1HH00BCE G0D1UI. Maandag 20 December 1886. Jtf 5566. Oitcever Dn bu M|.t t\— ft Burnau A. H. VAN CLEEFF i -..„.I. ou u. ,u. ,,t„i c„ ,:VM "u™"° te Amersloort pl»»t«niimteroot randen en andere cilra iari«tiri|r geschiedt Imogen prijsberekening. Legale HU UKHUIZKn oEeieêle en onteigen. Adv. per regel 16 OU. Reclame, per repel Jf, Cu. Aft nummer, 10 CU. hOGk KortOkZraCllt Wijk 11 60 Politieke Revue. Hoe lang zal de Bulgaarsche kwestie nog op de Europeesche rol blijven Was zij in 1886 vervelend ofschoon tel kens door sensatie incidenten van generaal Kaulbars gevarieerd nu hij zich «verwijderd" heelt, dreigt zij in 1887 nog vervelender te worden. Toch is 't rustiger in dat land. omdat hij weg is en al is er nog steeds een vorst «in de maak Uit Weenen verneemt men dat prins Ferdi nand van Saksen-Coburg de Bulgaarsche depu tatie. die hem de Bulgaarsche kroon komt aanbiedenontvangen heeft. De prins zeide dal hij den Keizer van Oostenrijk moest raad plegen Hij geloofde dal deze en ook de Czaar zijne candidal uur wel zouden goedkeuren. Ken olficicusc mededecling uil Weenen ver klaart Jat de candidatuur van een Coburg uil den boezem der Bulgaarsche afgevaardigden moet zijn gekomen. Het Weener kabinet was er in geen geval mede in kennis gesteld Of de afgevaardigden order hadden gekregen van de bohranje ol wel van hel Bulgaarsche regentschap is nog niet uitgemaaktvan daar dat de prins, zoolang de candidatuur van den vorst van Min- grelië niet ingetrokken wasslecht» onder voorbehoud zijn toestemming heelt gegeven. Als Oostenrijksch officier moei hij van zijn can didatuur kennis geven aan den keizer alsmede aan Kalnoky. In Weener kringen twijfelt men aan de toestemming van Rusland. Daar geen kabinet de candidatuur dus formeel durft ver klaren zoo heeft Rusland niet noodig ergens notitie van te nemen voordat de Sobranje feitelijk da benoeming voltrekken zal. Verb week 's middags wierp een armoedig gekleed persoon met een steen naar het hoek venster van Keizer Wilhelms paleis te Berlijn en verbrijzelde de ruit. De onverlaat is door de menigte duchtig afgeranseld, alvorens hij aan de politie werd overgegeven. De keizer die zich in eene aangrenzende kamer bevond, vertoonde zich terstond aan FEUILLETON. DE FAMILIE ARCHENBACH. 10) Vrij uithet Duitsch vertaald door S De jonge vrouw, overal teruggestooten, voerde in hare prachtige vertrekken het leven van een gevangen vogel. De weelde, welke haar omgaf, beangstigde haar; de huishouding was op uit stekende wijze ingericht, de dienstboden kenden in betrachtten hunne plichten, dus daarmede had zij ook weinig te doen, zoodat zij veel tijd tot nadenken had. Op zekeren dag gevoelde zij zich vooral eenzaam en verlaten, zoodat zij met blijdschap haren echtgenoot hare kamer zag binnen treden. Hij kwam tot haar om haar naar tafel te geleiden. «Oswald." sprak zij, het blondgelokte hoold tegen zijnen sche lder leggende. «Nu niet, mijne goede Elisabeth," zeide hij. haar vriendelijk afwerende. «Nu niet! De soep wacht ons." «Wilt gij mij dan niet aanhooren vraagde xij zacht. «Later, Liesje. nu niet, ik zal dan des te opmerkzamer zijn." Zij maakte zich uil zijne omhelzing los. «Ga dan maar alleen. Oswald. Ik kan niet eten. Gij zoudt medelijden met mij hebben, als gij in mijn hart lezen kondet." «Elisabeth, zeide hij gemelijk, «ik wist niet dat gij luimen hadt. Wij zijn dat niet gewend en zullen dat ook nooit ge.woon worden. Wan neer