storend is voor publiek en acteurs, afschaf fen door dc bepaling, dal na het begin der voorstelling, lot het einde der eerste acte, het plaatsnemen in het ruim voor de toeschouwers, verboden is. Dit schijnt echter eene hervorming, tegen welke de Berlijncr, die niet gewoon is aan de Engelsche punctualiteit, en vooral de in Berlijn vertoevende vreemdeling, veel bezwaren zullen

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1