gij voor huisregelen en stiptheid liefde loosheid nemen wilt, dan kan ik daartegen het venster, en werd door de menigte met gejuich begroet. De onverlaat is Bolinicke, 31 jaar, slotenma- kersgeze! te Maagdenburg. Zonder werk was Böhnicke naar Berlijn gereisd orn door eene of andere wandaad in bet keizerlijk paleis de aandacht tot zich te trekken en in de gevan genis te komen. In den Duilschen Rijksdag was in de jongste zitting de duel-quaestie aan de orde naar aan leiding van hel onlwerp-Reichensperger. Of schoon men vreesde dal het niet veel zou baten werd het duel ten zeerste afgekeurder waren toch die de vrijheid tot duelleeren voor de ofticieren wilden behouden. Het ontwerp-Kei- chensperger is naar eene commissie van 14 leden verwezen. Wat de wet op de leger-versterking betreft, wordt niettegenstaande men eiken twijfel om trent eene verwerping tracht weg te cijferen toch steeds de bedreiging op den voorgrond gesteld dat bij eventueele verwerping de rijksdag zal worden ontbonden. Het centrum schijnt den doorslag te moeten geven. Bij het 50-jarig regeeringsjubileum van koningin keizerin Victoria zal in Mei of Juni van het volgend jaar niet alleen eene groote revue over de vloten ter reede ven Portsmouth maar ook eene groote wapenschouwing over de troepen bij Alderschot plaats hebben. Daaraan zullenbehalve de vrijwilligers en de militie ook troepen uit Indië en koloniën deelnemen. De boekenmarkt zal hel jubileum verheerlijken door een reusachtig verzamelwerk onder den titel«de regeering van koningin Victoria een overzicht over eene halve eeuw van voor uitgang." De toelichting tot het voorstel betreffende onverwijlde vermindering van het bezettings leger is naar Engeland gezondenom door de regeering te worden goedgekeurd. Voorgesteld wordt, ten zuiden van Cairo eene weinig aan zienlijke Engelsche krijgsmacht te latenvijf bataljons worden voldoende geachtwegens de nabijheid van Cyprus en Maltawaardoor men aan elke gebeurlijkheid het hoofd kan bieden. niets doen. Maar nu moet ik u nogmaals ver zoeken om meae te gaan. Sidonie en Judith wachten ons." Zij drukte het kanten zakdoekje tegen de betraande oogen en volgde Oswald zonder verdere tegenspraak. In de eetzaal bevonden zich slechts de beide zusters en vrouw Beate. Nauwelijks waren de ouders binnengetreden, of Julie snelde op een gebiedenden wenk van Judith naar hare stief moeder, en drukte zonder een woord te spreken een kus op hare hand. «Waar is Sidonie?" vraagde Oswald. «Ja. waar blijlt tante Siddy," sprak Julie, «mijne goede tante Siddy?" «De genadige vrouw laat zich verontschul digen wegens hoofdpijn," berichte Beate. «Sidonie. hooldpijn," hernam Archenbach hoofdschuddend. «En mijnheer Adriaan, hebt gij hem gisteren of heden gezien, Judith?" «Neen. vader." «Maar ik wel. papa," riep Julie levendig uit, «ik ontmoette Adriaan op den trap, ik ging naar beneden en hij naar boven." «En ge hlecft natuurlijk staan om te zien, waarheen hij «Ja. papa." viel de kleine hem haastig in de rede, «hij ging tot aan de kamerdeur van maina en keerde toen terug. Is het niet waar. Beate?" De aangesprokene haastte zich om bevesti gend te antwoorden, en bemerkte met heime lijke vreugde hoe een lichte blos Elisabeths wangen verfde. «En hij heeft u dus niet bezocht. Elisabeth vraagde Oswald zonder eenige bedoeling. Uit goed onderrichte bron seint men dat Boulanger bij zijn intrede in het nieuwe mini sterie de uitdrukkelijke bepaling heeft gemaakt dat hem een krediet van 360 millioen franc» voor Oorlog zoude worden toegestaan. Een stemmig nam het ministerie deze voorwaarde aan. Daarom zal dit krediet even na nieuwjaar in de Kamer komen en trots slechten toestand van financiën worden aangenomen. Over den eindelijk «gevonden" Franschen minister van buitcnlandsche zaken schrijft de Times kort maar krachtig«De heer Guslave Flourens is een ambtenaar, die bij de diploma tieke wereld ongeveer even zoo bekend is als het mannetje in de maan." Wat een president van de Vereenigde Staten al niet doen moet. Een blad uit Washington weet te verhalen dat de heer Cleveland sedert zijn benoeming tot president 25 pond zwaarder geworden is, tot groote spijt van zijne jonge vrouwdie met den dag 's mans omvang ziet vergroeien De president heeft zich nu lot een jong Zwecdsch geneesheer gewend die aange nomen heelt hern te zullen dunnen mits hij de voorschriften stippelijk volgewelke hij hem toen gal. De president moet drie uren daags vlak op den rug blo ven liggen totdat hij aan deze ligging gewoon is. Alsdan moet hij op den rug liggende zijn beenen zoo hoog mogelijk naar de zoldering richtentotdat hij gewoon is het drie uur vol te houden; ten slotte moet hij in die houding met zijn voeten cirkels be drijven en om de tien minuten zich omkeeren. Als deze kuur afgeloopen is, verzekert de ge neesheer. zal de president geen last van dikte meer hebbenen anders zal hij hem daarna een badkuur met gymnastische bewegingen onder water laten ondergaan. Het is nu de vraag of de president er zooveel tijd zal kunnen afnemen om zijn lichaam te vermageren daar hij een der ijverigste presi denten is. welke ooit in het «Witte Huis' ge zeteld hebben. De beheerscher van het Rijk der Halve Ma«n schijnt niet extra frisch van hoofd te zijn. Hij geeft allerhande dwaze bevelen en doet rare dingen. «Neen, hoewel hel mij zeer veel genoegen verschaft had, als hij gekomen was. Hij ziet er zeer slecht uit." «Zoo, dat is een natuurlijk gevolg van zijne onregelmatige levenswijze «Ik geloof eerder.bracht Elisabeth tegen deze bewering in, «dal hij onder eenig leed gebukt gaat." «Neen, het valt hem zwaar zijn plicht te vervullen, niet waar, Judith?" Het schoone meisje wisselde een blik van verstandhouding met haren vader. «En toen mag dat niet het geval zijn, papa," antwoordde zij vast, «ik houd niet van gevoelige menschen. Wij. Archenbachers, zijn goddank niet sentimenteel, wij weten wat wij willen." «Judith," zoo liet Elisabeths liefelijke slem zich op ongewoon vasten toon hooien, «gij vergeel dat er tweeërlei plichtsvervulling be staat, eene die door hel hart, en eene andere welke door het verstand voorgeschreven wordt. Moge het eerste zaligheid schenken, het tweede kan den mensch tot een hel op aardo worden ik hoop, dat gij het nooit zult ondervinden, Judith: maar hel is verkeerd, ja. onmogelijk, om alles en allen naar één model al le melen." «Lieve Elisabeth," zeide Archenbach een weinig afkeurend, «deze redeneering is hier in dit geval niet juist, en Judith hcefl volkomen gelijk met tc zeggen dat Adriaan zijn plicht dient en moet vervullen." «Zoo, nu te midden van de getrouwste plichts vervulling kau op deze wijze een mensrhenhart ellendig ten gronde gaan, wanneer het aan niets anders gelooven mag als aan de stcenen wetten van het «zullen" en het «moeten."

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1